Автор Тема: Автомобилите в нашето семейство  (Прочетена 2981 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 31, 2019, 14:33:32
Прочетена 2981 пъти

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Ще започна с камионите на дядовата "Тракийски транспорт" ООД. Предимно американски "Мак". Преживяли войната и мобилизацията, за да бъдат национализирани след 9 септември 1944. На него и на неговия ортак оставили общо един камион. Карал с него дърва от Батак, за да изхранва семейството - 3 свои деца и 3 осиновени. Карал го е на дърва, имал германски газ-генератор на малко ремарке. Първо пали печката, с малки дървени парчета, май на бук най-добре вървял, но в никакъв случай не на чам, че запушвал филтрите. След 15-20 мин тръгва. Скорост - 30-40 км/ч. На всеки 10-15 км спира, да добави дърва.

.

Януари 31, 2019, 14:45:51
Отговор #1

Неактивен тетевен

  • Публикации: 229
Много интересно---преди 10 г. се бях засилил да правя газ-генератор -НО после се отплеснах и зарязах всичко.......................Да са намери някой да изкара такова чудо на някой парад ще бъде впечатляващо..............................

Януари 31, 2019, 18:02:20
Отговор #2

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Дядо ти е мъдър човек ... ако не бяха му "отрязали крилата" сигурно сега щеше да си наследник на огромна транспортна фирма.
retrobs.com

Февруари 05, 2019, 23:24:03
Отговор #3

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
супер интересна история :)

Февруари 05, 2019, 23:51:35
Отговор #4

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Да, страхотна снимка и историа.
Наистина, ако имаш повече снимки на част от камионите, а и персонала с тех, ште е интересно да ги видим.

Подобна историа е имал и прадедото на сина ми, от страна на маика му.
Тои е имал 6 броики таксита леки коли, основно американки, карани в Софиа, и купени в периода 1935-39 години, и експлоатирани с един садружник, до 1947 година.

После след приемане на новата соц. конституциа и вли3ането и в сила, му дават ултиматум, или да ги дари доброволно на обштина Софиа, или да му ги в3емат, с всички последствиа от това.
Дедото и садружника му ги подариават естествено.
Ортака отива фи3ически работник в провинциата, а дедото на бившата ми жена от Столична обштина го в3имат на 3аплата, да си кара като шофиор, една от колите- 1936 Шевролет Мастер седан, с 6 цил. мотор.

Това Шеви тои го кара до 1960 година. когато му дават нова Волга М-21 като такси.
И така в краиа на 70-те год, тои се пенсионира като бакшиш, като никога след 1948 год. не е имал повече лична кола.
А ако беше останала БГ капиталистическа страна, тоиа човек може би штеше да има не 6, ами 60, или 600 броики таксита.

3нае ли човек, можем само да спекулираме, и какво би станало с фирмата на твоите предци, ако е можела да просперира след 9-ти...  :)
« Последна редакция: Февруари 05, 2019, 23:54:43 от USfan »

Февруари 15, 2019, 15:23:13
Отговор #5

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
   Бащата на моя кръстник е подобен случай. Небезизвестен в автомобилните среди, Димитър Торбов. Още съвсем млад, по време на Първата световна война се записва в авиацията. След това през 20-те участва в мотоциклетни състезания, а през 30-те има фирма за обучение на шофьори. Като флагман на автомобилната флотилия има един голям американски кабриолет - Крайслер ли, забравил съм марката. Огромна, представителна кола, боядисана в белезникав тон и с червени кожени седалки. С него май не са карани курсове, а по-скоро е била за реклама, бил е твърде забележим по софийските улици. А за обучение е имал 5-6 или дори повече леки коли, знам за Фиати, може и други да е имало в бройката.
    През войната обаче американският кабриолет е мобилизиран от държавата и даден за ползване на японския посланик. Японецът се возил 1-2 години и колата последно била видяна малко преди 9 септември 44, когато посланикът, заедно с други японци от посолството, духнали с нея през турската граница. Народната власт пък отмъкнала останалите автомобили.

Февруари 15, 2019, 20:08:31
Отговор #6

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Бре, много интересно.
Предполагах и а3, че са в3имали коли на хората и по време на царскиа режим, ако и Царството да не е участвало активно в воината.
На единиа ми диадо, 3емеделец с доста ниви, така па му секвестират в 1940 година, като почва воината, един мотор. НСУ или ДКВ, нашите не помнеха точно, а и 3агубиха едни снимки с мотора.

Но мотоциклета като му го гепват, го дават на военните, което е очакваемо.
Странно обаче е, че са дали кола на представители на чужда даржава, ако и таиа страна да е била част от Оста, тоест партниор на Царството.

Тиа хитри джапанки, немали ли са все пак техни си пари да си купуват дипломатически коли, та нашите дупедавци царедворци, е требвало да им ги осигуриават.... >:D

Юни 23, 2019, 09:53:38
Отговор #7

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Бях линкнал снимката на дядовите камиони от Фейсбук, гледам е изчезнала - ето я отново:


Та, като прадядовците са бягали от гръцките андарти от Горно Броди, Неврокопско в свободна България, единия от вуйчовците на дядо Кръстьо - Димитър Шкутов, брат на баба ми Блага - бяга в Щатите. Там се установява в китното градче Кармел, Калифорния, където се жени за една германка и има бензиностанция. С негова помощ дядо Кръстьо открива магазини за американски масла Mobile, но и този бизнес пропада, като обявяваме война на Щатите. Останала ми е една рекламна табела, закачил съм си я до гаража...

Само да добавя, че другия вуйчо - дядо Милети, е бил монах, таксидиот на Зографския манастир, и Октомврийската революция го заварва в Русия, където е събирал средства за манастира. Завършва дните си в Бачковския манастир.

Тук във форума открих един далечен братовчед от Горно Броди - от Шкутовия род - 30е!