Автор Тема: RETRO RALLY BULGARIA 2015 (20-21.06.2015)  (Прочетена 29412 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 27, 2015, 10:55:53
Отговор #80

Активен GT 51

  • Публикации: 1870
Инициативата да има фотографи и журналисти е на организатора.Вече всеки участник , след като види официалните снимки на състезанието сам преценява дали да си купи диск или не.Аз лично ще си купувам.За в бъдеще също ще има фотографи...надявам се. :)
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Ноември 27, 2015, 12:20:08
Отговор #81

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Аз като организатор на Класик дей каня Хоби ТВ, за да ни отразява. Всеки може да си свали предаването. Митак, всеки организатор се старае да популяризира това което прави. Тук няма комерс, а има отразяване.
Да, ама само ако има достъп до този платен канал... аз и да искам да си платя не мога, понеже НЕТ 1 не го предлага в пакетите си, т.е само заради Хоби ТВ трябва да си сменя оператора /с Евротур Сат/, да си купя сателитна чиния, да намеря къде да я поставя на блока и т.н... Аз лично имам само едно такова свалено предаване от ретро похода до Самоков преди няколко години, само благодарение любезността на колегата Пламен /PVV/. Негов близък знаейки, че той се интересува от такива мероприятия и имайки достъп до канала, го е записал на DVD...
Колкото до мнението на Свилен - не съм запознат в детайли със закона за авторското право у нас, но ми се струва, че който е изкарал колата си на публично мероприятие автоматично се съгласява тя да бъде снимана и отразявана в медиите, били те платени или безплатни. В противен случай примерно Маргарит Карабуров трябваше да иска лично разрешение от собственика на всяка кола, снимана от него на някое ретро мероприятие за сп. Автокласика... което струва 6+ лв :)

п.с. Влади, могат ли да се видят някъде снимките от тези фотографи поне в ниска резолюция, за да се прецени струва ли си закупуването на диска? Имам предвид примерно аз да си видя конкретно на моята кола, а не тия дето си постнал от твоя екипаж.
« Последна редакция: Ноември 27, 2015, 12:26:20 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 27, 2015, 12:43:21
Отговор #82

Активен GT 51

  • Публикации: 1870
Мите, има Гугъл...пишеш Хоби новини-автомото новини и там би трябвало да го има.Аз също нямам Булсатком, но не ми пречи да си търся из интернет материали.Що се касае до снимките..звъниш на Алекс,казваш кой номер си като екипаж и той ще ти каже колко и какви снимки имаш.Твойте би трябвало да са по-малко защото ти не кара втори ден. Мисля даже , че след като са по-малко,ще е по-евтино.Снимките са същата резолюция като мойте.Е аз си поръчах само мойте снимки,нямам афинитет към твойте... :winktongue: :winktongue: :winktongue:
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Ноември 27, 2015, 12:53:07
Отговор #83

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Мерси за инфото, ще звънна да видя колко има... и аз нямам афинитет към други отделни коли, може би само някои красиви общи, ако са правили...
Мите, има Гугъл...пишеш Хоби новини-автомото новини и там би трябвало да го има.Аз също нямам Булсатком, но не ми пречи да си търся из интернет материали.
Повярвай ми, търсил съм... явно са взели мерки да си пазят ревниво "авторските права" ;)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 27, 2015, 16:17:44
Отговор #84

Активен GT 51

  • Публикации: 1870
Филма за ретро рали България се забави защото оператора бил нов и нещо е объркал с техниката.Почти целия материал е съсипан.Дени ми сподели , че все пак са успяли да наместят едни 30-40 мин.като цяло.Обещала ми е да има диск за всеки и сега чакам.
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Ноември 27, 2015, 17:10:50
Отговор #85

Активен kaci

  • Публикации: 956
По скоро - техниката им имаше проблем  :)





Сега да напиша и аз някой ред като човек снимал някои от събитията(изцяло за моя сметка и на моя глава).
Ако снимките са добри, то цената от 30лв. е направо смешна за такова количество снимки, но дали снимките "стават" ?
Аз лично, не мога да си представя, че всеки един от автомобилите има повече от 20 кадъра, и то - различни и като сценарий и като въздействие. По прицип е възможно да се направят дори и повече кадри, но това означава, че е имало поне 5 фотографа по трасето, което право да си кажа - не ми се вярва.
Предполагам, че това са кадрите(или поне се надявам - са част от заснетото и обработено) които се продават:
1. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.471789092999276.1073742225.136408303204025&type=3
2. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.472327076278811.1073742227.136408303204025&type=3
Интересно ми е и друго.
На сайта на ралито  http://retrorallybulgaria.com/галерия-3/  като официални автори на снимките от събитието са посочени "APIX - Action Photography"
Дотук добре, но там виждам придимно мои снимки( с изключение на 5 или 6), а не на официално наетата фирма.
"Странното" е, че никой от сайта или от организаторите, не ме е питал за публикуването им, но нещата ще станат отвратителни ако се окаже, че някой ги и продава.

Ноември 27, 2015, 17:55:50
Отговор #86

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Да взема да купя един диск за форума и да ги публикуваме :) хаха


Аз се сещам за десетки гениални, повратям ГЕНИАЛНИ фотографи, които си споделят творчеството във фейсбук и разни блогове.
Даже с Къци тия дни ги преглеждахме.

Та, тия хора не искат и цент за творчеството им и всички могат да се наслаждават на него, да си го слагат по десктопи и споделят помежду си. (Даже ще пусна и няколко такива да ги видите по-късно).

При нас всеки фотаджия иска пари да прави баааси...
И то да е арт фотография, разбирам, но снимки на коли.... too much

Това не са фенове за мен.

Все едно аз да ви искам пари за вход във форума понеже тук може да разглеждате Вашите снимки и да четете теми за Вашите автомобили.

Ралито е било яко обаче! Няколко хора потвърдиха  :)
« Последна редакция: Ноември 27, 2015, 18:02:38 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Ноември 27, 2015, 18:24:34
Отговор #87

Активен kaci

  • Публикации: 956
Да взема да купя един диск за форума и да ги публикуваме :) хаха


Аз се сещам за десетки гениални, повратям ГЕНИАЛНИ фотографи, които си споделят творчеството във фейсбук и разни блогове.
Даже с Къци тия дни ги преглеждахме.

Та, тия хора не искат и цент за творчеството им и всички могат да се наслаждават на него, да си го слагат по десктопи и споделят помежду си. (Даже ще пусна и няколко такива да ги видите по-късно).

При нас всеки фотаджия иска пари да прави баааси...
И то да е арт фотография, разбирам, но снимки на коли.... too much

Това не са фенове за мен.

Все едно аз да ви искам пари за вход във форума понеже тук може да разглеждате Вашите снимки и да четете теми за Вашите автомобили.

Ралито е било яко обаче! Няколко хора потвърдиха  :)

Мите, при комерсиалната фотография нещата седят малко по различно.
Да, има доста големи творци които използват социалните мрежи, но всичко е с цел популяризиране и разрастване на бизнеса.
Снимките от клюкарника понякога стават за десктоп, но в повечето случаи не са подходящи нито за печат, нито за директна продажба и повярвай ми - хората не са толкова ларж колкото изглеждат.
Няма и как да бъдат при положение, че и тялото(сериозните фотографи са с няколко) и обективите се сервизират на определен период(брой кадри) и да не ти казвам какви пари струва това.
Хубавото е, че за някои от автомобилите, би трябвало да ви търсят и платят самите фотографи, но на тези географски ширини където всичко е безплатно, това едва ли се случва.

Ноември 27, 2015, 20:02:07
Отговор #88

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Снимките от клюкарника понякога стават за десктоп, но в повечето случаи не са подходящи нито за печат, нито за директна продажба и повярвай ми - хората не са толкова ларж колкото изглеждат.
Тук е ключът от бараката, затова изказах специална благодарност на колегата, когото лично не познавам, но ми предостави безплатно макар и само 1 от неговите снимки в резолюция за печат. Безплатните художествени снимки в нета в повечето случаи са с ниска резолюция и стават само за десктоп, но не и за комерсиална употерба.

Хубавото е, че за някои от автомобилите, би трябвало да ви търсят и платят самите фотографи, но на тези географски ширини където всичко е безплатно, това едва ли се случва.
Моля те поясни какво имаш предвид, по-точно кои коли и защо заслужават фотографите да плащат за да ги снимат, а не обратното?
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 27, 2015, 21:05:56
Отговор #89

Активен kaci

  • Публикации: 956
Цитат
Моля те поясни какво имаш предвид, по-точно кои коли и защо заслужават фотографите да плащат за да ги снимат, а не обратното?

Не виждам защо наемането на автомобил за снимки, да е по различно от това да наемеш жив модел! Разбира се - говорим за комерсиална фотография, а не за "лелеее, страшна ти е колата, ето ти 50лв. да я снимам" .
Ще ти дам хипотетичен пример за това което имах предвид в горния ми пост - ако приема клиентска поръчка за определен стил снимка и тази снимка трябва да онагледява в максимална степен израза "La dolce vita" аз бих се свързал с Митко и бих го помолил да използваме и двете му Алфи за сесията и тук вариантите стават няколко(ще посоча два):
1. Митко приема, свършваме работата максимално бързо и то добре, и понеже с Митко сме приятели, аз решавам, че за него ще е чест(и ще е достатъчно) колите му да участват в подобен проект и съответно покривам само разходите му за гориво(или пък той "не иска" повече от тази сума), а аз си прибирам по голямата част от сумата защото съм профи и някой ми е "безвъзмездно" длъжен.
2. Същата поръчка, същите коли, същия собственик, но с тази разлика, че още в началото се уговарям с Митко, че от договорените 200лв. от поръчката - 100лв. са за него, а останалите 100лв. за мен.
Тук е редно да поясня, че никога не съм искал и не съм получавал пари за моя снимка, но познавам и съм "работил" с доста доказали се фотографи и смея да твърдя, че опознах отчасти начина им на мислене, на правене на бизнес и т.н.