Автор Тема: Citroen BX 1.9 160cv  (Прочетена 20597 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 04, 2014, 23:24:19
Отговор #10

Неактивен coolman_kk

  • Публикации: 28
Ремъркето е от Търговище, буса от В.Търново, а аз от София  ::) :P
Благодаря на всички отново.
« Последна редакция: Май 04, 2014, 23:28:58 от coolman_kk »

Май 05, 2014, 00:51:44
Отговор #11

Неактивен Иво_csl

  • Публикации: 123
Много е готин този BX особено интериора е жесток,фаровете също ми допадат.Честито много да му се радваш и много безаварийни  :) !

Май 05, 2014, 02:02:53
Отговор #12

Неактивен nosleto

  • Публикации: 115
Честито, колега! За пръв път виждам такъв ВХ. Сега остава да качиш много снимки и да ни държиш в течение с това какво се прави по колата.
Wartburg 353W 1988-2006 R.I.P.
Renault 19 1991-2010 R.I.P.
BMW 318I 1985 - 2010 new owner
Renault 19 1995-2010 new owner
Skoda Favorit 1995-2020 R.I.P.
Citroen Berlingo 2002- 2015 R.I.P.
Renault Megane 2004- 2022 R.I.P.
Mazda CX-7 2.3 Turbo 2008- 2022 R.I.P.
Mercedes Benz E300TD 1998-
BMW e34 520i 1994-
Opel Astra F Caravan Sport 1.8 16v 1997-

Май 05, 2014, 11:28:41
Отговор #13

Неактивен sphereholic

  • Публикации: 311
    • Ретро автомобил Ситроен 2cv Charleston
Наско, честито! Кръвта вода не става, зелената имам предвид ;)

Май 05, 2014, 17:07:33
Отговор #14

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Честито и от мен !
Вече имаш сериозен опит с този модел, така че знаеш какво те чака  :D
Успех и положителен изход !

Май 06, 2014, 12:14:52
Отговор #15

Неактивен coolman_kk

  • Публикации: 28
И две филмчета




Май 06, 2014, 15:07:57
Отговор #16

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Честито колега, страхотна кола.   :)
С удоволствие ще дойда да го видя, ако на някоя от ретросбирките или на Спасовден го извадиш.
Или там ако дойдеш с него на някоя от редовните ни месечни четвъртъчни сбирки по пицариите в София.  :D

Май 09, 2014, 00:20:01
Отговор #17

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Честито!
Приятните емоции от покупката да продължат и за напред.

Сещам се и аз като си купувах колата от чужбина.
Голяма тръпка е да си намериш мечтания автомобил!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Май 09, 2014, 00:50:50
Отговор #18

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Добре дошъл и честито ! Чудесно е, когато получиш точно това което искаш. В пълния му блясък и антикварност. Такива  модификации харесвам и аз. Спортивни+луксозни+рядки и френски.

Наистина, Ситроенът е страхотна кола в точно тази версия. И има разни неща, които трябва да знаеш за него.  Понеже съм фен на една друга марка, която използва същият този 1900 куб.см. 16V двигател, той е малко особен. Както всичко тяхно, де.

Двигателя е XU9J4 (DFW) Класическа, истинска, натурална резачка.  O0  Такъв е. Между 1000 и 5000 об/мин - не върви. И това не е някакъв дефект или повреда в агрегата. Такава му е характеристиката. При него, всичко е изтеглено максимално нагоре в об/мин. . Максимална мощност, въртящ момент, всичко се постига от 5000 об/мин. - нагоре. Когато го подкараш в града, ще ти се види бавен, муден и тромав.  И той си е такъв, реално. Колкото и газ да даваш - набира плавно и равномерно. За сметка на това, при ниски и средни об/мин. е много икономичен. Е, икономичен, всичките Пежа 405 Mi16 със 1,9 литровия мотор ми горяха в града 13-14, а в София 14-15/100 бензин. Ама, бензин минимум А98. Не си мисли да го караш със А95, защото разхода ще ти отиде 1-1,5 литра нагоре.  Извън града до 80-90 км/ч., харчи 6,5-7/100. До 120 ~8. От 130-140 нагоре, започва да гори. И да върви. Много.  Нещото, което винаги съм харесвал е, че когато искаш икономия, натискаш малко газта и той върви плавно, с лекота. Когато искаш паурър, натискаш газта и като стигне 5000 об/мин., рязко се сменя ускорение, звук и всичко наоколо просто спира да те интересува. И колкото повече газ му подаваш - толкова повече продължава да се засилва още по-силно. На 7500 об/мин. има ограничител на максималните обороти. Или на 7700, но се съмнявам. Това значение няма. Истината е, че иска обороти. За него 5000 оборота в минута са напълно нормален работен режим. А от 5000 - до 7000-7500, разликата е един дъх. Моментът е много интересен, ти сам ще го изпробваш.  O0   

