Автор Тема: Колко струва реставрацията на стар автомобил/мотоциклет?  (Прочетена 12650 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юли 14, 2015, 19:41:02
Отговор #10

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3691
Колеги,това не е спор а много приятен коментар!
Не винаги завидните финансови средства определят покупката и реставрацията на поредната мечта.Всичко си зависи от характера на човека .... познавам хора (мои клиенти),които разполагат с финикийски знаци но се радват като деца когато виждат как "кокошарника" се превръща в "5 звезден хотел".Тръпката при покупката на перфектен ретро автомобил не е същата като тази да виждаш всеки път как "детето" завърта гуми за първи път,как му обличат новият интериор,как съседите му казват:-сладур .....  ;D
Респект и към тези,които открият и си купят "бижуто" без забележки!
retrobs.com

Юли 14, 2015, 20:03:31
Отговор #11

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Има една приказка:Колата си идва на парите  ;) т.е. дали имаш възможност да извадиш на камара Х лв/еуро и да се качиш и да караш,или Хикса ще го разделиш на У години правене....все тая като крайна сума  :)
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Юли 15, 2015, 21:16:04
Отговор #12

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Интересно продължение на темата. Което от една страна има смисал, а от друга няма.  ::)Въпрос на гледна точка.

През годините, колкото и да съм мислил, колкото и да съм търсил, стигнал съм до извода, че е най-добре да се купи перфектна кола от чужбина. Когато можеш да си го позволиш. Това се отнася за автомобили западно производство. То и за руските важи до известна степен. По-лесно е. Поради ред обосновки. Първо, има богат избор на антики. В България е рядкост да се намери нещо на оригинална боя, реални километри и състояние, което да го различава от категоризацията ,,донор".  Не, че няма, но са рядкост. И не стигат за всички.  :) Друго. Ще си купиш такъв автомобил, който можеш да си позволиш. Както да го купиш- така и да го поддържаш с оригинални части. За това трябва да се обмисли добре. Защото, после, продажбата не винаги е лесна. А, да се разглобява Класика, за да се пласира на части обезсмисля купуването й. Е, понякога, това е авариен изход. Не го одобрявам, но и не го отричам. Защото, понякога може да ти донесе повече пари, от колкото продажбата на цял автомобил. И тогава да си купиш по-хубава кола, ако предишната не те устройва. Но, този път да е добре съобразена с финансовите ти възможности. На запад има всичко. Може дори да си купиш чисто нов Mercedes-Benz W124. Което не е лоша покупка. Може и W123 в отлична кондиция. По западен критерии ,,отличен".  Което, дори да стъпи на българска земя- може да бъде и ретро автомобил, и ежедневен. Много горял. Като гори много, ще си избереш по-икономичен двигател. Макар, че не знам да има икономичен Мерцедес, ако ще и изобщо да няма двигател в него. Извън градско, при нормално, човешко шофиране, всички, 4-цилиндрови, 6-цилиндрови, 8-цилиндрови, горят ~ еднакво. Разликата е в това, колко бързо се доускоряват, каква максимална скорост постигат и цената за тяхната поддръжка. Другата разлика е в градски условия. Е, като ти е дълга брадата, приемаш, че бръснача няма да е малък.  :) Може да се закупи и отлично Peugeot 504/505. Което не отстъпва по здравина, надеждност и леснота на обслужването на Мерцедес 123. По-лека кола е, много по-пъргава, драстично по-икономична, с плашещо ,,тънко" и колосално здраво окачване.  :))Когато не се бъзика от идиоти, върви с десетилетия. Мога да дам и още подробности, но наблягам на основните качества на автомобила. Да, не са най-красивите, дори са прекалено спартански, твърде изчистени от към линия и до някъде - скучни. Мерцедеса си е направо хладен. Може и BMW, Opel, Ford, Jaguar, Alfa Romeo......за всеки по нещо. Само, че между тези марки има такива, които е трудно да се експлоатират ежедневно, без всяка година ремонти. При това със странно оскъпени части, които не блестят с високо качество. Нито автомобила има някаква добра возия и нещо, което да му бъде в плюс, освен да речем футуристичен дизайн, изящни форми и остра нетърпимост към български пътища. Дори такава по качества кола да си закупи човек, трябва да има и условията да я съхранява. Тя, че и от продължително бездействие се поврежда, вярно е. Въпреки това, в този случай си любител. :) Който се радва на нещо автентично, нещо добро и нещо, което може спокойно да се шофира и поддържа. И да му се дава газ. Да се движи, да усещаш, че си жив ! А, не мазохист, който купува амортизирани трошляци, кърпи дупки, запушва пробойни, кърпи двигател, а накрая- колата е отново купчина желязо, по която нима нито една здрава част. Да не говорим за оригинална. Това не е автомобилизъм. Това, не е отношение към автомобил. Най-малкото, това не е отношение към себе си. Това е въртене в кръг. Единствения и най-удачен изход от който е вторичните суровини и вече с бодър ум, да се помисли преди следващото такова изпълнение. Хем няма да се мъчиш- хем няма да се пребиеш някъде с такава кола. Ама, да кръжиш около всякакви скрапове, да търсиш нещо хубаво И евтино, а накрая като го намериш и започнеш да го стягаш, разбираш, че тази лъжица не е за твоята уста, та не е работа така.  Като това е съвсем различно от конкретно търсене/издирване на определени части. С цел ползване в личен автомобил и в помощ на колега, див ентусиаст. :)) А, мондара- или предава автомобила на вторични суровини- или за да си избие част от парите го пуска го на части. Като обявява еб*си цените ! И се започва една страхотна спекула. Която е най-силна при френските, италиянските и великобританските марки автомобили. И то не при всички, а при луксозните класове, които са фрашкани с бутикови компоненти. И най-различни странни технологии. Ако си умен, ако си далновиден и можеш емоционално и финансово да носиш на загуби, някой ден покрай всичко, започваш да разбираш този пазар. И да участваш в него. И да се възползваш от него. Тогава, това нещо, започва да ти носи както позитиви-така и много полезни неща, като части. Това е един от моментите, когато човек трябва окончателно да си определи, с каква марка автомобил иска да се занимава. Защото, зада се получи нещо отлично, не трябва да има нищо друго, което да разсейва насоката на твоите усилия и стремежи. Друг проблем е, че когато се започне една тотална реставрация или ребилд, нещата стават бавно. Стават и проблеми понякога. Къде с части, къде с алчни гаранционни сервизи, дето имат части за тари модели, но им искат цена като по бай Тошово време - с 200 на 100 надценка. Да не съм луд, бе ?! И понеже съм, страстта и желанието може да те отведе в други държави. Където има оригинални части и няма самозабравили се и алчни хора. Има ги, но с тях винаги можеш да се договориш, да се пазариш и да имаш доверие за това, което ще получиш, като продукт/част. Дори, ако трябва да съм честен, винаги съм бил спокоен, когато търся и пазарувам от чужбина. Там, особено Австрия, Германия, Швеция- никой няма да си помисли да ти наруши правата на човек, камо ли на клиент ! Леле, тези държави са нещо страхотно. Имат и автермаркет, имат и оригинални от едно време автомобилни части и разни детайли. Е, вместо постоянно да ,,паля Волгата" и ,,да строя вилата на началника", за да спипам 2 шарнира и 1 гарнитура, по-лесно е да ,,стартирам Неоплана", да се ,,вдигна" до държави, ,,отвъд Желязната завеса" и на пълна свобода да си напазарувам, каквото търся. Сега, информация всякаква. Човек може и в къщи да си направи план и списък. Та, когато тръгне, да му е спокойно. Неоплана се носи, ако седнеш най-отзад, слушаш двигателя как боботи при това заглушено. Музика ! Шофьора пружинира върху седалката плавно, отстрани минават дървета, пътища, пейзажи, долини ! Различни градове, отново планини, реки, езера, котловини и ръбнини ! М, да. Както се казва на Мерцедесов език -  Du bist alles was ich will !  O0 :)) ::) :shy:
 
 Разстоянията не ги усещаш. Минаваш през различни и безкрайно красиви държави. Дишаш свеж въздух, виждаш различни места, различни хора и различни.........манталитети.  :))  Та, удачен начин да се съчетае почивка с набавяне на непредлагани в твоята държава автентични и оригинални части. Освен това, когато насъбереш няколко скрапа, идва време, в което трябва да разчистиш терена.  За да може на тяхно място да дойде хубавото и запазеното.  :)А, скрапа се разглобява тотално, подбират се най-хубавите и запазени части, предимно едрогабаритни и дефицитни малки детайли. Всичко останало, което за нищо не става- не се продава за читаво, както балкански тарикат прави, ами се бракува и предава на вторични суровини. Така, постепенно, в един момент имаш някакъв рядък автомобил, чиято поддръжка и сдобиване с оригинални части, не представлява никакъв проблем. Понеже през годините, когато и ако си имал ,,топките" да носиш, влачиш и упорстваш, идват дни, когато като погледнеш зад гърба си, виждаш нещо добро.  :) Нещо чисто, красиво, право и което носи неопределимо с думи удовлетворение. А, пътешествията ? А, запознанствата ? А, приятелствата ? Ми, шофирането  30-40 годишна талалка, която има свойството да се доускоряваразкошно и превъзхожда по комфорт и надеждност, много по-нови и луксозни от нея ? А, безсънните нощи, прекарани в мислене, как да си ремонтирам двигателя за който няма литература и не му знам всичките подробности ? От къде да си купя литература ? И като ти дойде, така желаната, дълго търсена и копнежна книжка на шведски език, предназначена за американски двигател, монтиран във френска кола ? Какво правим ? Хванал си се с две ръце си се хванал за кичурите на косата, опулил си се, плезиш се, хилиш се, драскаш с нокти по масата и не издържаш.  :)) Да, това е вече една от Висшите форми на самоосъзнаване.  :)) Хубавото е, че не си само ти.  :)) Човек, който се стреми към по-доброто, към по-съвършеното и чистото, винаги му се налага да мине през батака, през пясъците, през говеждите лепежки, през един-два континента, за да може накрая от всичкото много това, да се получи едно много малко- онова. Което представлява, практическото приложение на неговата фантазия, въображение. Това е много трудно да се направи. И не всеки обича да се цапа. Има хора, които предпочитат само да карат, а други да им ремонтират ретро автомобилите. Ок. Само, че така си внушават погрешни впечатления и значително се губи връзката между шофьора е техническото същество на неговият автомобил. Да се четат брошурки, да се гледат чертежи е лесно. Трудното е, когато практиката те натисне и ти покаже, че 2+2, не винаги прави 4. И не винаги има логика. Освен това, човек не живее само за да слугува на автомобили. Той си има и други, най-различни потребности. И на мен не ми е приятно, че 2-3 години, колата ми седи без да се движи, без да се кара, но съм наясно с това положение. :) И въобще не бързам да го скалъпвам на две- на три. Защото, след време много ще ме е яд. На себе си. Ако го направя така. За сметка на това, до някъде ми е приятно да гледам как част- по част си минават през различните етапи на работата и нещата се получават, реално, както на мен ми се иска. Друг проблем е, когато вдигнеш летвата толкова високо, че да не можеш и с пръст да я достигнеш. И в моят случай стана точно така. И понеже имаше момент, когато спрях дори да виждам самата летва и за малко да си изпортя целия проект, оставих го да отлежи. Да си отлежи известно време, да си почина, да премисля. Защото беше нито да се започне-нито да се изостави. И наистина, винаги ми се е искало да възстановя поне един автомобил в живота си. Напълно да се възстанови, дори когато има възможност - да се внесат оптимизации и подобрения, които да не нарушават неговата автентично, но пък значително да удължат експлоатационния му ресурс. Това са трудни материи, тежки материи. Ремонта на ДВГ е лесна и интересна работа, когато се гледа отстрани и го прави човек, който знае какво прави. Когато го хванеш, нещата са доста различни. Защото в един двигател има математика, има химия, има физика, има история, има катаклизми, има върхове, има преходи, има какво ли не.  :))И докато не се похабят един-два автомобила, докато не се почупят няколко мотора, няма как да стане първия.  ::) И много хора се отказват тук. Ми, отказват се, защото им идва нагорно. И не искат да се учат. И не искат да практикуват. И не желаят да се мъчат. Е, той, живота си върви. И отсява качеството от шкартото. Човек, който е решил да осъществи нещо, щом толкова много го иска, рано или късно ще го направи. Друг въпрос е, дали си заслужава тази цена- изминалото време. Дали ти носи тези удовлетворения, които те карат да се чувстваш доволен от това, което си ? Защото, нещата не опират само до желание и финанси. Макар, че без финанси и желание да имаш- нищо няма да стане. Може да си много кадърен и да го живееш това нещо, обаче, нямаш ли парички- си до там.  :) И това нещо го преживях, де. Имаше и такива години. М, да видиш и да усетиш, как цялата ти работа увисва, не е приятен момент. Обаче го има. И трябва да го приемеш, че е така. За да не фалираш, просто я прекратяваш......явно, не е било подходящото време. Най-малкото, някак не си бил подготвен. Защото, както винаги съм на това мнение- автомобила е отговорност. Която може да бъде и много приятна, и много опасна. За това, нещата започват да се реализират, когато човек е готов да ги поеме в свои ръце. Тогава, постепенно, всичко като че ли тръгва от самосебе си.  :D И се подрежда. И се получава.  :) А, готовите детайлчета се получат и можеш дори на направиш пробна сглобка. Ей-така, да накичиш най-основните неща, без да имат вътрешни части и да добиеш представа за голямото цяло. Леле, вида и контраста между полирана боя, полиран алуминии, кадмирани крепежни елементи и други свежи, разноцветни палитри оказва вдъхновяващо въздействие. Страхотно е !  :)) Сега ще кажете, ,,луд на шаренко се радва". Ми, да. Така е. Хаха.  :))

Едно време, много исках Лада 1600 и имах такава. По наследство. Момчил я помни. Говоря периода 2006-та, 2007-ма година, когато усилено я карах. Все още млад и тотален колхозник, помня и как хвърчахме, понеже този модел, въпреки тотално лошото състояние на купето, много яко вървеше. Гледах, как ще я разглобя и съчленя отново. Накупих си тогава и разни оригинални декоративни елементи, уж да ги слагам. Обаче, финансово се обезсмисляше. Обрах й хубавите части и си купих друга Лада. Не беше Лада 1600, каквато я виждах аз, но беше хубава. И благодарна кола. Зелената беше коренно различна. Много тиха, много запазена отвътре. И вървеше добре. Накрая реших да не се занимавам, а да купя чисто нова такава Лада. Тогава бяха скъпи и хората си ги криеха по гаражите. Сега, пазара значително се е съживил и такива експонати са лесни за намиране и купуване. Дори да е със скапана от седене механика и двигател, още по-добре. ::) Тъкмо всички неща да минат тотална ревизия. А и един ремонт, плюс оптимицазия на двигателя е нещо добро. Понеже оригинално си има много стружки за фрезоване. Пък и през годините понаучих кое- как им се прави и кое как се изчислява. А, най-хубавото е, че докосваш чисто нов автомобил. Със заводските гуми. Тогава, нещата стават добре. Самият автомобил те предизвиква да го пазиш, да се занимаваш с него и да му покриеш седалките с чисто нови, бяли чаршафи!  O:-) Проблема е, че с възрастта, човек си променя и приоритетие. Ако на 18 години в главата ти са само какички, карбуратори, разпределителни валове, лайстни, тасове и други лъскавини, когато започнеш да гониш 30-те, други по-важни и екзистензиални вълнения започват да се касаят. И вълнуват. Едното от тях е, че започваш да проумяваш, колко ценно е времето в този живот.  ^-^И започваш да не искаш да го хабиш само и под ръждясали бангии. Приисква ти се да ги караш тези коли и единствената ти занимавка с тях е да осигуравш необходимата техническа пъддръжка. За да може, хем да им се радваш- хем да вършат работа и да се оправдават усилията. Иначе, да се създаде изящен автомобил, а да седи в гараж при мишките е без смисъл. Докато, движещ се редовно автомобил, въпреки разходите по него се превръща и в актив. Не само емоционален. Защото, винаги е готов да бъде сватбен автомобил, съща и абитуриентски, а когато потрябва- и да се продаде. Като се продава кола, която може веднага да запали, да потегли и да стигне до много далечна държава, на самоход. И без аварии. Което е добре и за купувача, и за продавача. Понеже, нищо не е сигурно. Може да минат години, отново да имаш чудесен автомобил и отново чужденец да иска да го купи. Та, ще бъде добре, когато името ти е чисто. И може да не станеш милионер от това, обаче е много полезен катализатор за евентуални бъдещи покупко-продажби. Защото, човек не знае, какво може да му дойде на главата. И е добре, когато се е подсигурил. Най-малкото, след толкова години блъскане, ще е направил може да е само една-единствена кола, но да е перфектна. И когато реши да се събере със свои съмишленици - знае, че автомобила може да го закара, където си пожелае. Дори това събиране да е през няколко държави в друга. Пък и за само лично негово пътешествие. Дори и без посока да е то. Само заради самото пътуване и движение. О, колко гениални идеи се раждат именно тогава ! Имало е години, блъскал съм си главата над нещо и не става. Минава време, обикалям си, почивам си и изведнъж - ми хрумва идея. Тя пък се оказва решаваща за най-досадни и сложни проблеми. Това е за мен красотата и смисъла. Пък, ти, ако стигнеш до това положение, значи вече доста, доста опит си натрупал. Отдавна си полудял, това искам да кажа. :)) До толкова си превъртял, че вече не ти прави впечатление, кой-какво мнение имал за автомобила ти или за теб.  :)Все едно ти е. Защото, колко ши*ане е паднало, докато стане това, което е- само ти си знаеш. И не всеки ще те разбере. И не всеки ще го оцени. Не е и нужно. Тогава започва да не ти дреме на теглича, а да си живееш по-спокойно. И без да очакваш задължителни хвалби, почитания, превъзнасяния и прочие типични за незрял индивид, сакрални копнежи.  :) Най-добре е, когато ги получиш неочаквано. И заслужено. Макар, че напоследък забелязвам една тенденция, силно изразена и при хора от които не съм го очаквал. Да, важно е да вкусваш от кухнята. Обаче, истината е такава, че за да се домогваш до кухни, трябва да си бил чирак, там. Не си ли, а да се буташ и отъркваш- ц, не става. Няма кой да те пусне. И да те пусне, ще ти покаже неща от които общо-взето нищо не може да се ,,открадне", като занаят, като ноу-хау. Те, готвачите, хич не са глупави хора. И много обичат грабливи птици. Които само взимат, но не дават. Иначе се бият в гърдите и го удрят на чест. И аз не харесвам този тип хора. Предполагам, че и на вас не ви харесват. Ми, то, нищо не може да се научи от тях, та какво да им харесваш. :-\ И поради горните истории, категорично и радикално реших да не бързам. В нищо. Едно време, можех да си позволя да попадна в положение, дето ти се смеят белите гарги.  :) Сега, не мога.
 
