Автор Тема: Италианките на USfan  (Прочетена 21714 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 08, 2021, 17:58:59
Отговор #40

Неактивен valeridg

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 2
А какво стана с тези 2-те Х1/9? Интересно ми е дали още са в България и дали са в движение? Аз сега почвам реставрация на една от 1981-а: ) и ще кача снимки веднага щом съм готов.

Февруари 08, 2021, 20:15:01
Отговор #41

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
А какво стана с тези 2-те Х1/9? Интересно ми е дали още са в България и дали са в движение? Аз сега почвам реставрация на една от 1981-а: ) и ще кача снимки веднага щом съм готов.

Ами те бяха 3 броя Х1/9-ки моите, после след тях имах и един 850 Спидер 2-серия.
Не знам сега какво става с тях, нито една от години не съм я виждал да се кара.

А твоята Х1/9 Евро или УС-Спек версия е, има ли примерно климатик и ел. джамове, и какви цветове оригинално е била вън и вътре...  :)
Иначе, да, определено ще ни е интересно да и видим снимки как върви правенето.

Октомври 21, 2022, 12:19:07
Отговор #42

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Отдавна не сме писали по тая тема, но този път може да я ъпдейтнем с нещо по-различно от снимки, но предполагам не по-малко интересно.
Та, преди 1-2 седмици си рових разни стари документации за колите ми, и освен такива за сегашните ми возила, като митнически декларации и фактури за закупуване от офиц. им представителства като са били нови, на 1992 Аудито ми Купе и 1992 Крайслера Лебарон Турбо, си открих и интересни документи на отдавна продадени мои коли, като 1981 Нисана 280 ЗетХ, 1976 БМВ-то 630 ЦС на баща ми, и 1979 Фиата ми Х/9.

На БМВ-то мисля че съм му качвал снимки на ориг. Фарцойгбриф в темата с немските коли, а ето тук митническата декларация и фактурата за плащане на митото на първото ми от трите Бертонета Х1/9, дето имах, издадени като го внасях първото, през Август 1991 год.

Предполагам ще са интересни тия поопърцани листчета с детайли около вноса, като още се дължеше мито внос на коли от страни от ЕС, на разни колеги автоентусиасти, които тогава са били още неродени или са били твърде малки да се незанимават с коли по онова време.  )

Може да се отбележи, че тогавашната стойност на митото от 1200 и нещо лева, всъщност е доста ниска реално.
Тогава вече, след октомври 1990 година, с решение на Министерски съвет, лева беше вече на свободен официален държавен курс спрямо другите валути.
Съответно, и ако добре помня и не греша с много, през лятото на 1991 година лева се търгуваше официално за около 7-8 лева за 1. Д.М, и 13-14 лева за 1 долар.
Така че тия 1200 лв, всъщност бяха под 100 Долара Мито реален еквивалент.

Интерес заслужава и точното определение на модела на Фиата х1/9, вписано във фактурата за плащане на митото.
Докато в Митн. Декларация митничарите са го описали просто като Фиат Х1/9, макар и допълнение като име- Бертоне, то касиерката го е вписала и с правилния му техн. индекс- 128 AS, който произхожда и от оригиналния източник на механиката му- Фиат 128.
Бертонето го внесох в 1991 год. на една тогавашна моя фирма, която вече не съществува, така че няма проблем с защитата сега на личните данни, хах.
Мисля че при внос от фирма на фирма митото беше по малко, а ако се внасяше някаква подобна стока като автомобил на физ. лице, тая сума от 1200 лв щеше да е по-висока.





« Последна редакция: Октомври 21, 2022, 12:48:34 от USfan »

Декември 09, 2022, 16:37:16
Отговор #43

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Още интересни документи, показващи държавната и общинска автобумащина преди повече от 30 години, си изрових при чистене на ранните ми фирмени архиви. ))
Та, ето данъчната квитанция за първия ми Фиат Бертоне, представляваща и платения и пътен и данък към общината за 1992 год, воглаве с върху тях, тогава наличния още данък оборот /който пък по-късно се сменя с ДДС-то/.

Наличния данък от почти 180 лв. /с ДО над 200 лв/, сега може да изгл. отн. голям за кола с ходов обем само 1.5 литра на мотора.
Но тогава това бяха инфлационни левове, и по валутните курсове от Януари 1992 год, според които долара беше около 23-24 лв, а Д.Марката някъде 17-18 лева, това си бяха общо взето дребни пари, под 10 долара год. данък.

Интерес представлява и данъчната оценка на колата, на чийто база се е плащал тоя данък към общината.
Та, Бертонето към годината му производство- 1979, го приравняват на 10700 лева цена, което пък е било почти точно на цената на една нова Волга Газ-24 тогава.
По останалата в ранните години на промените още от соц. време система за плащане на данъци, дори и най-големите или най-скъпи западни коли /не че Х19-ката е била голяма или особено скъпа, дори и като нова/, са ги приравнявали Мин. на Финансите на стойността на една нова Волга, и на нея база или се е плащало мито /200%/, или съответно данък, след вноса.

