Автор Тема: Мерцедес Т1 208  (Прочетена 7807 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 13, 2015, 23:06:39
Отговор #10

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Ами клапаните-регулират ли се,кво се правят?
Имам едно леко потракване докато е студен,за километър-два изчезва,но като поклопа на ниски повече време/на светофар да речем/,като подам гас пак се появява за момент и веднага изчезва.Прилича на чукане/цъкане/на много хлабав клапан,ама така да се мени....?Може би е дюза?

Февруари 13, 2015, 23:18:35
Отговор #11

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Ами клапаните-регулират ли се,кво се правят?
Имам едно леко потракване докато е студен,за километър-два изчезва,но като поклопа на ниски повече време/на светофар да речем/,като подам гас пак се появява за момент и веднага изчезва.Прилича на чукане/цъкане/на много хлабав клапан,ама така да се мени....?Може би е дюза?
Обслужване на ГНП правил ли си?
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 13, 2015, 23:20:52
Отговор #12

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Не съм!Сега чувам,че има такова нещо :-[
Кво се прави?
...Да не е тва дето се качва на стенд помпата?
« Последна редакция: Февруари 13, 2015, 23:23:45 от desistanev »

Февруари 13, 2015, 23:46:50
Отговор #13

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Не съм!Сега чувам,че има такова нещо :-[
Кво се прави?
...Да не е тва дето се качва на стенд помпата?
Да , това е финалната процедура. Иначе има ремонтен комплект за всяка ГНП - семеринги , клапанчета , гумички . Прави се през
определен период от време/пробег. Помпата се демонтира и почиства.
Регулиране на помпата е хубаво да се направи и след ремонт на мотора - шлайф на тиква , гарнитури ,  сегменти , гумички на клапани
Особено след шлайф , тогава се намаля обема на горивната камера.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 14, 2015, 01:11:26
Отговор #14

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Кире, много ме развесели със това ,,шлайф на тиква". И на всичко друго след нея.  :))  Без лоши чувства, пукнах се от позитивен смях.  :)) :)) :)) :)) :)) :))  Ех, интересно и весело място е Класиккар. Наистина, действа ободряващо и развеселяващо.  Това със цялото ми уважение и непренебрежимо отношение към теб, чичо Киро.   :)   

Регулировка топлинна хлабина клапани. Това за ОМ616 ( 240D от времето на W 123)

http://pichost.name/D7p



Препоръчвам да се демонтират осите със кобилиците. За по-лесно. След което да се подменят семеринги на клапани. Като преди това, освобождавайки пружините на всеки клапан - да се изгребе тинята, ПОД лагера на пружините. Пружините, отдолу, опоруват върху лагерна подложка. Целта - да се избегне вкопаване на пружината в алуминиевата цилиндрова глава, когато пружината работи и се върти+ натиск.  Нещо, което се получава, когато лагерите се напълнят буквално с тиня (отлагания), спират да се движат свободно и започват да копят тиквата. Не съм видял такъв Дизелак, който да не е опитвал да си повреди главата по този начин.

Клапаните се регулират студени. Това, което ти прихлопва, не е клапан. Тези дизели, работят с малки топлинни хлабини - 0,10мм за всмукателен клапан и 0,30мм. за изпускателен клапан. Та, за да започне да хлопа от клапан, трябва да е минала 1-2 милиметра. И повече. И такива тарамбуки съм правил, де. И да видиш вкопани гърбици на разпредвал при дизелов двигател 240Д Мерцедес - невероятно чудо на човешката немарливост. Твоят, дано не е стигнал чак до там.  Провери за наличие на скъсан тампон на двигателя, разхлабено закрепване на алтернатор и тампона на трансмисията. От скъсан и премазан тампон на двигателя ( за левия, няма толкова сила, но за дясни - има, като се спира рязко с двигателя), който издава звук, подобен на повредена дюза и често дори е в такт с дюзата.  :) Да не стане, като при мен  - правиш половината двигател в ред и след това отново чука, както преди. Чак, като тръгнах да отвивам мотора да свалям, тогава видях скъсания и премачкан до метал тампон. И си е чукал. И си е карал. И при W123-ки, дизели стават разни подобни работи.  Много неща могат да породят хлопане в такъв дизел. Дори части, които не участват в работата на двигателя. 


По друг начин стоят нещата при двигател ОМ 601 (200D от  времето на W124 и W201, който не е форкамерен дизел).

http://pichost.name/images/2015/02/14/mer08.jpg

Този дизел, НЯМА регулировка на топлинната хлабина на клапаните. Понеже, това се осъществява чрез хидрокомпенсатори. Виж, възможно е да има износен такъв. Тогава, звукът, тънък и го има първо при стартиране след продължителен престой и след това е възможно да възникне при работа на празен ход след продължително натоварване.

