Автор Тема: BG Шкоди, които рядко виждаме  (Прочетена 70184 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Юни 26, 2017, 00:02:51
Отговор #110

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Доста специалисти са се изказали преди мен, поради което сметнах, че още един поглед по темата за Superb-а не е нужен. Обаче няма как да не се съглася с написаното по-горе от колегата hydrometalique!
Но в крайна сметка няма да се стърпя, да не се изцепя и аз по темата.
Мисля си, че колата е спасена - хубаво. Мисля си, че този й вид е резултат от много труд, познания и умения, при това в различни области - още по-хубаво. Все пак това е машина от 30-те. Както някой беше писал по-горе - не е като да си купиш, каквото си поискаш за нея от магазина. Не е и като да си купиш донор. Не е, като да не е преживяла световна война и т. н., и т. н.
Малко само ме е яд, че собственикът не е направил проучване за вида й и за правилния подход при реставрацията, което обаче не значи, че е направил нещо нередно! Аз например сериозно бих се замислил, дали пространството зад предните седалки не е трябвало да се оформи като товарно, без стъкла, за да придобие колата подобен вид:



Ето и още една подобна: http://auta5p.eu/katalog/skoda/skoda_420_02.jpg
Който задълбае по темата, може да види, че подобни каросерии са били нещо съвсем обичайно - давам пример: http://heinkelscooter.blogspot.bg/2015/11/dkw-f7-lieferwagen.html
Можело е да се напише и едно писмо до Млада Болеслав. Можело е и още какво ли не... Включително е можело и тази колата да беше оставена на произвола на съдбата - нещо, което настоящият й стопанин не е допуснал. Затова именно бих му стиснал ръката, бих изразил искреното си възхищение от положения труд! Бих го направил, въпреки, че примерно характерният хоризонтален профилът по повърхността на задната врата врата не съвпада с този на предната.

Ако у нас имаше повече коли от тези години, реставрирани в подобен на Superb-а вид, щеше да е много по-интересно! Освен това щеше да има и много повече перфектно реставрирани екземпляри от този период, защото все ще се намери кой да поиска да изпъкне малко повече. Но ние нямаме нужното ниво. И затова не са виновни хора, вложили душа и сърце в подобни проекти.

Юни 26, 2017, 00:07:46
Отговор #111

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
... А това, че на практика е чисто нова я прави безценна. Няма такава Татра от 48г. ...

Всъщност колата едва ли е във вида, в който са ЗИС-овете например. Чувал съм, че е била не малко експлоатирана от осиновения син на Г. Д., който редовно е карал като луд из София с въпросната Tatra. Това разбира се не променя факта, че колата, като кола, не заслужава да бъде третирана по-съвсем различен от сегашния начин!

Юни 26, 2017, 07:50:11
Отговор #112

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Аз не съм се изказвал , но сега ще се. Каквото е сторил човека - нищо друго освен евалла.Все пак колата
е правена през 90 те основно , когато информационните технологии едва едва прохождаха. Това е
ограничение , а и не му се е занимавало да пише в пощенски вариант до Млада Болеслав.

Като не може да се възстанови на пълен 100% оригинал , има  алтернатива, дошла от Америка . При това
пуснала мощни корени из Европа и целия свят. В България Крайслера от 1934 на Любо Хаджикостов е така
на Гено от Стара Загора студебейкъра , на Киро от Сусам квото е сътворил . Хотрод , хотрооод. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 26, 2017, 15:24:53
Отговор #113

Активен USfan

  • Публикации: 10842
Хаха, Кирето е стар фен на Ресто-мод течението, по телефона с него сега си обсъждаме Суперба /чудим се напр. фаровете от какво са, според Киро не са от С105/, и детайл по детайл Шкодовите модерни, и не Шкодови части дето са му наслагани, но не сме стигнали до извода- дали е по-удачно след тия промени да се направи на 2 местен роадстер  O:-)  каросерията, или само да се чопне покрива и да стане, модерния през 30-те и 40-те години и в Англия и в Америка, а най-вече в Индия- Шутинг брейк.

