Автор Тема: ВАРШАВА 223 1969  (Прочетена 123640 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 12, 2015, 10:28:19
Отговор #210

Неактивен m_g

• Публикации: 1025
  • Warszawa 223, ВАЗ 2101, Š120GLS, 2xГАЗ М21, Nysa
Москвичите са на приятели, които ги колекционират. Една част ги очаква възстановяване, други сигурно ще станат донори.

Май 17, 2015, 17:44:02
Отговор #211

Неактивен dido1903

• Глобален модератор
  • Публикации: 2988
Малко фотоси на Варшавата с фенки от Благоевград  :D

Май 17, 2015, 19:33:36
Отговор #212

Неактивен Toni only Benz

• Наблюдаван
  • *
  • Публикации: 1333
  • *Only legendary Benz*
Мммм даааа ,к'во е парад без Варшава  ;)

Бяха забелязани няколко ,фактически ,Баш Парадасъ или на оригинал - Вьелика Парадувка Благоевградских Паркових Варшовьеских ...  ;D

Юли 19, 2015, 23:44:41
Отговор #213

Неактивен m_g

• Публикации: 1025
  • Warszawa 223, ВАЗ 2101, Š120GLS, 2xГАЗ М21, Nysa
В летния сезон основно си карам колата с кеф и почти не правя някакви интересни неща по нея, но ето, че вчера се заех с нещо, което отдавна исках да свърша.
както е известно, Варшавата фабрично е оборудвана с постояннотоков генератор (динамо) със скромните 18А.
Вчера поставих нови генератор и реле-регулатор от усиления вариант с "колосалните" 25А.
Доста време събирах необходимите части за целта детайли. Сдобих се с реставрирана стойка, както и с планката, която конзолно свързва ухото на генератора с опората, към която се закрепва левия тампон на мотора. Крепежът е с нови якостни болтове, подбрани по размер. Намерих си и чисто нови полски динамо и реле-регулатор.
Идеята на цялото занимание е да повиша заряда на акумулатора без да променям визията на автомобила или електроинсталацията. Колата си остава с + на маса, както си е била винаги.
Разбира се, елементарно е да поставя мощен алтернатор и да обърна поляритета на инсталацията, но аз по тази кола винаги съм се придържал към оригиналните полски решения, добри или лоши.

Ето ги и динамата. Вляво е новото, вдясно - старото. На новото сложих модернизираната ламаринена шайба, вместо стария тип - чугунена. И двете са си заводски за двигателя S-21.

Реле - регулаторите. Новият е с малко по-модерен шрифт на емблемата Elmot:

Новото:

Старото:

В резултат всичко пасна перфектно, работи изправно и съм много доволен:

Преди да свържем финално инсталацията, с колегата Стоян специално намагнитихме динамото, като го пуснахме в режим електромотор, както се пропоръчва и по дебелите книги.
Естествено, винаги мога да поставя обратно старото 18А динамо.

В добавка свалих белите кантове от гумите. Не пасваха плътно и реших, че няма смисъл само да ми стържат новите гуми.
В резултат се получи съвсем традиционна визия, която на мен лично ми допада - напомня ми за времето, когато купих колата.
Сега гумите отстрани приличат на старите Вида 185R15 от едно време, заради страничните канали на протектора.

Август 05, 2015, 19:02:45
Отговор #214

Неактивен Москвич 412

• /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 8
Питанка: Оригиналния алтернатор(динамо) може ли да захрани обикновен CD плейър?

Питанка 2: Би ли ми обяснил каква е схемата с + на маса?

Благодаря предварително!  ;D Варшавата е уникална!

Август 05, 2015, 22:00:45
Отговор #215

Неактивен GT

• Публикации: 1085
Защо не вземеш да прочетеш по въпроса ? Схемата е същата, като с ,,-" на маса. С разлика, че при ,,+" на маса има някои негативи, които при ,,-"на маса са позитиви. Отделно, че двата вида ел.схеми причиняват различни корозивни процеси, които засягат шасито с течение на десетилетията. И не само.

« Последна редакция: Август 05, 2015, 22:36:28 от Тодор Живков »

Август 05, 2015, 23:15:07
Отговор #216

Неактивен fulcrum

• Публикации: 3862
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Защо не вземеш да прочетеш по въпроса ? Схемата е същата, като с ,,-" на маса. С разлика, че при ,,+" на маса има някои негативи, които при ,,-"на маса са позитиви. Отделно, че двата вида ел.схеми причиняват различни корозивни процеси, които засягат шасито с течение на десетилетията. И не само.
Не е толкова съществено , но :
При развитието на съвременната електроника като цяло е много по лесно управлението на сензори и изпълнителни
механизми с ,,минуса''.Наложило се е при всички видове МПС и по целия свят. :)

Момчиле , дай едно кръгче. :D
« Последна редакция: Август 05, 2015, 23:17:20 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Август 06, 2015, 08:01:35
Отговор #217

Неактивен krankenstein

• Публикации: 7072
Това гумаджийницата на семинарията ли е... как можаха да оставят тасовете направо в/у асфалта откъм хромираната им страна? Неслучайно вече избягвам да ходя там...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Август 06, 2015, 16:14:46
Отговор #218

Неактивен GT

• Публикации: 1085
Собственика е виновен. Дори е снимал. Дано това са му били старите тасове. Определено грижата за собствеността не лежи в ръцете на друг, освен в тези на собственика на автомобила. Щом не желаеш да ти се драскат тасове или пренатягат гайки, демонтираш си ги сам, сменят ти се гумите, може и да ти балансират джантите, след това си ги монтираш и стягаш сам. Неписан закон за запазване на лъскавината и резбата.

« Последна редакция: Август 06, 2015, 16:23:42 от Тодор Живков »

Август 17, 2015, 18:50:51
Отговор #219

Неактивен победовод

• Публикации: 867
Не е толкова съществено , но :
При развитието на съвременната електроника като цяло е много по лесно управлението на сензори и изпълнителни
механизми с ,,минуса''.Наложило се е при всички видове МПС и по целия свят. :)

Момчиле , дай едно кръгче. :D

Съществено е и още как.Аз Кирчо съм като децата,разглобявам си играчките.Та преди години разглобих един СD плеър,за да видя какво има в него. :D Със сигурност имаше електролитни кондензатори,нали се сещаш,че при това положение няма как да работи плеъра на Варшавата с плюс на маса.
Иначе,по старото правило че невъзможни неща няма, CD може да се приколхози безпроблемно на Варшавата.По щатната за CD плеъра схема с два кабела от акумулатора и изолиране от корпус.

«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.