Автор Тема: И аз горд собственик на Opel Manta B GT/J  (Прочетена 4590 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 07, 2015, 02:20:10
Прочетена 4590 пъти

Неактивен Ramunasz

  • Публикации: 26
Здравейте,

След 2 манти почти купени (на владо 30е - бях тръгнал с парите още преди 7-8 години - 12 клас, но се отказах почти на оборище заради обстоятелствата около редовността на колата и това че бях зелен още ...иначе бях абсолютно влюбен в нея, и 2рата беше една бяла в казичене -впоследствие продавана от един механик в нисан зад софия ленд седеше в паркинга - която нямаше място в колата където ако пуснеш котка няма да успее да намери от къде да излезне...отдолу при роговете където слизат по пода скубех мокета от поне 3-4 места, през задната маска като погледнех виждах вътре в багажника и тн) и още 2 напразни разходки и навивания, едната е това вече пернишко оранжево хечбече- но не можах да се навия себе си че ми харесва хечбека,а другата е този отпадък от троян..... най-накрая си купих манта.

Добро купе, оригинален двигател, в движение, с нови номера ,редовни документи, ПЛАТЕН ДАНЪК, разглеждах я 2 часа на първия оглед и 1/2 час отдолу на втория, много неща които не ми харесаха ги видях и споделих - момчето си ги знаеше и си казахме чао след първия оглед без да говорим в цифри (междудурогото много точен типаж ми се стори) - на 3тия ден мълчание се чухме..изложих му причините за офертата ми - втори оглед на канал, той свали, аз дигнах и си стиснахме ръцете.

Преглед, гражданска и договор и 240 км пред мен,които до последно имах съмнение че ще измина на собствен ход(въпреки че пича ми се смееше и викаше "е как няма да те закара бе...ти луд ли си") Оказа се че ги мина и то със 130 по магистралата :)

Тука минавам "преглед"



Тук не мога да запаля на ОМВ-то след Пловдив по незнайни причини та я бутах да запали...оказа се че няма хубава маса на алтернатора и зацапани клеми на акумулатора - вече поправено.



и вече вкъщи при другата ми красавица:




Накратко за самата кола:

2.0с вараджет 2, с 5 ст.кутия от рекорд и толко.
Малко интересна история : ...тръгнала за скрап преди доста години по незнайни причини,видяна и купена от предишния вече собственик и сътворена от доста прилично купе на мостове с двигател в багажника и изгоряла боя, без документи - с доста филми 2 години по-късно издирва по-по-предишният собственик на когото все още се водела, който живее в чужбина да я прехвърлят при кратък негов престой в БГ и те такива филми вече сглобена с нейния си двигател я регистрира на нови номера, имала е а кратко 2.5, но не е издържал и пак си е сложен оригиналният и двигател (за мое щастие) и вече сме в наши дни.

Точно тази кола е както интересна така и не:
1-во НЕ е интересна защото е GT/J изпълнение, което доколкото знам на преди фейслифтовата манта б е било най-високото изпълнение, но след 82-ра или там когато беше фейслифт-а е възможно най-базовия модел като екстри, но пък с ГТ-е силово предаване - 2.0с двигател, скорости и мост - водело се е ентри левел - най-ефтината манта демек
2-ро: интересна е именно защото е GT/J - единични бройки има оцелели в оригинален вид в днешни дни - произвеждала се е 82-83 година и е заменена от модела GT след това.

Салона и е за правене - прелюдови седалки (доста удобни) сменям ги ако намеря някое дърто рекаро от кадет гси или капри(тия карираните) или мантови(едва ли ще се намерят). Ще и направя нова тапицерия на тавана,че е скъсан малко и доста захабен - черна кожа сигурно ще бъде. (на е30ката ми е черен тавана оригинално и е уникална мания)
Таблото е лошо претапицирано, дадоха ми още едно напукано за 2ра проба при тапицер
Фаровете са фристайл на майстор в съседно село, щото е нямало фарове, бива ги да си призная (вложил е старание) , но както в обявата пише - търся оригинални
Окачването е с резани пружини и уж нови монро (ама вследствие на резаните пружини, колко са читави вече само те си знаят)
На таблото - волтметъра отчита коректно, икономайзер и гориво не отчита - по обясними причини, а за температура почти не мърда от синъото поленце - по магистралата като го запекох почти стигна границата на синъото, но после свали..не знам дали е нормално...на всички коли уж трябва да седи по средата, ама то туй хем е Хлопел, хем е Манта....

За момента ми се струва че не търся много части - ето линк към обявата ми тук във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,7111.0.html

Вече един колега се отзова за помощ с части и ще видя какво ще махна от списъка след като се видим на живо.
Но моля който може да съдейства с части нека да ми пише.

