Автор Тема: Weber, Solex, DelLorto, Stromberg - service manual, настройка, ремонт  (Прочетена 158856 пъти)

0 Потребители и 9 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 21, 2020, 08:11:57
Отговор #150

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170

Карах с подобен 4год.,но Weber 32\36 DGAV преправен с ръчен смукач на ГоУф 2 с двигател 2000 8V -2Е.Пренаредени жигльори за да го хранят най-вече на високи обороти.Единствения проблем който имах и то сериозен е дизелинг.Колата се гасеше на половин съединител при условие ,че системата за поддръжка на празен ход беше изолирана.

Този проблем е сравнително често срещан (и много широко дискутиран в нета). Най-честите причини са:
1. Сгрешени настройки (прекалено богата смес) и жигльори за празния ход и ниските обороти.
2. Сгрешено начално положение на дроселната клапа (прекалено отворена).
3. Сгрешена центровка/кофти делко.
4. Високо ниво на горивото в поплавковата камера.
5. Проблеми с бензиновата помпа/налягането на горивото.
Първите 3 (самостоятелно или в някаква комбинация) са най-вероятните.
От една от сериозните фирми, които и в момента продават нови Вебери - Redline - са категорични, че доста ОРИГИНАЛНИ Вебери нямат т.нар. shut -down solenoid (соленоид/клапан за принудително спиране на горивото при гасене  на двигателя), че той не е необходим, може само да замаже проблеми с неправилни
настройки на карба и да има проблеми с него самия (соленоида).   
« Последна редакция: Февруари 21, 2020, 08:25:27 от Nik1600GT »

Февруари 21, 2020, 09:23:14
Отговор #151

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Ники, благодаря за инфото, много интересен анализ.
Не се бях замислял колко комплексни може да са причините за негасенето.
Ако пак се отклоним при мотоциклетните карбове, които в централна и западна Европа, а и тука в БГ у ВАГ-клуба при някои активни някои членове, са си вече традиционен тунинг, може да се спомене, че и при Кайхин карбовете шът-даун клапан няма.
Вероятно и повечето мотоциклетни карбове нямат такъв, щото нали имат кранчета за спиране на падащия надолу бензин от резервоара.

От посочените, причини 1, 2, и 4, вероятно са източника на дизелинга при моя 1.8 мотор на 1-цата.
Делкото надали, понеже не съм му въртял ъгъла, а си работеше прекрасно и с К-Жетроника.
Смених му обаче палеца и капачката за всеки случай.
Така или иначе пак върнах К-Жетроника с ориг. му инж. колектор на мотора.

Не знам колко би харчел Фолц с 1.8 или доста различния 2.0 литра мотор, като е със садени 2 х двойни Вебери, но с Кайхините докато го покарах моя 1.8, беше весело.
На бедна смес регулирани карбове ми даваше Голфа около 12-13/100 градско, това обаче на интензивно градско по центъра на София, плюс яко ръчки почти перманентно, от почти всеки светофар и всеки завой.
В същия режим на каране, но направени на богат реглаж, Кайхините удряха 20/100 градско. Множко, но колко се вдигаше динамиката от това обогатяване, какъв директен отговор при даване на газ и отваряне на клапите, и какви обороти, леле-мале.  :))
По показания минаваше 1.8 мотора 7000 оборота/мин на пълна газ, даже 7100-7200, ако се вярва на оборотомера.
При това лесно, все едно е без маховик мотора.
Как не счупих някой клапан при доста каране с такова ръчкане още се чудя.

Изглежда 1.8 литровите само 2-клапанови цил. глави на Голф 1 и 2, особено тия произведените калибровани/отляти за К-Жетрониците, са си здраво нещо.

Февруари 21, 2020, 22:57:59
Отговор #152

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Аз на брутален дизелинг не съм случвал ,ама когато се прекали много с аванса (много  предварение)
двигателя ако не хълца при  запускане , се завърта половин до един такт при гасене.

Ако е лоша компресията ,  това няма да се случи обаче. И в случая е показател за състоянието му. :)

 п.п. - caro, при конвертирането на 2Е мотора до карб кастъм какво делко с вакуум сложи?
« Последна редакция: Февруари 21, 2020, 23:01:58 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 23, 2020, 00:36:10
Отговор #153

Неактивен caro

  • Публикации: 91
От 1.8 RP ,но от модела с вакуум регулатор +това се сменя зъбното колело от 2000 8V и се прави втулка на делкото ,че от 1.8 и с по-малък диаметър.Това е последното ми разрушение от Digifant към Solex на Ауди Купе с ABK мотор.


Февруари 23, 2020, 01:01:33
Отговор #154

Неактивен caro

  • Публикации: 91
Отговарям на Ники - при мен нещата не са случайни на колата и бяха правени настройки на газ анализатор и със стробоскоп по данни на VW ,но за 1.8 мотор,че няма 2000 с карб. и механичен аванс от двигателите след 1990год.Минуса на този карбуратор е явно липсата на ел. жигльор за празен ход явно от притока на гориво се получаваше дизелинга.

Февруари 23, 2020, 08:36:24
Отговор #155

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Отговарям на Ники - при мен нещата не са случайни на колата и бяха правени настройки на газ анализатор и със стробоскоп по данни на VW ,но за 1.8 мотор,че няма 2000 с карб. и механичен аванс от двигателите след 1990год.Минуса на този карбуратор е явно липсата на ел. жигльор за празен ход явно от притока на гориво се получаваше дизелинга.

Нещата  с кривата на аванса са  доста , доста различни при дългоходовия двулитров 2Е и блоковете 1,8. Необходимо е
да се побъзикат и пружините на центробежния реглер. Личен опит - мой  и на Ники :)

Аз слагах вал от 2Е ( най агресивния VW) на 1,6 мотор и аванса пасна както трябва с побъзикване на пружините. В момента
в който мотора спре да се завърта в обратна посока при спиране , не би следвало да има и дизелинг.

