Автор Тема: ВАЗ 2101 "Жигули" - тотална реставрация от нула (18+)  (Прочетена 42419 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 07, 2016, 09:37:39
Отговор #90

Неактивен m_g

• Публикации: 798
  • Warszawa 223, ВАЗ 2101, 2xŠ120L, 2xГАЗ М21, Nysa
По колата останаха несменени части, които се броят на пръсти.
Със затоплянето на времето почнах да я готвя за сезона.
Преди две седмици смених лагерите на предните колела. При реставрацията не бях ги пипал, защото нямаха видими проблеми. В последно време обаче се появи характерния шум при движение. Вдигнах я на подемник и присъдата беше ясна - лагери. Купих от Снабтех нови лагери - големите - български ВМЗ, а малките - японски Koyo. Взех си нови семеринги и гайки (лява и дясна). Купих си от службата един картуш литиева грес на Тотал.
Хванахме се със Сашо и за един час свършихме великото дело по смяна на лагерите.
Началното състояние:

Сменени лагери, всичко почистено, нова грес и нови гайки. Не съм снимал междинните етапи по избиване и набиване, защото ръцете ми бяха добре гресирани и ми стана жал за телефона.

Поставихме колелата, регулирахме хлабината в лагерите и фиксирахме гайките с чука, както се полага (заплесква се перифеерията, така че да влезе в каналите на главината и да не може да се развие гайката).

С това подготовката за новия сезон реално завърши (май).
Е, реши да си покаже рогата. Отказа да зарежда. Гледам, ръчкам, не работи. 12,5В на работещ двигател. Смених реле-регулатора. Пак не работи. Бре - гледам, докато съм си играл съм я поокъсил и се беше стопил предпазителя на веригата за зареждане. Слагам нов - пак не зарежда. Викам си - алтернатор (макар че е нов- то и реле-регулаторът е нов). Тръгвам за Сашо да го сменям, в Дружба лампата угасна и почна да зарежда. Явно гнездото на предпазителя не е правило добър контакт.  Намислил съм да си потърся бушонно табло за съвременните бушони. Виждал съм да се продават на времето, трябва да си взема и да престана да се мъча с тия глупави цилиндрични бушони.

В добавка кабела за командване шалтера на стартера се откачи и се лепна за нажежената генерация. За втори път ми я прави тая магария. Направих си един нов кабел, сложих му термошлаух и го пуснах да е малко по-дълъг и да не е близо до двуцевката.

След всичките интервенции колата върви отлично. Всяка неделя ходя с нея на срещите на Лада клуба и си правя кефа.

Лепнах й вече годишна винетка и е готова за бойни подвизи.

Март 07, 2016, 13:21:28
Отговор #91

Неактивен fulcrum

• Публикации: 3763
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Moмчиле , правих тази интервенция , но гнездата на предпазителите отзад не бяха на заводските клеми.И рязах , и запоявах
старателно  цял един ден . Купих ги от магазин за Лада , с плексигласовите прозрачни капачки , ама се редят по двойки
по на две гнезда . :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 07, 2016, 14:18:20
Отговор #92

Неактивен krankenstein

• Публикации: 6734
Ето един хубав повод Момчил да си направи екскурзийка до Родопите... таман и още хубави снимки ще станат за темата ;)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 09, 2016, 18:17:34
Отговор #93

Неактивен DMC

• Публикации: 1231
  • Георги Димитров
Момчиле, остави я с цилиндричните бушони, нека си е автентична. Почисти си хубаво клемите и няма да имаш проблем с бушоните. Аз на 2те ми коли карам с такива бушони и след като ги почистих нямам никакви грижи.
Тия плоските са много модерни, няма да стоят хубаво в Жигулито. Иначе знам, че чисто технически са по-добро решение.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
BMW E28 M535i '86
BMW E12 520 '78
Opel Rekord C Sprint '67

Март 11, 2016, 11:07:58
Отговор #94

Неактивен m_g

Натам отиват нещата. Оказа се, че няма табла с плоски бушони за 2101. Има за 2105/07. Така че ще се чисти старото.

Март 12, 2016, 21:41:33
Отговор #95

Неактивен skodko

• Публикации: 1034
Като се замисля, точно с бушонното табло на шкодата никога не съм имал никакви проблеми, и на 2-те шкоди, а и те са с такива предпазители.