А отношението ми към Хаджикостовите хотроди и сие, е още по-лошо от колкото към някоя да го кажем, разбираемо Куба-низирана реставрация като на Суперба.
За пък лансирането в ретросредите на такива изчадия като иначе запазен на боди 30-ски Крайслер седан, куплиран обаче с доста слабишат, и о ужас, дори не американски, ами БМВ мотор, или пък там още повече ала Ева Браун и Раймонд Лйови творческите преразкази, даже не ми се говори.
Само като се сетя как на разните общи с чужденци ретропаради съм ги гледал как даже тъпите румънци се смеят като ги видят, паркирани сред техните дошли в България, и в мнозинството им ориг. реставрирани, а и доста интересни коли, наистина ми става тъжно за нас си българите, и мястото ни в Европа и света.

Тази Татра аз бих я третирал, като национално богатство. Вярно, на някои хора не им пука, дори и тук във форума - Какво толкоз пък е тази коруба! - Нали? А това, че на практика е чисто нова я прави безценна. Няма такава Татра от 48г.
Тази кола трябва да се запази и да остане в България. И да бъде на показ, а не навряна в някакви мишкарници. Знам, че въпросът е сложен. Той е много лесен, но е сложен за нашето Юнашко племе. Има къде да се покаже - Във Варна, но там е частна собственост. Не е лоша идея, защото е единствена възможност към момента. Ако остане там вовеки - добре! Но не се знае дали собственика на музея няма да реши да си възвърне цялата инвестиция за направата на музея, само като продаде някога тази Татра.
Люси, благодаря за снимките и разказа за колата. Късметлия си. Такава кола на живо не може да се види и пипне.
Писах, че е фейслифт, не на сериозно. Просто да съм в крак с модата. Исках да кажа, че продължава линията на това извънземно купе, което след време спира да се произвежда.
Аз също подкрепям идеята за преименуване на темата. Чехите са нация техническа и има какво да ни покажат.
...и мнението ми за прословутия Супърб:

Не ми харесва начина на реставрация. Дразнят ме разните шарении и по мотора и навсякъде. Дразни ме демонстрацията на лош вкус. Тук във форума също има неща, които не ми харесват, НО вече си трая! От опит знам, че това ми носи само негативи. Всеки има право да си прави нещата както му харесва. Лошото е когато нещо ценно попадне при човек, който няма чувство за естетика. И няма добър и лош вкус, а липса на такъв. Това, което аз съм направил също на някой може да не му хареса. Шарен свят.
Люси, аз те разбирам, но няма смисъл да се вкарват хората в правия според нас път. Защото те това не могат да го разберат. Всеки знае за него си, че е на правилния път.
Единственото Браво на този човек и Евала казвам, затова че е хвърлил труд и средства да спаси този Супърб. Без значение дали ми харесва или не. Факт е, че е спасена кола от 30те г. Мисля, че не трябва да му търсим кусури. Нямаме право.

Благодаря на теб и на колегите, разбиращи стремежа ми да се запазва максималната оригиналност, както и това, че както пишете, в по-голямата си част, даже на 90 %, както пише Борето, сте съгласни с мен.
Стремежът към съхранение на оригиналността е може би най-важната единична особеност която е редно да се спазва при реставрацията ня едно ретро превозно средство.
Все пак, една кола е оригинална само веднъж, а с течение на годините, да се запази всеки неин аспект не като от завода, ами по възможност, от завода, си е голяма борба.

Всъщност съм съгласен с вас, че като цяло, а и теоретично, уважение и внимание заслужава всеки опит да се спаси в движение една ретрокола, особено рядка такава довоенна.
Но пиша, като цяло, защото в този конкретен случай, и баш при редки довоенни коли, разликите в детайлите и нивото на реставрацията, направо могат да обезсмислят по-късно след години възможносста и желанието, и финансовия смисъл, една кола въобще наново да се въстанови в заводския и вид.
Какво имам предвид като детайли- малки, но образно казано, обръщащи колата.
Да, цветовите петна и и апликации не са най-драматичното.
По скоро, на прима виста бъдещ собственик или реставратор крайно негативно би оценил всеки слаган нов допълнителен елемент, непасващ на заводските отвори в каросерията, и изискващ преправянето им.
Например, новите уреди по таблото, фаровете и стоповете, може и други неща, със сигурност не пасват, ако ще и за малко, на ориг. отвори- съответно тези отвори, трябва или да се наваряват с ленти ламарина, или да се доразширяват, като се отрежат ленти и кръгчета от оригиналната ламарина.
Такова ненужно окепазяване на ориг. отвори е могло да бъде избегнато, именно чрез липсата на присаждане на такива модерни уреди.

