Автор Тема: Trabant 601S - Ръждивия Лио - прераждането  (Прочетена 27086 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 26, 2015, 22:19:42
Прочетена 27086 пъти

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Здравейте колеги!

Ще започна тази тема с един цитат:
"Trabant was built in time tha Sputnik was built.
'Trabant' means 'friend', 'satelit', 'something around you'.
The friend people had to wait for long"

"Трабанта е създаден когато "Спутник" е бил конструиран.
"Трабант" означава "приятел" , "спътник", нещо около теб.
Приятел , който хората чакаха дълго."

Преди два дни станах горд собственик на Трабант 601 S лимузина от 1987г. с цвят папирус ( papirusweiss ).

Всичко започна преди няколко дни, когато реших че не може повече така и е време да запретна ръкави и да си намеря Трабант. Всичко започна така:



Тръгнах късния следобед из младост, защото там бях набелязал няколко. Вече бях попривършил бележките и се стъмваше. Видях въпросната машина, лепнах една бележка и си казах - като гледам едва ли ще ми се обадят се него... Е да ама не! Една ранна сутрин звъни телефон - "За Трабанта се обаждам!" Собственичката ми разказа подробно за машината и реших да ходя да разгледам колата. Има много работа по Трабчо, но ми допадна някак си. Не е бил каран от няколко месеца.

Автомобилът е на близо 160 хиляди километра като е правен един ремонт на двигател преди 50 - 60 хиляди. Двигателят работи стабилно и равномерно, няма шумове. Има ряз, тръбата към предното гърне е избила и сега бучи, че като се срещнах с един колега нямаше нужда да му звъня че съм дошъл. :mrgreen: Спирачките от дясната страна ми блокираха много лесно при нормално спиране, а левите ги нямаше, после се нормализира всичко. Спират 4те, но не ловят в момента както трябва. Стоп машинката отказа и малко нямам стопове. Ключа на късите ми грее здраво , дълги нямам... само присветвам. Това са малко проблеми на фона на сериозната ръжда.... Левия праг няма здраво и страничната опора на левия носач е на критично разстояние от една дупка. Десния не е толкова зле, но до момента когато не почуках установих че и той е за смяна. Предната греда е здрава както и дъното.

Жената мислела да го дава на скрап, но видяла бележката и се радва че го продава на мераклия. И аз не смятам да се разделям с този автомобил.
Трабанта се казва Лио, тъй като така го е кръстила собственичката. Реших да му запазя това име.

Знам че вида му не е много за този форум, но смятам да го стегна постепенно. Нека бъде бавно, но славно! Може би няма да е съвсем оригинален, но задължително ще е издържан в класически стил!

Ето снимки на машината:





Още снимки ще качвам тук:

http://kippro.snimka.bg/automobiles/trabant-601s.871223.35626109
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Юни 26, 2015, 22:50:38
Отговор #1

Неактивен ilian

  • Публикации: 195
Честито за покупката! Важното според мен е търпението за възстановката на автомобила. Успех колега :)

Юни 26, 2015, 23:31:38
Отговор #2

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Честито Траби, с кеф да си го стягаш и караш!

Юни 28, 2015, 09:32:37
Отговор #3

Неактивен Toni_Kazi4ane

  • Публикации: 547
Браво, честито и от мен.
0890192949 / 0887192949

Юли 02, 2015, 14:18:36
Отговор #4

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Благодаря за топлите пожелания!

Иии ето че филма се започва!

Подвел съм ви за километрите на автомобила. Оказа се че километража си е оригиналния и е на 180 хиляди както се вижда на снимките.

На следващия ден след като я взех махнах кечетата да се проветрява, проверих дали не поддава някъде купето. Иии под кечето излезе ръжда, дупки, парчета каквото се сетите + влага. За щастие дъното е здраво навътре.

