Автор Тема: Weber, Solex, DelLorto, Stromberg - service manual, настройка, ремонт  (Прочетена 158942 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 25, 2018, 06:37:06
Отговор #120

Неактивен cifko

  • Публикации: 24
Здравейте, имам питане за делорто дхла 40. Трябва ли при затворени дроселови клапи да се виждат първите прогресивни отвори ? При мене се закриват наполовина. И проблем ли е че двата карбуратора са с различни капаци и различни по тежест поплавъци, при положение че нивото е направено спрямо тежестта на всеки поплавък. Проблема ми е, че при едната двойка карбуратори, имам слаб и липсващ цилиндър на празен ход, а при над 2000 оборота няма проблем.

Октомври 25, 2018, 07:35:59
Отговор #121

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Здравейте, имам питане за делорто дхла 40. Трябва ли при затворени дроселови клапи да се виждат първите прогресивни отвори ? При мене се закриват наполовина. И проблем ли е че двата карбуратора са с различни капаци и различни по тежест поплавъци, при положение че нивото е направено спрямо тежестта на всеки поплавък. Проблема ми е, че при едната двойка карбуратори, имам слаб и липсващ цилиндър на празен ход, а при над 2000 оборота няма проблем.

Не трябва да се виждат. Но трябва едва да се закриват от ръба на дроселните клапи и при минимално подаване на газ да се отварят. Поплавъците следва да са еднакви! Липсващия цилиндър на празен ход и в ниските най-вероятно е заради проблем с тракта на жигльора за празен ход и ниските (един и същ е тоя жигльор). Не винаги е запушен самият жигльор! Виж целия тракт ... продухай ... чисти каквото можеш ... и хубав МЕТАЛЕН горивен филтър. Аз брах подобни ядове в ранното лято. Не беше запушен самия жигльор, а долу при иглата за настройване на сместта на 2ри цилиндър. Свалях карб, чистих  и след като сложих хубав горивен филтър ядове оттогава не съм имал. Това, което си опитал да правиш с нивото на поплавъците също не ми вдъхва доверие ... "нивото" на поплавъците има 2 положения и се мери/наглася при поставени гарнитури за капаците на карбовете ... при вертикални Вебери като моите например "долното" следва да е 32мм ... а "горното" е 10-11мм ... наглася се при "сухи" карбове естествено и е малко пипкава работа (макар и за минути) и може и тук да се сгрешат доста нещата ... тези 10-11мм в горно положение например селедва да се докарат без да е "потънала"/натисната сачмата на иглата ... В крайна сметка успееш ли да "изчистиш" нещата след синхронизация и настройка на смесите за празен ход/ниските трябва при откачане един по един на кабелите за свещите от капачката на делкото да имаш приблизително еднаквъв пад на оборотите, т.е. еднакво силни цилиндри. И още нещо - слаб цлиндър можеш да имаш и заради неправилна настройка на сместа на съответния цилиндър. Не можеш при стари карбове и да очакваш еднаква работа на цилиндрите при (абсолютно) еднакво развъртане на иглите/винтовете за настройка на смесите за 4те цилиндъра. Настройката на смесите се прави индивидуалнво от сътоветните игли/винтове за всеки цилиндър поотделно. Първоначално се развиват всички примерно 2 оборота колкото да имаш празен ход. После индивидулано за всеки цилиндър се търси максимално увеличаване на оборототе и най-стабилна работа на двигателя, като всяка игла/винт се развива/завива примерно през 1/8 обората и се изчаква около 10-15 секунди за да се усети ефекта и стабилизира работата на двигателя. На финала е препоръчително всички игли/винтове за настройка на сместта да се РАЗВИЯТ още "четвърт" идея (по-добре малко по-богата, отколкото бедна смес).  Хубаво е да се мине и пусне едно СO, но при крайното гърне СО-то пак няма да хване индивидулано какво става при всеки цилиндър. А с малко опит в момента, в който си познаваш добре карбовете, вече ще можеш да си настройваш карбовете и без газ-анализатор.  ПС. Синхронизацията на карбовете, т.е. нагласянето на дроселните клапи в "затворено" положение, се прави ПРЕДИ настройката на сместта за празен и ниски.
« Последна редакция: Октомври 25, 2018, 09:35:54 от Nik1600GT »