Понеже темата е все пак с техническа насоченост и се радвам, понеже марката е Мерцедес, подавам и много полезни материали по темата :


http://mikrob.ru/viewtopic.php?f=207&t=71004

http://www.limon-auto.ru/mercedes/104-regulirovka-zazorov.html


ПС Кире, като е на поне половин милион километра, ако не дори още толкова отгоре, 0,05-0,10-0,15 мм. челен шлайф на цилиндровата глава, не са му проблем. Най-много да започне да пали по-лесно, да му слезе разхода на гориво и да се засили специфичното му свойство да тегли еднакво добре, без значение дали е празен или има 2 тона товар. :))  Ще заработи по-твърдо и ще спира с почти моментална контра. Това е допустимо с чиста съвест при ОМ 616, който е с предкамера.  Виж, Ом 601 - не е форкамерен дизел.  :) Той е по-нов, по-мощен, по-икономичен, по-съвършен и чувствителен към лоша нафта и недобра изрядност на горивната апаратура.
« Последна редакция: Февруари 14, 2015, 02:02:38 от Тодор Живков »

Февруари 14, 2015, 09:54:20
Отговор #15

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Много,много благодаря на колегите за изчерпателните отговори!
Това си е нещо друго вече,имам някаква представа за мотора.Но остава задачката да позная кой тип е мотора.
Хубав ден!

Февруари 14, 2015, 17:08:57
Отговор #16

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
За добрата работа на дизел е необходимо да се настроят два основни параметъра/показателя на ГНП - то Това са точната доза
циклова порция нафта и ъгъла на впръскването и. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 14, 2015, 18:04:49
Отговор #17

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66

За добрата работа на дизел е необходимо да се настроят два основни параметъра/показателя на ГНП - то Това са точната доза
циклова порция нафта и ъгъла на впръскването и. :)



Има и трети основен параметър,Кире - компресията...,ама се настройва бая трудно.По-точно,с бая пари.
Да питам-някой знае ли къде по буса е отбелязано какъв е модела на двигателя?
Или пък на самия двигател може да е отбелязано?
Някой от разбиращите от Мечо да сподели ако знае,моля!





Февруари 14, 2015, 22:19:58
Отговор #18

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Добре. Снимки съм показал и на двата мотора. Единият дори е разрязан на снимката. Този с плоския, алуминиев капак, чийто всмукателни тръби са от страната на лявата предна гума е ОМ 601. Той има 3 вариянта - 2000, 2200 и 2300 куб. см. . Има вариянт със турбо, който се монтира във Vito. Твоят, вероятно не е такъв, а атмосферен. Каквото съм показал и казал за двулитровия ОМ 601 ( 190-ка 200D и 124-ка 200D) , важи и за 2,2 литровия, и за 2,3 литровия. По отношение на цилиндровите глави, всичките са с хидравлични компенсатори. Щом казваш, че е 2300 куб.см. - значи е OM 601, а не онези стари дизели ОМ 616 (240D) с редовата гнп. Как да поясня повече от това ?  :)

Има VIN номер.  Давам линк за връзка към различни места и програми, прочитащи и дешифроващи VIN номера на различни автомобили. Търси този декодер, който ти върши работа, понеже не винаги всички са коректни и активни.

http://www.insbook.info/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D1%80%D1%8A%D0%B7%D0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5/21-vin-decoder-%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%80-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%BF%D1%81
 
Ако и това не свърши работа, съветвам Ви да посетите автосервиз. Плащате на един инженер и Ви дава всичко готово, черно на бяло. След това, там на място, диагностицира проблеми и неизправности в двг. След което решавате, дали да приемете офертата за тяхното отстраняване. Върши се работа, плащате, потегляте готови и доволни.   Защото до тук, само гадаем и предполагаме възможни причини и неизправности, въз основа на практиката, а не въз основа на този конкретен случай, при който трябва да се види и чуе двигателя на живо, за да се установят нередности в неговата работа.  С което, реално няма как да се даде повече информация за Вашият проблем.
« Последна редакция: Февруари 14, 2015, 22:29:54 от Тодор Живков »

Февруари 15, 2015, 01:05:16
Отговор #19

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Много  благодаря!Вече ми се изясни,че моторът ми е ОМ601.

Просто сега навлизам в особеностите на тоя бус и ако звуча дебилно,то това е защото сега се уча.
Идеята да закарам автомобила на диагностика е правилна,но в момента дори не знам сервиз на който да се доверя.
За пет години служба при мен,за Мерцедеса не ми се е налагало да ползвам такива услуги.