Автор Тема: ВАРШАВА 223 1969  (Прочетена 168376 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юли 18, 2011, 06:50:22
Отговор #50

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
колега прави ми впечатление че нищо не оставяш на случаиноста и влагаш сериозни усилия да подобриш не само вьншния вид както правят доста хора а и техническото сьстояние на колата това сьс сигурност ще те лиши от удоволствието да усетиш трьпката от авария на пьтя поздравявам те за чудесно свьршената работа П.П  между другото вчера ходих кьм триград и пьтьом видях варшавата от широка лька спрях и разговарях сьс собственика и каза че е решил да я продава като на вьпроса ми за цена отговори че му трябвал за работа някакьв джип среден клас  понятието си е доста обширно или паричната  равностоиност на джипа

Юли 19, 2011, 15:06:21
Отговор #51

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
По - приятно описание на операцията "смяна на съединител" не съм чел! Браво Момчиле, няма компромис с качеството и при теб!

Юли 20, 2011, 16:40:13
Отговор #52

Неактивен Котков

  • Публикации: 661
За лепенките на джама,ако не се лъжа най-старите са от 1968.
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Юли 20, 2011, 18:25:23
Отговор #53

Неактивен engineer

  • Публикации: 481
  • 1974 Москвич 412, 1969 Рила 1400
    • http://www.bgclassiccars.hit.bg
Браво, отличен ремонто-репортаж. Не знаех, че скоростната кутия се вади през салона на автомобила, даже снимките като гледам ми се струва, че 2/3 от височината на кутията е в пътническия салон. Оригинално е и приспособлението за събиране на демонтираните елементи  :D. За нас насладата от прочетеното и виняното от снимките, за теб удоволствието от плавното потегляне на Варшавката.

Юли 20, 2011, 23:09:06
Отговор #54

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
 ;D Честно казано, и аз не знаех как се сваля кутията отначало. Знаех за капака на пода, но предполагах, че може и без да се демонтира той. Отивам при едни приятелчета, качихме я на подемника - до тук добре. Гледах, гледах - не може и не може. Гайките на 4-те шпилки са така поставени, че могат да се отвият само с конвенционален гаечен ключ. Нито камък, нито лула или звездогаечен не влизат. Плюс това до горните изобщо не може да се бръкне отдолу - близо са до ламарината, освен това щангите пречат много. На всичкото отгоре се развиват докрай само като същевременно кутията се дърпа назад. А тя не може да се дръпне с монтиран кардан. Хитро е измислено. Срам, не срам, върнах обратно кардана и си се прибрах без да свърша работа. С много чистене и WD-40, взеха, че почнаха да се развиват болтчетата на капака над кутията... А бяха ръждясали и после боядисани отгоре! И така, поохлабих ги всичките, викнах помощ и сменихме съединителя с палцовия... Сега се развиха за нула време - тогава сложих само запазени, осен това намазах всичките с малко грес.
Хубавото на моята кола е, че видимо не е карана зимата и всички резбови съединения са в отлично състояние. До сега всичко се развива лесно. Е, като свалях предна дясна врата за да ремонтираме долната панта, беше мъка. Колко бой с ударната отверка изядоха тия винтове... Нямахме горелка. После минах всички резби с метчик или плашка и пак намазах грес. Старая се да я ремонтирам така, че резултата да ми хареса.