Октомври 25, 2018, 21:44:48
Отговор #122

Неактивен cifko

  • Публикации: 24
При затворени дросели, първия прогресивен отвор беше отворен наполовина. Днеска със наместване на клапите и търкане със скочбрайт на местата където опират в корпуса, постигнах почти пълно закриване на отворите. Има износване на карбовете, тъй като клапите не затварят плътно, но четирите светят почти еднакво. За нивата гледам този сайт
http://sideways-technologies.co.uk/forums/index.php?/topic/1048-setting-dhla-dellorto-dellorto-float-fuel-level/
По книга нивото го дават 15мм на затворено и 25мм на отворено положение на иглата, но там не споменават различните поплавъци.

Октомври 26, 2018, 07:52:37
Отговор #123

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
При затворени дросели, първия прогресивен отвор беше отворен наполовина. Днеска със наместване на клапите и търкане със скочбрайт на местата където опират в корпуса, постигнах почти пълно закриване на отворите. Има износване на карбовете, тъй като клапите не затварят плътно, но четирите светят почти еднакво. За нивата гледам този сайт
http://sideways-technologies.co.uk/forums/index.php?/topic/1048-setting-dhla-dellorto-dellorto-float-fuel-level/
По книга нивото го дават 15мм на затворено и 25мм на отворено положение на иглата, но там не споменават различните поплавъци.

В този форум доста прилично са обяснили за 3те различни по грамаж поплавъци и нивата. Според мен трябва да се тръгне от това - кога се появи проблемът с липсващия и слабия цилиндър при един от карбовете? Още при първоначалното слагане на карбовете на колата или впоследствие. Ако проблемът се е появил впоследствие на 100% е някакво запушване (може и в комбинация с кофти настройки). Ако все пак проблемът е в карба, разбира се. И най-вероятно е там, в случай, че нямаш сериозен проблем с глави/клапани/компресия.
При повечко развиване на винта за настройка на сместта на слабия цилиндър усеща ли се разлика - с развинето би трябвало да се позасили, поне малко.
Можеш и просто да ги размениш поплавъците на двата карба и да видиш тогава как работи двигателя.
Това, че са се показвали наполовина първите отвори на прогресивния режим само по себе си няма да ти даде слаб и липсващ цилиндър, а просто (леко) сгрешени настройки и преходен режим на карбовете. Доста коли вероятно се карат така без да се подозира, че има нещо сгрешено с настройките. Ефектът от сгрешените настройки се усеща много лесно (на пътя  :)) когато същите тези настройки си ... дойдат на мястото  :D
Поплавъци могат да се намерят (навън) и мисля, че не са скъпи. Каквото и да правиш с нивата и да опитваш да компесираш различните грамажи на поплавъците, при всички положения е много по-добре да са с еднакъв грамаж. Не знам доколко ще е успешно и дали си струва да пробваш някак да ги изравниш на грамаж тези поплавъци !?   
 
« Последна редакция: Октомври 26, 2018, 08:05:40 от Nik1600GT »

Октомври 26, 2018, 17:12:15
Отговор #124

Неактивен cifko

  • Публикации: 24
Мотора е напълно ревизиран и не съм го пробвал с инжекцията как е, направо му сложих карбураторите. Заех от приятел същите делортота и държи стабилен празен ход на 500 оборота. Сложих моите с поплавъците на другите и пак няма цилиндър и половина на празен ход. Видимо разликата между двата комплекта беше закриването на прогресивните отвори. Вкарах и в делкото датчик на хол с комутатор от vw, тъй като моя е индуктивен и с другите карбуратори заработи на място перфектно а с моите няма разлика. Утре ще ги качвам пак на колата, да видя дали има разлика с закриването на отворите и ще закача манометри. Предполагам че ако двете гърла смучат различно количество въздух, пак може да изчезват цилиндри ? Лагерите съм ги сменял, тъй като от единия дърпаше въздух.

