Автор Тема: BMW E12 520 1980 - RESTORATION PROJECT  (Прочетена 25293 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 11, 2015, 22:43:50
Прочетена 25293 пъти

Неактивен Stancho Atanasov

  • Публикации: 19
Не мина много време, откакто седнах зад волана на Е12 и успях да се сдобия с един екземпляр. Автомобилът е произведен 1980 г. Аз съм трети собственик. Реалните километри не са известни, понеже скоростомера не работи (монтирана е 5 степенна скоростна кутия, която няма привод за това табло). Купето на пръв поглед изглежда добре, но в последствие се оказа, че има доста ръжда на "обичайните" за този модел места... което означава доста работа, преди това купе да стане добро.
Двигателя е М20 B20 - 6 цилиндров с карбуратор SOLEX 4A1. Пусковото устройство на карбуратора не функционираше, както и основните хранителни системи бяха запушени, което водеше до липса на празен ход и шофиране с постоянно натиснат педал на газта и спиране с лоста на ръчната спирачка. В крайна сметка успях да я закарам до новата и къщичка - цяла. Предните спирачни апарати бяха спекли и се наложи усилена работа по раздвижването им. Има сериозен луфт на кормилната система. Амортисьорите са свършили. Задните носачи са в лошо здраве и трябва да се подменят.

Ето няколко снимки за основна представа:
















Някои буталца бяха буквално срастнали с апарата...




Махнах фаровете за мъгла и престилката, просто с тях се губеше чара на този модел. Престилката ще я запазя ако евентуално си променя мнението по-нататък...



Идеята ми е да направя пълна реставрация, като се гони максимален брой на оригиналните детайли. За няколко дни успях да разглобя и почистя карбуратора, смених високоволтовите кабели, проверих свещите. Регулирах клапаните и някои други дребни детайли. Но за тези неща подробно ще опиша в следващите постове.


А! И да не забравя да изкажа искрени благодарности на Георги Димитров - DMC за съдействието и подкрепата от самото начало! Без него, този проект нямаше да се случи.

Септември 11, 2015, 23:19:14
Отговор #1

Неактивен Toni only Benz

  • Наблюдаван
  • *
  • Публикации: 1088
  • *Only legendary Benz*
Честита придобивка колега.

Колата не изглежда много "малтретирана" и е доста запазена впредвид годините и.

Явно е добре съхранявана.

За километрите и - к'во значение има щом ще и правиш цялостна реставрация.

Но като гледам педалите, волана, мокета, корите на вратите, маншона на ск.лост - явно не е на много.

По мое мнение - повече стояла, отколкото карана.

Успех и повече снимки на процеса.   8))


П.П.

А с DMC-то "подръка" си в +
« Последна редакция: Септември 11, 2015, 23:27:37 от Toni only Benz »

Септември 12, 2015, 01:06:54
Отговор #2

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Мноого е яка с ББС спойлерчето и престилката, иска и едни стайл 5 17-ки и ще стане трепач! Дано я доведеш в състоянието, в което заслужава да е.

Септември 15, 2015, 21:11:08
Отговор #3

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Честито, Станчо!

Аз само бях чувал за тази кола, но не си я представях толкова свежа!
Честно казано не вярвах толкова скоро да се подредиш с Е12 :)
Много се радвам защото моделът е много елегантен и същевременно способен да радва шофьора, а при теб ще си възвърне качествата 100%.

Колата е кукла!
П.С. Тайно и аз си мисля, че бих карал Е12, но май още не мога да си го призная  O:-)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 15, 2015, 21:18:57
Отговор #4

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Леле, Станчо, габровската група яко се заформяте с тия Е12-ки .
Но с нивото на 2104-ката много си вдигаш летвата  ;D . Ако имаш сили и  с БМВ-то да се представиш така ... ще станеш просто лидер .
Успех !

Септември 15, 2015, 23:17:29
Отговор #5

Неактивен slavkov_e21

  • Публикации: 45
  • BMW 316 e21
Много добра база. Честита да ти е, преди всичко и много безаварийни километри. Колата наистина изглежда много добре, пожелавам ти успех с реставрацията и следя с огромен интерес  O0

Септември 15, 2015, 23:19:41
Отговор #6

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Включвам се и аз.
Първо колата е прецедент в България, защото има документи и плащани данъци :)
Освен това, от 85та година е в ръцете на един и същ собсвеник. Наистина рядкост.
Колата е от последните Е12ки и е сравнително базова като оборудване - освен шибидаха и оборотомера няма други екстри. М20Б20, солекс 4А1, механична секторна кутия,  съвсем стандартно.
Важното обаче в случая, че колата е документално изрядна и е права, няма удари. Има тук там ръжди на обичайните места, но съм сигурен, че Станчо ще ги пребори.
Много се радвам, че още едно Е12 ще бъде възстановено, а още повече се радвам, че ще е с "ЕВ" регистрация :)
Сигурен съм, че в ръцете на Станчо колата ще получи заслужено отношение, освен това съм сигурен, че и той ще е доволен от резултата, защото Е12 си е една доста приятна и практична кола.
Тези стари БМВ-та може да са скучни за доста хора, но замислете се вижда ли ли сте такава кола на живо и колко изобщо са останали да се движат в БГ. Аз виждам такова в движение веднъж на 2г. Така, че адмирации за избора и смелостта на новия собственик.
Аз разбира се ще помагам с каквото мога.

