Автор Тема: Trabant 601S - Ръждивия Лио - прераждането  (Прочетена 27092 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 10, 2019, 18:42:36
Отговор #50

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Минах през тенекеджията да видя до тук какво е направил.
Сменил е предните вежди, предната греда, оправил е ъгълчетата на бронята, заварил е допълнителните греди за подсилване.
Беше се заел да оправя ужасните кръпки от предишни майстори. Остава му доста работа още.







Предната броня е супер крива, търси се друга Мисля да пробвам хром фолио и да прехвърля гумените буфери от моята. Мисля че ще го отвори.




Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Март 10, 2019, 19:50:51
Отговор #51

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Евала много готина тема! Много харесвам хора, които не се отказват при първата пречка. Прочетох цялата тема с кеф. За бронята, ако я направиш пусни снимки.
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Април 17, 2019, 01:02:19
Отговор #52

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Продължаваме:




Нанесено покритие:


Останаха другите пробойни в спътника:

Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Май 05, 2019, 17:52:59
Отговор #53

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
   Тъй тъй, вчера си взех Траби от тенекеджията, с малко превързване и прекарване на кабели и жила от правилните места си го прибрах на ход! Нямаше никакви забележки (освен жилото на съединителя, което прекарах от грешното място)
Снимки тепърва ще валят. Поръчах всички видове уплътнения за прозорци и врати, вече предното стъкло е с ново уплътнение, след гнилоча който беше премахнат. След модификациите по купето, които направих, веднага се усети че конструкцията стана по-твърда.

   Както някои колеги знаят, този проект има за цел да стане приятен автомобил за каране със спортен привкус в оригинален ГДР стил. С годините събирах доста информация за тунинг именно на Трабант и къде е необходимо подсилване. Разгледах и оригиналната модификация 800RS, която има разпънка между бомбетата на амортисьорите. Много хора казват че няма смисъл, но според мен въпреки че колата не разполага с окачване тип Макферсон, смятам че усукването на купето съществува въпреки всичко.
Ето как изглежда оригинално:




От снимката се вижда начина на захващане на разпънката и допълнителните планки заварени за страничните стени на коша.
Могат да се видят и местата, които се явяват концентратори на напрежения между ухото на захващане и самото бомбе.
Седнах начертах няколко технически решения, които избягват тези проблеми. Разпънката така е разположена, че да не пречи на достъпа до резервоар, казанче за спирачна течност, течност за чистачки и т.н. Беше необходимо преместването на електронния блок на запалването EBZA.

Ето и моето окончателно решение, което вече е на колата:



Тези дни ще снимам на колата как се е получила, въпреки че имам малко забележки по изработката.

Във темата по-горе ви разказах за допълнителните носещи греди поставени след предната напречна греда. Очаквайте и на тях да пусна снимки как са станали.
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Май 08, 2019, 01:16:41
Отговор #54

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315



Електронен блок на EBZA старо местоположение:

Ново място:
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Май 08, 2019, 07:51:07
Отговор #55

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Супер е профила. :)

Крисо , пиши за моторен 2Т пърформънс , мой градски колега състезател от време оно го
бе разстъргал на почти 50 магарета. Прави се още един , трети преливен канал.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 18, 2020, 01:33:03
Отговор #56

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Здравейте колеги,

Докато карах активно BMW-то пипах по колата колкото мога.
От както BMW-то се развали, карам Трабанта, който също имаше премеждия.
Ще започна хронологично.

Малко след тенекеджията прегледах нещата отдолу и имах забележки, вижда се от снимката.
Шагрето е нанесено на места върху ръжда, което затруднява всичко. Ще бера ядове!
Някой от предишните собственици беше запушил отворите за оттичане на оригиналните останали греди.
Разпробих всичко както е по схема. Горд съм с изпускателната тръба как съм я боядисал, грам не е мръднала :P



Уплътненията в цялата кола бяха толкова зле че течаха от всякъде,
пълнеше се с вода и оттам корозира отново. Заех се да премахвам заводското
покритие уплътняващо фугите, което се беше напукало. Много зор видях.