Октомври 26, 2018, 18:58:21
Отговор #125

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Мотора е напълно ревизиран и не съм го пробвал с инжекцията как е, направо му сложих карбураторите. Заех от приятел същите делортота и държи стабилен празен ход на 500 оборота. Сложих моите с поплавъците на другите и пак няма цилиндър и половина на празен ход. Видимо разликата между двата комплекта беше закриването на прогресивните отвори. Вкарах и в делкото датчик на хол с комутатор от vw, тъй като моя е индуктивен и с другите карбуратори заработи на място перфектно а с моите няма разлика. Утре ще ги качвам пак на колата, да видя дали има разлика с закриването на отворите и ще закача манометри. Предполагам че ако двете гърла смучат различно количество въздух, пак може да изчезват цилиндри ? Лагерите съм ги сменял, тъй като от единия дърпаше въздух.

Според мен проблемът за липсата на цилиндър (и/или много слаб такъв) не е в "полуотварените" отвори за прогресивния режим. Не и само от това. Надявам се осите на дроселните клапи да са ОК. Виж дали все пак отнякъде не гълта здраво въздух карба/смукателните колектори и т.н. и изобщо тракта на жигльорите за празен ход и ниските. Виж с какви жигльори за празен ход и ниски си (размерът им) и размера на дифузьорите. Да не се окаже комбинация от сорта "малки" жигльори/"големи" дифузьори (тогава карбовете нямат настройване). Тези 500 оборота празен, ако са на загрят двигател, са ниски отвсякъде. Във всяка що годе читава книга за силов тунинг пише, че при двойни карбове и вал над 275 градуса 900-950 оборота е долната граница. То и фул сток коли често не работят добре под 900 оборота. А правилните обороти на празен ход идват от правилно подбрана комбинация от жигльори за празен и ниски/дифузьори + синхронизация +  правилна смес за празен и ниски + читаво делко с правилна центровка.
Успех утре.
ПС. Аз останах с впечатление, че при всички гърла се е показвал наполовина първия отвор на прогресивния режим, а проблемът е при цилидрите, хранени от единия карб!?
« Последна редакция: Октомври 26, 2018, 19:30:14 от Nik1600GT »

Март 09, 2019, 16:48:41
Отговор #126

Неактивен anastas

  • Публикации: 194
Малко анти вибрацииони и уплатняващи хави , о пръстен 50х3.5 канал дълбок 1.75 и спешал пластмаса сглобява се със пружинна шайба .


Май 09, 2019, 17:53:23
Отговор #127

Неактивен hellcreep

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 8
Не съм много сигурен дали питам на правилното място но все пак да се пробвам. Имам един Solex 32 Bis от рено 5 1.1 мотор. За съжаление хич ме няма в тази област а карбуратора трябва да се регулира хубаво понеже сега са ниски оборотите и гасне както на бензин така и на газ. За момента нямам винетка за автомобила и съм в Пазарджик. Преди ходих до Пловдив и София но не мога да кажа, че съм останал с добро впечатление от 'майсторите' при които съм бил. Ще съм много благодарен на всякакви съвети и препоръки. Знам, че не е нещо сложно и сигурно и аз ще се оправя но лошото е, че не ме и бива много :D

Май 09, 2019, 21:53:42
Отговор #128

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Не съм много сигурен дали питам на правилното място но все пак да се пробвам. Имам един Solex 32 Bis от рено 5 1.1 мотор. За съжаление хич ме няма в тази област а карбуратора трябва да се регулира хубаво понеже сега са ниски оборотите и гасне както на бензин така и на газ. За момента нямам винетка за автомобила и съм в Пазарджик. Преди ходих до Пловдив и София но не мога да кажа, че съм останал с добро впечатление от 'майсторите' при които съм бил. Ще съм много благодарен на всякакви съвети и препоръки. Знам, че не е нещо сложно и сигурно и аз ще се оправя но лошото е, че не ме и бива много :D
Това е еднокамерен карб с автоматичен смукач ако се не лъжа , за малките мотори на Рено. Пробиван ли ти е?
Първия реглаж е да се отвори леко просвета на дроселовата клапа с нейния си регулиращ винт , това е общия елемент на бензин и газ.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Май 10, 2019, 08:48:47
Отговор #129

Неактивен hellcreep

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 8
Това е еднокамерен карб с автоматичен смукач ако се не лъжа , за малките мотори на Рено. Пробиван ли ти е?
Първия реглаж е да се отвори леко просвета на дроселовата клапа с нейния си регулиращ винт , това е общия елемент на бензин и газ.

Здрасти, не е с автоматичен смукач. Ръчен е като този от снимката е:


Иначе е пробиван в основата за газта.