За височината на кутията...
М-20 "Победа" е с изключително архаична конструкция - първите ходови изпитания са правени през 1944г. Това е една от първите европейски коли със самоносеща изцяло метална каросерия. По онова време конструкторите са залагали голям запас от здравина и са се стремили автомобилът да издържи максимално дълга експлоатация. Да не говорим пък какви са били пътищата в СССР веднага след Втората световна война. По тази причина "Победа" е с много висок просвет - 200мм до най-ниската точка от ходовата част. "Варшава" - дори и последния модел 223 има абсолютно същия под. Всички агрегати са поставени така, щото да бъдат защитени при движение по лоши пътища. Така пода на купето е заварен към горната част на праговете, а не към долната, като при повечето автомобили. В кухините, оформени от пода и гредите, са скрити различните възли на автомобила - например шумозаглушителя е заврян под предната дясна част на пода и успешно затопля каросерията - особено лятото пода не може да се пипне. Да, ама няма как да го закачиш, освен ако колата не легне с прага на земята.
Скоростната кутия също е скрита между яки греди - от двете страни и отзад, а пред нея е напречната греда, на която се закрепя задния тампон на двигателя. Страничните греди са доста високи и реално кутията стърчи над пода с 2-3 см. Самата кутия е диста компактна. Освен това механизма за избиране на предавка е разположен на страничния капак, а не отгоре, както е например на "Лада". Съответно тунела на пода е доста нисък. На моята кола изглежда по-висок, защото върху него стои оригиналното кече, после е мокета (на 223 с мокет е покрит само тунела на кардана и една тясна ивица отстрани на седалката), после идва балатума. Освен това на пода отстрани на тунела съм сложил изолация от 18мм микропореста гума. После оригиналните стелки и балатума...
 
По темата за лепенките на челното стъкло от годините на социализма. Намерих и снимах "За екологично чиста столица". Появи се по мой спомен през 1990г. Самата лепенка е хартиена и с годините се разпада. В случая белгийската "Волга" - Дизел е престояла повече от 15 години в гараж на тъмно и лепенката е здрава.






Ето и най-старата лепенка за ГТП. Колата е червения Дофин от рядката модификация със съединител "Ферлек" на колегата Живко.


ПП: Радвам се, че описанието на ремонта Ви допада. Аз самият много обичам да чета как някой ремонтира стара машина. Пък и това е идеята на цялата тема. Не да се похваля с колата, а да покажа, че поддържането на стар автомобил не е невъзможно при наличие на желание и елементарна техническа култура. И че ако човек иска, може все още спокойно да управлява по пътищата някаква архаична машина. Ето, аз съм намислил и тази година да ходя на море с Варшавата. Колко му е? Пък дано някой от хората, които четат, му се доиска да възстанови някоя кола... 
ПП2: Цената на бензина няма да я слагам в едно изречение с понятието "Варшава". Не се връзват някак... ;D Друго е било през 1969-та. Отиваш, пълниш А-86 догоре срещу 18ст./литър. Да не говорим за държавния бензин, дето се е леел като чешмяна вода. Ох-ох, и за бентонита, с който го обезцветяваха... Добре, че смених резервоара, че иначе задръстваше редовно цедката на помпата... :D :D :D

Юли 20, 2011, 23:55:00
Отговор #55

Неактивен Котков

  • Публикации: 661
Ако на някои му се намира такава лепенка за екологичната столица да свирка,аз много искам да си залепя една такава на Москвич-а,че стареца преди време ги махна  :(
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Ноември 27, 2011, 22:20:37
Отговор #56

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Днес закрих сезон 2011.
Преди да изкарам Варшавата на разходка се заех с една дейност, която е необходима за всеки един класически автомобил. Почистване и консервация на декоративните елементи по купето. В случая имам детайли с покритие мед - хром - никел (брони, решетка, тасове), както и такива от полиран алуминии (страничните лайсни). За целата използвах паста на немската фирма Sonax, гъба и мек парцал. Ето я пастата:

Последователсността на работа е следната:
- с гъба нанасям равномерно паста по детайла.


- чакам да изсъхне.
- полирам детайла посредством яко търкане с мек парцал.
- оглеждам се в повърхността.

- кефя се на постигнатия резултат.  :D :D :D


После си правя една прилична разходка из околностите на София и доволен прибирам колата.




За пореден път се убедих в мощното парно на Варшавата. С издърпано докрай перде пред радиатора загрява много бързо и в купето става жега въпреки студа навън.