При правилния аванс просто го няма. :)

п.п. Ако си поставил делко от RP мотор ( виж по Бош номера) , ще имаш най много работа с
аванса.

 


« Последна редакция: Февруари 23, 2020, 08:48:02 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 23, 2020, 08:49:07
Отговор #156

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Отговарям на Ники - при мен нещата не са случайни на колата и бяха правени настройки на газ анализатор и със стробоскоп по данни на VW ,но за 1.8 мотор,че няма 2000 с карб. и механичен аванс от двигателите след 1990год.Минуса на този карбуратор е явно липсата на ел. жигльор за празен ход явно от притока на гориво се получаваше дизелинга.
Caro, радвам се че е пипано с разбиране (газ анализатор, стробоскоп ...). Това за минуса на този карбуратор,т.е. липсата на ел. жигльор ?!?!? не го разбрах. Най-хубавите карбове, до които имаме достъп (и някои наши колеги карат с такива) са са "спортните" хоризонтални Вебери DCOE/DCOM и вертикалните Вебери IDF (аналогични има и на Делорто). Тези карбове нямат нито ел. жигльори (аз го считам за голям плюс, че нямат нищо ел по тях  :) ), нито каквито и да е соленоиди/клапани за принудително спиране на притока на гориво. Често се карат и без каквито и да е смукачи без никакви проблеми (аз карам така от 8-9 години).
За проблема с дизелинга - ето какво пише тук http://720world.com/forum/topics/weber-32-36-installs-runs-great-diesels-like-crazy човек монтирал доста такива.

this idle cut solenoid on a DGV seems like a band-aid for poorly tuned engines.
I have installed at least 20+ weber DGV carbs over the years from stock engines to 200+ hp multi carbed engines and never needed one to control a dieseling issue.

Превовдът е елементарен. Човекът счита този соленоид за някаква измислена добавка, коята само замазва проблеми с недобре тунингован/настроен мотор (и/или карб, подразбира се). През годините е инсталирал над 20 прогресивни карба от серията DGV  на стокови до 200+ коня тунинговани двигатели и никога не е имал нужда от такъв соленоид/клапан за да контролира проблеми с дизелинг. В добавка, повечето  Вебери (както прогресивни от серията DGV, така и други модели) нямат такъв соленоид/клапан фабрично, а за дизелинга мненито на този колега по-горе го споделят и от доста сериозна фирма, която от години е в бизнеса с карбове http://www.redlineweber.com/.
« Последна редакция: Февруари 23, 2020, 08:59:02 от Nik1600GT »

Февруари 23, 2020, 10:20:52
Отговор #157

Неактивен caro

  • Публикации: 91
Благодаря колеги за насоките които ми дадохте.Чел съм доста по проблема с дизелинга ,но така и не можах да се справя с него.Забравих да кажа ,че мотора беше пилен т.е. бутала 83мм. с късите поли и челосан блок и глава около 0.8мм-общо."Компресията "беше около 12.5 .Пробвал съм и със "силен" бензин 100+ пак не гаснеше явно трябваше да се спре притока на гориво по някъкъв начин -но при този карбуратор няма как затова споменах ел. жигльора .Не съм искал да изкарам максимума от мотора Ники колата беше ежедневка -караше я и моята половинка.Не като твоята бегачка. :D

Февруари 23, 2020, 12:54:17
Отговор #158

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
И аз благодаря, че не приемаш "на нож" това, което написахме с Кирето/fulcrum. Всичко, което написах е с наистина приятелски чувства и евентуално за да помогна с нещо. Истината е, че макар и масови, повечето прогресивни карбове са сравнително капризни за настройка. Дори когато са сток и за съответния двигател. Вече познавам лично доста колеги (някой от тях лични приятели), която имаха далеч по-големи ядове с такива карбове от дизелинга.
При пипан/тунингован мотор настина си иска малко услия и време за да се изчистят нещата откъм настройка на карбовете и делкото (центровка и характерстика на аванса). И не винаги всичко се получава на мах.
Костенурката ми верно не е ежедневка, но не е и "бегачка"  ;). И да беше ежедневка обаче - пак щях да я карам точно с тези Вебери. И задължително х2. Просто защото с 2 е доказано на релани тестове, че харчи по-малко отколкото с един и защото на стоков 1600 кубика  50 кончета мотор на Костенурка на диното само смяна на стоковия карб с двата двойни Вебера дава 13 кончета отгоре!  Имам късмета тези двойни Вебери IDF да са "стандартен" тунинг при Костенурките (а и при доста Поршета), като за тях при мен има чудесни фабрични смукателни колектори и задвижващ механизъм. Затова и изобщо не съм се замислял дали да пробвам да ги слагам. В добавка и аз като теб увеличих малко стоковото сгъстяване, неагресивно (276гр.) спортно разпределително валче, лек порт на главите, олекотен маховик и прилична изпускателна система. От цялата работа на около 800кг купе и 1600 кубатура от скромните стокови 50 кончета съм на около 85  (съдейки по динамиката - ускорение от 0-100, еластичност/доускорение и т.н., а и нещо такова обикновено изкарват навън колегите при моята конфигурация). Това се очакваше и това беше целта ми - нещо приятно (за мен) за каране, но не "бегачка". 
Успех с проектите и да ги карате машините с жената със здраве. 
ПС. Моята половинка няма книжка и засега не си и помисля да кара Костенурката  :).   
« Последна редакция: Февруари 23, 2020, 13:33:52 от Nik1600GT »

Април 08, 2020, 13:20:40
Отговор #159

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
 :winktongue:

Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500