Автор Тема: ВАРШАВА 223 1969  (Прочетена 168352 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 21, 2014, 11:56:35
Отговор #200

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Днес съм по-свободен и смятам отново да се включа.
В 40-те и 50-те години автомобилите са били с архаични трансмисии. При ГАЗ М20 "Победа" задният мост е с конусно главно предаване. Това се запазва и при Варшава, независимо от това, че моделите с висящи клапани 203 и 223 имат предавателно отношение 4,55 вместо 5,125 както е при Победа. При Волга още с пускането на модела в края на 1956г. се монтира хипоидно главно предаване, което е много по-надеждано от конусното, но и изисква мазане с масло за хипоидни предавки.
Колегата Стаменов ясно обясни как изглеждат нещата при значително по-новата Волга ГАЗ 24. И да, съвсем вярно е, че на Волга нигрол не се ползва - именно поради хипоидното главно предаване. За примитивните Победа и Варшава обаче, нигролът си е в реда на нещата.
Хубаво, обаче нигролът бива два вида - летен и зимен. Летният е много гъст и отговаря приблизително на вискозитетен клас SAE 140. Зимният нигрол отговаря на вискозитетен клас SAE 90.
Сега на студено летният нигрол си е направо като смола. Аз бях решил да слагам именно от него, обаче размислих.
Сдобих се с бутилка ТАп 15, който е SAE 90, колкото зимния нигрол. И то е гъсто масло.
Ще мажа каретата именно с него. Още повече, че се продава по специализираните магазини.

Ето как изглежда карданът на Варшава и Победа в разрез:
http://www.vstyleretro.ru/gaz_m_20_pobeda_kardannaja_peredacha.html

Вижда се ясно как са уплътнени каретата, за да не изтича маслото от тях.

Ето как изглежда и текаламитът, както и накрайникът за мазане на карета с масло.

Аз за гресиране ползвам голям съвременен италиански текаламит, много по добър е от старите съветски и много по рядко прави въздушни възглавници (имам текаламити не знам колко - 5 ли са, 6 ли са)
Сега за кардана съм си предвидил едно малко италианско текаламитче с тънък накрайник - държа нещата да се случват табиетлийски, както трябва.
 
Това е илюстрация от Ръководството за обслужване и ремонт на камион ЗиЛ 157К - издание на МНО от 1970г. - вкъщи не е като да няма литература за камиони...

Наш известен колекционер и реставратор на стари коли е бил навремето дълги години инструктор в ДОСО и е учил младежта да кара именно 157 и 131. Та и той чете темата и много се смя на писанията, че ЗиЛ не се мажел с масло...
Ето и как се обслужва кардана на тази високопроходима машина - и там завода препоръчва ТАп 15:


Какво ще стане, ако сложа грес вместо масло? Нищо лошо няма да стане, както писах и в преден пост. Пробвано е, и с масло, и с грес, всякак върви.
Да си призная, аз старият кардан от самото начало го карам на уволнение - шлиците си бяха рабити, но съм ги обслужвал, а каретата (и те са за смяна откакто имам колата), 20000км не съм ги обслужвал, ама хич. А да ги сменя, и така кара 6 години.
------
Да продължа и по въпроса за обслужване на преден мост. На Волга ГАЗ 24 се маже с масло.
На Варшава по инструкция препоръчват грес и аз навсякъде гресирам с литиева грес. Вярно, за Победа и Варшава е даден още по-евтиния и примитивен солидол. Съответно си купих още навремето преди да я гресирам за сефте една малка бака 2кг солидол и така си ми стои.
Волга 21 в първите си варианти пък е със система за централно мазане с масло. Така са били и много други коли от 50-те, и европейски, и американски. През 100км натискаш педал и предницата се маже. Руснаците се отказват от тази сложна система с много маркучета, понеже по таксиметровите стоянки ставали локви масло и се развалял добрия вид на съветските градове и се връщат към прес-масльонките (или гресьорки - то е едно и също като конструкция).
По отношение на интервала - не съм най-големия педант, но гледам да гресирам по-често. По инструкция е на 3000км, аз го правя на 1000. Литиевата грес, за разлика от солидола не се отмива така лесно, така че не гресирам след всяко каране в силен дъжд.

Ето за колегите, които не са виждали, мост на резбови втулки без нито един капсулован, както е на колите от 70-те натам, шарнир. Всичко се маже на ръка с текаламита.