Иска много хубави свещи, кабели, дистрибуторна капачка и палец. Мрази евтини водни помпи, защото могат да го убият. Тя се върти от ангренажа. И се сменя заедно с ангренажния ремък и принадлежащите му ролки. Поне аз така процедирах. Които също е вредно да бъдат ментета. Обича моторни масла 5W40, 5W50. Може и 10W40, но минерални масла, не, не са за него. Охл.система работи с антифриз, с вода не бива. Често явление е омасляване от гарнитурата на блока. И то омаслява от страната на изпускателният колектор повече. Обикновените АГУ не му пречат от механическа гледна точка. От гледна точка на електронни части, пречи. Не, че няма сто такива мотора, карани на газ от сто години, но те са друга история за други автомобили, повече символ на безхаберието от колкото на автентичността и отличната кондиция.  В България често се случва картера да е удрян. Поне в 405.  Която определено си е ниска. Често се случва и трансмисията да е ударена. И изкъртена.

Проблем са му скоростите - главното предаване. Слабо е. При 405, когато е с тяхната Пежо кутия - трошат се сателитните зъбни колела в диференциала. Което води до тежки повреди в цялата скоростна кутия. Когато е със кутия Рено - няма проблем. И не се чупи. Най-добрата комбинация винаги е била тия мотори на Пежо със трансмисии от Рено. Не видях твоят с коя трансмисия е, дано да е с Ренаултската. Е, като е със трансмисия Пежо пак ще върви, но тогава-забрави да го шпориш.


То, малко набързо нахвърлях тия работи, ама истината е такава.  Хубав агрегат, лек, мощен и много надежден. Поддържката му трябва да е на високо ниво и да не се пестят средства за консумативи. Повече внимание изискват компонентите на охл. уредба, да знаеш. Клеми, контакти - клеясват. Температурни датчици за перките - ако старите вече дават отклонение (ще го хванеш по съответното съпротивление), задължително си се сменят с нови. Защото един такъв датчик за 20-30 лева може да предизвика повреда за 1000 лева. Защото повече такива двувалки са прегрявани от неизправно охлаждане, поради електрически проблеми в тази част от колкото продължително каране с всичката газ. Това е, ако искаш да имаш 1,9 16V. То и още има, ама предполагам че няма нужда.  Колата ти е много автентична, дано да се съобразиш с модификацията. Той, ВХ има двигателен отсег/кош като на пежо 405. И въобще много неща и разни детайли дори в интериора са унифицирани с такива от 405. Задното окачване, носачите не са на иглени лагери, ами имат по 2 броя ролкови/конусни лагери и нямат разбиване. Тя и предницата е достатъчно читава, пък за нея части има. Изобщо, дълготрайността на тези автомобили много зависи от нещата, които се монтират по тях. Дали ще се чупи за нула време или ще работи дълго, много, много зависи какво и от къде си купуваш за такава кола.  Даже има вариянт 4х4. Както и да е.  Много ми харесва с този мотор и интериорно обзавеждане. То си заслужава да се пази. И да се кара.  Аз ти пожелавам да го имаш много години и дълги, безаварийни километри.  :)