Не съм спирал да си водя записки, защото ценя парите. И не гледам лекомислено на тях. Факта, че определени хора се подразниха от това, за дето видиш ли господин Никой (Аз), решил да се справи с френския шансон. Още по- се подразниха, гледайки с какво желание и как ми се подреждат бавно, но славно нещата. Имах и случай на уговорени части, когато едни и същи хора, вербуват продавачите да не ги продават на мен, а да ги продават на тях. За да не ги купя аз и да ги купят те, като ми ги продадат на мен, но на двойна и тройна цена. Това си беше многостранно. Да, ама не. Тези номера са ми пределно познати.  >:D И тях отбих, та за малко да си изпусна всичките неща, които държах в този момент. И за капак на всичко- историята с джантите и интересните тукашни клубни реакции. Реакции, които съм простил. Но, не съм забравил.  ::) Задържах си ги, де. Доброто в случая е, че това беше и грандиозен показател за лоялността на хората, към които имах задължения и вземания.  :-\Чакаха ме с търпение, докато в движението и целия този хаос, решавах, какво да купя, как и кога да го плащам. Като никой от тези на които дължах нещо не ме е притеснявал. Наясно бяха, че все пак и на тях им трябват пари, но не точно на момента. На ясно бяха, че при мен нещата са точно на границата. Да се продължи или всичко да се сгромоляса с гръм, трясък и да тръгнат всякакви доводи, слухове и простотии. Е, дадоха ми време, един изключително ценен в този момент реверанс. Което е чудесно и за което съм благодарен.  :) Даваха ми страхотни части, които е невъзможно да се намерят просто ей-така. Да ги взема, да ми свършат работа, да се употребят в нещо хубаво. След това и във времето да ги платя. Както се и получи. Не си мислете, че човек като разполага- му се харчи лесно. Започнеш ли да се отпускаш, няма и да усетиш колко силно ще фалираш. Други ми се издължиха, най-редовно и без да се налага да ги търся. За което съм им благодарен, че се отнесоха точно с мен. Както аз със тях. Не прахосвам нито стотинка, без реалното й покритие с необходимото качество.  :)Компромис, тук, не правя. Може да отнеме повече време, може това да забави значително развитието на нещата, но е трябва да стане отлично. Няма да показвам никакви таблици, защото в момента не мога да възприема какво се случва с цифрите. Тоест, ремонт се върши, части се купуват поетапно и съобразно плана за ремонта на автомобила, а цифрата от начало удари 4 цифрена сума. Още след ревизията на цилиндровия блок, за добър ден, бай ви Тошо беше малко смутен. Е, каквото е- такова е. Правя го и т`ва е. Само за справка, понеже вие се притеснявате за цените. При мен, само за да се ремонтира блока, качествено и перфектно- още самата тази мисъл, означава 2000 USD.  :D Да, качествени бутала, предназначени за двигател с принудително пълнене и с маслени камери под челата за охлаждане с маслена струя+ перфектни биелни/основни/аксиални лагери- 2000 USD.  ::) Като това е БЕЗ СЕГМЕНТИ.  :-[  И са не най- хубавите и добри бутала. Това беше, като за начало. Коляновия вал, иска шлайф и да стане от първия път. Като и не е проверен с честотен процесор за показване на микропукнатини. А е задължително.  Маховика, също.  Блока и него. А, всички болтове, гайки, шайби които се кадмират ? И почистват ръчно, едно-по едно ? Това пишете ли го в сметките ? :)) А, пясъкоструй за определени детайли ? А, прахово боядисване ? Боя ? Лакове ? Цени ? И те влизат. А, алуминиевите детайли ? Докато се ревизират, докато ги преминеш през всички етапи, за да се стигне до полиране ? Защото трябват специфични материали, уреди, приспособления. И книги. И похвати. И не винаги ,,нещото" става от първия път. Като бракуваш/унищожиш някоя част- трябва да имаш резервна и годна. Двигателя има и цилиндрова глава - нея, освен приложените СССР методики за обработка и закаляване на материали, има направени и конструктивни изменения. За тях трябва оборудване, отново специфични металорежещи инструменти, много смятане, изчисления. И това влиза в сметката. Понякога се налага и много неща сам да си правиш и да оперираш на 2-3-4 машини едновременно, понеже, не стига че са ти дали кард-бланш, ами след теб има още хора, които са клиенти и идват.  :)) Има и неща (електроники), които не мога да направя сам. Та и други хора, доста по-умни от мен ми помогнаха. Материалите се ползват, изхабяват и свършват. Трябват нови. Това също се пише в сметката. Нещото, което ме спасява от грандиозен преразход на пари е това, че цялата тази време, енерго и трудоемка дейност я върша сам. Стигнах до момент, в който осъзнах, че се налага отново да купувам десетки книги. И да чета, и да изпробвам. За да можеш да придобиеш и усет, според конкретен материал да се приложи най-подходящия метод. За да стане крайния резултат перфектен. И дълготраен. Това отнема много време, много работа. Ако се прави, както трябва. :-\ За това твърдя, че двигателния ремонт е изключително интересна, забавна, отговорна и доста често- тежка работа. Не всеки може да я понесе и изпълни, детайлно.  :)) При мен се наложи и цилиндровия блок да се бракува.......,а другия мина много време, докато го купя, но все пак цял. Пък и от 2-3 мотора да събереш 1 комплект биели, дето да не са криви или разтегнати долу в путите на биелните лагери, също е важно. Могат да се съберат и Volvo биели, понеже размерите на биелните лагери пасват и към биелата, и спрямо коляновия вал. Да, ама трябват и буталата от Volvo. Накрая си избираш нестандартни бутала, понеже такива трябват смед сметките. И промените.  Това влиза в сметките. За това, когато стане колата готова, може да покажа къде-какво, колко струва.  ::) Тогава наистина ще ме хване усещането, че за тия пари и аз можех да купя по-лесен и популярен автомобил, произведен в Щутгарт. Въпреки, определено по-кучната и еднотипна същественост, що се отнася до 4-цилиндрови класове. Той лесен, когато не ме кефи двигателя, демонтирам оригиналния и му монтирам някакъв по-нов и по-мощен. За него има двигатели и здрави, не само износени. Бил той и без турбо. И да го карам до края на Света, без да тропне-без да хлопне. Пък и да тропне, доста по- лесно поправимо е.  :)) Само, че до тогава има много време. Е, сигурно има и хора, които отдавна са преминали и 2-рата сигурна 5-цифрена сума.  :) Вижте, тези факти не бива да ви учудват. Това е нормално. Въпросът е, дали ще се дадат на един път или постепенно през годините. И има разлика между двете. Първото е Класика, плащаш- получаваш. Второто, плащаш на вноски.  Едновременно с това- ремонтираш, правиш, а лихвите от постоянно изникващи нови и нови проблеми продължават да се покачват.  :)) Накрая, когато се стигне до завършен автомобил и нещо чудесно, платил си за 1 и също нещо, но 2 пъти. Един път, ценово за ремонта и възстановката на всичко и втори път, най-скъпата цена - похарчил си време. Време от живота си.  :) За това е важно, дали първо ти харесва тази дейност и направо този стил на живот.  :-\Някои хора, покрай хобито си направиха автосервизи и извършват много качествено различни дейности.  ::) Други, покрай хобито си се превърнаха в самодостатъчни и отделени от ретро средите хора. Което е вече страшно. Опитвал съм да помагам на такива- без резултат. Не искат. Ок. Трябва човек да си има такава среда. Където да се обменя опит, където да си прекарва добре, да има добра, градивна атмосфера. С майтапи, с разкази (ах, колко обичам разказите),с разни истории и различни машини. И, когато се гарнитурира с хубаво време, чист въздух и липса на съвременни автомобили, тогава виждаш, колко е хубаво и полезно да се занимаваш със старомодни автомобили. Тези с дъртите бангии, изобщо не ги мислете за изостанали. Хм, определено не са от средновековието хора.  :)) Много са си напред, даже. В технологично отношение. Ама, как да харесвам нещо ново, което е направено с мисъл да се счупи ? Да, заради мен напредъка би изостанал. Дрън-дрън. Възможно е да се забие на един модел и да се кара с десетилетия, което не е лошо. Ама, чак да спре възхода на технологията, не. Технологията не я грее, дали я искам или не. Мен ме грее, дали я искам или не. Та, аз имам избор. Ама, тя - няма.  :))


Въобще, решиш ли да възстановяваш автомобил, трябва да бъдеш убеден още преди да го купиш. За да стане отличен, 1-вата сигурна 5 цифрена сума, не ти мърда ! Дали ще бъде Жигули, Лада, Мерцедес, Пежо или каквото да било, гониш ли нещо красиво, качествено и достойно, значи си приел този факт. И нямаш основание да се оплакваш. Закъсал си- закъсал си. Това е твой проблем, не проблем на Света. Хиляди проекти закъсват и спират, дори пропадат. Ти, няма да си единствения и Света няма да спре да се върти, заради теб. Можеш само да си правиш изводи и поуки за в бъдеще. Върви ти процеса, продължаваш, получават ти се нещата- БРАВО! Супер ! Давай! Има толкова много красиви, качествени, интересни и най-различни завършени произведения, че твоето ще бъде едно от малкото, които са стигнали до краен разултат. Ако успяхте да схванете иронията в това изречение.  :))  Дали е ирония или антитеза, въпрос на гледна точка.

ПС Понякога ми се приисква въобще да не се бях регистрирал с този никнейм. Дори въобще да не се бях захващал със автомобилната техника. Щеше да е по-добре за мен. И за хората около мен. Въпреки това, мерак ми е да се занимавам. Какво де се прави ? Само остава да си купя техника, която да изписва букви докато слуша говор. Тъкмо няма да сменям всяка година клавиатурата с нова. Което,  ще обърне наопаки клубовете.   :)) По-добре да не ги разтягам толкова. Дано сте ме разбрали правилно. Макар, че и това е въпрос на гледна точка. Все пак, извинявайте, ако съм попрекалил този път с размислите. Просто обичам да помагам на хората, когато правят нещо, мислят нещо или изобщо се чудят какво да правят. Не винаги, но в 95% от случаите излизам прав. И това ми харесва.  :))
« Последна редакция: Юли 15, 2015, 22:41:35 от Тодор Живков »

Юли 15, 2015, 22:57:28
Отговор #13

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
 Рекорд за най - дълъг пост!  :D
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юли 16, 2015, 00:16:45
Отговор #14

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Добре, хайде и аз с таблица. Ама, ако прецените, че тези неща пречат в темата на Жоро - махайте ги. Ако ли не, да си стоят. Та, при мен нещата са такива.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Цена на закупуване                                                                                                                                                1500 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Гарнитура цилиндрова глава   (неоригинална, неподходяща)                                                                               40 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Гарнитура цилиндрова глава   ( неоригинална, неподходяща)                                                                              40 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Гарнитура цилиндрова глава   (оригинална, трислойна, метална)                                                                        212 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Гарнитура цилиндрова глава   ( по поръчка, метална и с усилена окантовка около цилиндрите)                         270 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Биелни лагери за колянов вал  ( нестандартни)                                                                                   90 EUR     ~180 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Основни лагери колянов вал+аксиални лагери  (нестандартни)                                                        120 EUR    ~ 240 лв
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Престъргване + подобрение + закаляване + шлайф + суперфиниширане разпределителен вал                       300 лв.                         
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Двигател, оборудван, цялостен, работещ (донор)                                                                                                 600 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Плъзгач за ангренажна верига, дясен                                                                                                                      80 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Плъзгач за ангренажна верига, ляв                                                                                                                          90лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Обтегач за ангренажна верига, хидравличен, оригинален от Пежо 504 (взаимозаменяем)                                   0 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Възстановяване на кобилици 8 броя (престъргване, шлайф, закаляване, полиране)                                       200 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Изчисление, портване и полиране на портове цилиндрова глава (само материали)                                        120 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Водачи на клапани, 8 броя           ( не са купувани нови, а за изработени от заготовка, само материал)         70 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Смяна на стари водачи на клапани с нови ( изваждане на преса и монтаж на преса при загрята глава)           0 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Райбероване на водачи за клапани                                                                                                                          0 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ремонт легла на клапани                                                                                                                                           0 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ремонт на клапани                                                                                                                                                     0 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Пасване на клапани                                                                                                                                                   0 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Реставрация на водна помпа                                                                                                                                 120 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ремонт и възстановяване на електромагнитен съединител на водна помпа                                                        100 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Полиране на делко    (само материали)                                                                                                                   50 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Алтернатор (ревизия,смяна на лагери,престъргване колектор,полиране на корпус, смяна четки, полиране на  регулатор напрежение и кадмиране на охладителна перка+ боядисване на ръмъчна шайба, лакиране)      200 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Маслена помпа ( ревизия, възстановяване работни повърхнини, регулировка)                                                    10 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Турбокомпресор  (ремонт на оригиналния с нови, оригинални части)                               270 USD   (~482 лв и 50 ст.)                                                                                         
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Турбокомпресор  (нов, оригинален)                                                                                  450-600 USD  (~804-1072лв.)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Тротъл боди (ревизия, почистване, полиране на клапа, възстановяване на ос, семеринги, полиране болтове, гарнитура и др)                                                                                                                              Не мога да определя.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Стартер ( реставрация- машинно премахване на боя и корозия, прахово боядисване, полиране+лакиране на алуминиева част, престъргване колектор, полиране колектор, втулки, райбероване на втулки, четки, ревизия и ремонт на включвател)                                                                                                                                            200 лв.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Инжектори, 4 броя                                                                                                                                                   270 лв.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                                                                                   ~  6344,50 BGN

И смятам до тук да спра с таблиците. Това е положението за реставрацията и тоталния ребилд на оригиналния двигател N9TE. А, реално е до никъде. ::) Няма какво да се перча. Има още едни неща, които трябва да свърша. За да мога след това- като хвана готовите части, и за 1-2 дни, да го сглобя целия. Това е истината. Като имате на предвид, че не всичко е готово и завършено, а ще трябват още части да се купуват и още детайли да се правят по него. Спестил съм цената на буталата, сегментите, втулките на буталните болтове, пръскалките на буталата и други части за двигателя. ::) За да бъде по-леко.  Така се изразяват в цифри нещата, които съм направил по двигателя, до тук. Купето е цяло, оборудвано. Все още не съм отвил и 1 гайка от него. До тук, цял Мерцедес-Бенц W124-ка. Повече няма да правя таблици. Мисля, че това е достатъчно. За нататък, развитието продължава. В друга тема.






       
             
« Последна редакция: Юли 16, 2015, 00:19:40 от Тодор Живков »

Юли 16, 2015, 00:29:13
Отговор #15

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Що не се направи отделна тема за това на кого колко му е струвало увлечението по дърти "кошници" ,където всеки желаещ да споделя?
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Юли 16, 2015, 00:48:07
Отговор #16

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Съгласен съм. Не съществува такава тема. Все още. Би била добро допълнение и ориентир. И ще се разчисти темата на DMC.  :)Наистина, ако Администрацията прецени, че това е удачно, нека си имаме и такава тема. Има един проблем. :-\ Всеки, когато прави нещо по автомобила и постоянно добавя, накрая може да стане голямо объркване. Тук, не зная, как трябва да се процедира. Или е най-добре, когато всеки си прави тези таблици в своята тема и за конкретния автомобил ?

Юли 16, 2015, 01:08:36
Отговор #17

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Не мисля,че е нужна строга отчетност+таблица.Просто тема,където да се обсъждат харчовете по колите ни.
Стига сме офтопили  :D в темата на DMC.Ще помоля за почистване/преместване ако не възразявате?
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Юли 21, 2015, 12:33:51
Отговор #18

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Живков, ще ми блокира форума от твоите постове  :))

Ще направя нова тема и ще разчистя по-късно.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Декември 17, 2015, 13:00:30
Отговор #19

Неактивен selim

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 1
Колко струва волан от Варшава 203? Благодаря предварително!  :)