Автор Тема: Рязане и рециклиране метален резервоар  (Прочетена 14272 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 23, 2015, 14:39:56
Отговор #40

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Скоро ще има интересно развитие по темата от мен  ;)

Юни 23, 2015, 18:10:41
Отговор #41

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Дай да го видим, де. Развий развитието, да го видим. Дали е развито добре. Право ли е, не е ли ? Е ли е добре завършено, е ли не е ли ?  :)) Сигурно сте погледнали резервоара заканително, набарали сте странен френски метод и сте подбрали резервоара по нашенски, но с френски привкус на заваръчен шансон и антикорозивна грация. Определено ще бъде повсеместно интересно. Само да не сте ползвали от онези припои, дето миришат на Трабант. Имаше едни такива, тоест флюсове. Бяха с миризма на Трабант. Като си завариш резервоара на Ладата, после мирише на Трабант. Хайде, на Ситроена му е външен резервоара и миризмата ще се разсее в атмосферата. Но, не е изключено в началото и в него да помирише на Траби. Тъкмо ще се покажеш със свалени ел. стъкла по време на движение. То, да стигнеш до момента на тръгването, може и да се е отмирисал резервоара вече. Дрън-дрън. Когато сте готови, качвайте материала.  :-[

Юли 01, 2015, 23:35:40
Отговор #42

Неактивен yoz

  • Публикации: 357
ами ако се използва електролиза и се потопи целия резервоар? :-\

Юли 02, 2015, 17:23:55
Отговор #43

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Мислех си да пусна окончателния вариант и изпълнение след като дори боядисам резервоара, но бояджията се мотка , а интересът расте, та ще пусна материал за това как изпълних задачата.

Най-напред ще поясня, че подходих много внимателно и интересувайки се в много посоки кой как постъпва, прави и изпълнява и чак след това се реших на действие. В интерес на истината, провокиран от реплики по-рано в темата, че ще отидем само към "чесане на езици" бях наточил шлайфа и за малко да го сцепя, но се спрях в последния момент .
Иначе казано - процедирах по / според мен / най-елегантния, най-ефикасния, най-целесъобразния и може би дори най-икономичния вариант за рециклирането и възстановяването на резервоара.
Методът за възстановяване взех, по-точно директно копирах от италиански челен опит във възстановяването на точно този модел резервоари, а именно за Ситроен ДС . Оригиналната тема е ето тази - http://forum.ideesse.it/smf/index.php?topic=12676.0 - на италиански е , но съветвам на заинтересованите да я разгледат, и дори да не разберат много от описанието, ще им бъде полезна. Аз за щастие проблем с езика нямам, тъй че попих каквото ми трябваше.

За по-мързеливите ще опиша моя подход, който както вече споменах копира, но и допълва описаното от колегите в Италия.
Какво направих ? Приложих т.нар. метод на горещото поцинковане  :shy: Какво представлява горещото поцинковане като процес всеки може да прочете , но с две думи това е процес на няколко степени , при които третираният метал минава предварително баня в различни киселини, промивка с вода и гопещо поцинковане при температура от 450 градуса разтопен цинк.
В темата на италианците ще видите, какво представлява вътрешността на резервоара преди третирането - шупли, много ръжда, карбонови отлагания и т.н. В техния случай са разчитали изцяло на химическата обработка и действие на процеса - от-до .
Ето как са изглеждали нещата при тях :


Както и отворен резервоар от немци, които възстановяват :


При мен положението беше почти същото, като правя едно уточнение - резервоарът ми беше в много добра генерална кондиция - запазени стени, без перфорации и тежки корозии. Аз първо измих изключително старателно резервоара с вода, оставих го да изсъхне и след това му направих упражнението с камъчета и гайки - около килограм и половина два. Упражнението е джуркане във всички възможни посоки с цел разбиване едрата ръжда и отлагания. Това нещо - два часа джуркане на смени. Който има под ръка малка бетонобъркачка може да върже резервоара за нея и да я остави да си свърши сама работата.
Резултатът при мен :


След тази нелека процедура налях солна киселина , уротропин и вода от една небезизвестна рецепта за премахване на ръжда / който иска може да си я потърси в нета/ . Оставих тази смес да си свърши работата за няколко часа, след което измих със сода и прах за пране, понеже солната киселина яде и стоманата.
Изходен резултат след киселината и миенето, преди стартиране на горещото поцинковане :




Според мен е повече от добре. Тези процедури може би са дори излишни, като се има предвид агресивната киселинна баня преди поцинковането, но аз се презастрахова.