ПС Спомних си Пежото 405Ми16. Защото има и Ми16 - 2000 куб.см във фаза 2 на 405. Ама, 1-ва фаза със старомодното табло и 1,9 16V е Класика в жанра. Това е най-удобната кола, която съм шофирал някога. Ситроенът ВХ го превъзхожда по плавност и мекота на ход. :shy:
« Последна редакция: Май 09, 2014, 01:21:04 от Тодор Живков »

Май 09, 2014, 08:13:02
Отговор #19

Неактивен coolman_kk

  • Публикации: 28
Здравей,
моторът XU9J4 има две разновидности:

XU9J4/Z (DFW) - 148кс
Този двигател е предимно за износ /извън Франция/ и е най-разпространен. При него има катализатор,ламбда сонда и детонационен датчик. Двигател който е трябвало да отговаря на изисквания за вредни емисии. Той е и най-разпространен.
Управлението на мотора е, чрез ECU Motronic 1.3 (3 редова букса). Степен на сгъстяване - 9,7:1. Разпределителни валове - #3 входящ 111deg, #2 изходящ 114deg.

XU9J4 (D6C) - 160кс
Това е двигателят на червения BX. Много по-ценен и рядък при модел BX. При него липсва катализатор,ламбда сонда и детонационен датчик, упревлението му е ECU Motronic 4.1 (2 редова букса) /така е и при мен/. По-късно се появява модификация с детонационен датчик под управлението на ECU Motronic 1.3 (3 редова букса). Степента на сгъстяване на този двигател е - 10,4:1, от където идва и основната разлика между двата в мощността.

Освен външните сензори и ECU има още 2 разлики между XU9J4 и XU9J4/Z.
1. Различни бутала
XU9J4 160кс - маркировка "Z" - CH: 37,12
XU9J4/Z 148кс - маркировка "X" - CH: 36,28

Оттук идва разликата в сепента на сгъстяване.

2. Раздвижващи колела на разпределителните валове
Всички XU9J4 мотори имат еднакви входящи и изходящи разпределителни валове, разликата е само в раздвижващите им колела, чрез които се променя ъгъла.

Те са маркирани по следния начин:
XU9J4/Z - входящ #3 - 111deg, изходящ #2 - 114deg
XU9J4 ранна версия - входящ #2 - 114deg, изходящ #2 - 114deg
XU9J4 по-късна версия - входящ #4 - 106deg, изходящ #2 - 114deg

Прав си като каза за горивото, минимумът е 98.
Относно оборотите бих казал, че се събужда по-рано, към 4000об., но това важи за повечето атмосферни двигатели. Там и става най-приятен за каране.
Газ никога няма да сложа, още повече на такъв автомобил. Това не е ежедневен автомобил и никога няма да бъде, а автомобил за удоволствие при възможност запазен в автентичен вид. Ежедневна кола имам и тя ми върши чудесна работа. Съответно икономия не търся.  :)

За скоростите нямам наблюдение, карал съм с BE1 /задна на спринцовка/ и BE3. На тази е BE3 - нормална задна /6-та скорост/.
Мисля, че имаше разлика в предавателните числа, трябва да погледна.


Защо се спрях на този BX?
Защото, първо е произведен за френския пазар. Това се разбира по това, че няма мигачи на калниците. Всички модификации от модел BX са със същата логика, дори и при CX е така до колкото знам. Дори емблемата е 16Soupapes, а не 16Valve /едното е на френски другото на английски и в двата случая означава - клапани/.
Второ двигателят който е рядък - D6C 160кс.
Трето и т.н. - външен вид, оборудване, автентичност.

В България има още един Citroen BX /D6C/ във Варна, но за износ /извън Франция/ - без клима и кожен салон.
Иначе /DFW/ има поне 2-3, от които един който стои срещу моя гараж  ;)

Имам опит с този модел, но намерих това което исках с D6C.  :D
Целта ми е да направя пълна реставрация на тази кола. Ще ви държа в течение с това което се случва по нея, но няма да е бързо, за да е по-сладко  :P

Благодаря за пожеланията отново  :)
« Последна редакция: Май 09, 2014, 09:29:45 от coolman_kk »