Автор Тема: Weber, Solex, DelLorto, Stromberg - service manual, настройка, ремонт  (Прочетена 161192 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 15, 2020, 18:22:32
Отговор #170

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
За мен истината е, че клипчетата само могат да те насочат. Никой не дава рецепта или стъпкова последователност, която задължително работи на всички автомобили.

Трябва ти едно, две опитни зайчета, да ги разбъзикаш както трябва и после да се чудиш какво става...... докато не ги нагласиш. :)

Аз използвам парче тръба за да се ориентирам за правилният диапазон на работа на всеки цилиндър.
Завивам винта за сместа и започвам да развивам докато чуя отчетливо засмукване на гориво-въздушна смес. Чува се как в един диапазон по-малък от четвърт оборот, карба започва да съска повече. Буквално смуче смес с балончета, такъв е звука.
След това отвивам още 1/4 оборот, така и на четирите цилиндъра и след това с четириколонния вакуумметър и отново следя как се форсира и как затихва двигателя.

Баш си е занаят настройката!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Януари 24, 2022, 22:38:46
Отговор #171

Неактивен USfan

  • Публикации: 10839
Обяснителна диаграма с рентген вид на частите на СУ-карбовете.
Камбанковидните с мембрана Зенит-Стромберги, също са доста подобни на конструкция, като на тези СУ-та.

https://sucarb.co.uk/technical-h-type-carburetter-diagram?fbclid=IwAR1kFBUBTd4DWRgV9Fj2B6iIXwTfNll6lbkGJ_5icdS3OxKTrU7GmCbv_TM

Юни 11, 2022, 17:08:32
Отговор #172

Неактивен USfan

  • Публикации: 10839
Тия дни покрай активното каране на Триумфа за Спасовден, а и въобще, установих лек теч на бензин, идващ отдолу от единия от 2-та му Стромберги модел CD 150 карбове.

Съответно, днес се хванах и свалих въпросния течащ карб, разглобих го, и видях скъсана гарнитура на капака на поплавковата камeра, откъдето идваше теча.
Друг потенциален източник на теч би бил О-ринга, нахлузен на централния ствол болтове, който минава през средате на поплавковата камера, но този О-ринг изглеждаше добре, а и той би бил отн. лесен за намиране и смяна.

Така че ще трябва да правя или купувам нова гарнитура за поплавковата камера /комплекти такива гарнитури се намират лесно и в Англия и в Германия, а и не са скъпи въобще, но ще се чака доставка, а и от Англия ще има и евентуално мито, и още бавене покрай това/.
Преди обаче да поръчвам резервен комплект гарнитури за тия карбове и да го чакам /а и освен това не ми се ще сега да разглобявам и втория карб, та и на него да му сменям уплътненията/, предпочитам по-бързо да оправя нещата с дефектиралия карб.
Съответно, ще ми се от БГ още тия дни да купя някой нов такъв ремонтен комплект за Стромберг CD 150 модел карбове /при това за англ. му сглобка вариант, която може да има леки разлики във формата на поплавковата камера, спрямо евро-произвежданите CD 150 модели карбове/.
Типа и формата на гарнитура която ми трябваq се вижда на снимките със сваления капак на поплавковата камера.
Освен купуванe на нов комплект гарнитури, вариант е и правенe на гарнитура за тая поплавкова камера по размер, ако въобще още е възможно това в БГ.

В този аспект имам запитване към колеги имали подобни проблеми с карбове, ако може да помогнат с инфо и съвети.

Та, първия ми въпрос е, някой дали знае в БГ фирма, дето да внася гарнитури за карбове, и да е купувал успешно нещо от тях...
Вторият ми въпрос ще бъде- дали пък някой знае майстор в района на София, която да реже подобни тънки гарнитури по образец, все едно с лазер, на око, или прочее...
И като трети въпрос, дали пък някой е имал положителен опит със слагане, ако ще и временно, на даден тип бензиноустойчив силикон или друго банзиноустойчиво, но после лесно махаемо лепило, но мястото на гарнитурата, които събстанции да са държали добре и при по високи раб. температури.
Все пак, химията в посл. десетилетия напредна много, от спрямо периода на правене на тази кола, така че и такива заместители на ориг. гарнитури, не бих ги изключил като практика.

За всякаква технико-информационна помощ в този аспект ще съм благодарен, а и ето снимки от сваления карб.