Какви са необходимите действия преди поцинковането ? В опита на италианците единственото действие е направата на отвор за оттичане диаметрален на основния отвор на вливане. В моя случай след разговор с технолога аз направих ДВА отвора, диаметрални един на друг, като единият беше в близост до гърловината на резервоара, където се предполагаше да се образува неоттечена локва с цинк и съответно проблемна точка :






Пропуснах да спомена, че минах и едно песъкоструене отвън.

Друга проблемна точка са цветните метали и заварки . В случая на италианците се е получило едно разтапяне на бронзова заварка на едната тръба на отдушника, вслевдсвие което се е получило пропадане. Пре мен за щастие това не се появи, но имах друг ефект - в отворите отдолу на резервоара, а именно оттичане и филтър имаше плаващи бронзови втулки с резба, които ... изчезнаха  >:D Естествено бях предупреден , че киселината ще изяде бронза , а високата температура и цинка ще ги довършат, но аз бях подготвен.

Друга особеност на този тип обработка е евентуалното измятане на метала, ако той е тънък, слаб или просто твърде гладък. При мен и това не се случи, за щастие.

След 3-4 дни резервоарът беше готов, взех си го и останах изключително удовлетворен ! Получих си на практика нов резервоар, без рязане, без шевове, без прогаряне от заварки, без тежки интервенции  :shy:











На резбите имах наслоен цинк - прокарах си ги с метчик. На дренажните отвори, както и на оригиналните отвори за оттичане сложихме бронзови тапи, запоени с калай, за да не прогаря цинка .





На тази последната тапа беше направена резба 8 мм за дренаж.

Вътре в резервоара имаше остатъци от шлака, предполагам от киселинната обработка . Мирише на сяра и карбонизирана както въглищата от печките.



Следва миене и боядисване  :)

Надявам се темата да е била полезна на всички. За мен, както неведнъж съм казвал, като лаик беше удоволствие да изслушам всички съвети и да взема оригинално решение  :)

Юли 02, 2015, 18:16:54
Отговор #44

Неактивен yoz

  • Публикации: 357
Според мен се е получило ПЕРФЕКТНО(без да съм експерт в областта), лично мнение. А каква е цената на пясъкоструенето на резервоара, позинковането му, коя фирма направи поцинковането?Координати можеш ли да дадеш?

Юли 02, 2015, 19:36:48
Отговор #45

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Общо взето доста труд си положил колега , но не очаквай кой знае какъв резултат. Един резервоар не работи ли няма спасение за него! Истината е ,че трябва да е пълен с прясно гориво което да се изразходва редовно и да се заменя с ново.Стои ли в скоро време резултата , ще е подобен! Това е положението.Иначе приз за труда ти!

Юли 02, 2015, 22:46:21
Отговор #46

Неактивен anastas

  • Публикации: 194
Сигорно и мантинелите по улиците се мокрят с бензин за да изкарат 20 години !
Много добре колега адмирации !

Юли 03, 2015, 06:00:36
Отговор #47

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Мантинелите по улиците като ръждясат ги сменят.Мисълта ми е ,че започне ли да го употребява автомобила и напълни ли го веднъж с гориво в което водата е добавена в доста голям процент знаем го добре най много му вреди ако стои и не се кара автомобила.Цинка не може да го спаси на 100.Виждате и олуците по сградите които са поцинковани след около 3-4 години са целите в ръжда вече.Нередовното каране на автомобила което е валидно за повечето от ретроавтомобилите е най големия им враг знаете го.  Същото се получва и със елементите на спирачната уредба цилиндърчета , помпи навсякъде където има досег на спирачна течност. Получават се големи язеи които правят елементите неизползваеми.Това ми е мисълта ,че след чудесния ремонт който е направил колегата той си е префекционист и набляга на детайла уважавам това знаете трябва и правилно да се съхранява.Ако не се кара редовно след като венъж вече е бил зареден  трябва да се държи пълен с гориво което да се подменя на определен период и т.н.Затова колега  според мен  го напълни за първи път чак като дойде време да подкараш колата.Така, ще забавиш началото на процеса и после пълни догоре Когато липсва кислород процесите на корозия се забавят то предполагам си ги знаеш тези неща , но няма лошо да ги споделим.Нали това е идеята.
« Последна редакция: Юли 03, 2015, 06:23:28 от rumen_spasov »

Юли 06, 2015, 08:39:55
Отговор #48

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Радвам се , че ви харесва свършената работа.
Румба, аз на практика имам НОВ резервоар и работата му ще бъде като на нов такъв. Естествено няма да го пълня с гориво и да чакам да се пусне колата, а само ще го измия с вода и ще чака бъдещ старт  ;)

Юли 07, 2015, 07:07:20
Отговор #49

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
  :D 
« Последна редакция: Юли 07, 2015, 07:59:46 от rumen_spasov »