Автор Тема: Питане за вариатор на W114  (Прочетена 3951 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 28, 2014, 21:18:28
Прочетена 3951 пъти

Неактивен SKODA

  • Публикации: 125
здравейте. искам да попитам за следният проблем на колата ми - Мерцедес 114, 250С, двигател 2749 кубика, М130. днес двигателят ми започна да работи неравномерно и да "тресе" на бензин. на газ изобщо не тръгна. отидох на сервиз за газовата уредба и там се установи следният проблем: до газовият клапан стигаше напрежение 4-5 волта, а до бобината, от където клапана взема ток 9,5 волта. тогава се установи, че проблема е от кабела, който стига до бобината - това"нещо", което на снимките съм заградил /снимката не е от моята кола/ бе наречено от майстора "вариатор". по въпроса мога да кажа, че в последно време /5-6 месеца/ двигателят ми на моменти вървеше перфектно, а на моменти направо "тресеше" и колата "придърпваше", сякаш беше изместена центровката или някой цилиндър не работи. естествено когато отивах на сервиз проблема вече го нямаше. колата се оправяше от самосебе си.
та въпросът ми е: какво представлява това "нещо" и за какво служи? може ли то да ми създава проблемите, които описах за последните 5-6 месеца. утре ще кача актуални снимки от моята кола. благодаря.


« Последна редакция: Март 29, 2014, 14:22:50 от dido1903 »

Март 28, 2014, 22:11:23
Отговор #1

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Охххо Милене , като нищо. Точно там ти е проблема. Сега по същество - вариатора е резистор , включeн последователно на първичната намотка на бобината, при
палене на някои коли се шунтира /прескача от включвател на стартера.Това е при руските коли( Газ , Уаз , Москвич).За по лесно палене.

Или просто за ограничаване на тока през първичната намотка на бобината. Може и без него , но много бързо ще нагори чукчето.

Този елемент има способността да се поврежда , като често прекъсва или   съпротивлението му се увеличава ( нормално е около 0,5 - 1 ом)
и започват проблемите при паленето.Или пали трудно , или никак.
При тебе има вероятност плюса на газовата уредба да ти е хванат от бобината , тоест след него и ако е така , става точно това
което си описал в темата.Или сменяй вариатора и си провери свързването на газовата , или слагай бобина която работи без вариатор.

Успех и питай ако има нещо! :)
 
 
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 28, 2014, 22:21:03
Отговор #2

Неактивен SKODA

  • Публикации: 125
най-вероятно ще си намеря бобина без вариатор. а за газовата съм почти сигурен, че вързана за бобината. утре обаче ще съм напълно сигурен. благодаря за бързината на отговора.

Март 28, 2014, 22:26:19
Отговор #3

Неактивен SKODA

  • Публикации: 125
всъщност като се замисля май ще е по-редно да попитам дали мога да вземе вариатор от друг автомобил - както каза ти от ГАЗ или друго. дали ще стане ако си нося резервен вариатор и при проблеми по път да го сменям.
тук влизам в сантиментални спомени за трабанта, който отдавна карах - носех резервни свещи, бобини, кабели и плочка с чукче.

Март 28, 2014, 22:41:22
Отговор #4

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
всъщност като се замисля май ще е по-редно да попитам дали мога да вземе вариатор от друг автомобил - както каза ти от ГАЗ или друго. дали ще стане ако си нося резервен вариатор и при проблеми по път да го сменям.
тук влизам в сантиментални спомени за трабанта, който отдавна карах - носех резервни свещи, бобини, кабели и плочка с чукче.
Или от Шкода пък. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 29, 2014, 12:56:51
Отговор #5

Неактивен SKODA

  • Публикации: 125
вече извън темата, но ми стана интересно това, което на снимката е над бобината дали не е вариатор. беше на шкодата ми октавия, но го махнах и тя пак си върви нормално.


Март 29, 2014, 13:25:17
Отговор #6

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
вече извън темата, но ми стана интересно това, което на снимката е над бобината дали не е вариатор. беше на шкодата ми октавия, но го махнах и тя пак си върви нормално.


Гасител на смущенията. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 31, 2014, 14:18:56
Отговор #7

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Тези бобини с вариатори са много досадни. В същност, вариатора служи да предпазва бобината от прегряване/повреда при запалителни системи с чукче-наковалня, чийто гърбици на разпределителя конструктивно са изработени така че чукчето седи затворено в продължение на доста повече градуси спрямо други аналогични системи. Най-силно загрява бобина при продължителна работа на празен ход, например задръствания в града, бавно пълзене по черни пътища и прочие. Конкретно за този М130, той няма особена нужда от вариатор на бобината. Виж, да беше ГАЗ 51, ок. Но, конкретно този L-6 с неговия разпределител, най-добре да видиш характеристиките на фабричната бобина и според тях да си избереш една такава. Пък, ако монтираш същата, нова, тогава ще е най-добре.

Бобина с вариатор, като й се демонтира вариатора - тя пак  си работи по същия начин, няма да спре. Въпросът е, че започва силно да загрява като се остави да работи на празен ход.  Сега, дали ще се стопи трансформатора или ще загрее до едно положение, зависи от характеристиките на разпределителя. То, зависи от характеристиките на целия двг, но главно от геометрията на гърбиците.  Има системи, които могат работят със или без вариатори на бобините. Има запалителни  системи, при които е задължително да има вариатор на бобината, защото иначе същата може да изгори за 1 час работа в задръстване.  Други  могат да се стопят и за 40 минути.  Различно е.
« Последна редакция: Март 31, 2014, 14:27:43 от Тодор Живков »

Март 31, 2014, 19:44:50
Отговор #8

Неактивен SKODA

  • Публикации: 125
благодаря за информацията. засега съм се ориентирал към бобина без вариатор. но окончателно решение не съм взел.
п.п. само като се сетя колко пъти съм се ядосвал заради този вариатор, направо ми иде да го изхвърля.