Разбира се, в случая на 1992 год, тук Мин. на Финансите ми правят 50% отстъпка от данъчната оценка за ново Бертоне-Волга, понеже вече е била стара колата /13 годишна към началото на 1992 год/.
И така, базовата оценка на която ми начислен данъка от 208 лева, вече е само 5366 лева.

Което оценка пък от своя страна, към периода на 1992 год. вече е смехотворно малка сума, предвид че дори опърцани Лади и Жигулита екс-таксита струваха тогава примерно поне по 1000 Дмарки, тоест по 17-18000 лева.


Декември 29, 2022, 20:01:36
Отговор #44

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Още любопитни неща от безкрайно богатия ми архив. ))
Това е копие на талона на орташката ми Алфа Спидер, издаден след покупката и пререгистрирането и в КАТ, през пролетта на 1998 година.

Както се вижда, внесена е в БГ почти нова, през 1991 год, което предвид на отн. скъпата и цена като нова, и предвид че първия и собственик в БГ бе, като писах по-горе, един чейнчаджия от Магура, може и да е била внесена, леко така нередовна :)) от Италия.


Септември 01, 2023, 15:39:36
Отговор #45

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Тия дни снимах по морето в Балчик една отдавна пребиваваща на това си място ГТВ 916, както се вижда по мъха, растящ си в гривните на фаровете.
Към Алфи с предно предаване, ако не са разбира се Сюд Спринтове, аз лично нямам голям интерес, но пък това ГТВ принадлежи от доста години на бивша моя приятелка, така че от сантимент към нея и колата, качвам разни по-детайлни снимки на това било някога очарователно купе.

Преди 17-18 години имах постната по-горе черна 75 3.0 Америка, която тази дама вероятно тогава харесваше, още докато беше в един наш колега от форума, та ме ръчкаше да я купя от него /както сигурно е харесвала и преди това другите ми Алфи, дето имах преди 75-цата, 105 Спидера и Джуджаро ГТВ-то/.
Та 2-3 години вече след като се бяхме разделили /и след като дълго време караше едно рено 19 кабрио, което пък аз и бях избрал/ реши и тя да си купи Алфа, и в 2008-2009 год. накъде, придоби това ГТВ 2.0.

ГТВ-то е нормално 2.0 Спарково, и макар бившата ми приятелка да го купи тогава с тези присадени с плат тапицирани спортни предни Рекарота /отзад се вижда ориг. салон с бежова кожа/, всъщност то не беше много карано.
Сега има някакъв проблем по мотора, но пък таблото не е нацепено, седалките и салона са Ок,  и най-важното, видимо няма никакви или почти никакви ръжди.

Собственичката щеше да я оправя, даже си беше купила едно второ червено ГТВ за части и мотора, но предвид че кара доста по-нови и по-бързи, макар и по-безинтересни коли, вероятно скоро няма да се заеме с този итал. красавица.
Точно местоположение на колата на давам /паркирана е в семейна къща на морето/, а пък ако някога се запуска колата на обява, ще се види по сайтовете.

Интересна добавка в цялата история е, че пък по-голямата сестра на тази бивша моя приятелка, водих преди повече от 25 години да си купува едно Бертоне Х1/9, понеже тази сестра много беше харесала на каране и возене, и най-вече на вид, едно от моите бивши Бертонета.
Тази сестра си купи едно, и още си пази нейното Бертоне Х1/9, макар и то да не излизало от гараж над 20 години.
Да не повярва човек, колко може да бъдат облъчени в автомобилно отношение разни дами, стига да допаднат точно на мен. ))



















Септември 17, 2023, 17:05:05
Отговор #46

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Ще иска работа това ГТВ, Люси, но оък това е благородна занимавка.
Стегнато такова и на пътя вече си е гледка.
Лично аз все още тъжа по моето бивше, но… няма как да имаме всичко  ^-^

Пуснах линк към фейсбук групата на 916. Да видим дали някой ще го усвои 😃
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 22, 2023, 20:42:18
Отговор #47

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ами, благородна. ))
Това просто си е скучен 4-так мотор, мен не ме съска.
Докато 6 цил. 916 са си редки, доста динамични, затова и са търсени.
Въобще, един мотор разлика, но прави радикално различна колата.

Всъщност, както уточних и по-горе, засега не се продава, затова и не давам точен адрес, и не давам и телефон. Снимки малко за Пин-ъпване, и това е. Има време...  :))

Септември 23, 2023, 00:21:18
Отговор #48

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Люси, няма лошо да насъскаме манияците :)

За мен, четирицилиндровите ГТВта са отличен шанс човек за притежава този дизайн. Това в сянката на непрестанно повишаващите се цени на шестаците. Вече станаха почти недостъпни за нашите географски ширини…
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"