Автор Тема: Предпазни колани?  (Прочетена 5550 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 08, 2016, 20:55:18
Отговор #10

Неактивен VANZ

  • Публикации: 41
Така колеги въпросът ми е следният:Как процедирате в случай ,че возите малко дете (не бебе),при положение ,че колата ви няма колани на задната седалка и имали ли сте проблеми с КАТ.Моята (Фиат 125) има дупки, но колани не са поставени.Днес спрях до една дебнеща патрулка питах как седи въпросът с тези колани и детската седалка.Единия след едно минутно взиране в колата каза слагаш седалката и готово,втория каза "Абе аз съм виждал Жигула със колани отзаде".Аз отговарям" Добре де тая седалка нали трябва да се закрепи "и леееко обиден "Това е Полски фиат не Жигула".Пак размисли накрая единия каза "Абе нЕма проблем карай детето направо на седалката".Другия каза отиваш на вторични и си сваляш колани.Моля споделете имали ли сте проблеми с родния КАТ по този въпрос.

Октомври 08, 2016, 22:24:30
Отговор #11

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Така колеги въпросът ми е следният:Как процедирате в случай ,че возите малко дете (не бебе),при положение ,че колата ви няма колани на задната седалка и имали ли сте проблеми с КАТ.
Моля споделете имали ли сте проблеми с родния КАТ по този въпрос.
Аз бих имал проблеми със съвестта си  >:( евентуални проблеми с КАТ в случая бих ги приел за маловажни.
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Октомври 08, 2016, 22:48:21
Отговор #12

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Аз бих си сложил колани за да закрепя седалката. По важна е безопасността.



Октомври 09, 2016, 11:24:59
Отговор #13

Неактивен ivanboev

  • Публикации: 107
Ако автомобила е оборудван от завода производител с обезопасителни колани, било то на предни или задни седалки, всеки един от пътниците (в това число и водача) е длъжен да ги използва. В случай ,че съответното МПС не е оборудвано с обезопасителни колани изобщо, или пък няма такива на задните седалки, поставени от завода производител, никой служител на Пътна полиция  няма право да изисква такива. Що се отнася до столчетата, всеки си избира начин на закрепване(с тел, въжета, ремъци, скоби и други подобни технически въведения). Според запитване направено лично от мен към служител от пътна полиция, получих едно такова разяснение: Има ясно написани правила за коланите-имаш ползваш, нямаш не ползваш (а и никой не може да задължи поставянето на такива поне за сега) , както и за столчетата -всяко дете трябва да има столче. Поставяш го както намериш за добре, но е желателно да го има. СПОРЕД ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА : Чл. 137а. (1) Водачите и пътниците в моторни превозни
средства ,  когато  са  в  движение,  използват
обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани.   чл.137в (3)  В  моторните  превозни  средства  от  категории  M1,  N1,  N2  и  N3,  които  НЕ СА
оборудвани  със  системи  за  обезопасяване,  НЕ  СЕ  допуска  превозването  на  деца  под
тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра
заемат седалка, която НЕ Е предна.
« Последна редакция: Октомври 09, 2016, 11:33:02 от ivanboev »

Октомври 09, 2016, 14:55:09
Отговор #14

Неактивен VANZ

  • Публикации: 41
Благодаря за отговорите!Въпросът ми беше принципен ясно е ,че  безопасността е на първо място. Темата КАТ ми стана любима - тези хора не знаят колко уши имат на главата. Отговорът на адаша Иван Боев го доказва.А вчера забравих да спомена ,че след като им казах ,че съм минал Технотест и те са видели ,че колата е без колани отзад отговориха "Оооо тогава нЕмаш проблеми направо на седалката и това е".