Автор Тема: Възстановяването на прототип Фолксваген 38 (VW38)  (Прочетена 5876 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 19, 2015, 09:46:23
Прочетена 5876 пъти

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Попаднах на една изумителна история, развила се в последните няколко години  :D Безкрайно интересна и вдъхновяваща, вижте само какво правят хората с необходимите познания, желание и средства  :D

Накратко, през 2009 г. в Литва, местен ентусиаст открива в някакво село останки от Фолксваген костенурка. Колата е жестоко обезобразена, с под и ходова част от Волга, калници от Газ-69, сменени предо и задно стъкло, табло от Москвич и какви ли не още ампутации и присадки. За разкош е регистрирана като... ДКВ  :) Подобни хибриди не са необичайни за бившия СССР, това е бил начинът дадена кола да продължи да въврви, огромна част от старите автомобили са "околхозени", с двигатели, ходова част и т.н. от това, което е налично и лесно за намиране - руски машини.

До тук нищо кой знае какво. Но от зоркото око на ентусиаста /който е ФВ специалист и председател на местния ФВ клуб/ не убягват няколко дребни детайли - по-остър ъгъл тук, издатина там, наклон на панел и т.н. - от които става ясно, че пред себе си има не друго, а VW38, един от 40-тината прототипи, построени през 1938! До този момент са известни само 2 запазени екземпляра, купе използвано от проф. Порше за изпитания и кабриолет, подарен на Фюрера и по-късно намерен край вилата му в Оберзалцберг.

Малко след откритието, колата е препродадена и попада на възможно най-доброто място, баща и син германци, изключителни реставратори и специалисти по фолксвагените. Постепенно се разбира, че това е колата с номер 06, която е била дадена на водача на програмата KdF, д-р Роберт Лай. В края на войната е била в Кьонигсберг, от където най-вероятно е плячкосана от руски войник и откарана в СССР. Оттук нататък историята е просто фантастична - реставраторите изрязват от останките всичката ламарина от Волга и от по-късни фолксвагени, след което започват обратното изграждане. Изумително, но от най-различни източници намират оригинални части за VW38 - платформата, седалки, волан и какво ли още не. Каквото нямат се изработва ново със 100% точност, като много от частите са копирани директно от оригиналните на ФВ38 от музея на ФВ, чиято реставрация тече паралелно. Резултатът е фантастичен, меко казано, колата е реставрирана на уникално ниво! Първоначално е с двигател и скоростна кутия от модел 39, което е почти същото, но все пак, не съвсем  :) Но скоро намират двигател точно от 38, а малко по-късно - и оригинална скоростна кутия! Това е изумиталната история накратко, а който му се чете, тук я има развита в 200-тина страници  :))

http://www.thesamba.com/vw/forum/viewtopic.php?t=340552&postdays=0&postorder=asc&start=0

и сайтът на реставраторите: http://www.vw38.de/
« Последна редакция: Август 19, 2015, 14:17:02 от dido1903 »

Август 20, 2015, 17:58:43
Отговор #1

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Наистина вълнуваща история!
Никога не знаеш къде ще намериш ценна находка. Колкото до упоритостта и педантичността на майсторите - адмирации!
Кога ли някой и тук ще се похвали с някоя толкова рядка вехтория... ? :)
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Август 20, 2015, 20:00:55
Отговор #2

Неактивен bomber

  • Публикации: 4490
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
От опита ми стигам до заключението, че няма да се похвалят , защото са депресирани бурсуци.
Помагам на който мога, а когато аз попитам с каква кола е, си мълчи, сакън да не му я открадна.
Снимки техни също не качват .
Така си създават имидж на отшелници,чудаци,скъперници и асоциални типове.
Примери много.
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Август 20, 2015, 20:22:37
Отговор #3

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Наистина вълнуваща история!
Никога не знаеш къде ще намериш ценна находка. Колкото до упоритостта и педантичността на майсторите - адмирации!
Кога ли някой и тук ще се похвали с някоя толкова рядка вехтория... ? :)
Ами то такъв имаше в Плевен! Случайно го видях преди ....абе 1988г май беше.По това време се занимавах активно с ремонт на "костенурки".Бях отишъл в къщата на един старец,известен часовникар да му занеса нещо за ремонт.В двора доста окопан в земята  и обрасъл с трева и храсти беше Фолксвагена.Човека ме попита имам ли някакви джанти в повече че му трябва една.Тогава не обърнах внимание,но при следващото ходене занесох джанта която се оказа че не е същата като неговите!Като поотъпках тревата и го огледах ми стана ясно какво всъщност е! Човека категорично не го продаваше.Аз влязох в казармата,като се уволних той комунизма паднал,почнало едно яко строителство...Отидох да потърся стареца,къщата я няма,кооперации с новодомци които нищо не знаят за хората живели преди това там...Та така и не разбрах за скрап ли е отишъл,прибран ли е някъде.....