За сега си остава така оригинална колата - купето където малко има нужда ще се прави лятото - бмв-то ми е пример за тва колко фанатичен съм като видя точка ръжда :) Ще я остържа и препокрия отдолу има нужда от малка кръпка на единия рог отдолу (то е закърпено ама некадърно малко и ме дразни). Трябва нова генерация че тая е хоум мейд. Гумички на клапаните,че подпушва леко и друг карб след като купя резервоар за бензин и прекарам горивните тръбчки - за сега е само на газ - няма го резервоара.

Толкова от мен за сега :)

Поздрави

ПС: ааа да, ...търся и добри страници без дупчено за колони - освен ако не взема тези от ОЛХ и не им сложа някоя по фина колонка....въпреки че таквиа изпълнения не ми харесват.
« Последна редакция: Април 07, 2015, 11:01:32 от dido1903 »

Април 07, 2015, 15:25:21
Отговор #1

Неактивен prujinca

  • Публикации: 551
Честито!
Да ти носи само наслада и малко ядове. То без тях не може, а и там е удоволствието. Ако ти трябва помощ казвай. Колкото до уредите ...... и аз се боря с тях но без успех. Мога роман да напиша вече на тази тематика. Защо искаш да махаш вараджетския карбуратор? Всъщност Varajet II са две модификации, твоя от коя е? С големите дросели или малките? На моята манта е с 35 и 45 мм. Пиша ти и на лично
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Април 07, 2015, 15:43:57
Отговор #2

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3484
Честито и от мен!
Доста време търси такава.
Сега ти желая безаварийно каране и наслада.
Гледам ,че няма грам странично огледало по Мантата  :o
Това оригиналният цвят ли е?

Април 07, 2015, 16:09:18
Отговор #3

Неактивен Ramunasz

  • Публикации: 26
Вярно доста време търсих :) Благодаря искрено за пожеланията, надявам се скоро да я наредя до твоето рекордъорче за по снимка! :)

Вараджета не ми харесва като карб, не го знам кой е, издупчен е за газ иначе работи горе долу добре - трябва да му подавам с педала докато стопли леко иначе няма обороти, също като му настъпвам цялата газ в движение първо умира и след това тръгва...

Колата е пребоядисвана преди 4-5 години, горе-долу бива...имам снимки и преди боята вече, сигурно пак е била червена, щото на такава изглежда, но е била много изгоряла от слънцето и на снимките я виждам оранжева.

Огледала нямам и си търся енгелманчета...бтв доста бързо се свиква да не поглеждаш настрани, щото няма никой там :) :)
Направил съм си огледалото за задно виждане да гледа наляво и си карам така.

Поздрави, Георги.

Окачването ми е на дневен ред,че с тия резнати пружини не се кара.
Хем искам да не е някой щъркел, хем искам да не е с резани пружини. Да не е лодка вътре, но да не е и хипер корава на возия.
На бмв-то като имах дилема си поръчах билщайн б8 и пружини ейбах - че ги водят най-добрия компромис между спортно поведение и комфорт.
Ако имах 1100 лв излишни веднага ги поръчвам - има в ибей за 560 евро Б6-ци 4 броя с 4 пружини 40мм сваляне - незнайни някви.

За сега се мисли бюджетен вариант и всякакъв акъл е добре дошъл. Кони от лада,терано амота и тн ...чел съм ги ама вече не помня кое какво беше.


Април 07, 2015, 16:12:24
Отговор #4

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1873
ОооооооооХоооооооооо,
Кой ще черпи...хихихи
Много безаварийни....и спокич,всичко ще си купиш,малко по малко ще я стегнеш,и на пътя всеки ден.Успех ;)
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Април 07, 2015, 16:12:55
Отговор #5

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Ако амортисьори от лада ти вършат работа, мога да ти препоръчам монро за лада нива, мисля че се водеше магнум 4Х4. Лично съм ги карал на лада класика и се държаха страхотно, но не бяха и евтини.

Април 07, 2015, 18:28:20
Отговор #6

Неактивен Toni only Benz

  • Наблюдаван
  • *
  • Публикации: 1088
  • *Only legendary Benz*
Честито колега.

Добре изглежда на снимките.   8))

Април 07, 2015, 18:47:21
Отговор #7

Неактивен 323bg

  • Публикации: 454
Честито и от мен

Април 07, 2015, 22:21:57
Отговор #8

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Добър екземпляр изглежда Manta-та - ЧЕСТИТО. Ако са ти налични старите снимки, на мен лично ще ми е интересно да ги видя.
Успех с намирането и монтирането на търсените части!

(Другата ти красавица обаче ми допада много повече... Двуврато Е30 - ауууууууууууууу...)

Април 07, 2015, 23:16:28
Отговор #9

Неактивен Ramunasz

  • Публикации: 26
Благодаря Ви :)
...дочаках си я мантата. Не че и правя реклама, но е30ката ми е почти перфектна и е оригинален ИС -м42б18
Ако мантата успея да я докарам поне близко до е30ката като състояние ще е голяма мания :)

Ето и стари снимки:







Ето и една след боята и преди да се срещне левия фар с гаражната врата и да я преправят на 4-очка