 

Януари 21, 2012, 15:56:31
Отговор #57

Неактивен RIPAI

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 1
Здравей. Много добре изглежда колата браво за положеното старание ;) Много ми хареса и темата която си започнал и реших и аз да покажа с какво разполагам. На първата снимка е в гаража от които не е излизала близо 3 години. На втората  е вече отвън изкарана на бутане защото неможа да запали и леко поизмита от пепалта. На последната е интериорът. Колата е на ~41к км с оригиналната боя, но както се вижда на снимките е почнала да раждясва. Тази година съм решил да се  заема с това което и ти си направил да я възстановя и да я направя годна за каране. Пред дилема съм да поставя ли газова защото с тия цени няма да е много на оферта.





Януари 21, 2012, 17:38:00
Отговор #58

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
 :D :D :D
Днес въпреки снега реших да видя какво прави Варшавата. Оказа се, че кротко стои и ме чака. Проверих антифриза и маслото в двигателя - всичко е така, както трябва да бъде. Подкачих гориво в допотопния еднокамерен карбуратор. Настаних се на широката, подобна на диван седалка. Часовникът приятно цъка. Дръпнах смукача. Изтеглих синджира за пердето пред радиатора и го закачих на предвидените за целта кукички. С привичен жест натиснах съединителя, изключих от скорост и завъртях контактния ключ. Разнесе се воя на архаичня стартер с размерите на малко куче. След три - четири секунди двигателят басово изръмжа и се събуди от сън. Оставих го да поработи половин минута. Съединител, лоста плавно към волана и надолу... Дългата муцуна на Варшавата се показа от вратата на гаража.
Ето малко снимки:






Поразмърдах я малко по снега, колкото да направя снимките и да загрее двигателя и после я прибрах обратно на сухо и топло.
Обичам си аз старата техника и ми доставя огромно удоволствие да се занимавам с нея.  :D :D :D

******

Колега RIPAI, Варшавата ти изглежда добре запазена и много ми харесва. Смятам, че несъмнено си заслужава да я възстановиш.
Аз бих ти препоръчал първо да смениш "Видинките", с които е обута в момента. После прегледай основно спирачната  система - там частите са взаимозаменяеми с УАЗ и ги има нови от магазина.   После почистване на най-фрапантните ръжди, замазване с кит и бяла боя. Трябва колата ти да придобие вид годен за минаване през "Технотест". За съжаление, вероятно служебно е дерегистрирана, демек свалена от отчет, понеже е със старите номера. Оттам нататък - КАТ и нови номера. Покарай я малко, порадвай й се и събирай средства за най-скъпата част - купето.
След това, когато вече имаш възможност и време, се заеми с купето. Виждам на снимките, че праговете вече веднъж са сменяни - вероятно ще има изненади отдолу. Варшавата е сравнително трудна за правене кола, понеже има шантава конструкция (все пак е една от първите европейски коли със самоносеща каросерия). Освен това всичко трябва да се изработва на ръка, при това и ламарините са бая дебели - долу са 2-2,5 мм.
По отношение на газовата - аз лично нямам нищо против, но едва ли си струва на такава кола. Просто няма да й навъртиш достатъчно километри, за да ти се избие цената на уредбата. Освен това така понижаваш стойността й като ретро автомобил - газ не са монтирали в завода. Ще ти искат и външна пълначка, което значи да изрежеш кръгла дупка на калника, а това е адски грозно.
Твоята 224 е със стария двигател М-20 със стоящи клапани и на бензин при правилни регулировки разхода трябва да е в рамките на 11-12л / 100км.
Мисля, че ако имаш средствата да възстановиш Варшава, това не би трябвало да те плаши кой знае колко.
 
 



Януари 21, 2012, 19:29:28
Отговор #59

Неактивен dyankog

  • Публикации: 81
Трябва колата ти да придобие вид годен за минаване през "Технотест". За съжаление, вероятно служебно е дерегистрирана, демек свалена от отчет, понеже е със старите номера. Оттам нататък - КАТ и нови номера.
Писах в един друг форум, ще го кажа и тук: Ако автомобила е със старите номера и искате да го пуснете в движение, направо отивате в КАТ и го пускате. Не е необходим "Технотест". Иначе аз нямаше да мога да си вдигна главата от работа.
Поздрави и сори за офтопика.
Прави каквото трябва, пък да става каквото си ще!