Автор Тема: ВАРШАВА 223 1969  (Прочетена 168363 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 04, 2018, 10:15:40
Отговор #250

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Да - всеки си командва по едно парно. И на двата ключа има по две позиции с които си регулираш колко силно обдухва.

И като навън е такова скапано време, се сетих как навремето си се разкарвах с Варшавата независимо от това дали навън е мъгла или кал, или не.
Ето тук например ходих да разглеждам една Варшава 204 (има двигател М20 със стоящи клапани, както и боядисана решетка, за разлика от по-мощната 203, която е с висящи клапани и хромирана решетка за експортните версии). В 1968 203 и 204 ги преименуват на 223 / 224.
Снимките са на 10г.





Ето го М20 агрегата - 55к.с., вместо 70 при 203/223.


Тази 204 стоеше от 2005 до 2010-2011 някъде на Гоце Делчев. Беше на бащата на един мой състудент, който уж щеше да я реставрира и накрая какво я направи, не е ясно.

Декември 08, 2018, 22:04:10
Отговор #251

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Не знам на вашите Ниси какво е правено по инсталацията на парните,но щатно действително няма две скорости.Ляв бутон включва парното на пътническият отсег.Десен бутон първо положение включва обдухването на стъклата,второ положение-двата вентилатора едновременно,за стъклата и в краката.
П.П. Около две години служебната ми кола беше чисто нова Ниса товоз,1986 г. производство.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Декември 10, 2018, 09:36:24
Отговор #252

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
В последно време отново много се ентусиазирах на вълна "Варшава".
Поддържам контакти с полски колеги и един от тях ми намери едни неща, които отдавна ми се искаха, но все не намирах смисъл да търся. В крайна сметка смело и безотговорно платих такси за преводи и транспорт грубо два пъти стойността на самите части, но все едно, имал - дал.
Според мен, именно вниманието към такива детайли говорят много за нивото на реставрация и за познанията на собственика.
Според полските колекционери, калобраните, както и външното огледало, са предлагани само като допълнителна афтърмаркет опция. Аз външно огледало не искам, колата така ми се вижда по-автентична и отговаряща на епохата.
Именно поради споменатия факт, всички Варшави в България са с най-различни калобрани, но никога полски. Най-често слагаха силистренско производство за Волга - с еленчета на тях. И моята беше с такива отначало.
В последствие ползвах калобрани от Нива - те наподобяват полските, но нямат надписи.
Е, ето ги новите ми полски калобрани:

Емблемата и надписа са си точно Варшавските. У нас в Силистра са правени калобрани за Полски ФИАТ. И те са с емблема FSO, но е вече в по-новия, стилизиран вариант.

Вторият интересен предмет е този:


Оригинално казанче за стъкломиещото устройство.

Е, изкефих се и с нетърпение очаквам да се разходя до гаража и да си ги монтирам.

Юли 22, 2019, 14:17:54
Отговор #253

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Варшавата я бях изкарал преди месец - два за пръв път през 2019г. и установих, че ми задържа спирачката на предно дясно колело. То като не се кара една кола, стават такива работи.
Сега в събота ударно ходих с Волгата след парада в Банкя.
Ето една снимка на колегата Къци от спускането на Иваняне. Много жега, обаче супер си изкарах!


21-цата както всички Волги няма никакъв проблем с греенето - държи си 80 градуса, въпреки, че асфалтът се размеква вече.

Та оставих Волгата и взех Варшавата. За един час на слънце смених двете цилиндърчета на дясното колело.
Както е известно, на Варшава са същите като на Волга М21 и на УАЗ 469. Сложих ги, обезвъздушихме. Спира, търкаля се, никакви ядове.
Иначе колата си е пушка. Само й показах ключа и веднага заработи. Вози без грешка, успях да я понатисна - всичко й е в изправност.
Сега за събота трябва да се представи в пълен блясък.
 
Ще сме няколко Варшави на първия събор на полските автомобили в Скравена на 27.07 от 11 часа.

Понеже и Нисата я бях зарязал мръсна след основния ремонт, дето го правихме вътре, сега я дадох за основно почистване. Салонът светна - балатума, корите и седалките. И там всичко работи изправно. Много ми е мерак да ги изкарам двете заедно на събора.
Аз и Волгата бих докарал ама хайде, ще го оставим за догодина.


Между впрочем, 21 и Варшава са уж подобни, ама при управление усещането е различно и на първите метри с 223 ми беше доста странно. После естествено свикнах.
« Последна редакция: Юли 22, 2019, 14:30:34 от m_g »

Ноември 26, 2019, 09:58:55
Отговор #254

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Тази година Варшавата само я припалвам отвреме - навреме и почти не съм я карал.
В събота й изтичаше прегледа, та се вдигнах да я закарам на пункта.
На събора в Скравена ми прокапа водна помпа. Купих нова, ама без фланец за шайба и отделно фланеца... Трябваше да ходя на стругар да ми направи един специфичен щифт за шайбата. А днес, а утре и така и нищо не направих.
Та какво да видя, антифриз си има в радиатора. Никъде не е текло по и около колата. Бръм - запали от раз. Отидох си на пункта. Там сума време работи на празен ход. Помпата не капе.
Оказа се, че и на спирачките им е дошла музата и сега на прегледа се получи минимална разлика ляво - дясно колело. Супер!





