Автор Тема: Соичиро Хонда  (Прочетена 6208 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 09, 2014, 17:45:19
Прочетена 6208 пъти

Неактивен NikMar

  • Публикации: 518
Kak Honda успя да натрие носа на General Motors
Преди 41 години японците създадоха технологията CVCC, с която направиха за смях американския концерн
Тази история е за високомерието на ръководството на американски автомобилен гигант и за гениалния инженер Соичиро Хонда. История за това, че за победата е много по-важен умът, а не грубата сила. История, която доказва, че дори малките иновации имат огромно бъдеще, стига да попаднат в правилните ръце.
Kak Honda успя да натрие носа на General Motors
Всичко това се случва през далечната 1973 г., когато японската компания Honda се готви да пусне Civic с двигател CVCC, а правителството на САЩ затяга сериозно нормите за екология на двигателите. Азиатците представят пред цял свят технологията си Compound Vortex Controlled Combustion (CVCC), която позволява контролирано и значително по-добро изгаряне на горивната смес.

Цялата технология води до пълното изгаряне на горивната смес в самата камера, като това съществено намалява изхвърлените в атмосферата вредни емисиии. И съответно намалява разхода на гориво. В крайна сметка моторите на Honda с технологията CVCC отговарят на американския стандарт, без да се нуждаят от скъпоструващите каталитични конвертори. И това само по себе си е огромно постижение.

Големи компании като Ford и Chrysler реагират веднага и се хвърлят да лицензират технологията, за да могат да я използват за собствените си мотори. В General Motors обаче подхождат високомерно, като тогавашният генерален директор Ричард Херстенбърг казва: „Запознах се с технологията на Honda. Тя може и да работи на някой малък мотоциклет или детска играчка, но няма начин да бъде използвана за истинските двигатели на General Motors.“

Няколко дни по-късно думите на Хестенбърг са предадени на шефа и основател на Honda – Соичиро Хонда, който е един от най-надарените инженери на миналия век. Японецът стартира кариерата си още през 1923 г. като механик, но по-късно създава над 100 нововъведения, които патентова. Именно той започва да поставя бензинови двигатели на велосипеди, като през 1948 г. създава компания, която започва да произвежда мотоциклети. А през 1960 г. стартира и производството на автомобили.
Kak Honda успя да натрие носа на General Motors
Соичиро Хонда не отговаря на изявлението на шефа на General Motors, а просто купува един Сhevrolet Impala с 5.7-литров V8 мотор и го доставя в Япония. Там нарежда на инженерите в компанията си да адаптират технологията CVCC към американската машина.

В крайна сметка заповедта на шефа е изпълнена. Инженерите на Honda променят всмукателния колектор, блока на цилиндрите и още няколко компоненти, така че да могат да използват CVCC. След това модифицираната Impala е закарана в щаб-квартирата на General Motors в САЩ, където преминава всички изпитания.

Нещо повече – преработеният от Honda автомобил се оказва по-екологичен от оригиналния на General Motors, при това без да губи нищо от мощността на двигателя, която е 160 к.с. Резултатът все пак не е идеален, тъй като машината изхвърля повече вредни емисии СО2 от колите с катализатор, но пък в същото време двигателят със CVCC се оказва далеч по-чист и икономичен от оригинала. И отговаря на екологичните изисквания по това време.

Ето как се оправдава поговорката, че най-добре се смее този, който се смее последен. В GM публично се подиграват с технологията CVCC, но Соичиро Хонда не реагира с думи. И вместо да продължи словесната престрелка доказва, че компанията му може да прави автомобилите на GM по-добре, отколкото техните създатели.

http://automedia.investor.bg/a/0-nachalo/23509-kak-honda-uspia-da-natrie-nosa-na-general-motors/
FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г./ FIAT Punto 1,1/94 г.
Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
 Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка.
 Закон на Мърфи.

Октомври 10, 2014, 11:56:38
Отговор #1

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Благодарим за интересната статия !

Октомври 12, 2014, 22:32:21
Отговор #2

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
На прима виста виждам, че тази статия е пълна с някои неточности, и затова, с малко или много преиначени неща.
Като за начало, Соичиро не е никакъв инженер, той просто е много добър предприемач и визионер. Което е и по-важното за един индустриалец от академично техн. образование, разбира се.
Е, той че не е имал чисто академично техн. образование, поне не такова, за което да трябва да се е бъхтил 5 години да учи, не е много драматично.
И стария Порше, и Енцо Ферари, също не са имали академично техн. образование.

Но разбира се, ако и Соичиро да е трябвало в началото на кариерата си да монтйорства доста, или и да проектира някоя мофа, да го титулуваме и релативно така да го сравняваме с в пъти по-технически грамотни и брилянтни конструктори като споменатите Порше и Енцо, би било голямо напъване.