Поне в последните години, доколкото съм наблюдавал подобни преправени коли и у нас и в чужбина, тия дребни наглед, но ключови промени, крайно отблъскват сериозните колекционери от всякакви ценови нива.
Освен това, ненужно затрудняват и оскъпяват бъдещата реставраторска до ориг. вид работа, все едно с колко време и пари.

Така че аз бих предположил, че ако въобще е имало сериозен интерес от чужди колекционери към колата, дори и само по снимки, именно тези присадени модерни джунджурии, и малките промени по каросерията свързани с това, са наклонили везните да не искат да се занимават с нея чужденците, без значение, дали са били хора от музея, или някакви частни колекционери.

Тоест бих прогнозирал, ако погледнем търговски на нещата /все пак, колата сега се и продава, така че е нормално да я обсъждаме и от този аспект, все пак даже си има отделна рубрика във форума за това, където според мен е редно да бъде преместена тази тема и съпътстващата я дискусия/, че поне в периода след 2005-2010 год, както и точно сега, когато вече хамбарните находки в абс. ориг. вид станаха последен и все още актуален крясък, и вече трайна тенденция на колекционерската мода, колата щеше да бъде продадена по-лесно и за повече пари, ако просто беше непипана външно и визуално, а само пусната в движение с работещ мотор.
Така си мисля, просто собственика поради, както казва Росен, неинформираност, и според мен, и поради неособено дълбока заинтересованост /все пак не всеки е книжен и технически плъх като много от нас/, се е движел на 5-10-15 години след актуалните тенденции в търсенето и реставрирането на ретроколи.

За да и е постигнал най-добрата цена към съответния момент на Суперба, или е трябвало да я продаде в бюджетно реставрирания и вид още през 90-те, или ако е искал да чака в течение на годините високи цени и да прави сделка сега, е трябвало въобще да не я пипа каросерийно.
Разбира се, тия теоретични постановки са само валидни, предвид че все пак става дума, като в случая, за кола с макс. цена от под 100-200000 евро в теоретичния идеален случай.
Ако ставаше въпрос за кол ана стойност 1-2 милиона Евро и нагоре, и да беше извадена от някое езеро, и да имаше не само стопове и фарове, ами двигател присаден от някоя Панония  :)) мотоциклет, пак щеше да си струва реверсивната реставрация.
Та така, или ако обобщим случая с думите на другаря Горбачов, които и аз съм изпитвал на гърба си много пъти от собствен опит, и тук пак ще си позволя да бъда леко ироничен, просто е така, да си се забавляваме аудиторията- Който късно идва твърде късно, него го наказва живота!  ;D

Юни 26, 2017, 15:54:49
Отговор #114

Активен USfan

  • Публикации: 10842
Всъщност колата едва ли е във вида, в който са ЗИС-овете например. Чувал съм, че е била не малко експлоатирана от осиновения син на Г. Д., който редовно е карал като луд из София с въпросната Tatra. Това разбира се не променя факта, че колата, като кола, не заслужава да бъде третирана по-съвсем различен от сегашния начин!

Роска, това за Татрата че е карана от сина на Гошо е интересно инфо.
Сега съм извън София, ама като се върна в града, ще си направя една среща с мой друг далечен познат, стар кадър на УбО и то сред ръководителите, викали са му на прякор- Петела, не знам защо.
В болшинството на периода от 1965 до 1990 година той е бил началник там на Правителствения гараж, и директно се е занимавал с поддръжката на колите на номенклатурата.
И той сега е над 80, ама е в добро здраве, даже още си върти частно сервизче близо до ул. Опълченска в София.
Та ще го разпитам, ако ми обърне внимание, предполагам ще ми обърне де,  :)) за разните там ЗИС-ове и други коли, вкл. и Татрата кой е карал.
От него знам, че през края на 50-те внасят няколко броя от новите за тогава 603, още ранните версии с 3 фара, които до края на 70-те още са били налични в УБО.

