Автор Тема: BMW E12 520 1980 - RESTORATION PROJECT  (Прочетена 13872 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 12, 2017, 21:06:36
Отговор #50

Неактивен Stancho Atanasov

• Публикации: 19
Напълно разбирам негативните отзиви за работата по изкърпване и подготовка на купето. Няма да влизам в подробности през какви премеждия преминах, а имеше доста, и на какви лъжи и обещания се наслушах, изгубвайки повече от година в разправии с майстори. Резултата, който виждате струваше 5000 лв., много нерви и изгубено време. Тук може би ще възникне въпроса, защо не смених майстора, след като видях, че нещата не стават както трябва? Ами първо - благоволих да му дам по-голямата част от сумата, като капаро(моя грешка, която осъзнах в последствие) и второ - преместването на изцяло разглобено купе не е лесна задача, въпреки, че в крайна сметка го направих два пъти, понеже търпението ми се изчерпа съвсем и смених майстора след една година... Купето беше на половина боядисано, оставаха 4 врати, преден капак, престилка, калници и коша. Втория майстор си свърши работата за около месец. И така цялата сага продължи общо година и 3 месеца.
Разбира се, 6 месеца след като първия майстор започна работа и видях, че нещата не вървят никак добре, потърсих професионална фирма, която да се заеме цялостно със задачата и да гарантира качество. Офертата за кърпене и боядисване беше над 9000лв., като можеха да започнат работа най-рано след 3 месеца. Вече бях дал над 2000лв. на майстор №1 и силно се съмнявах да мога да си върна нещо от тях. С две думи трябваше да реша дали да инвестирам 11000 за боя и да изчакам още около година. Това значително надхвърляше предвидения бюджет същевременно интериора, окачването, двигателя и всички останали части бяха приютени в 3-4 гаража на приятели из цяла София и нямаше как да останат още дълго. В крайна сметка се примирих с качеството на кърпенето и боята. Но това не беше всичко, междувременно се оказа, че почти всички детайли на окачването трябва да се сменят, цялостно да се ревизира спирачната система. Скоростната кутия се оказа с износени зъбни колела. Двигателя претърпя цялостна ревизия. Това доведе до още доста непредвидени разходи.

Това е накратко...

Декември 13, 2017, 08:14:26
Отговор #51

Неактивен hydrometalique

• Публикации: 1722
    • http://www.dsclub-bg.com
Все едно аз съм го разказал ... Пък и не само аз, повечето от хората, които се занимават с това хоби имат същите главоболия.
Даването на капаро и невъзможността на размотаваш насам-натам разглобен кола е мъртва хватка , от която няма лесно излизане. При колегата Станчо сагата е продължила година и три месеца, при мен - три години. Мда.
Ще си позволя да направя някои разсъждения в посока отношенията на клиентите с майсторите, ако модовете преценят да ги изместят в друга тема или изтрият.
Понеже , както споменах, голяма част от ретро ентусиастите са в търсене на нормални отношения аз съм имал опити да си правя предварителни договори с майсторите. И това е напълно естествено - дават се камара пари, не се прави договор, не се упоменават писмено и договорено срокове, не се издават и документи , дори елементарни ордери в повечето случаи. Реакцията на повечето е да ме гледат странно, някои агресивно, повечето - тъпо. Във всеки нормален сектор с финансови отношения се поставя договорена рамка, но в автомобилния като цяло - не. Колко струва - колкото толкова. Колко време - за колкото стане. Какво качество - каквото дойде. Като не ти харесва - айде файром.
Естествено нещата не изглеждат така с фирмите, които работят основно за външен пазар и цените за този тип услуга за много по-високи от средните. Предполагам обаче има и някакво спокойствие и гаранция. До момента , в който няма регулиране , макар и базово по линията клиент - изпълнител, ще трябва да се задоволяваме с това качество на изпълнение и последствия с нервни разстройства.
Така мисля аз, малко утопично, но не и невъзможно. Щом в другите области на търговията и услугите съществува, може и тук.

П.С. Апропо, моят майстор, след като се сдоби с две записни заповеди за тригодишния си тарикатлък още ми звъни от Англия, където емигрира, да ме пита дали ще има проблеми, понеже са с многогодишна давност  >:D

Декември 14, 2017, 14:52:30
Отговор #52

Неактивен boykoff

• Публикации: 288
Привет колега, адмирации за проекта и за факта, че си на финалната линия. Дълги години ще си те радва колата (както и нас), особено ако си има гараж. Относно кърпенето: в момента правя една от моите коли при майстор, от който съм доволен. Да, бави се, да, не всичко е супер стриктно, но пък няма замазвания и скриване на проблемните места от негова страна. Както и да е, сега карам ежедневно кола, която е правил преди 7 и половина години, седяла е през цялото време отвън и има вече своите забележки. Обаче ако същата тази кола беше през това време в гараж и се караше само на хубаво време за кеф, то сигурен съм, че сега щеше да изглежда кукла. А тогава бързах да я направя, не съм я разглобявал на голо купе, не съм я песъкоструил. Сменихме доста от ламарините и изчистихме и намазахме колата с епокси, до колкото позволяваше факта, че окачване и т.н си бяха на нея. В общи линии си беше "първи стъпки в реставрацията"  :) . Та БМВ-то ти си е супер, ти си му знаеш забележките, но и на теб основно ще ти носи удоволствие. Пожелавам ти скорошен дебют и да ви виждаме често по паради!

