Автор Тема: ВАРШАВА 223 1969  (Прочетена 168348 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 12, 2010, 23:31:19
Прочетена 168348 пъти

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Реших да ви представя моя автомобил и да разкажа накратко (доколкото е възможно) за неговото възстановяване.

Отдавна се интересувам от стари автомобили и в един момент реших да се сдобия с нещо от 50-те или 60-те. Нямам удобни условия за сериозна реставрация и прецених, че е добре да търся машина, за която още могат да се намерят части и е ремонтопригодна. И така, започнах да търся Волга М21 или Варшава. Обикалях из страната по обяви, гледах няколко коли, но все не уцелвах нормални хора за собственици на набелязаното возило. Накрая, съвсем случайно попаднах на този автомобил в интернет:


Обадих се и след три дни отидох и го купих - през октомври 2008. Така изгледаше отвътре тогава:

Варшава на оригинална боя, с отлично запазен салон без скъсано, перфектен хром, и в напълно заводски вид, без преправяно. Пробег 72960 км. Точно това търсех! Гледах я едва около пет минути, преди да се отправим към нотариуса. Знаех, че това е моята кола. Двигателят не беше пален от година и тогава даже не можах да го запаля. Нищо - след няколко дни, подготвен с инструменти, малко части, които по случайност намерих в един магазин, и много ентусиазъм, отидох да си я прибирам. Успях не само да запаля, ами и да закарам Варшавата на ход до София. Тогава установих, че колата неслучайно не е карана. Още по пътя смених бензинова помпа, свещи, кабели на свещите, бобина и един бензинов маркуч... За капак смесваше водата и маслото и пушеше като параход. Беше много тежко пътешествие. И се почнаха ремонтите.
Първо, още преди да я карам на КАТ, смених гарнитурата на цилиндровата глава. Отидох за софийски номера...
Ето я с тях:


Всичко много хубаво, ама тамън мина през канала и пак издуха гарнитура. Отправих се към един магазин, където знаех, че има гарнитури. Като ме видяха с какво идвам, собствениците изровиха следното нещо и ми го предложиха:


Напълно оборудвана чисто нова цилиндрова глава, покрита с грес и увита в намаслена хартия. Заедно с нея купих нови всички гарнитури на двигателя. Този път снимах процеса:







Между впрочем, по цилиндро-буталната група нямаше поражения и съответно там не съм пипал нищо. Както показа по-нататъшния ми опит, наистина не е имало нужда.
Стартерът създаваше проблеми. Първо смених шалтера с нов, а след около година - и самия електромотор. Сега няма проблеми с паленето.

Дори и с новата глава, двигателят не работеше напълно добре. На празен ход се давеше от богата смес. Наличният карбуратор Jikov 40 SOP беше с деформиран корпус от презатягане. Първоначално заравних фланците на стария, а в един момент си намерих чисто нов карбуратор и го смених.
Прекъсвач-разпределителят имаше луфтове. И него го смених с нов.
Съединителят приплъзваше. Оказа се никога неотварян - още със заводския феродов диск. Поставих нов комплект съединител:

Скоростната кутия на Варшавата се вади вътре от купето, като се махне капака над нея. Техническо решение от 40-те, когато започва да се произвежда Победа.






Маховикът обаче беше здрав.

Нови феродов и притискателен дискове, както и изключвателен лагер.

Спирачки - пак всичко ново:


Ето как изглеждаше стария главен спирачен цилиндър:


Цилиндърчета:


Със спирачките брах много ядове, но в крайна сметка Варшавата започна да спира както се следва.

Още една дълга и тежка битка - тази с охладителната система на двигателя. Варшавата е известна с това, че лесно прегрява. Реших да я отуча от този й навик.
Старата водна помпа имаше разбити лагери. Цялата система беше пълна с котлен камък, ръжда и всякакви гнусотии. Плюс тотално нацепени водни съединения. И пак всичко ново:

Това са двете нови водни помпи. От начало сложих полската, тя се разби, и сега съм с българската, която макар и грозна, върши работа.

Навсякъде нови водни съединения. Нови гарнитури. Смених няколко термостата, докато намерих оригиналния полски TS-3. Единствено с него Варшавата не прегрява, защото отваря още на 72 градуса. В добавка махнах оригиналната четирилопатна перка на вентилатора и сложих шестлопатна. Направих многократно промиване на двигателя с вода, докато не спряха да текат мръсотии. Охлаждането се подобри значително. Антифризът си стои бистър, а колата поддържа нормална рабтна температура около 80-85 градуса без да прегрява и в най-голяма жега.
« Последна редакция: Януари 16, 2013, 18:33:00 от dido1903 »

Август 13, 2010, 00:01:07
Отговор #1

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
...
По външния вид на колата имаше забележки. Предния десен калник и вратата са били удряни някога и боядисвани. Поради архаичната технология и материали, всичко се люпеше.

Закарах Варшавата на бояджия. Човекът много се измъчи именно с калника и вратата - едно, че стария маслен кит беше станал като бетон, второ, новото покритие реагираше химически със старото и в резултата се появяваха мехури. В крайна сметка изчисти всичко до метал. Боядиса я по съвременна технология - с база + лак. Ето го и резултата:


Ходовата част на колата също беше възстановена:
Задният мост се сдоби с нови тампони на ресорите. Нови са също задните амортисьори, както и биелетите, които свързват лоста на амортисьора с моста. Ако някой се чуди за какви лостове говоря, ще напомня, че Варшавата е с жабкови, а не с телескопични амортисьори.




Оказа се, че резервоарът е изгнил muhah
Мъчихме го стария, промиване, почистване, флюси, припой... Протече не нови места... Решението:


 Чисто нов резервоар. Как го намерих, аз си знам - сигурно е последния такъв.
Даже и бензиномерната пръчка си е на мястото:


Варшавата има два бензиномера - електрически на таблото и разграфена метална пръчка в резервоара! :D  :D  :D

По колата съм правил още много неща, но сега не се сещам за тях.
Ето ви я в пълния й блясък:


И още нещо, с което май трябваше да започна:
Варшава 223, 1969г., Двигател: бензинов, 4-цилиндров, 4-тактов, ходов обем 2120 куб.см.,максимална мощност 70к.с./4000 об/мин., 3-степенна механична предавателна кутия. Максимална скорост по каталог 130км/ч, Маса заредена и готова за път: 1420кг.
« Последна редакция: Януари 01, 1970, 02:00:00 от Guest »

Август 13, 2010, 09:21:39
Отговор #2

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
НЕВЕРОЯТНА КОЛА!!!
Поздравявам те, че и тук си решил да разкажеш за нея.
Варшавата винаги ми е правила впечатление защото имам вуйчо, който караше наговата до преди 3-4 години и още като малък съм сядал на предната седалка по средата, много интересно ми беше да се возя.
Надявам се да се засечем на някой от ретро съборите и да я разгледам от близо.

Новите части от България ли ги намираш?
Предполагам си се запасил както трябва.

Поздрави!
« Последна редакция: Януари 01, 1970, 02:00:00 от Guest »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Август 13, 2010, 23:14:23
Отговор #3

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
И аз ще се радвам да се видим на живо. Много ще ми бъде интересно да погледна твоята GT. Винаги съм харесвал модела, а колата ти изглежда уникално запазена - от това по-добро няма. Колкото и човек да се опитва, нищо не може да върне това, което годините и километрите причиняват на автомобила.
За частите - да, всичко е купувано от България. Ние сме били най-големия пазар на Варшави извън Полша, освен това нейните производни Жук и Ниса до скоро бяха масови. Не казвам, че нови части за Варшава се намират лесно, но все пак не е невъзможно при достатъчно желание.  Освен това успях да сваля ценни неща от няколко изхвърлени Варшави - например този самоделен пикап се раздели с почти всичко здраво  :D  :D  :D :
« Последна редакция: Януари 01, 1970, 02:00:00 от Guest »

Август 14, 2010, 23:00:26
Отговор #4

Неактивен madboy

  • Публикации: 1872
Много добър автомобил
перфектно поддържан  prize  prize
 flag  flag  flag
« Последна редакция: Януари 01, 1970, 02:00:00 от Guest »
Centrum Transaxle

Август 16, 2010, 01:26:36
Отговор #5

Неактивен Двигател

  • Публикации: 11
Обаче Варшавата е много тежка, а мотора е много маломощен. 70 конски сили за 1420 килограма е слабо, една Лада 2103 е по-лека, а има 72 конски сили, 2106 и Нивата също са по-леки и в същото време имат по-мощни двигатели. Една Волга тежи 1420 килограма но има 100 конски сили.
« Последна редакция: Януари 01, 1970, 02:00:00 от Guest »

Август 16, 2010, 20:50:41
Отговор #6

Неактивен sixstraight

  • Публикации: 19
Цитат на: "Двигател"
Обаче Варшавата е много тежка, а мотора е много маломощен. 70 конски сили за 1420 килограма е слабо, една Лада 2103 е по-лека, а има 72 конски сили, 2106 и Нивата също са по-леки и в същото време имат по-мощни двигатели. Една Волга тежи 1420 килограма но има 100 конски сили.
Абе ти обаче си голям дразнител още в самото начало наплю по всички теми безмислени коментари.Тоя коментар отгоре за какво го написа, нито темата е в такава насока, нито някой е питал кое колко тежи доколкото разбирам човека си я реставрира, а не я подготвя за драг и изобщо къде сравняваш 2103 и нива с тая кола.Те са произвеждани по 30 години а нивата се произвежда още и са толкова масови че доставя удоволствие да ги нарежеш.И за да не съм капо ще ти покажа една тройка понеже помагах в реставрацията и ще ти кажа и как свърши
http://mauto.hit.bg/_3185249.JPG
http://mauto.hit.bg/_3185253.JPG
http://mauto.hit.bg/_3185255.JPG
http://mauto.hit.bg/Image00a1.jpg
http://mauto.hit.bg/Image00a2.jpg
http://mauto.hit.bg/Image001a%20%281%29.jpg
http://mauto.hit.bg/Image001a%20%283%29.jpg
http://mauto.hit.bg/Image001a.jpg
стана чудесна кола накрая само че човека искаше да си зима друга и всички много и се кефеха ама никой не искаше да я купи накря продаде джантите и музиката и я даде за 1000лв а по нея наби поне 5000лв

m_g сори че ти пиша в темата иначе поздравления за работата по автомобила още жигулата като правеше си личеше че даваш всичко от себе си успех за напред
« Последна редакция: Януари 01, 1970, 02:00:00 от Guest »

Август 16, 2010, 22:25:04
Отговор #7

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Цитат на: "Двигател"
Обаче Варшавата е много тежка, а мотора е много маломощен. 70 конски сили за 1420 килограма е слабо, една Лада 2103 е по-лека, а има 72 конски сили, 2106 и Нивата също са по-леки и в същото време имат по-мощни двигатели. Една Волга тежи 1420 килограма но има 100 конски сили.

След този пореден пост нали се сещаш, че е време да покажеш ти какво имаш и да ни зарадваш.  111
« Последна редакция: Януари 01, 1970, 02:00:00 от Guest »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Август 17, 2010, 01:00:09
Отговор #8

Неактивен Двигател

  • Публикации: 11
Цитат на: "sixstraight"
Абе ти обаче си голям дразнител още в самото начало наплю по всички теми безмислени коментари.
Извинявам се ако съм раздразнил някой.
Цитат на: "sixstraight"
Тоя коментар отгоре за какво го написа, нито темата е в такава насока, нито някой е питал кое колко тежи доколкото разбирам човека си я реставрира, а не я подготвя за драг и изобщо къде сравняваш 2103 и нива с тая кола.
Ами не за друго, просто ми направи специално впечатление че масата е много голяма, а двигатела няма много конски сили, защото Ладата има доста по-малко килограми, а мощността е еднаква, 2103 има дори малко повече конски сили, а в същото време е много по-лека. И Волгата тежи колкото Варшавата, но има все пак 30 коня повече.
Цитат на: "sixstraight"
Те са произвеждани по 30 години а нивата се произвежда още и са толкова масови че доставя удоволствие да ги нарежеш.И за да не съм капо ще ти покажа една тройка понеже помагах в реставрацията и ще ти кажа и как свърши
Кое е произвеждано по 30 години ? Варшавата ли ? Тя от коя до коя година се произвежда ? И кое ти доставя удоволствие да си го нарежеш ? И защо ?
Цитат на: "sixstraight"
стана чудесна кола накрая само че човека искаше да си зима друга и всички много и се кефеха ама никой не искаше да я купи накря продаде джантите и музиката и я даде за 1000лв а по нея наби поне 5000лв
Еми жалко, какво да правиш, стегнал си е и си е направил така да му е добра, постарал се е, вложил е не само тези 5000 лева но се е и потрудил да свърши една честна работа, но накрая не е могъл да получи награда за всичко това, бил е на загуба. Ами така е, повечето хора които си купуват кола са на загуба, дава пари за покупката, после я ремонтира и я поддържа и накрая като я продаде няма възможност да си вземе всичките тези пари. Но пък за сметка на тези разходи пък имаш удоволствието да и се радваш и да си я караш, да си щракаш ключа когато ти си искаш и да ходиш свободно там където решиш.
Цитат на: "sixstraight"
m_g сори че ти пиша в темата иначе поздравления за работата по автомобила още жигулата като правеше си личеше че даваш всичко от себе си успех за напред
И от мен поздравления, верно че m_g си е свършил една добра работа по Варшавата и си я стегнал, та да си има кола която да си му върши работа.
Цитат на: "Speeder"
След този пореден пост нали се сещаш, че е време да покажеш ти какво имаш и да ни зарадваш.  111
Аз засега нямам изобщо кола, а използвам градския транспорт. Така ми е добре, нямам нужда да купувам кола и да си я поддържам, и какво ли не, нямам и нужда да се страхувам че ще ме остави на пътя, та да се чудя какво да правя, или пък че ще ми се повреди или че ще ми свърши бензина. Но пък от друга страна трябва да вися на спирката и да чакам автобуса докато дойде, само че той може да ме закара само там където има спирка, разбира се, а не на специфичното ми място. Няма напълно идеален вариант, какво да правиш.
« Последна редакция: Януари 01, 1970, 02:00:00 от Guest »

Септември 02, 2010, 17:01:42
Отговор #9

Неактивен PVV

  • Публикации: 251
  • Skoda Octavia Super - 1963г. - ELIŠKA
Поздравления и от мен колега ! Количката съм я виждал на живо и наистина е много добра. Труда си струва ,като видиш след това резултата и пламъчетата в очите на хората радвайки се на творението ти.
 408
« Последна редакция: Януари 01, 1970, 02:00:00 от Guest »