То всъщност колите на Политехн. музей ги видях за първи път още през 2004, като щях да пиша една статия в сп. Автокласика тогава за тях.
Но тогава, доколкото помня, с издателя Маргарит ходихме само до голямото им автохранилище, дето представлява ламаринен хамбар, близо до язовир Искър. Не ходихме до подземния им гараж на музея, дето е в самата сграда на ул. Опълченска, и затова тогава не можах да видя Гошовата Татра.
Нея за първи път чак през 2013 я видях на живо.

Другото което се се сещам, и тук вече ще ви шашна,  ::) не знам дали е истина, касае вноса на няколко бронирани следвоенни Суперби в БГ някъде през края на 50-те години.
За тези коли буквално сега се сетих, че много отдавна, още през 90-те, ми е разказвал инж. Димитър Алйоков, виден автосъстезател, както и деятел на БФАС и СБА по соц. време.
Той всъщност през 1960 го назначават в една държавна фирми, предшественик на Балканкар, която е внасяла коли изнасяла разни машини.
Та той ми казваше, че като отишъл в това ВТО, току що били дошли от Чехия 6 или 8 броя, срещу някакъм бартер на наши стругове или не знам какво, нови, или почти нови, бронирани големи луксозни Шкоди.
Били им стъклата по 1-2 см дебелина.

Изрично още тогава го питах да не са Татри, но той казваше че не, Шкоди били.
И понеже разни там нови за тогава 440 Спартак и Октавии според мен са били малки да ги правят на луксозни бронирани коли, трябва да са били някакви залежали няколко годишни следвоенни Суперби.
Питах го тогава Алйоков какво е станало с тези коли, но той беше категоричен, че тук министрите и най вече шофйорите им, не ги харесали въобще, били много неповратливи и нестабилни.
Затова тук са ги карали само 1 година, и после са ги върнали обратно на чехите, срещу някакви пак бартери за не знам си какви машини.

Та интересно, някои с приятели или роднини стари кадри на УбО, дали може да ги пита имало и наистина такива чешки бронирани леки коли у нас-
Поне в нета не откривам нищо за тях.
От друга страна, нямам причини да се съмнявам в думите на Алйоков. Той беше голям автоентусиаст, а и сериозен човек.

Абе, като цяло дискусията за Суперба се оказа плодовита. Я какви работи си открихме и дискутирахме.

Юни 26, 2017, 18:37:53
Отговор #115

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Всъщност колата едва ли е във вида, в който са ЗИС-овете например. Чувал съм, че е била не малко експлоатирана от осиновения син на Г. Д., който редовно е карал като луд из София с въпросната Tatra.

 Това разбира се не променя факта, че колата, като кола, НЕ заслужава да бъде третирана по-съвсем различен от сегашния начин!

Роска, последното изречение от поста ти не го разбирам. Заслужава ли по-добра съдба или трябва да си остане там, където е.

 Неуместно е да я сравняваме със ЗИС по принцип.
 Тази Татра колко да е карана?  Колкото и да е карана си е нова. Кола от каране се не плаши. А от лоша подръжка. Убеден съм, че бройките в света от този модел  в такова състояние се броят на пръстите на едната ръка. Всичко останало е реставрирано или вече невъзможно да се реставрира и безвъзвратно загубено. Тази кола е произведена 1947-8г. и все още е пълен оригинал. И екстериор и интериор. Абсолютно автентичен и запазен за годините си автомобил. Това за мен го прави още по-ценен.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юни 27, 2017, 00:05:08
Отговор #116

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
... Другото което се се сещам, и тук вече ще ви шашна,  ::) не знам дали е истина, касае вноса на няколко бронирани следвоенни Суперби в БГ някъде през края на 50-те години...

Това може да е доста любопитен момент, ако става въпрос за Škoda VOS. А ако действително става въпрос за представителна лимузина, то в гамата на Škoda само VOS е такава. Всъщност и самото й име е абревиатура на чешкия еквивалент на "специален правителствен автомобил" (или нещо подобно). Не съм се интересувал кой знае колко от въпросния модел, но доста заслужили другари са имали достъп до VOS. Албания също са имали поне една кола и дори тази изоставена бройка е снимана в Тирана (дано не бъркам): http://img.skoda-virt.cz/forum_upload/2012/05/02/7_4_46102__2012-05-02_21-20-46_90.jpg

Няма да задълбавам излишно по тази тема, но за по-любопитните ще пусна една интересна снимка за сравнение между Škoda VOS и ЗИС 110, където ясно си личи, че всъщност чешкият автомобил изглежда малко по-голям и масивен: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Cars_of_Zhu_De_and_Mao_Zedong.jpg
Със сигурност е и доста по-екзотичен - доколкото може да се вярва на разните източници, VOS е произведен в 107 броя, срещу 2038 за ЗИС.

