Автор Тема: ВАРШАВА 223 1969  (Прочетена 168289 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 28, 2018, 17:55:26
Отговор #240

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
През 2018г. Варшавата я изкарах веднъж за една сватба и това й беше карането. Е, припалвам си я редовно и е в пълна изправност, но все едно - не сколасах да я карам.
Миналата събота се оказа, че трябва да мина Нисата на преглед. Бръм, отивам първи рано рано. Никакъв проблем, оказа се изправна, както се и очакваше.
Тръгвам си и случайно мернах Ладата на приятел - тоя месец и нави 6600км - ходи с нея до Москва и Ленинград, обиколи и Централна Европа и се върна без никакви технически проблеми. Въпросната Лада е след цялостна реставрация след като падна дърво и й смаза тавана преди няколко години.


На Варшавата ми оставаха още 10 дена до преглед, викам си - айде да я мина и нея.
Отивам, запали от раз и излезе уверено от гаража. Пробвам спирачки, светлини - всичко работи. Тръгнах и мина на преглед без никакви проблеми. Много се изкефих, тя наистина работи отлично - дори и по паваж вози уникално меко без тропане и подскоци. Беше леко прашна и й направих едно цялостно измиване - заслужила си е.
Врътнах й едно хубаво кръгче из града.






Сдобих се и с едни страхотни соц ключодържатели, благодарение на колегата Влади. Един полски от FSO (фабриката, произвеждала Варшава, Полски ФИАТ и Полонез), отива на връзката на Варшавата.

В крайна сметка добре й спестих карането на сол и сняг, макар че точно Варшава 223 има страхотна проходимост. Има и отлично за времето си парно, за разлика от Волга М21 и повечето тогавашни коли.
Няма да забравя как в януари 2011г. запали от раз на -24 след 3 седмици навън без да е палена и даже кръгче й врътнах... Тогава на едни цигани - продавачи на тикви им увиснаха ченетата и половин час обикаляха невярващи, докато аз с променлив успех чегъртах леда от вътрешната страна на предното стъкло.



Като се замисля, то май първото ми каране на 4 цилиндъра из София беше точно на сняг. Ето няколко кадъра от края на 2008г - Варшавата все още е обута с гуми Вида 185R15 и си е още на старата, оригинална боя.


Ето тука тамън съм сложил работещ стартер, а навън е -15 и аз с вкочанени ръце се кефя как работи двигателя.


Газ с Видинките на лед... Е, не е много разумно, ама вървеше без особени ядове. Не спираше особено, но както и да е.


Бая съм я покарал на сняг ще излезе.


Тя и сега си е готова - купето няма никъде ръжда, всички кухини са заляти с консервант, гумите са M+S...
Отвреме - навреме ми хрумват разни щуротии, но все пак ако ще карам нещо старо зимата, то вероятно ще е Ниса - тя така и така е за боя.



Ноември 28, 2018, 19:01:58
Отговор #241

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Интересно ми стана това, че Варшавата вървяла добре на сняг.А съпоставимо с Нисата как е?Щото с Варшава досег съм нямал, ама доста Жук и Ниса ми е минало през ръцете, и на тях им знам възможностите. Вярно, че в онези години за които говоря, никой и не беше чувал, че има нещо такова като зимна гума.

Ноември 29, 2018, 00:21:23
Отговор #242

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Варшавата е с 200кг по-лека от Нисата и с хубави гуми върви супер на сняг. Нисата е като Лада с летни гуми - буксува и иска майсторлък дори на равно.
Въобще Варшавата е много по-проходима на кал или сняг. На черен сух път и двете са високи и минават навсякъде.

Ноември 29, 2018, 00:25:55
Отговор #243

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
При Варшавата, би трябвало да има и по-добро разпределение на масите.