Ето една снимка и от първата поява на новата акулка пред столичната публика:




Айде, добре дошъл в ШАРК КОНТИНГЕНТА!!!
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Септември 19, 2015, 22:50:42
Отговор #7

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
На срещата на Узана разбрах,че Жорката има голям мерак да спаси въпросната Е12-ка и да я даде в "правилните" ръце  :D Съдейки по Ладата на Станчо явно целта е изпълнена.
Поздрави!  :) и успех!
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Септември 28, 2015, 21:42:23
Отговор #8

Неактивен Stancho Atanasov

  • Публикации: 19
Благодаря на всички за подкрепително-мотивиращите думи! :)  Ще се постарая да оправдая очакванията ви, но ще е нужно време. Занапред идеята е да се отстранят почти всички технически неизправности. През това време да усетя по-добре автомобила и да си изясня концепцията, която искам да следвам. Цвета почти сигурно няма да е този. Трябва да е такъв, който пасва на бежов салон, въпреки че имам и синия салон, някак се насочвам по-скоро към светлия. Стои доста по-свежо и отваря колата (така мисля сега разбира се, за всеки случай мисля да запазя синия).

Ето малко хронологична информация от свършеното за няколко седмици:

Първото нещо, с което се захванах беше карбуратора, понеже двигателя "работеше" ужасно, без празен ход, преходните режими представляваха едно лашкане... изобщо беше страшна мъка да се придвижва това нещо :)

И тъй, като получих бонус от стария собственик - един карбуратор - реших да започна с него:



Направих основно почистване понеже беше задръстен с какво ли не. За радост платната останаха сравнително здрави след разглабянето.



Има какво още да се желае, но нямах време да изпипвам детайли. Просто трябваше да успея да го събера и настроя.

Това е карбуратора, с който взех колата. По-нов модел е но си е SOLEX 4A1. Има малки разлики в конструкцията и добавена система с електрически клапан за вентилация на поплавъковата камера.




Това е вече ревизирания карбуратор след успешно запалване на двигателя.

Има две системи, които участват в студения старт на двигателя и имат букси, но не бяха свързани. До колкото разбрах чрез тях се постига ускорено преминаване на обогатения режим, но най-вероятно се свързват през датчик. На този етап съм ги оставил до изясняване на случая.




Клапаните тракаха адски силно и дойде техния ред. Разпределителния вал се оказа много износен на места. Някои кобилици имаха луфт около милиметър... Определено трябва да се подмени тази част но на този етап ми оставаше просто да ги регулирам. Стана сравнително бързо. Двигателя утихна, особено докато е студен. При нормална работна температура започват да се разтракват отново, но с този вал надали може да се постигне нещо по-добро.





Междувременно смених маслото, кабелите на свещите, самите свещи и чукчето. Жоро DMC ми предостави делко с датчик на хол и комутатор, остава да намеря инсталация, за да подобря и запалването.



Спирачната система продължи да прави проблеми от време на време и се наложи да поработя върху нея. Успях да намеря подходящи маркучи за предните апарати. Но не предполагах че всички тръбички са се заварили една за друга. Сякаш бях първия който се опитва да ги развие след деня на производството... Доста от тях се скъсаха и имаше малко тичане по магазините, докато открия подходящи, но в крайна сметка нещата се получиха. Тук пак да благодаря на Жоро DMC, че ми съдейства с комплект ревизирани спирачни апарати, докато успея да сторя това с моите. Десния диск е доста крив и лагерите съответно разбити. Трябва да се сменят.













Това са остатъците след борбата...



Ето и няколко интересни детайла отново предоставени от Жоро, преден мост с хидравлика.







Задни носачи с дискови спирачки.






Вероятно съм пропуснал да спомена някои неща, но в общи линии това е основно свършеното по колата до този момент. Нямаше как да направя снимки на всички процеси.

Следва да сменя антифриза. Да намеря читав разпределителен вал и евентуално части за 2,3 литровия вариант на двигателя.

Октомври 04, 2015, 18:33:48
Отговор #9

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Много ми харесва e12, надявам се, че у нас ще успеят да се запазят няколко такива, защото вече се все по-рядко срещани, а читави такива пък съвсем. Колега, успех с проекта, дръж ни в течение, колата ти е много яка!