Автор Тема: ВАРШАВА 223 1969  (Прочетена 168293 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 07, 2014, 17:02:22
Отговор #170

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Карданният вал е слабо място на М-20 Победа и нейните наследници - Варшава, Жук и Ниса. Той е дълъг и тежък и без междинна опора като на Волга М21. Особено при неумело шофиране (каране с ниска скорост на директна предавка и претоварване), шлицевото съединение излиза от строя. От луфта в шлиците се получават характерни вибрации при 80-100км/ч, както и се съкращава живота на каретата. Решението е само едно - смяна с нов.
На моята Варшава след 92000км съвсем нормално си го има луфта в шлиците. След смяната на задния мост вибрациите на висока скорост осезаемо намаляха, но не изчезнаха напълно.
След известно търсене си намерих чисто нов кардан - комплект. Полско производство.
Като сложим, че предният мост комплект е чисто нов (смених го 2013г.), задният е нов, сега и кардана ще сменя, излиза, че от старата ходова част май вече нищо не остана.





Новото си е ново... Луфт в шлиците няма. Остава да гресирам шлиците през гресорката и да вкарам трансмисионно масло в каретата (и те си имат гресорки). Това упражнение се повтаря на всеки 3000км.


Електроинсталацията при Варшава е както при Победа - с "+" на маса. Генераторът е 18А. Е, купих си същия нов, само че от Жук / Ниса от 70-те - с колосалните 25А - това е най-мощния постояннотоков генератор за този двигател. Визуално обаче е същия като стария, а аз държа колата ми да е в оригинален вид. В България на практика почти няма оцелели Варшави с "+" на маса и постояннотоков генератор като моята. Всичките са с алтернатори и "-" на маса.





Декември 07, 2014, 20:03:15
Отговор #171

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Това е една от малкото коли, в които съм наистина любопитен да се повозя, а сега пък съвсем. Много се кефя на това как си употребяваш колите - безкомпромисна поддръжка, с правилните части и разбира се шофиране - адмирации!!!

Декември 07, 2014, 21:45:47
Отговор #172

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Автентичност , красота , една  лекция плюс семинарните и лабораторните упражнения по автомобилостроене за поколенията! :D O:-)
« Последна редакция: Декември 07, 2014, 21:48:49 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Декември 07, 2014, 22:39:58
Отговор #173

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Всеки пост се следи в тая тема  :D Всичко е като по учебник!

Декември 08, 2014, 19:09:31
Отговор #174

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
..... и да вкарам трансмисионно масло в каретата (и те си имат гресорки). Това упражнение се повтаря на всеки 3000км....

Нали каретата се гресират. Странно ми е, че ще ги смазваш с масло.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Декември 08, 2014, 19:43:14
Отговор #175

Неактивен Toni only Benz

  • Наблюдаван
  • *
  • Публикации: 1088
  • *Only legendary Benz*
... а аз държа колата ми да е в оригинален вид.
Шапка свалям,колега - малко са като теб !
Пожелавам ти само приятни моменти с твоите уникални автомобили.  :)

Декември 08, 2014, 20:34:21
Отговор #176

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Нали каретата се гресират. Странно ми е, че ще ги смазваш с масло.

Жоре, точно така е по инструкция за експлоатация на тези автомобили, не само на Варшавата, а и на друга техника от него време. То са интересни и интервалите за обслужване, примерно предницата на същата тази варшава се гресира /а там гресьорки дал господ/ на 2000 или 3000 км по инструкция, поради това, че всичко по нея е на резбови втулки и няма нито един гумен детайл /освен едни пръстенчета, които са прахозащита на същите тези втулки/, освен втулките на паразитния хебел, ама и те не са гума а пластмаса.

Декември 09, 2014, 05:05:49
Отговор #177

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Да, в заводската инструкция е указано, че каретата се мажат с трансмисионно масло и по старите книги има категоричното предупреждение да не се гресират - щом така са казали, така и ще бъде.

Реших да ви покажа още нещо, което чака ред за поставяне на Варшавата:




Че е волан за Варшава, Жук и Ниса е ясно. Ама какво му е на този, дето е монтиран в момента?
Просто след дълго търсене най-накрая си намерих нов немонтиран полски волан - снимал съм му и знаците от завода - същите са като на емблемите за волан, явно ги е произвеждал един завод. има още да го поизчистя, че докато е седял, някой нещо е пръскал с червен грунд, та и по него има... А този на колата е български. Разликата като форма е никаква, но като цвят нашия е черен, а полския леко сивее. Ще каже някой, че това никой не го знае.
Да де, ама на ретро парадите много народ са карали Варшави, Жукове или Ниси и нееднократно са ми коментирали волана, че бил български... Е, пак ще стане полски.
Ето и две снимки на светло:
Оригиналният нацепен от времето волан с особения несъвсем черен полски цвят:

И българския черен волан - не че е лош, ама айде като има полски, ще е с полски:


Воланът е отвратителен за смяна - кабелът за клаксона минава през целия дълъг 1,50м кормилен вал, че и през кормилната кутия...

 

Декември 09, 2014, 17:51:11
Отговор #178

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Да, в заводската инструкция е указано, че каретата се мажат с трансмисионно масло и по старите книги има категоричното предупреждение да не се гресират - щом така са казали, така и ще бъде......

Момчиле, не го приемай, като заяждане, просто искам този въпрос да се изясни. И не го смятай за спам.
Наистина ми е странно написаното в инструкцията. За първи път чувам такова нещо. Не вярвам поляците да са измислили карета, различни от другите. Ако не съм прав, може да ме поправиш :) Имал съм вземане-даване с автомобили с кардани и на всички каретата се гресират. Даже и греста е специална. Но ако няма такава, става и с обикновена. Важното е да има грес вътре. Каретата лагеруват на иглени лагери. На карето има гресьорка, а не пробка за наливане на масло.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Декември 09, 2014, 19:06:56
Отговор #179

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Момчиле, я изкарай оригиналното полско ръководство, да видим поляка какво е написал :D.

Относно волана - тази кола заслужава хубав, здрав волан, дори и нашенско производство. Сега обаче работата е ясно, щом има оригинален, въпреки наистина странния му цвят. Всъщност имало ли е някога волан с цвета на копчетата и ръкохватката на скоростния лост? И още нещо - може ли позицията на волана да е такава, че личите да сочат надолу, а не както е при теб - от емблемата - нагоре?