Април 09, 2016, 14:56:34
Отговор #96

Неактивен kaci

• Публикации: 499

Май 04, 2016, 20:02:12
Отговор #97

Неактивен m_g

Къци, снимката ти е наистина страхотна. Стои ми за десктоп!
След като се разходихме с Жигулата до Класик Рейсинг на Калояново (и получихме специална награда за реставрация, което наистина значи много за мен)

посетихме и Сливен, качихме се на Сините камъни, и на още разни места, стана време за корекция на разни дребни, но дразнещи неща.
Смених дръжката на предна дясна врата - ако и да беше нова, й се изниза оста от едната страна. В резултат самата ръкохватка се триеше в корпуса и на всяко отваряне се дразнех.
Нямаше да се заема с тази пипкава операция, ако не се счупи и ябълката на ключалката и съответно с ключа не можеше нито да се отключи, нито да се заключи.
Вече се счупи на лявата и я смених. Вероятно става въпрос за партида калпави отливки. Сега купих уж по-солидно изглеждащ комплект ябълки, щанги и накрайници. Като за 5 лева комплекта - толкова. След смяната и малка регулировка работи перфектно.
Оста на дръжката си я набих обратно, ама така и така бях взел нова от резерва и сложих нова.
Отключва се, заключва се и при отваряне няма странни шумове.
Дразнеше ме релето на мигачите. Първото светване - дълго 20 секунди, после почва да мига.
Зимата от два различни магазина купих две нови релета.
В понеделник извадих комбинацията с уреди и нападнах релето. Слагам ново. Мигач - свети постоянно. Мигна след близо минута. Егати. По-зле от старото. Брак. Слагам втория екземпляр.

О чудо! Мига така, както някога с оригиналното реле. Бях забравил оригиналната честота - попадах все на "бавни" релета. Супер!
Ето го новото реле - вече монтирано.

Двете недоброкачествени релета - не си купувайте такива:

Клещите отдолу са от оригиналния комплект на колата. Имам късмета да ми е запазен пълния набор заводски инструменти, с които колата е купена. Реално те са първите ми инструменти в живота и още служат безотказно.
Паралелно зачистих клемите на 10-ти предпазител - веригата за зареждане. Засега зарежда изправно.

Ето монтажната схема на електроинсталацията. Старите албуми са супер за работа. 21 е релето за мигачите.

Смених с нов маншона на лоста за скоростите. Старият се скъса окончателно - беше оригиналния на колата.

Омръзна ми да ми се пързалят ръцете по хлъзгавия волан.
Изрових един древен калъф, който съм си го купувал нов в опаковка преди повече от 10 години от отдавна несъществуващата авто морга за соц коли на Иван, която се намираше на бул. Христо Ботев близо до кръстовището с ул. Симеон - в самия център на София. Какви съкровища имаше там - това е голяма тема. Накрая Иван замина за Англия и всичко се окраде и разпиля.
С удоволствие се сетих за приключенията с колегата Тодор Живков и най-старата му Лада - преди много години снабдих и него с такъв калъф, само че светло бежов в тон с колата. Славни времена бяха, а Ладите ги карахме като ежедневни коли. Замислих се и ми стана кеф, че не я изхвърлих, а още си я имам, и мога да си я карам...
Ето го великия соц калъф - производство на ГДМПБУ - София (Главна дирекция местна промишленост и битови услуги)!!!

« Последна редакция: Май 04, 2016, 20:04:38 от m_g »

Май 04, 2016, 20:13:51
Отговор #98

Неактивен joro-120L

• Публикации: 1375
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Омръзна ми да ми се пързалят ръцете по хлъзгавия волан......
Баща ми, когато имаше Шкода 100, /а аз ходех прав под масата/ вместо такъв калъф си купи кожени ръкавици за шофиране. Леки, меки с големи отвори отгоре за вентилация. Мераклия :) И Шкодата беше с бакелитов волан.
Сега си мисля, че ще са страхотен ретро аксесоар.
Skoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.

Май 04, 2016, 20:53:48
Отговор #99

Неактивен fulcrum

• Публикации: 3763
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
 Мони , що се занимаваш с биметални руски релета , като има много качествени електронни втора ръка и то маркови -
Бош , Хела и т.н. Бум едно четири изводно с отделен извод за контролната лампа и си ти човека. :D

Европейския стандарт за интервал на мигане на всички МПС е 50 такта( светване - гаснене) за 1 минута.

Сложи ли един дискретен ключ за аварийки , че караш често и си трябват , а Жигата нема серийно.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987