« Последна редакция: Юни 11, 2022, 17:22:45 от USfan »

Юни 11, 2022, 18:21:04
Отговор #173

Неактивен Bogi

  • Публикации: 739
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Постарал си се да снимаш на бял фон, оценявам го !
Това са две еднокамерни карбураторчета, на 4 цилиндров двг ?
И същинския ми въпрос е, какво има зад сверата с черната врътка ?
Благодаря
немец мръсен, бандит магистрален ...

Юни 11, 2022, 19:12:58
Отговор #174

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3484
Люси, по първия въпрос, най-напред се сещам за Златен Меркурий.

http://www.merkury-bg.biz/SERVICES.HTM


Юни 11, 2022, 21:08:13
Отговор #175

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
По спомен някои големи бензинови модели стари мерцедеси от 60-те г. ползват същия тип карбуратори, та вероятно ще може да помогне някой, който се занимава с такива... не вярвам да ги има само в Англия. За съжаление бате Миро, който беше бога по ремонта им вече не е в състояние да работи по здравословни причнини...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 11, 2022, 23:00:20
Отговор #176

Неактивен USfan

  • Публикации: 10839
Митко, да, Миро и най-вече неговия колега доста добре правиха всякакви стари карбуратори.

Ами зад черната врътка има буталце, а и количество хидравлично масло, което пречи на иглата пускаща горовото, прекалено бързо да се вдига на нагоре при подаване на газ.

Сред моите англичанки а и моите предишни Триумфи съм имал и Триумф с 4 цил. мотор с два такива карба- един Спитфайър Марк 3, ама този сет е от на сегашния ми седан 2000 Салуун мотора, който е с 6 цилиндра.
Ха, да, за белия фон, благодаря, гледам да създавам визуално подходяща среда )) , понеже тук тази тема си е така и леко полуучебна за нас феновете на техника.

Oбщо взето, тия карбове и родните им СУ, са от така нар. мотоциклетeн тип.
Ето им тук устройството.

http://constructeur-amateur-aviation-loisir.e-monsite.com/medias/files/stromberg-zenith-150-cd-carbs.pdf

А, Дидо, благодаря за инфото  :) , ще им звънна другата седмица на тия в Златен Меркурий, да видим какво ще кажат за тия гарнитурки.

Юни 12, 2022, 03:39:37
Отговор #177

Неактивен Bogi

  • Публикации: 739
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Ами зад черната врътка има буталце, а и количество хидравлично масло, което пречи на иглата пускаща горовото, прекалено бързо да се вдига на нагоре при подаване на газ.

Хмм, обикновенно карбураторите дори бавно реагират на необходимоста от повече бензин (при движение на педала надолу), и затова много от тях имат ускорителна помпа.
Нелогично ми е това да е причината за маслото.
немец мръсен, бандит магистрален ...

Юни 13, 2022, 09:58:18
Отговор #178

Неактивен USfan

  • Публикации: 10839
Тези тип мотоциклетни мембранни карбове /освен СУ и Стромберг-Зенит модели, и Бинг имат такива/, които се характеризират с плаваща игла, определяща дебита на гориво, и закачена на гумена мембрана /и всичкото това закачено и на споменатото бутало, плаващо в камера с масло/, нямат почти много общо на конструкция с познатите на автомобилистите конвенционални карбуратори с вертикален или хоризонтален поток, и съответно нямат и ускорителни помпи.
При тях е по-лесно при рязко даване на газ да работят по-богато и да задави човек колата, отколкото обратното, и е трудно да не достига гориво /затова и нямат ускорителни помпи от традиционния да нормалните карбове вид/.

Ето описано още по-детайлно как работи един такъв мембранен карб, как се настройва, вкл. и до какво ниво и от какъв тип да е маслото в камерата с буталото.

https://www.howacarworks.com/fuel-systems/adjusting-a-stromberg-carburettor

&ab_channel=MidwestMotoring

&ab_channel=DavidBello

Юни 13, 2022, 19:52:01
Отговор #179

Неактивен seemann

  • Публикации: 42
Тук съм поръчвал доста гарнитури, включително и за карбуратори:
https://www.garnituribg.com/
Москвич 403, Трабант 601, Ява Перак 350, Аво Спорт, МЗ ЕС 250/1, МЗ 125 РТ1,Ява 354, Балкан 50-МПС,МПМ, МК50-3, Балкан 75, ЧЗ472.5, ЧЗ 472.6, Suzuki Love CL50