Старателно изчистено до метал където имаше язви и намазано с ръждопреубразовател вюрт:


Епоксиден грунд и полиуретанов уплътнител:


Тонирах боя по цвета на колата. Външната част на колата е по-светла от оригиналния цавят папирус.
В бъдеще ще се наложи да боядисам цялата предна стена на купето.

Толкова времеемко е цялото нещо, че както отделях някакви мижави следобеди уикендите,
стигнах до под кривата круша.

Успях да сложа нови уплътнения на вратите. Лявата врата се оказа толкова крива,
че се наложи да сложа универсални уплътнения за прозорци, за да не тече,
не мога да регулирам да се затваря добре, заяжда механизма на стъклото и ключалката..
абее пълен ужас!!! Мисля да я сменя цялата! Засега карам така временно.

По едно време стана много кът времето и поизоставих Трабчо.
Обаче наближаваше едно събитие, много важно за мен. А именно рождения ден на марката,
плюс честването на 30 години падането на Берлинската стена. Казах си край! Трябва да се отиде!

Дразнеха ме следните неща, които знаех че мога да оправя за 3 дни:
1. Тропаше задна дясна главина по същия начин както лявата, заради скъсан щифт на оста, което си беше проблем!
2. Докато карах педала за газта дрънчеше и имаше огромна дупка...
3. Предните гуми се бяха вкаменили от старост

Тропането беше причинено от износен щифт.
Изработих си нов и го закалих. Готов е да изкара още 30 години!
Навариха ми педала за газта, грундирах и боядисах:




Тропането на главината беше точно от каквото предполагах. Смазан щифт.
Смених го със закален, пак измайсторен от мен.




В рамките на тези 3 дни също занесох предните джанти на пясъкоструй и прахово.
Боядисаха ги с боя за лети джанти с цинкови частици.
Скоро и задните джанти ще боядисам така.



И така тръгнахме софийската група към Павел Баня



Бяхме разделили града на две части от картонена стена, която ритуално беше разрушена.
На всеки Трабант беше раздаден автентичен номер от ГДР.
Изглежда тази редица масово бяхме коли от град Хале :)):



В София случайна среща:



И тази радост помръкна след като загина гарнитура на главата. Да, не само на BMWто ми се случи...

Всичко го сменям като по учебник, стягам с динамометричния ключ по реда описан в ръководството, обаче то не се стяга.
Хм.. резбата в цилиндъра беше отишла. Голям проблем. Последва демонтаж, на цилиндъра. Занесох го да му навият пружина. Монтирам, слагам главата, същия номер на друга шпилка. Вече почнах да се съмнявам в ключа. Всичките шпилки им навиха
пружинка и приключих въпроса. Сега си се стегнаха и подкарах машината.

На снимката виждате реплика на оригиналните инструменти "стяга за сегменти" и "дървена вилка"


"Контролна планка за фиксиране на цилиндрите"


Външният кожух на изпускателният колектор беше изгнил. Бръкнах в резервните части и намерих един запазен колектор.
Почистих го добре с телената четка, нанесох ръждопреубразувател, черна боя до 800 градуса на чугуна, а на кожуха заздравих
цинковото покритие със цинков спрей на Вюрт. Получи се много добре. Вече втора седмица и не е мръднал.




Дано съдбата е благосклонна, да имам повече време за колата идните месеци.
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Февруари 18, 2020, 09:28:20
Отговор #57

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Супер мерак си вложил , кажи ми нещо което живо ме интересуваше и мен , уплътненията на вратите. От къде ги купи и каква им е цената ?

Февруари 19, 2020, 13:54:31
Отговор #58

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Супер мерак си вложил , кажи ми нещо което живо ме интересуваше и мен , уплътненията на вратите. От къде ги купи и каква им е цената ?
Имам два броя нови ,пиши ми на лично, ако те интересуват.

Февруари 19, 2020, 15:09:08
Отговор #59

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
 Да живо ме интересуват ! , дай на лични :)