Автор Тема: Weber, Solex, DelLorto, Stromberg - service manual, настройка, ремонт  (Прочетена 158959 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 08, 2020, 18:51:23
Отговор #160

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Дидо, хубав е клипа, но го хванах италианеца да "послъгва" или по-скоро да ползва неправилна терминология.
Ето снап-шот от видеото ...3.23 минута ... казва, че карбовете са 32 милиметрови. Не са. Карбовете са 40 милиметра и размера на един карб се определя от размера на "гърлото"/дросела на карба, а не от размера на дифузьорите, за които той говори и са 32мм в случая тези дифузьори. Това масово се греши и не ми се мисли, ако този италианец не го знае.
За сведение в ориганал Ламборджини Миура ползва 4тири 3ни карба WEBER 40IDL-3C и тази цифра 40 преди модела указва в милиметри размера на карба! Дифузьора винаги е по-малък като размер и обикновено поне с 4 милиметра по-малък. Т.е., на 40 милиметра карб може най-често да се сложи най-много/най-голям дифузьор/дифузьори с размер 36 милиметра. И в конкретния случай са 32 мм дифузьорите. Инача много добре точно тук колегата обяснява какво е дифузьор и как изглежда. Но не това е размерът на карба!
Друг е въпросът, че размера на дифузьора е доста по-важен за настройването на даден карб/карбове по отношение на даден двигател и кубатура. Само един въздухарски пример. Стокова Костенурка 1600 кубика 50 кончета излиза с единичен еднокамерен 34 мм Солекс. И верно е леко недохранена. При лек тунинг се слагат 2 единични Солекса 32 мм или пак 2 единични Солекса 34 мм (и от това излизат едни 57-58 кончета), или най-много два двойни Вебера 36 или 40 милиметра (и от това излизат 62-63 кончета). Ноооо ... винаги с правилно подбрани дифузьори (и жигльори, разбира се) и като правило дифузьорлите са 26 милиметра или най-много 28 милиметра. А сложи два двойни Вебера 40 милиметра с 32 или 34 милиметра дифузьори и виж какво ще се случи. Независимо от жигльорите. А те (жигльорите) между другото се подбират точно спрямо размера на дифузьора/дифузьорите, а не спрямо размера на карба! Ами аз знам какво ще стане - в ниските и преходните режими, особено от ниски към средни няма да има никой .... ще е мъка ... голема.

 
« Последна редакция: Април 08, 2020, 19:47:28 от Nik1600GT »

Април 08, 2020, 20:40:32
Отговор #161

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Ники, субтитрите са грешни. Това и аз го фиксирах. Казва: Ил дифузоре е ун трента дуе ди диаметро.

А за Фичо съм снабдили  28мм за 325куб.см на цилиндър, че с 32 само в  лютеницата трябва да се кара. Жулиета пунтаж правя по схема :))
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Април 09, 2020, 07:25:57
Отговор #162

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Явно Дидо е така! Италианският ми е прекалено слаб и веднага "фиксирах" субтитрите на английски  :). А там преводът е  ;D. Ето го 1 от 4рите тройни карба на Миурата и със стрелка съм посочил дифузьора. Всъщност за всеки карб те са по три - във всяко от трите гърла по 1, но на чертежа е показан само 1ния от 3те дифузьора. На следващата снимка се вижда и монтиран в гърлбото на карба над дроселната клапа, а стрелката сочи надписа, който указва размера на дифузьора в милиметри! При всички сериозни/спортни карбове тези дифузьори са сменяеми/"консуматив" и от тях се тръгва да се настройват карбовете за дадено приложение/двигател.




Струва си да и чуем гласа на Миурата на пистата. С все 4тирите 3ни карба  :D! Може и да са по-бързи, но доста съвременни хипер дупер коли, разни хибриди и т.н. звучат като евтини китайски пароструйки или прахосмукачки, а уовствието от шофирането на нещо класическо е съвсем различно от това да те "вози" бързо "умен" автомобил, пълен с китайска електроника.

« Последна редакция: Април 09, 2020, 08:25:27 от Nik1600GT »

Април 09, 2020, 16:38:37
Отговор #163

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Аз имам един еротичен сън  O:-) - Вартбург с троен Вебер >:D По възможност във Вартбант.  ::)
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Април 30, 2020, 20:45:00
Отговор #164

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Фабрична настройка на двойни карбове Solex ADDHE 40 на Citroen BX Sport


Май 01, 2020, 00:05:58
Отговор #165

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Здравейте, някой има ли инфо относно Weber 32/36 DGAV 3G ? Монтира се на Сиера...този който взех е 83та година. Интересува ме устройството понеже има малко повече платна и системи от съветските "копия" .Освен това към него дойдога и клапанчета, маркучета и разни "датчици"   Не можах да намеря как се връзват всичките тия джунджурии  :))  Ако има нужда ще снимам...