 
 
« Последна редакция: Декември 21, 2014, 12:01:42 от m_g »

Февруари 25, 2015, 02:05:22
Отговор #201

Неактивен eviltwin

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 1
Здравейте,

Някой от Вас дава ли колата си под наем за абитуриентски балове/сватби? В конкретния случай иде реч за бал. :)

Февруари 25, 2015, 09:27:32
Отговор #202

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
 :) Добър въпрос! С Варшавата съм возил доста сватби - там нещата са ясни.
По отношение на баловете обаче винаги съм имал резерви. Моята кола не е типичната "ретро-сватбарска" (раздрънкана неоригинална кола с газова уредба, ефектен външен вид и седалки с евтина изкуствена кожа, които да се мият лесно при изцепки).  Понеже сам съм я реставрирал имам съвсем разбираемото желание да я запазя във все така отличен вид. По тази причина до сега винаги съм отказвал да возя абитуриенти. Нямам намерение да киселея и да им развалям празника с мрънкане - Не пий, не виси от прозореца, не пуши вътре... Плюс това колата ми няма музика.
Ако все пак сте я харесали много и наистина ви се иска да сте с нея (да, в София наистина няма друга такава Варшава и на бала ще бъде ефектно) , можем да се чуем. Пуснете ми координати на лично съобщение.
 

Април 12, 2015, 10:59:15
Отговор #203

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
В петък се захванах с кардана. Старият имаше разбити шлици и карета и на 92000км му дойде време за пенсия.
Започнах процеса с мазане на новия кардан. Спазвал съм заводската инструкция.
Ето с какви инструменти се маже кардана:

Сребристият текаламит е съветско производство, вървял е в набора шофьорски инструменти на товарните автомобили и тракторите. Както се забелязва, има накрайник за мазане на карета с трансмисионно масло. Купих си го наскоро с помощта на добър приятел. Работи перфектно.
Черният текаламит е италиански, пълен с литиева грес. С него гресирах шлиците.

Ето го и новия кардан - намазан, забърсан от излишната смазка и готов за монтаж:


Старият кардан преди да го демонтирам:


Новият кардан е от усилената версия за микробусите Жук и Ниса. Дължината в разпънато състояние е същата като на Варшавовия. Тръбната част е по-къса и има по-голям ход в шлиците:


Шлицовата част отблизо:


Вече монтиран на колата. Характерна ретро-особеност на Варшава е това, че тунелът на кардана е затворен и отдолу с ламарина.




Вече готова за подвизи:


Пробвах я, няма да тресе, няма да хлопа, върви без никаква забележка. Няма и как да е иначе с нов кардан и нови заден и преден мост...
Доволен съм!!!

Смяната на кардана беше добър повод да се съберем една добра компания.

Имаше и друга полска класика:




Април 12, 2015, 19:11:36
Отговор #204

Неактивен exton

  • Публикации: 311
    • http://my-fiat.blogspot.com/
Поздрави за положения труд и красивата Варшава!
Колкото до другата полска класика, тя май  на дължината на кардана на Варшавата е :)
Too dumb for NYC, too ugly for LA

Април 12, 2015, 19:30:56
Отговор #205

Неактивен pavel.velev

  • Публикации: 945
красива Варшава.
 

Май 03, 2015, 10:50:22
Отговор #206

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
През 2009-та година смених втулките на ресорите на Варшавата. Не можах да намеря оригинални, купих от ГАЗ - 24 и изрязахме излишната гума (диаметърът при ГАЗ 20, 21 и 24 е еднакъв, само ресорите с годините са ставали по-широки и съответно тампоните на по-новите модели са станали по-дълги).
Ония втулки обаче се оказаха не много читави и вече се изпокъсаха за 20000км и 6 години.
Тоя път успях да си намеря нови втулки за Победа, Варшава и ГАЗ-69 (на трите се слагат едни и същи втулки).


Вчера със Сашо сменихме всичките 12 втулки.


Имаше малко износване по осите на обеците, ама реших, че и така ще кара. Предните оси нямат и следа от износване.


С новите тампони колата вози още по-комфортно. В крайна сметка отдолу всичко е чисто ново.





Май 04, 2015, 21:19:08
Отговор #207

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Само веднъж съм се возил във Warszawa - тази на бай Здравко Карчин. Вози ме от Златни пясъци до Варна и бях много впечатлен от возията, въпреки, че донякъде го очаквах от такава тежка и дълга машина. Момчиле, сега като гледам какво си сторил с твоята кола, пак ми се прииска да се повозя в такава машина - стара, груба, но в перфектно здраве! Поздравления и продължавай все така!

Май 05, 2015, 23:27:18
Отговор #208

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Днес дойде момента да кача Варшавата на нови гуми. Избрах Gemeral Grabber GT 195/80R15 - летни джипови гуми с типично шосеен профил.
Старите американски гуми с бял кант отиват на заслужена почивка:




Понеже новите гуми са чисто черни, поставих им за по-интересно едни бели кантове. Естествено, поставих и 4 нови вътрешни гуми, с широк камионджийски вентил точно като за варшавовата джанта.
Новите гуми по първи впечатления се представят блестящо. Колата е стабилна, безшумни са и возията е изключително комфортна.




Визията си е почти същата, само че кантът е плътен.








Много съм доволен!!!

Май 11, 2015, 20:04:19
Отговор #209

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
ухааа тя е хубава, ама отзад една сюрия москали има, че и волгичка :) ред ли чакат за правене?