Автомобили > Исторически бележки за Френски автомобили

Citroen SM V8

(1/3) > >>

hydrometalique:
Малко нестандартно, понеже тук, във форума няма почти никакви анонси за легендарния SM да започна точно с проекта V8 , но все пак би било интересно начало  :)

http://www.autotraderclassics.com/car-article/The+lost+prototype+Reborn+_+Citroen+SM+V8-84209.xhtml

GT:
Борко, няма такъв автомобил тук, за това няма анонс. Не си искал анонси- не си ги получил. Зная, че има такъв SM в България, при това е редовен и в движение автомобил. Но е със V6, пак такъв Мазерати двигател. С разликата, че тези V6 са взаимствани от моделът ,,Мерак" на Мазерати. :)), който се предлага и със 2,0 V6 двигател. DS-ите, CX-ите са интересни и иновативни, да. За разлика от тях, SM-ът е бутикова Класика. С бутиков двигател. Който не е производство на Ситроен. Та, този V6 във DS го има във вариянт 2700 куб.см., карбураторен, 2800 куб.см. с механичен инжекцион и 3000 куб.см, отново карбураторен. Сега, най-мощен е карбураторният 3000 куб.см. . Който е и далеч по- евтин за поддръжка и ремонт от D-Jetronic. А, вариянта със 8-цилиндровия двигател, този V8 е взаимстван от Куатропорте-то. Там, която се пада генерация в тези години. Като се замисля и премисля качествата на предноприводен френски автомобил, първото за което се сещам е свързано с разхода на гориво. Ако го сложим в един клас със Мерцедес V8, Ягуар V8, Ровър V8 и да не изброявам още европейски марки, убеден съм че разхода на гориво при SM-ът е драстично по-нисък от този на другите в неговият клас. Драстично. Което от една страна го прави и страхотен круизер, за дълго пътуване. При това със своята форма, стилна и аеродинамична, не само заради окачването, а заради аеродинамиката, може да се движи почти на максимум, без да се влиза в преразход на гориво, масло и нарушаване на комфорта на шофьора и пътниците. С по-слаб двигател, много по-висока максимална скорост. Качество, което другите марки от този клас нямат. Не, че не можеш да изминеш 1500-2000 километра път наведнъж със Мерцедес 8-мак, на пълна газ и без да спираш. Въпросът е, че икономически ще ти излезе поне двойно отгоре в сравнение със Ситроена. Защото, освен с бензина, ще те влезеш и в преразход на масло. Тия рекламни клипчета, където ги дават, как костюмиран чичо директор, пътува с пълна сила по аутобана с 500 SE, можеш да ги оставиш да бъдат реклама. :)) Понеже, ако наистина толкова много бърза- той ще хване самолет. Или ще лети със своят личен самолет. Но, никога, германец, издигнал се до статуса да кара Мерцедес S, никога няма да си разваля леденото спокойствие, пък и да рискува да се движи на максимум от единия- до другия край на Германия. Било то и да пътува от Щутгарт - до Виена, например. Дори да не кара той колата. И, когато му трябва бързоходен автомобил, за сигурни и дълги пътувания с високи скорости, просто не си купува Мерцедес. Купува друга марка, задноприводна. 

Е, понеже Citroen SM, не е типичен бизнес клас автомобил, а е по-скоро екзотика в класа на C126 и 6-та серия BMW, които са доста по-нови от него, като концепция и изглеждат ултра демоде на фона на футуристичният стайл на с години по-дъртия от тях SM е повод за смесена радост.  :) :)) ::) Ако го сравнявам със W 116 и прочие ,,вертикални фарове", както и с двуврати BMW-та със двигатели М30В30 от началото на 70-те, когато се произвежда SM, то, този френски авангард с италиянски двигател и части с нумизматична стойност е направо автомобил от бъдещето. Особено интериора, коренно различен е от всички други такива. Заоблен, изваян, устремен в движение, красив, функционален, луксозен и като на кола от доста по-нови времена. За мен ще бъде радост да видя участник с такъв модел Ситроен в този клуб.

krankenstein:
В този клуб едва ли, но у нас има вече такъв екземпляр /разбира се не V8/, виждал съм го на рали Розова долина.

GT:
Да, Митко. За него става въпрос. Ако разбира се, моите коментари не пречат на хубавата тема, която Борко е направил. Та, този SM е металично зелен, тъмен. Много е хубав, обаче не съм го оглеждал, реставриран ли е, оригинален ли е. С БГ регистрационни номера е. Дори в Пловдив съм го засичал на живо. Може да го видите на снимки, дори. Мислех, че сте наясно с този факт.  ::)  Знам с какъв мотор е, но не знам с каква трансмисия е. Дали 3-степенната, автоматична или 5-степенната Ситроенска. Понеже, автоматичната трансмисия, не е точно Ситроенска. А, Ситроенската 5-степенна, ръчна, се монтира във Мазератито Мерак, фабрично. :)) Като не е напълно еднаква със SM-овата, но и механично, като конструкция, не е различна от неговата. Имат разни разменки италиянци със французи, аз на теб - ти на мен.  :))  Френски двигател дори има във немски автомобил (Форд Сиера 2,3Д), но няма немски мотор във френска кола. Италиянски двигател има във английски автомобил (двигател от серията VM, 2.5 TD във Ровер 825), но няма английски двигател във италиянска кола. Такава е поне традицията.

