Автор Тема: За даруването с купи, първите награди и изкуствените класики ....  (Прочетена 22599 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 06, 2015, 10:17:49
Прочетена 22599 пъти

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
... a на този парад пак неговата реплика на легендата Ланчиа Рали 037 спечели голямата награда :)

Това вярно ли е...? И ако тази кола, на която от сто километра й личи, че е подобие, дори не реплика на 037 Rally, та ако тя е взела "голямата награда", надявам се, че е имало още по-голяма награда за предвоенния червено-чер Steyr! А тъмният SS 100 оригинал или реплика е?
« Последна редакция: Октомври 07, 2015, 22:38:17 от Speeder »

Октомври 06, 2015, 11:34:56
Отговор #1

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Щаерът е на организатора Тончо Желязков и получи също приз май за дебют на най-добре реставриран автомобил. Ягуарът е прекрасна реплика от колекцията на оня англичанин живеещ у нас, за чиито коли Speeder написа цяла тема. Колкото до Ланчата, разбира се трудно е да се доближи до оригинала. Нарочно не съм снимал мотора, който изглежда e от някаква модерна Тема 16V, но това е разбираемо, най-вече във визията ме дразнят неподходящите джанти и предна решетка, които лесно можеха да се заменят с близки до оригиналните. Все пак се радвам, че наградата получи именно такъв тип автомобил, за да се поощри този досега пренебрегван у нас клас рали-бегачки и техни реплики. За жалост не успях да поговоря със собственика, за да ми каже откъде е намерил купе за база - вероятно Бета Монтекарло, което също е не просто рядък, а направо липсваш у нас модел.
« Последна редакция: Октомври 06, 2015, 11:46:16 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 06, 2015, 12:11:24
Отговор #2

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Митак, да се стимулира правенето на реплики е едно, но да направиш подобие е друго. Това не бива да се поощрява. Учуден съм, че точно ти си го написал, защото ти самият имаш реплика и си съвсем наясно. Пример за реплика са двете коли на братя Бабачеви - с правилното оцветяване, с правилните джанти, халогени, карбуратори... Това, че хората се радват на една кола, не означава, че тя е достойна за т. нар. "голяма награда". А на всичко отгоре това влияе и на стойността на въпросната награда и съответно проява. Но явно критериите на организаторите, били те пловдивски, варненски, старозагорски са доста сходни... Но то пък какво ли значение има, важното е купи да се раздават, да се снимаме с тях, да кажем, че пак имаме купа, поредната... Пък какво се омацало във Варна или (примерно) Пловдив - да си замълчим, че да не се караме, нали така... И да подчертая - нямам предвид технически грешки. Имам предвид някои съвсем нарочни и целенасочени решения.
И ако трябва да се върна на конкретната проява, ми се ще да разбера SS 100 каква награда е получил?

Октомври 06, 2015, 14:42:32
Отговор #3

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Съгласен съм, но за съжаление такива са ни засега възможностите и според мен всеки опит в тази насока би трабвало да се поощрява, независимо доколко е съвършен... в тази връзка да отбележа, че репликите на братя Бабачеви и особено моята също са по-скоро подобия, в които обаче стремежът е максимално да бъде уловен духът на епохата им. За съжаление тук опираме отново до ограничените финансови възможности за използване САМО на оригинални части. Ако беше моя Ланчата /еех, мечти :)/ никога нямаше да избера такива модерни тунинг джанти и щях да си изработя решетка по модел, близък до оригиналната - тези неща дори не са сред скъпо струващите в подобен проект. Но въпреки тези забележки мога да имам само адмирации към човека решил да възроди рали-легенда, която не е стъпвала у нас през последните над 30 г.
Относно наградите - ясно е, че тук има и други фактори, като спонсорство, местни дружби, симпатии и прочее, но ако използваме световните стандарти и критерии ще е доста трудно да се намери сред събралите се автомобил, заслужаващ първата награда. За Ягуара признавам, не съм сигурен как точно го призираха, понеже през повечето време бях увлечен в разговори с колеги и не внимавах особено в награждаването :shy:
« Последна редакция: Октомври 06, 2015, 14:46:49 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 06, 2015, 15:31:41
Отговор #4