Ноември 29, 2018, 09:50:31
Отговор #244

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Именно разпределението на масите е ключово за проходимостта. Нисата, ако е празна, е с тежка предница - там и резервоара е напред (зад шофьора), а той е 55 литра. Затова задните колела с лекота буксуват. Да не говорим, че гумите за Ниса са меко казано негодни за сняг. В общия случай в размера са Видинки и Димитровки със супер архаичен профил на протектора, които никак, ама никак не държат на сняг. Дори и да сложиш гуми Я-248 от ГАЗ-69, те пак са абсолютни дървета. При мен Тойовците са си с камионджийски летен профил и каквото и да правя, няма как да държат добре на хлъзгаво.
Варшавата е с по-малки колела (Нисата е 6,50-16C, Варшава 223 е 6,40-15) и е една идея по-ниска, но въпреки това е много по-проходима. В моя случай със 195/80R15 M+S съвременни джипови гуми няма база за сравнение. Последно по-миналата зима карах на сняг Волгата, седи като нормална кола. В свеж сняг буксува минимално. Все пак това си е класиката за зимно време - добра висока и тясна гума на висока и бавнооборотна кола.
Общо взето и М21, и Варшава 223 имат поведение на джип на задно.


Тая снимка е зимата от Алеко - 1810 м. надморска височина. Пътят само го опесъчават, сол не се слага, с цел опазване на планината. Настилката е паваж - доволно неравен. Северен склон, винаги е влажно и се заледява яко. Има места с доста голям наклон - напримерно змейките точно над манастира. Та Волгата се качва без никакви замисляния. И Варшавата се е качвала много пъти.
Кофти е, ако спирачките не са добре регулирани и дърпа на една страна. Е„ аз се старая всички накладки да са добре регулирани (това се прави ръчно, както знаем).
Логично, каране зимата не е разумно, защото много страда хрома, а и каросерията като цяло.

Ноември 29, 2018, 19:54:52
Отговор #245

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
А коя от двете коли е с по-добро парно? Сетих се, че на времето слагахме в Нисите и УАЗ-ките комплект жигулско парно, отзад, в салона. Тогава вече горе долу ставаха за зимна експлоатация :D

Ноември 30, 2018, 10:28:34
Отговор #246

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
От трите - М21 има най-слабо парно.
Варшавата има яко парно, ако се движи. Слаб й е вентилатора - наследство от Победа, обдухва едвам едвам и то само челното стъкло. Ако е примерно -20, стъклото се заледява и няма размразяване преди да тръгнеш на път. Почва се едно чегъртане, докато не се затопли въздуха в купето. И пак зимата трябва да си имаш парцал за бърсане на стъклото отвътре. Нисата поне в моя вариант има две отделни отопления - едно в краката на шофьора и едно под пасажерската седалка за отопление на задното отделение. Честно казано, ако е една идея по-уплътнена (да не отзява от милион места фабрично), би имала добро отопление. При бавно движеща се кола, двете парна с включени на втора степен вентилатори, правят баня. Вдигнеш ли над 60 обаче, вътре влиза твърде много студен въздух и става кучи студ. На пътника отпред отоплението му е никакво по един гофриран тръбопровод, абе с една дума - не е за каране на дълго и без дебела грейка. Една идея по-добре става като се сложи балатум пред решетката - тя нисата си има 4 отвора за закрепване на такъв допълнителен щит отпред...
Сещам се как я докарвах от Бяла Слатина до София на сняг при -5-6 градуса, а нямаше маншон на скоростния лост и предния вентилатор не работеше. Ама ентусиазъм -нищо не ми стана.

Декември 01, 2018, 15:49:21
Отговор #247

Неактивен qwerty95

  • Публикации: 188
Втора степен на вентилаторите на Ниса? Моите вентилатори имат само една степен. А двете степени на самите копчета включват следните функции: Ляво копче първа степен - вентилатор за стъклата и гофриран хобот до краката на десния пасажер. Втора степен пали съседния вентилатор за краката на шофьора. Дясно копче първа степен - вентилатор в парното под пасажерската седалка, сочещо към задното отделение. Втора степен пали летния вентилатор отгоре на таблото.

Декември 03, 2018, 09:20:12
Отговор #248

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Нещо са ти преправяни инсталациите. "Летният" вентилатор е слаган допълнително. При мен всичко си е фабрично - на първо духа по-слабо, на второ духа по-силно, един ключ за парното при шофьора и втори за парното при пътниците.

Декември 03, 2018, 20:25:48
Отговор #249

Неактивен qwerty95

  • Публикации: 188
Искаш да кажеш, че първи ключ включва и двата предни вентилатора едновременно, а втория ключ само този под дясната седалка?