Автор Тема: Балкан 50 - прераждане  (Прочетена 32474 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 27, 2015, 10:17:32
Отговор #40

Неактивен генерал

  • Публикации: 180
Понеже сайта е доста специализиран, затова не съм споделял много подробности. Като се има предвид, че тези машинки още си ги карат хората, не звучат много ретро. НО -това са машинки над 45 години! Доста поколения са минали през тях и затова си заслужава да се реставрира нещо. Който се е занимавал с това - само той знае колко усилия , нерви , труд и ПАРИ се хвърлят. Представете си за кола какви са нещата. Въпроси много се задават за средства. Аз ще споделя, че за да добие този вид моето Балканче - съм минал трите хиляди лева.  Има много "разбирачи", които биха казали - е - ми то има по 200-300 лева се продават подобни. Да - то има и за 100 лв. Който иска - да си вземе оттам. Една година по-малко се занимавам с него. Исках максимално да е автентичен. Като се появи фин.възможност -правиш нещо  /разглобяване, почистване, хромиране, замяна детайли с нови по възможност, боя, аксесоари,спици, жила и пр. / От три двигателя - един избран. Нови лагери , колела, скорости,съединител, гарнитури , масло и пр и пр./ Нова ел система вкл крушки, бубина  и ключ. От три километража - един и нов охлюв за жилото. Нов ауспух от Симсон, НО с оригинална кривка от Балканче и присадена задна част пак от балканче. Карбуратор - нов оригинал. Гуми  - вътрешни и външни - нови. Седалка - претапицирана. Помпа -оригинал. Всички гумени детайли - нови.  И още мнооого неща. С помощта на колеги от форума - всичко се намира. Благодаря и на модераторите за съдействието. Ами това е .

Януари 27, 2015, 10:45:01
Отговор #41

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3496
Понеже сайта е доста специализиран, затова не съм споделял много подробности. Като се има предвид, че тези машинки още си ги карат хората, не звучат много ретро. НО -това са машинки над 45 години! Доста поколения са минали през тях и затова си заслужава да се реставрира нещо. Който се е занимавал с това - само той знае колко усилия , нерви , труд и ПАРИ се хвърлят. Представете си за кола какви са нещата. Въпроси много се задават за средства. Аз ще споделя, че за да добие този вид моето Балканче - съм минал трите хиляди лева.  ======

Напълно се присъединявам към думите ти ,колега!
Аз скоро писах нещо подобно в темата на Ники Корудерлиев с Каприто.
Действително си вървят средствата. Не ме учудва сумата ,която си споменал за твоя мотор.
А в този ред на мисли в немския раздел скоро един автомобил се пусна за продажба. За съжаление там аз се оказах лош пророк още преди 4 години,когато написах,че тази кола не я чака нищо добро, защото тогава момчето твърдеше ,че има за реставрацията 500 (!) лева. Жалко!
Изводът е,че наистина трябва стабилна финансова гърбина  >:( И за да съм от полза на феновете, скоро надявам се (след боята) ще пусна парите, които до момента са вложени при мен.
Поздрави!

Януари 27, 2015, 11:41:03
Отговор #42

Неактивен генерал

  • Публикации: 180
Радвам се, че съм разбран правилно. Споменах средствата,само за да мога да предпазя колеги като Дино, които искат да върнат в приличен вид моторче. Тоест да има предвид колко "приличен" може да бъде видът на Балканчето. За да не се спира работа по средата. Много уважителна е работата на Хулиган по неговия 250 кубиков Балкан! Това е малко по-друг тип реставрация. Както се казва - желание да имаш - може да избереш каквото ти е по силите. Успех на всички!

Януари 27, 2015, 13:46:21
Отговор #43

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Другарю генерал мойте уважения към положения труд и средства.Но Аз знам във какъв филм се вкарвам. И самият Аз Съм писал много пъти че реставрацията на каквото и да е не е за хора на социални помощи или минимална заплата.В момента работя по два проекта http://www.album.bg/dino412/albums/ http://dino412.snimka.bg/automobiles/ij-e.446259
http://dino412.snimka.bg/automobiles/neshto.500430
 и знам кое как стои.Моя стандарт за приличен вид е такъв че като мина по улицата с даденото МПС хората да се спират и гледат с възхищение по него. А не вид само за пред КАТ.Интересувах се от стикерите къде и как може да се поръчат а не да бъда предпазван.Но все пак благодаря за споделената информация защото ще е нужна и полезна на някой колеги.
Пиша тоя пост без ни най-малка умисъл за спор и дразги.А с уважение и се извинявам ако с израза Ми "да го връщам в приличен вид" Съм бил неправилно разбран.Моторчето което имам е първото МПС което купих със собствени пари от първата Си заплата в далечната 1986г така че и дума неможе да става за компромиси при въстановяването Му.
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Януари 28, 2015, 08:23:18
Отговор #44

Неактивен генерал

  • Публикации: 180
Колега - много правилно сме се разбрали. Не съм чел подробности за проектите на колегите  НО се отнасям с уважение към всяко начинание от този характер. Предпазването да го приемем към други ентусиасти ,които нямат реална представа какво започват! През далечната /както казваш ти/ 1970 г с помощта на баба ми , си купих Балканче от Мототехника. Бях в 11 клас и предизвиквах едва ли не възхищение в девойките и завист от момчетата в гимназията. Естествено бях изкарал книжка още с навършване на 16 години. Успехи на кой - каквото е захванал. Генерал станах ,когато вече беше излязло обръщението "господин". Това за настроение...!

Януари 28, 2015, 08:28:07
Отговор #45

Неактивен генерал

  • Публикации: 180
Стикерите ги чакам от колега от форума Fluky. Пиши му на личния. Поздрави.

Януари 28, 2015, 09:02:26
Отговор #46

Неактивен генерал

  • Публикации: 180
FLUKI

Януари 28, 2015, 15:24:51
Отговор #47

Неактивен генерал

  • Публикации: 180
Автомобила ИЖ на DINO 412 e супер машина. Да пусна и аз един ИЖ - само , че 49. Надявам се да е в добри ръце сега. 



« Последна редакция: Януари 28, 2015, 15:31:12 от dido1903 »

Януари 28, 2015, 16:25:02
Отговор #48

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3496
А кой е човекът?
Нещо повече за мотора?

Януари 29, 2015, 18:21:06
Отговор #49

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Автомобила ИЖ на DINO 412 e супер машина. Да пусна и аз един ИЖ - само , че 49. Надявам се да е в добри ръце сега. 





Моя ИЖ го извадих буквално от пункта за скраб.Просто ми стана жал да погине така.
А тоя ИЖ 49 направо е красавец.Може ли някаква информация повече.
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.