Нормално за възрастта на автомобила всичко се беше окислило по електрическата част. Стоповете заработиха след смяна на клемите, ключа за мигачите е за подмяна. В предния мигач имаше солидно количество вода. Защо после не светил...
Общо взето електрическата част до голяма степен е оправена и работи.

Вчера отидох да ми заварят гърнето и установих че определено ръждата е на грешните места. Плановете са по най-спешният начин да се кърпи купето, преди да е станало по-лошо. На снимките се вижда състоянието на предната греда, на която се държи рамата на двигателя и скоростите, както и цялата ходова част.
Задните носачи също не са в добро състояние, а ресьора е толкова омекнал че е подпрял на ограничителите.

Купих купчина части от Трабант донор на вторични. Яд ме е че автомобила беше по читав от моя... За съжаление купето на колата беше запазено за друг.

Ето снимки от изминалите дни:

























Едит: Забравих да попитам. Някой знае ли човек за шпренгване на ресьори?
« Последна редакция: Юли 02, 2015, 15:07:41 от K.I.P. »
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Юли 03, 2015, 06:46:22
Отговор #5

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Много готино Траби! Не бързай с ремонта , най напред го покарай та да си покаже всички магарии и едва тогава разглобявай.Тъкмо, ще посъбереш и части. Тази марка започна да става все по популярна и търсена напоследък и нищо чудно след време да се окажеш собственик на ценен трофей.Стига да имаш търпение и да го възстановиш добре.Успех с ремонта и не забравяй да качваш снимки когато можеш.

Юли 03, 2015, 09:31:22
Отговор #6

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
За ресори: Обеля - в двора на ТКЗС-то, влиза се направо от Околовръстния път.


Юли 03, 2015, 12:42:17
Отговор #7

Неактивен tikin_404

  • Публикации: 600
 :) браво колега , тоба е една от лиубимите коли
това ми беше първата ми ретро кола тука в България
имах една такава в град Гоце Делчев но за съжаление имаше много история, до накраия сега се седи в един полицейски управления в гърция
заради едни мангали  които я откраднаха  :'( милата ми колишка.
но ти пожелабам весело и без аварино  ;)
много яка кола в германия биах в мусеа на табант и полудиах ;) от щастие и радост
 супер си
маи и аз ще си търся един и ще полудеем в къщи беше хехехехе
« Последна редакция: Юли 03, 2015, 13:00:32 от tikin_404 »

Юли 05, 2015, 14:54:50
Отговор #8

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 363
Честито колега имаш много рядък волан пази го ;)

Юли 22, 2015, 23:43:33
Отговор #9

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Нека малко да хвърля светлина по проекта.
Железаря след като го прегледа обстойно, разръчка да види до къде е здраво и къде гнило, и ми каза директно че няма как да се получи като 100% оригинал купето, но има за какво да захване нов метал и да го подсили здраво. За съжаление момчето е в командировка и засега ще се забави кърпенето. До тогава колата е в почивка.
Това не пречи да започна да се сдобивам с нужните неща за купето. Днес закупих нови надпрагове от магазина. Подпраговете ги чакам.





Понеже моите носачи са гнили и негодни за употреба, купих втора употреба такива, които нямат дупки и не бият на кухо. Приемам идеи носачите които взех как да защитя профила вътрешно. Предстои външно да се обработят. Все още не съм решил с какво точно ще ги обработвам. Познати и приятели ми препоръчват zinga , а други на Titan миниум + грунд оранжев на цвят. Впечатления?

Забравих да се похваля с някои дребни неща още преди. Багажника беше махнат, а колата измита. Има вид ама няма под :D







И една малка глезотия:



Един познат ми подари нови части, някакъв дядо ги бил оставил при него преди 15 години  :mrgreen:





В тях има две електронни български запалвания.

Още снимки:

http://kippro.snimka.bg/automobiles/trabant-601s.871223.35782947

ПП: Все забравям да пусна и клип как работи колата в деня в който я купих:
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!