Публикувам и клип с кадри от 1952-ра година:


Юни 27, 2017, 00:08:55
Отговор #117

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Бронираните супърби вероятно са били от този модел http://auta5p.eu/lang/en/katalog/auto.php?idf=Skoda-Superb-OHV-13777
Сигурно наистина са били доста тромави в сравнение примерно с татрите при мощност само 85 коня на фона на внушителното си тегло.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 27, 2017, 00:44:27
Отговор #118

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Роска, последното изречение от поста ти не го разбирам. Заслужава ли по-добра съдба или трябва да си остане там, където е.

 Неуместно е да я сравняваме със ЗИС по принцип.
 Тази Татра колко да е карана?  Колкото и да е карана си е нова. Кола от каране се не плаши. А от лоша подръжка. Убеден съм, че бройките в света от този модел  в такова състояние се броят на пръстите на едната ръка. Всичко останало е реставрирано или вече невъзможно да се реставрира и безвъзвратно загубено. Тази кола е произведена 1947-8г. и все още е пълен оригинал. И екстериор и интериор. Абсолютно автентичен и запазен за годините си автомобил. Това за мен го прави още по-ценен.

Жорка, защо въобще се съмняваш за мнението ми за тази кола...

А сравнението със ЗИС, както съм написал, касае само състоянието на двете познати на мен коли на НСО и състоянието на Tatra-та. Не съм виждал никоя от трите машини наживо, но поне от снимките си личи, че двата ЗИС-a са уникално запазени. Освен това единият е и кабриолет: http://www.capital.bg/shimg/zx620y348_730472.jpg . В перфектен вид са и резедавият Cadillac 62, черният M-B 600 Pullman и др. Според мен причината за това е начинът на експлоатиране, съхранение и поддръжка. Допускам, че Tatra-та не е имала този късмет, вероятно е карана не малко, карана е неразумно и т. н. С една дума - видът и може би и техническото й състояние едва ли са добри, но пак повтарям - в сравнение с тези на гореспоменатите возила. И вероятно по тази причина, озовавайки се в музея, във вероятно далеч не толкова добро състояние, а и бидейки вече стар модел, тя се е озовала в мазето...

Юни 27, 2017, 02:09:20
Отговор #119

Неактивен boykoff

  • Публикации: 289

Другата конверсия в тоя МВР гараж беше още по интересна.
Една наглед обикновена, някаква светлосива или мръснобяла ГАЗ-24, в коша на която беше пляснат Чайков осмак.
За нея там майсторите в гаража казваха, че както и Чайките, вървяла само с авиобензин с по-голямо октатово число, нещо такова, ако добре съм разбрал.
И тоя трудно наличен навсякъде из България бензин, затруднявал МВР служителите да я ползват редовно по техните си там охранителни или пък, за което предполагам също са я ползували- контраразузнавателни работи.
Горяла нещо клапани от обикновен бензин, така викаха техниците.

Другото странно при нея беше, че бе не с копчета автоматик като Чайката, ами с нормални ръчни скорости, стърчащ лост от подар като на стандартния Волгов мотор.
Не знам от какво са били присадени тия скорости, все пак е трябвало да издържат въртящия момент на осмака.
Така или иначе, и тази ГАЗ-24 вече я нямаше в големия гараж на УБО на Хладилника през 90-те, а и никога след това не съм чувал нищо за нея.

Нищо чудно Волгата да си е била оригинално произведена в този вариант, а да не е правена тук V8. Както е известно, ГАЗ 24 има модификации с чайковия агрегат, използвани единствено от ГРУ и други подобни съветски служби. Интересното е, че е правена така, че на пръв поглед да не става ясно, че колата е модифицирана. За това са оставяли оригиналния педал на съединителя и скоростния лост, а всъщноост колата е автоматик. Такъв екземпляр ако е стигнал до България, ще се радвам ако е оцелял някъде по УБО-вските или милиционерски гаражи.