За догодина съм намислил да я подкарам по-активно. Кога, не знам. Имам пет коли в движение и всичките са готови за каране.
« Последна редакция: Ноември 26, 2019, 10:25:34 от m_g »

Юли 13, 2020, 09:40:22
Отговор #255

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
След като в петък ни пропадна идването до Хасково, а на жена ми и излезе работа и в събота, в неделя реших да отида до гаража и да се позабавлявам.
Поразгледах темата. Оказва се, че от 2017г. насам, вече три години, Варшавата се кара минимално.
Някога правех по 5000км на година с нея, а ето, сега я карам на ГТП и по още максимум 2 пъти на година.
През 2020 един път съм я местил от единия гараж в друг и после от втория в трети. И съм я палил още 2 пъти със сина, защото той много й се кефи.
Та отидох в гаража и реших да я поразтъркалям. Речено - сторено. Течностите са си по местата. Акумулаторът държи. Запали от раз, макар че бензина далече не е свеж вече.
Завъртях едно кръгче до Кремиковския манастир.
Никакви проблеми, работи си. Единствено почистих кабелната обувка на датчика за температурата - от некаране се е окислил и не даваше добър контакт, в резултат на таблото се виждаше повишена температура. Почистих, дойде си на мястото.






Не е мита от пролетта и е прашна:


Сетих се, че глася нещо за нея от доста време. Отидох до вкъщи и изрових подготвеното огледало.
Исторически, Варшава 223 няма нито огледало, нито калобрани от завода. Всичко се е купувало и монтирало допълнително. Съответно - имам си полски калобрани Варшава, реших да сложа и подходящо огледало.
Полските са кръгли, но алуминиеви - те и страничните лайсни са алуминиеви... Хромът си е хром и не ми се искаше да слагам алуминиево. Имам от Вартбург 311, ми не е така готино като хромираното.
Колегата Невен пусна за продажба едно кръгло, ама хромирано. Супер! Логично - основа Волга М21 и огледало ВАЗ 2101. Елементарна комбинация, ама не се бях замислял за нея. Та взех това огледалце от Невен. Тръгнах да го глася и установих, че някой е пилил на шмиргела основата с цел да я слага на нещо.
Разрових - при мене огледала има много. Подбрах непилена основа и перфектна кръгла част и си ги сглобих.
Ето какво се получи - освен, че изглежда автентично и върши работа.






След като години наред бях враг на огледалата, накрая сложих на всичките коли. Полезно е, особено в града.
« Последна редакция: Юли 13, 2020, 09:43:46 от m_g »

Юли 13, 2020, 09:55:00
Отговор #256

Неактивен Alex4real

  • Публикации: 101
Аз пък в събота те видях с Нисата на пазара Димитър Петков и те подгоних да я покажа не жена си :)
Тя е 89 набор демек доста по-млада от мене и хич не ги помни тия возила, но се изкефи яко.

Ноември 10, 2020, 13:51:12
Отговор #257

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
В събота реших да изкарам Варшавата. Запали буквално от четвърт. Закарах я на мивка - не беше мита от пролетта. Заредих гориво, напомпах гумите. Хубаво се поразходих из София и околностите.



Един приятел изкара това много запазено МЗ от последните.


Нощна София от високо:



Юни 30, 2021, 10:58:04
Отговор #258

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Вече четири години Варшавата се кара много рядко. Беше ми протекла водната помпа. Един път тече, един път не тече. Миналата година по някое време купих нова помпа, ама а днес, а утре, и така и не я смених. Февруари ми изтече гражданската и така чак до юни.
Реших, че миналата неделя е деня да си оправя колата. Платих си застраховката. В неделя отивам, подкачих гориво, закачих акумулатора и запали от раз без замисляне. Измих я, а после смених без проблеми помпата и термостата. Отново сложих нова българска чугунена помпа, гресирах я, всичко е наред. Така и така беше без вода, викам дай да сменя и термостата, че нещо се силеше да грее. Речено - сторено. Подмяташе ми се един нов полски TS-3. Сложих го и реших въпроса.

Минах 10-тина километра - колата си работи без грешка. Остана да сипя ново масло в мотора и скоростите и да си я карам по-редовно.
Заредих бензин, напомпах гумите, всичко е наред за момента.



Септември 14, 2021, 09:09:44
Отговор #259

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522


След като смених водната помпа реших, че е крайно време да се повозя на Варшава. Возих се аз два пъти и установих, че спирачката на предно ляво колело задържа и грее. Някога, като купих колата, смених цялата спирачна система без тръбичките с нова. Тоест цилиндърчетата датират от 2009г. и са минали едни 26000 километра. Та преди няколко години почна да задържа дясно колело и му смених двете цилиндърчета. Сега дойде ред и на лявото. Хубавото в случая е, че цилиндърчетата на Варшава 223, както и накладките, са еднакви с тези на Волга М-21 и УАЗ. Отивам аз в магазина и готово. Като в доброто старо време си смених цилиндърчетата при полеви условия. Смених и маслото в двигателя, че не беше пипано бая време. В крайна сметка и колата е минала няколкостотин километра от 2017 насам.