Двигателя на Ситроена е хубаво нещо. Виж, кои години започва производството на SM, виж с какъв двигател е, като концепция. Типично по италиянски. Краят на 60-те, самото начало на 70-те години, 2 клапана на цилиндър, алуминиеви цилиндрови глави, алуминиев цилиндров блок, алуминиев и оребрен картер, безконтактно запалване, модерни карбуратори, наистина много нова и добра за времето си машина. Газоразпределителния механизъм се задвижва от ангренажни вериги.  :) И е машина за хлабини. Защото, някой го е изфранцузил. Между двата реда цилиндри, минава вал. ВОМ - ,,вал отвеждане мощности".  :)) В единия си край му се завива турбината на водната помпа и заедно с това, задвижва разпределителя на запалването. От другата страна има извод, който отвежда мощност и въртене към всички други агрегати, въртящи се от двигателя - хидравлична помпа, алтернатор, климатик. Ех, значи и DS-ите са същите. 4-цилиндровия, долновалов двигател, всичко което той върти, като периферия се понася от ангренажната верига. И V6 на SM е така. При него пък, от този вал, директно има гумено каре и друг вал, който свързва двигателя със системата от ремъчни шайби. Която е отделен от двигателя модул. И всичко това е подредено, тоест- сбутано над скоростната кутия. Което допълнително внася удобство, когато дойде време да му смениш съединителя. И ако клиента не си го смени сам, в сервизните бази му разглобяват половината кола за тази работа. Това отнема много време и трябва наистина квалифицирана и опитна ръка. Което е скъпо. Особено на запад. Не говоря за България. Не толкова за смяната на феродов и притискателен диск, колкото до разглобяването и сглобяването на почти всичко, което двигателя върти пред себе си. Като знам на DS, как се сменя съединител, представям си на SM-ма как ще бъде.  :)) Е, собственик на такава кола, следва да е наясно с тези неща. Пък и желаещите да си закупят такава.




Забележете, реле-регулатора на напрежение. Важна подробност е това. Той е електромагнитно-вибрационен. Като Пежарските от 60-те и 70-те години. Няма да се учудя, ако има фабрично монтирани алтернатори с марка S.E.V. Marchal. Ама, не ми се вярва. Те, произвеждат динама, алтернатори и фарове, които се монтират фабрично в  различни френски марки автомобили. Понеже е Citroen, най-вероятно фабрично са със алтернатор марка Paris Rhone. То, тогава и стартера ще бъде такъв. Супер. Цветуща, натурална, автентична френска електромеханика. От най-хубавите. И дефицитни.  Е, има алтернатори Paris Rhone със вграден регулатор в четкодържателя, като този на Peugeot 505 Turbo Injection, но те са много по-нови от Ситроенските, а и когато има инжекционна уредба и що-кадар екстри и джиджавки, тогава трябва алтернатора да е мощен и напрежението да е добре стабилизирано. За да не горят чувствителни електронни елементи. На всичкото отгоре и пре-пре стари.  Което с електромагнитно-вибрационният регулатор, трудно се постига. И понеже SM-ът е по-често с карбуратори, не му е проблем да си работи със реле-регулатор, закрепен на калника. Колко романтично само.  :))

hydrometalique:
Жорка, благодаря за коментарите -както винаги съдържателни и емоционални.
Анонси не е имало, най-малкото поради непопулярността на модела SM у нас, но и по света. Няма и 13 000 броя общо произведени. Повече от бутиков. Мен лично толкова време просто ме е домързявало да пиша по въпроса, но от известно време ме е завладяла идеята за купе, което да използвам като ежедневка и след много лутания идеите ми се концентрират логично ... върху SM.
Пуснах статията за V8 по-скоро за запознатите, за така да се каже подготвените с различна информация за модела читатели и нтересуващи се, каквито точно в този форум са в изобилие. Понеже историята със създаването на шестака е интересна, още по-интересна би била историята с развоя на осмак, каквато всъщност е била идеята на Алфиери, понеже е имал непоносимост към различните видове дебаланс и вибрации на шестака. Но, както знаем, историята не се интересува от фенове и пристрастия, а реди циклите си по друга, съвсем не емоционална, а студена логика. В този смисъл можем само да съжаляване за липсата на продължение на сюитата наречена Citroen CM или както го наричат някои специалисти едно от найелегантните твореенияя при съчетанието на Класика с Джаз   :)
Шестакът, малко или много получава своето продължение с PRV моторите , но осмакът така и не вижда шанс на шасито на Ситроен, въпреки по-добрите шансове за реализация. История, политика , малшанс , както си пожелаем, така можем да наречем краткия и безперспективно загубен S проект, който и до днес е вдъхновение за много фенове на шеврона. Още повече в подкрепата на отличната перспектива е турбо версията на US World, която създава легенда много години след прекратяването на производството с шеметното постижение от 323 км/ч в Боневил .
Както и да е, маркетинговия маньовър за доказване качествата на преднозадвижваните високоскоростни  ГТ автомобили на Ситроен идва на място, но не случва на момент  :)
Неслучайно споменах и политиката, понеже с яркото си присъствие в началото на 70-те на щатския пазар Ситроен успява да си извоюва позиция нелицеприятна за доста интереси и се явява меко казано нелогичния закон от 74-а за височината на калника, което слага точка на щатската приказка за наследниците на Андре Ситроен.
За технологичните новости на SM , освен в областта на моторизацията , може да се готвори твърде дълго, но ааз ще спомена само DiRaVi системата на кормилното управление - шедьовр, на който се наслаждавам и до момента в СХ  ;)
У нас наистина Петър Петров от Стара Загора от време на време вади по ретро изложенията своето бижу, дори ми е споменавал, че честичко се оставя на емоциите по магистралите, в предрешен сблъсък с нищо неподозиращи съвременни "бегачки"  >:D

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия