Автор Тема: Trabant 601 Universal  (Прочетена 2362 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 05, 2021, 01:07:57
Прочетена 2362 пъти

Неактивен ziprok

  • Публикации: 12
 Здравейте, колеги!
Христос Возкресе!
Реших, че вече е време да опиша подробно всичко за автомобила който ме запали по ретро превозните сретства. време е да разкажа на бързо историята му за тези които са заинтересовани.
Всичко започва средата на 90-те когато майка ми и баща ми имат нужда от автомобил който да събира тях, бебе, и куче (нюфаундленд). Баща ми открива Трабанта в Поморие абсолютно случайно. И естествено, артист човек, бохем на две водки го купува за 400 марки без дори да е отворил шофьорската врата. В последствие разбира, че автомобила е доста изгнил и сменя праговете и маже цялото купе със някакъв тип смола за да го запечата. И естествено слага радио. Колата (в общи линии) изпълнява длъжностите си до края на 90-те. Интересен факт е, че баща ми твърди, че трабанта е бил перфектна кола, а майка ми казва, че нямало случай да ги закара и да не се развали. 1998/1999 баща ми излиза да купува фризер и се връща с Бийтъла на комшията и така Трабанта бива пенсиониран.

Прелитаме във времето до 2011 година. Трабанта стои пред вилата ни в Черноморец и е най-уникалната играчка която едно 13 годишно дете може да има. Колко съм „пътувал” на тротоара в черноморец не е истина просто. Даже баща ми понякога вадеше маркуча и пръскаше колата за да си представям, че карам в дъжд.



Тука съм на поредното дъждовно пътуване.

Същата година баща ми даде трабанта на един негов приятел. Младо момче. Мераклия. Човека го обслужи, постегна го и го караше. Но ръждата беше напредвала през всичките тези години и 8 различни тенекиджии отказали да го изкърпят. И така стигаме до тук:



2014 година. Обръщан по покрив, абсолютно съсипан и много тъжен детски спомен.

Дълго време исках да започна някаква работа по колата, но завършване, дипломни представления, кандидатстване, смяна на университет по никое време и още много други ме възпрепятстваха.
Първият локдаун, обаче, остави театрите и университетите затворени. Тогава реших, че му е дошъл мига на моя Трабант и с куфарче с инструменти, кутия цигари, пулверизатор с нафта, 20 лева в джоба и добри приятели, отидохме да върнем детството ми у дома.

В 9.00 бяхме на обекта. Целта на мероприятието беше да напомпим гумите, да раздвижим спирачките, да извадим тоновете боклук и да го подготвим за качване на репатрак. Паркинга на който стоеше Трабанта беше в малка затънтена уличка и пътната помощ никога нямаше да успее да влезе.
Оказа се, че две от гумите бяха срязани, което доведе до изпаряването на 20-те ми лева.
Задните спирачки изядоха доста бой с чука фокато тръгнат, но предните си бяга свободни.
Да дигаш кола без под, спряна на кал, си беше меко казано приключение. Липсата на волан пък направи управлението мъка. Въртях кормилния прът с клещи тип гарги и само три пъти си минах с колата през левия крак. Добре, че е лекичка. Автомобила беше успешно закаран обратно в черноморец след почти 10 години. Иплакнахме го с водоструйка и го прибрахме на сухо за първи път от много години.

90% от всичко до тук е описано и преди в трабант форума. Останалото е тук:
https://youtu.be/nGZGmXkkCQY

Няколко дни след това отидохме да разглобяваме колата. Разглобяването мина меко казано тегаво. Купето беше абсолютно неспасяемо. Разглобихме и сортирахме всичко. На купето останаха само теглича както и задните прозорци. Очевидно детството ми ще бъде просто донор. Нищо. Ще се постарая всяка една част от моя която е използваема да бъде прехвърлена на новото купе. Искам да запазя максимално много „моя” Трабант. Не искам да е перфектен. Не искам да е най-добрия в света. Искам да е моя. Бял със спортен волан, удължен скоростен лост и сини предпазни колани. Ще се постарая максимално много да свърша сам. От сега предупреждавам, че за някой неща ще правя компромиси заради парите. Но не ми пука. Искам трабант който се движи и мога да карам. Обещал съм на момичето което има вила срещу нас да пътуваме с него. Обещал съм преди повече от десет години за да получа целувка по бузата и смятам да спазя обещанието си.

Стигаме и до дннешния ден. Очевидно по светлите християнски празници стават чудеса. Утре, живот и здраве, ще съм собственик на още един Трабант комби. Точно преди празниците ми звънна собственика. Преди повече от година бях оставил бележка на колата. Щели да правят зона в квартала и жена му го юрнала да го маха. Видях го. Не е перфектен, но има потенциал. Стиснахме си ръцете с човека и утре ще търсим къде да го прехвърлим. Трабанта е от последните, 12 волта, електронно и пружини отзад. Има ръжди, но според мен не са фатални. Праговете в задния край са тръгнали и отпред под акумулатора и лявото бомбе има работа. Може и още неща да излязат, но гредата отпред е здрава и отдолу изглежда че има под на 95 процента. Двигателя не е блокирал. Съединителя не е залепнал. Спирачки няма. Педала отива до земята без никакво напрежение. Но е комплектен и цената беше перфектна. Утре над вечер, като се оправят документите и вече е законно моя колата, ще пусна подробни снимки. Колата ще я прибера в гараж, да дочака края на учебната година и след това ще я мятам.
Успешен ден на всички и приятно изкарване на остатъка от почивните дни!

Май 05, 2021, 10:34:07
Отговор #1

Неактивен doctorZizi

  • Публикации: 309
    • trabantBG.eu
За любовта граници няма, а тези от Дискавъри да дойдат и да гледат- може и да научат нещо...обади се , ако мога да помогна макар, че съм на другия край на Бг.
Прави каквото трябва, да става каквото ще!
Аз не карам бавно, просто летя много ниско!

Май 05, 2021, 11:11:07
Отговор #2

Неактивен kinni

  • Публикации: 87
Увлекателна история  :) Очаквам продължението. Ах, колко летни спомени имам от тоя Черноморец... старият къмпинг Градина...  O:-)

Май 06, 2021, 00:15:54
Отговор #3

Неактивен ziprok

  • Публикации: 12
Днес капарирах колата. Петък в 9.00 имам час при нотариус. качвам малко снимки на колата.


























Мисля, че състоянието е поносимо. в петък ще кача още снимки. Очаквам мнения.

Май 11, 2021, 01:32:33
Отговор #4

Неактивен ziprok

  • Публикации: 12
Ето и още някой снимки, на тях се вижда състоянието на пода. Махнах всички балатуми и простотии. Изхвърлих и кечетата защото бяха вир вода. Оставих само оригиналния мокет като мостра. За сега е прибран на сухо и си чака реда. Мисля да започна с почистване на ръждите с телена четка, ръждопреобразовател и след това грунд, за да спра процеса на ръждясване. Това ще е поне докато намеря кой да го изкърпи (и докато намеря пари за процедурата). Това е за сега, лека вечер.


Май 11, 2021, 18:39:51
Отговор #5

Неактивен peter67

  • Публикации: 762
Добре дошъл и честита придобивка! Каква ти е идеята за колата? евридейка, само за уикенди, реставрация, или просто ей така?

Май 12, 2021, 16:43:05
Отговор #6

Неактивен ziprok

  • Публикации: 12
За да се случи един автомобилен проек казват, че трябвали три неща: мерак, време и пари. Мерак имам бол. Времето е оскъдно. Парите са на минимум. Идеята за колата е да върви и да е безопастна за да си правя кефа с нея. Не смятам да разчитам на нея като основна кола. Нямам и възможносста да направя перфектна реставрация (както някой колеги които имат наистина брутални автомобили). Идеята е да я изкърпя. Технически да е работеща и безопастна. И да мога когато ми се прикара, да карам. Ако има пари по натат си мечтая за монтиране на дискови спирачи, подсилки на купето, вартбургов мотор и система за разделно мазане. Но това са далечни мечти. За сега смятам да реша казуса с документите за да е изрядна. Да почистя проблемните места и да ги запечатам за да се спре процеса на гниене, и да оправя спирачки и да я накарам да се движи. След това вече кърпенето ще е наложително, и от там малко по малко ще се опитам да създам мечтания ми трабант. Но да видим. Както казах мерак много но врвмвто и парите са кът.

Май 13, 2021, 10:04:46
Отговор #7

Неактивен NikMar

  • Публикации: 518
Нали знаеш кои са повече от китайците? - Мераклиите :))
FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г./ FIAT Punto 1,1/94 г.
Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
 Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка.
 Закон на Мърфи.