Август 20, 2015, 20:46:01
Отговор #4

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Малко вероятно е този дядо от Плевен да е имал kdf и изобщо нещо предвоенно! Но и от най-първите следвоенни модели да е бил пак е твърде ценен! През 94 с мой приятел закупихме перфектен Овал от първите (с "показалците" на колонките) от едно дядо от Княжево! Пак беше "потънал"/"вкопан" (буквално) в някакъв двор, но беше комплектен и очевидно добре поддържан технически до последно.  Само 30на минути след го "изкопахме"  вече беше и запален (беше стоял така 5-6 години поне)! Просто занесохме акумулатор, сипахме бензин, проверихме маслото и ... малко по-късно зверчето "летеше" по околоръстното на София. Беше изключително запазен и за съжаление много скоро го откраднаха ! 
« Последна редакция: Август 20, 2015, 20:52:54 от Nik1600GT »

Август 20, 2015, 21:06:29
Отговор #5

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Ами аз точно с "овал" ходех при него,така че няма как да ги сбъркам.....Освен това на живо предвоенния е много по различен от другите,дори и на габарити.Както писах по горе и джантите са други по разстоянията на отворите.Като го оглеждах тогава по подробно установих че реално всичко му е по различно от на следвоенните версии...Пък и щом един приятел има половин Хорх в гаража,кое му е невъзможното да има предвоенен Фолксваген в Плевен?

Август 21, 2015, 09:58:02
Отговор #6

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Много интересно! И напълно възможно. Например военновременните модели, като 82е и подобни, доколкото знам са произведени близо 1000 и са използвани от всички видове войски. Така че нищо чудно някоя да е изостанала тук след германците, или да е докарана като трофей в края на войната. Всичко е възможно! Дано да са го завлекли в някоя забравена плевня, преди да почнат строежите :)
« Последна редакция: Август 21, 2015, 10:00:49 от Teodor »

Август 21, 2015, 11:55:01
Отговор #7

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2476
Това е хубавото на България - като брашнян чувал е! Ровиш, ровиш и все нещо "изскача". А за редки костенурки вече имаше една тема в която се коментераха, та по новата тема - една такава "странна" костенурка имаше "под моста" на Опълченска, на ул. "Три уши", преди да съборят всичко там. Още по странното за нашия народ е, че много хора имат разни "половинки" от коли, но никой не прави опити да събере своята с някоя друга. Лично аз преди месец и половина събрах трима души с 4 половинки, та нещеш ли станаха две коли (не до там интересни, просто Capri Mk1) :) През последните 16-17 г. съм виждал всевъзможни половинки (абе това с половинките, като се замисля е доста интересно, може би трябва отделна тема да се пусне  :) ). Тях принципно никой не ги пуска в БГ за продажба, защото реално са нищо, но навънка редовно се продават! Преди 3-4 месеца колегата си беше намерил на немско-холандската граница 6 "половинки" на BMW 2002, с 2 броя изрядни документи. Така през 2014-та в Австрия разбрах за трактор Porsche - Disel 1958 в странджанско село. Е, дядото вече го беше върнал за скрап, но "брашно" си изпада от тази България  8))
« Последна редакция: Август 21, 2015, 12:33:11 от koruderliev »

Август 21, 2015, 19:13:56
Отговор #8

Неактивен 323bg

  • Публикации: 456
и аз да се включа с една ФВ невероятна история ,през 88г в Пловдив в близост до Р-Т Бялата воденица пред една нова тогава къща беше изхвърлено нарязано на 3-4 парчета само купето от кафява тъмно костенурка кабрио .Направи ми впечатление предното стъкло което беше право от горе и с лека извивка долу и заключих след години като се замислих че беше Хебмюлер или кабрио от тези години 50те
Купето нямаше шаси и стоя на улицата поне 1месец без никой да го вземе ,желязото бе 4ст мисля  ??? и аз го разглеждах почти през ден като минавах оттам и беше по различно ,с по издължени капаци т.н. за сравнение на 150м до нас и от хебмюлера имаше един човек с овал който го караше и сплит който стоеше за резерва. Та така...........