Автор Тема: ВАРШАВА 223 1969  (Прочетена 168370 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 09, 2014, 19:59:27
Отговор #180

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Момчиле, я изкарай оригиналното полско ръководство, да видим поляка какво е написал :D.

Роска, кардан виждал ли си отблизо?
Да, и на всяко обслужване кардана се сваля и му се налива масло през 3 000 км.
От снимките виждам, че има гресьорка на карето. Убеден съм!
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Декември 09, 2014, 20:13:54
Отговор #181

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Роска, кардан виждал ли си отблизо?
Да, и на всяко обслужване кардана се сваля и му се налива масло през 3 000 км.
От снимките виждам, че има гресьорка на карето. Убеден съм!
Имаааа ;)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Декември 09, 2014, 21:31:04
Отговор #182

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
 ;D
Та ето какво са написали полските другари за Варшава 223:








Втори източник:




И трети източник - вярно, за Волга М21, ама каретата на практика са същите като на Победа и Варшава - книгата я имам и по-запазена, тая бройка ми попадна на първо търсене:






Да вадя за Жук или Ниса - и там пише същото. Каретата се мажат с текаламит и трансмисионно масло. Веднъж на 3000км.

Роска, на воланът става тъмносив с появата на седаните през 1964г. На гърбавите - 201 той е с цвят на слонова кост, каквито са и останалите пластмаси по тяхното табло. Още по-преди  това е бил като на Победа М-20, с три спици и цвят на слонова кост (той вярно си е правен от смола и костно брашно - така е и на Волга М21 и затова се разпада и смърди гнусно). Пластмасата на по-новите Варшави е здрава и дълговечна.

А ако обърнеш волана, няма как емблемата да дойде нагоре - тя се фиксира в три точки под 120 градуса, пък и така си е наистина удобно да си сложиш ръцете на спиците.


« Последна редакция: Декември 09, 2014, 21:39:02 от m_g »

Декември 09, 2014, 21:47:44
Отговор #183

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Момчиле, моля ти се. Това са смешки. Надявам се нещо да е объркано иначе зле.
 С текалемит масло не можеш да вкараш. Само грес. И масло през гресьорка абсурд. Там има една съчма, която се преодолява с налягане. Масла само със шприц и през пробка. Тази операция е просто неизпълнима. Освен това, който е запознат с устройството на карето знае, че дори и да се вкара масло, то веднага ще изчезне през чашките. Масло се слага там където има картер или някакво плискане при мазане. Тук просто маслото няма къде да се задържи. Направо нямам думи да опиша този абсурд. В карето има лагери! Не е проста втулка, като на стартер напр. там се маже с масло.
Както и да е. Целта на репликата ми е, че така добре се грижиш за всички твои автомобили, продължавай все така и си ГРЕСИРАЙ каретата, за да ти служи вярно дълго време новия кардан. Гресира се, докато избие нова грес от чашките - вътр. страна на карето.
п.п. виж, че около гресьорките е омазано с грес. просто няма какво да кажа повече.
« Последна редакция: Декември 09, 2014, 21:54:32 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Декември 09, 2014, 22:16:31
Отговор #184

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Момчиле, моля ти се. Това са смешки. Надявам се нещо да е объркано иначе зле.
 С текалемит масло не можеш да вкараш. Само грес. И масло през гресьорка абсурд. Там има една съчма, която се преодолява с налягане. Масла само със шприц и през пробка. Тази операция е просто неизпълнима. Освен това, който е запознат с устройството на карето знае, че дори и да се вкара масло, то веднага ще изчезне през чашките. Масло се слага там където има картер или някакво плискане при мазане. Тук просто маслото няма къде да се задържи. Направо нямам думи да опиша този абсурд. В карето има лагери! Не е проста втулка, като на стартер напр. там се маже с масло.
Както и да е. Целта на репликата ми е, че така добре се грижиш за всички твои автомобили, продължавай все така и си ГРЕСИРАЙ каретата, за да ти служи вярно дълго време новия кардан. Гресира се, докато избие нова грес от чашките - вътр. страна на карето.
п.п. виж, че около гресьорките е омазано с грес. просто няма какво да кажа повече.
Няма дим без огън и чудеса в техниката , Жоро просто следва пътя на логиката и технологията. :)

И на мен ми е  странно как така масло , какви са тия прецизни допуски и сглобки от средата на 20 век?
« Последна редакция: Декември 09, 2014, 22:18:48 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Декември 09, 2014, 22:35:24
Отговор #185

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Да бе Кире. Автомобилите ми са хоби. В казармата бях шофьор. Извършвал съм СТО на автомобили, чел съм инструкции и технолог. карти и знам за какво става въпрос. Мога да ти кажа и колко точки на смазване има Джугана ;)
Това за карето е все едно да ти кажат да смажеш с масло лагер на главина на колело. Абсурд!