Поздрави: Бойко

Март 15, 2018, 17:17:29
Отговор #53

Неактивен dido1903

• Глобален модератор
  • Публикации: 2736
Ето Акулата на слънце. Предполагам, че Станчо има още снимки от фотоапарата си и ще се включи.  :)
Много ми харесва този лек зелен цвят.

« Последна редакция: Март 15, 2018, 17:22:01 от dido1903 »

Май 11, 2018, 21:58:13
Отговор #54

И все пак да продължа темата в сравнително хронологичен ред.

Някъде в края на летните дни, година 2017...

Оригинален бежов мокет не успях да намеря и в крайна сметка сложих от Е28. За съжаление не успя да се изпере много добре, но други варианти нямаше и за сега се примирих с този.

Стъклата с които разполагах бяха 50/50 безцветни и зелено тонирани. В крайна сметка успях да намеря оригинални нови триъгълници, задно стъкло и предно дясно пасажерско. Предно - мисля беше китайско. Задно дясно пасажерско - турско. Останалите две бяха от донори, но в много добро състояние.

След първоначален монтаж на предно и задно стъкло и няколко часа активна борба за монтаж на алуминиевите лайсни и клиновете търпението ми се изчерпа и свалихме стъклата. Монтирахме лайсните и клиновете, докато уплътненията са на стъклата. След това монтирахме без особени трудности използвайки метода с въже.

Монтирах модула с педалите, сервото и спирачната помпа. И тук беше следващата изненада. Хидравличната кормилна кутия беше в колизия със сервото...

След малко размисли и ровене из мрежата, се оказа че има три вида серво в зависимост от окомплектовката на двигателя:

За моя радост, Васко(собственика на гаража, в който сглобявахме) имаше варианта, който е с по-малък външен диаметър и след бързо освежаване и боя беше монтирано.

След цялостното асемблиране на предното окачване се появи една странна хлабина в левия носач. Виновник се оказа ейтози красавец:

За радост имаше налични 2 последни бройки в дарукар на прилична цена. Монтажа обаче се оказа кошмар... ето резултата след 3 часа мъки и прилагане на свещени заклинания:

Дойде ред и на двигателя, скоростната кутия и изпускателната система:

Колекторите и тръбите + първо гърне са от Е21, но паснаха очудващо добре:

Старите задни носачи бяха неспасяемо изгнили и бяха заменени от здрави с дискове от по-мощните модели.
Спирачните апарати претърпяха цялостна ревизия и пребоядисване, нови буталца и т. н.
Нови спирачни дискове, накладки, челюсти и жила за ръчната спирачка, спирачни тръбички.
Успях да намеря и нови амортисьори.

Съвсем забравихме, че полуоските с които разполагаме са за барабанните носачи и са с по-малък диаметър. За радост се намериха от усилените и след смяна на маншони бяха монтирани.

Оказа се, че предния капак не пасва добре. След известно умуване и мерене се оказа, че колата е претърпяла козметичен удар в предната лява част, като има изкривяване от 8 mm на носещата конструкция на пантите на капака и 14 mm в централната част, на която се закрепват решетките и бъбреците. На по-късен етап с помощта на Ники Борисов успяхме да изтеглим 8 милиметровата деформация а 14 милиметровата компенсирах с дистанционни втулки. Другия вариант беше да се качи колата на дозер и да се разпъва, което щеше да доведе до нуждата от пребоядисване на доста детайли в зоната на коша и праговете. Просто нямах никакво желание да се срещам отново с бояджии... и то при положение, че ги помолих да обърнат внимание на предницата, понеже имах подозрения за изкривявания... но да не влизаме в тази тема отново...

За съжаление се налагаше да бързаме при сглобяването и нямах възможност да направя снимки на всички етапи, реално гореописаното е много малка част от нещата, които се случиха, но все пак дава повърхностна представа за процеса.

Следва продължение...
« Последна редакция: Май 11, 2018, 22:38:29 от Stancho Atanasov »

Март 31, 2019, 15:01:13
Отговор #55

Неактивен dido1903

• Глобален модератор
На Калояново 2019 имах удоволствието да пътувам с този прекрасен автомобил!
 :)

Април 01, 2019, 14:09:50
Отговор #56

Дидо, благодаря за снимките и компанията :) Събра се много приятен Е12, Е24 сектор.

Април 01, 2019, 15:19:26
Отговор #57

Неактивен Acropolis 1800

• Публикации: 100
Невероятният френско-немски дизайн на мосю Брак, с този оригинален спойлер и класически за Е12 цвят, са просто недостижимо красиви. Винаги съм искал Е12, но това си е за отличници.
1982 Шкода 120L, прецизна чехословачка без точка ръжда, продадена
1985 БМВ 520i, красива италианка с оригинални спойлери Зендер и джанти Алпина, продадена
1995 Понтиак Гранд АМ, Спорт Седан, профсъюзен американец, продаден
1987 Москвич 2140, отчаян руснак, оригинален соц тунинг и картичка на Саманта Фокс

Юни 12, 2019, 17:35:05
Отговор #58

Неактивен dido1903

• Глобален модератор
На Спасовден-2019!  :)