Разбира се, такива приповдигнати и тенденциозни неща като тия тук написаните, е нормално да присъстват в статии писани от журналисти от безплатните Нетски автоиздания.
Там писачите се сменят често,  :)) слабо платени са или никак даже, и разбира се вследствие на това, не са от особено компетентните и ерудирани в автожурналистката гилдия.

Например трябва да се отбележи, че първото серийно вграждане на катализатори въобще от американската автоиндустрия, вкл. и от ГМ, започва през 1975 моделна година.
Така че и няма как през цитираната 1973, или дори 1974 година, да са правени сравнителни тестове точно в тоя им вид на преработената от Японците Импала спрямо такава с такъв катализиран сестрински модел.

А и разбира се, че разхода на кола идентичен модел без катализатор оборудвана, ще е по-малък /особено като се има предвид неефективността на тогавашните термален тип катализатори/, от спрямо разхода на такава кола оборудвана дори и не само с ЦВЦЦ двигател, а просто и с обикновен некатилизиран такъв.

Иначе, бих казал по-обобщено, че Хонда са правили страхотни и по-брилянтни технически изобретения през годините, а ГМ са допускали и други, даже по-огромни грешки.

Но все пак, не точно камерките СВЦЦ са върха на технологичната дейност и мощ на Хонда, нито пък че това некупуване на тоя конкретен лиценз, е баш най-недалновидната постъпка на ГМ, че да заслужава тоя епизод, ако въобще се е случил реално, да му се посвети цяла статия, па дори в някое по скромно на сериозност Нет издание.

А тия Суирл тип горивни камери, всъщност са изобретение не на Хонда /те майсторски леко изкривяват и доразвиват идеята, вероятно да не плащат лицензни такси те пък на свой ред.
Та, тоя тип камери още през 60-те мисля, са разработени от швейцареца по националност, инженер Михаел Мей.
В Европа напр. от 1981 год. насам са слагани дълги години в еволюционните тип НЕ 12-цил мотори на Ягуар, където достигат още по-голяма степен на сгъстяване за цивилни бензин мотори, дори и от моторите ЦВТТ на Хонда.

По принцип през 60-те и 70-те години в областта на, подчертавам- автомобилните /не мотоциклетните/ технологии и двигатели, японците са яко ксероксаджии, нямат въобще водеща развойна техн. интелигенция тогава, и в този общ кюп, Хонда също не е кой знае какво изключение.

Вероятно най-новаторското автомобилно нещо, което правят през 60-те години Хонда, е да пуснат в в производство в леки коли, сериозно динамични двувалкови многокарбураторни двигатели, а именно, при моделите С600 и С800 купе/роадстер.
Като тия мотори, общо взето са взаимствани директно от мотоциклетните им многоцилиндрови двигатели тогава.

Иначе разбработването на Суирл америте при бензиновите мотри, се оказа общо взеот пъкт без изход, и безсмислена иновация на фона на идваща епоха на катализаторите, изискващи и наличието на безоловен бензин, и с това, икономическата необоснованост да се проектират двигатели за необходимия в случая супер безоловен бензин, за ползване при по-малките кубици коли.

Погледнато само от погледа на ситуацията не дори от наши дни, ами само от няколко години по-късно, от края на 70-те до средата на 80-те, където катализаторите се налагат като задължително ползване и в Япония и в Европа, няма файда и практически смисъл от производството на такива камери в бензинови двигатели.
 
Така че, в крайна сметка ГМ добре са си спестили парите за лиценза.  O:-)
Доколкото помня, и нито Форд, нито Крайслер са правили модели в производство такива камери.
А пък единствения им по-голям производтел в премиумия клас- Ягуар, я е направил 100000 броя дванайсетаци снабдени с Мей камери, я не.
Но пък те специално, лиценз на Хонда не са плащали, ами на истинския им първооткривател- М. Мей.

Но, казано всичко това, аз лично съм изпълнен с огромен респект към Хонда.  :)
Поне доскоро, сериозните инженерни специалисти в автобранша казваха, че на света има само 2 броя хай-тек автом. фирми, които си разработват всичко сами, от стъклата през подглавниците на седалките, так чак до двигателите.
Едната тия тия фирми, е разбира се БМВ,  ;D  а другата е Хонда.

Но всъщност, това беше ситуацията, допреди 5 или 10 години.
Оттогава насам за съжаление, и тия два флагмана на инженерната дейност, ползват яко чужди разработки, и правят още по-яко джойнт-проекти при производството.
Така че, всичко тече всичко се променя.
И Иноваторската епоха на Соичиро вече май трудно ще се повтори.
« Последна редакция: Октомври 12, 2014, 22:55:46 от USfan »