п.п. и да кажа нещо, може би последно на Момчил. :)
Навсякъде, където има гресьорка се гресира, не се слага масло, щото май ми се мярна, че се казва и на други места през гресьорка да се слага масло. Целия кардан с грес.....Всичко що е гресьорка - с грес. То затова се казва гресьорка, а не масльонка. Ако искаш се пробвай с такаламит през гресьорка да вкараш масло и пиши. Аз не съм се пробвал. :)
Освен това пробегът м/у обслужванията се удължава. Съвсем не е нужно да гресираш кардан през 3 000км.
Те са го дали така, щото е с масло :-\ Ти наливаш, то си изтича.
« Последна редакция: Декември 09, 2014, 23:11:04 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Декември 13, 2014, 09:00:30
Отговор #186

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
И все пак, било е с масло. Макар и по-гъсто, трансмисионно, но масло! И на стария мерцедес мазането е с масло, макар и там да е измислено не с пробки, а с една централна помпа, с тръбички до необходимите места. Специално се казва, че слагането на грес е недопустимо. И с това масло се смазват всички шарнири, втулките на ресорите и втулките на шенкелите. При това въобще не се оливат, а смазването става със само 3 /или 4 бяха/ натискания на помпата и то не преди тръгване, а на не малките интервали от примерно 2 000 км. И всичко това е не само на предвоенни коли, но и на следвоенни.

Декември 14, 2014, 15:39:20
Отговор #187

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Да, чета инструкцията и там пише - масло.
Едно време, когато са писани тези книжки имаше трансмисионно масло НЕГРОЛ. Изглеждаше като течна грес. Много гъсто. Сега такова няма. Освен ако не се източи от някой ЗиЛ, стоял 50г. на трупчета. С 90ЕР не става.
Каретата се гресират с мн. тънка грес. Техн. вазелин.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Декември 14, 2014, 16:21:12
Отговор #188

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Жоро, ще престанеш ли да пишеш глупости в темата ми? Моля те.
Че си любител на колите разбрахме. Да ти напомня - аз не съм любител, а професионалист. Знаеш къде работя и с какво се занимавам. Много ме дразни наставническия ти тон - един от двама ни е автомобилен инженер и май не си ти... Бях толерантен, ама ти се оля.
Какво? Помисли, че ще набия 85W90 ли???

 
Нигрол (не негрол - не се прави от негри) аз поне мога да намеря, резерв от едно време.
Мой близък приятел - колекционер и дългогодишен професионалист от бранша, който е почнал 60-те с Победа, още има нигрол и вдругиден ще ми даде. Той от тогава та до ден днешен на една Победа и голям брой Варшави (сега има 3), си маже каретата с нигрол и няма никакви проблеми.
Друг близък приятел и дългогодишен професионалист поставя грес - според него, ако се гресира редовно, няма проблем. Ако те мързи и оставиш греста да спече, ще има да сменяш карета.

Накрая ще купя една разфасовка съвременна грес от службата и ще приключим темата за нигрола. 

Но все едно - успя да ме подразниш.

Декември 14, 2014, 16:37:52
Отговор #189

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Не се карайте, хора, не си струва заради едното му масло  ;)

Нигрол продават и в момента, отговаря на цвета, но не и на гъстотата на стария! Напълно течен, като моторно масло. Иначе си върши работата, но не е "онзи". А по времето, когато са писани тези книжки, когато е имало истинския гъст нигрол - абсолютно не са имали него предвид за употреба! Айде, при единично "гресиране", може и да се набие някак. Но при централното смазване, с каквото са били изключително много предвоенни автомобили и някои следвоенни, употребата е невъзможна. Използвало се е масло, само малко по-гъсто от моторното, докато в студен вид истинският стар нигрол е почти като смола.