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Мите, аз нямам абсолютно нищо против този, който е направил Lancia-та, още по-малко към собственика й. На мен също ми харесва тази кола и също бих искал да я притежавам, а джантите, фаровете, маската й са най-малкият проблем. Проблемът е в това, че тази кола е получила "голямата награда" - факт, който касае само този, който е допринесъл за взимането на това решение и е ощетил някой с това. Дразни ме и фактът, че никой и дума не е обелил за това. Никой нищо не каза и за "Родопи 2015". Всички знаем, ама всички си трайкаме. Що? Щото някой е дал пари за купи и има право, така ли... Ами такава ни е цялата държава, такова ни е мисленето, такова ни е хобито... Но ако целта е само да се снимаме с пластмасови купи за FB - ами постигната е, чувствайте се удовлетворени.

Октомври 06, 2015, 17:03:16
Отговор #5

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Нали има и ралита, на които дават заслужени награди? Всеки си избира къде да ходи.

Аз затова отивам за разходката и срещите, а не за купа.

Айде стига демагогия! :)

П.П. Ягуарът СС100 е реплика също, но е по-стойностен от повечето коли на парата. Даже точно тези реплики са признати за регистрация в Ягуар клубовете тъй като използват автентични части от XJ6 и са произведени в UK.

Ланчата много кофти контрастира в останалата колекция на собственикът и , но всеки решава как да си харчи парите. Пък и нали всички сме индивидуалисти и странни птици ?! :)
« Последна редакция: Октомври 06, 2015, 17:08:23 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Октомври 06, 2015, 17:16:11
Отговор #6

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Демагогия...? Ако репликата е отправена към мен, се чудя коя точно е заблудата, с която се опитвам да ви убедя в правотата на тезата си...?
Относно ралитата и "заслужените награди" - не ми се ще точно аз да разплитам тая интрига, защото не съм бил пряк участник в последното проведено такова мероприятие... Което обаче съвсем не променя фактите и моето право да се дразня от тези шуробаджанащини, в които е оплетено цялото ни битуване, барабар с хобито.
Разходката и срещата с приятели е ясна - най-хубавото нещо, въпреки схемите на организаторите ;)
Митко, последното не е персонално към теб, но много хора казват "аз не съм за една купа", обаче на повечето си снимки гордо си позират с купите, което вече безусловно отива в графа "демагогия"...

Октомври 06, 2015, 17:29:27
Отговор #7

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Ако искаш, направи една нова тема за Панаирджийските коли, Чалгата сред класик автомобилите и Наградите на ретро парадите и ще го разнищим този наболял проблем.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Октомври 06, 2015, 19:36:39
Отговор #8

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Момчета, всичко казано дотук за фалша по нашите ретро паради и ралита е вярно, но явно за хората, които това ги дразни повече от удоволзвието от участието им изходът е само един - вместо за няколко нашенски мероприятия да събират пари за едно, ама истинско в някоя "бяла" държава... и някои хора вече точно това правят. Само че за повечето от нас все още за съжаление е трудно осъществимо, пък и колите ни не винаги са на нужното ниво за подобни пътувания и представяния...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 06, 2015, 21:26:17
Отговор #9

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Мите, аз нямам абсолютно нищо против този, който е направил Lancia-та, още по-малко към собственика й. На мен също ми харесва тази кола и също бих искал да я притежавам, а джантите, фаровете, маската й са най-малкият проблем. Проблемът е в това, че тази кола е получила "голямата награда" - факт, който касае само този, който е допринесъл за взимането на това решение и е ощетил някой с това. Дразни ме и фактът, че никой и дума не е обелил за това. Никой нищо не каза и за "Родопи 2015". Всички знаем, ама всички си трайкаме. Що? Щото някой е дал пари за купи и има право, така ли... Ами такава ни е цялата държава, такова ни е мисленето, такова ни е хобито... Но ако целта е само да се снимаме с пластмасови купи за FB - ами постигната е, чувствайте се удовлетворени.
Роско , недей за купите , въпроса там стои много дипломатично и поуките от събитието са извлечени. Знам че много добре ме разбираш
говорихме си много детайлно и всички ралиджии сме на абсолютно едно мнение. От София , Варна , Пловдив , Стара Загора , Смолян
и т.н. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987