Август 31, 2020, 22:23:56
Отговор #166

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
След ДелЛорто и Вебер ми се наложи да ревизирам и карбураторите на една Жулиета 2.0 от 1984 година, за която ще разкажа в италианския раздел скоро.
Двигателят заедно с карбовете не беше каран поне 10 години, но палеше и работеше.
След реставрация на цялата кола, поработиха и разбира се протекоха, но по-късно се закиснаха и спряха да текат.
Независимо от това, смукачите не функционираха, празен ход на студено нямаше, а дори на загрял мотор не работеше както трябва.


Та, карбураторите са Solex C40 ADDHE.
Добрата новина е, че никой не се е питвал да ги ремонтира. Всичко е фабрично по тях, дори О-пръстените, които са станали на пластмаса 😁
Старият бензин бе разложил всички хартиеноподобни уплътнения и смърдеше ужасно.
Най-голямо облекчение изпитах след като и четирите игли за реглаж излязоха без да завлекат фините резби!

Ето малко снимки.
В идните седмици следва да купя гарнитури, сглобявам и настройка.


145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 21, 2020, 23:34:02
Отговор #167

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Така.
Събрах ги най-накрая тия Солекси и тази седмица ще настройвам двигателя с тях - 2000кубика, класическа, алуминиева двувалка на Алфа Ромео от 1984г.
Външен вид не им докарах защото са и доста груба външна отливка, която е бая засечена. Нямам и време за водно бластиране, пък и да не се задръстят с абразив.

Пускам и малко техническо инфо за карбовете. Маркировките в червено са означенията на жигльорите за този сетъп мотор-карбове.

Като цяло, доста усложнена конструкция на дифузьорите и вентуритата имат тези C40ADDHE. Целият комплект е от три части (шест елемента за един карб общо). Всеки един законтрен с винт и контрагайка... малко ненужно ми се струва с оглед на по-простите дифузьори на ДелЛорто и Вебер.

Механизмът на обогатителя на празен ход при този солекс ми хареса повече от на ДелЛорто DHLA защото няма гумени уплътнения, които запичат от неизползване на смукач като при ДелЛорто. Също, за разлика от ДелЛорто тук не е необходим специален инструмент за да се разглоби този механизъм.
Вътрешната схема и изработка на солекс е почти същата като на ДелЛорто, но с доста по-малко о-пръстени.
ДелЛортотата са с много фини отвори и всеки един елемент е уплътнен с много малък о-пръстен.

Май ДелЛорто са най-сложни като конструкция, но четох някъде, че са и най-лесни за настройка. Винтовете за реглаж на смесите на празен ход са им с най-ситна резба.

Вебер си остават най-прости, но те пък чупят механизмите на смукача ако не се използва дълго време, всичко блокира и след това се дръпне смукач. Неслучайно произвеждат нови такива механизми! :)
На Веберите на зелената ми Алфа ГТ Джуниор бяха блокирали и плунжерите за ускорителната помпа! Колата едвам работеше.

Пиша всички тези наблюдения защото видях, че всяка марка си има предимства и недостатъци.
Принципът на работа на ДелЛорто DHLA, Вебер DCOE и Солекс ADDHE е един и същи, разликите са конструктивни.
Всички вършат чудесна работа!



П.П. Понеже при поръчката на ремонтните комплекти не писах на англичаните за каква кола са, те ми изпратиха някакви си. Станаха, но трябваше да набавя още няколко допълнителни о-пръстена в най-близкият ми магазин, та тях не съм ги снимал.
« Последна редакция: Септември 21, 2020, 23:38:15 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Октомври 27, 2020, 09:22:17
Отговор #168

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Едно супер ценно видео:

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Декември 06, 2020, 17:52:29
Отговор #169

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Цели три метода за настройка на спортни Вебери и Делорто. Този път при  Alfa Romeo GTV 2000 Bertone. Вторият метод тук се ползва и в клипа на Митко по-горе. Аз винаги залагам на комбинация от 1вия и 3тия метод в клипа по-долу, като при третия метод, вместо да се опитвам да слушам какво става на входа на карбовете, ползвам чувствителен оборотомер и гледам какво става с оборотите на двигателя при 1/8 оборота развиване/навиване (и изчакване поне 8-10 секунди) на винтовете за сместта.
« Последна редакция: Декември 06, 2020, 17:59:17 от Nik1600GT »