Автор Тема: За даруването с купи, първите награди и изкуствените класики ....  (Прочетена 22593 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Октомври 07, 2015, 20:15:28
Отговор #20

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Живот и здраве , продължавам да карам! :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 07, 2015, 20:22:34
Отговор #21

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3495
Точно така, Кире!
 >:D
ПЪТЯТ ПРОДЪЛЖАВА !


Октомври 07, 2015, 21:03:29
Отговор #22

Неактивен PVV

  • Публикации: 251
  • Skoda Octavia Super - 1963г. - ELIŠKA
Аз нямам претенциите да съм разбирач на ретро автомобилите, но идвам на мероприятията защото те са единствения начин да покарам колата повечко, да се срещна с приятелите и да се наприказвам до насита с хора, които срещам 1-2 пъти в годината. Въпреки риска да остана някой път на пътя, го поемам и се старая да поддържам колата поне от гледна точка на безопастност. Като се сетя колко неща има да правя още по нея се изпотявам , но колкото толкова. Малко по -малко всичко ще се нареди. Чуството да те питат по бензиностанции и крайпътни чешмички за колата е приятно и предполагам всеки от вас с желания отговаря дори и на глупави въпроси на хората. За да разведря малко обстановката, ще пусна едно клипче, което си направих и което донякъде отразява живеца който гори в мен когато съм на мероприятие. Дали е в Стара Загора, Бургас , Варна или другаде важно е да сме заедно и да се веселим и уважаваме. Защото хората ни обичат и пълнят площадите.
http://vbox7.com/play:11ef1596a2

Октомври 07, 2015, 21:07:45
Отговор #23

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Точно така, Кире!
 >:D
ПЪТЯТ ПРОДЪЛЖАВА !


по-точно - ПРОДЪЛЖАВАМЕ НАПРЕД ! както казва Пулев, който беше смлян от бой на един мач.
Аз Роската го разбирам и коментара ми се заключава в това:
Гадно е, когато си вложил много старание, добър вкус и перфектна работа да не бъдеш оценен подобаващо.
Къде е стимула и признанието за такива хора? А лаврите ги обира посредствеността.
Нищо не съм видял. Не знам за какви автомобили става въпрос. Мненията са достатъчно ясни, за да го разбера. Говоря по принцип.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Октомври 07, 2015, 21:23:17
Отговор #24

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Нямам никакви претенции за купи по паради , нека там да се изявяват , докажат и оценят завършените/оригиналните проекти. За мен е важно да стигна безаварийно на ралита от т.А до т.Б , да си подготвя мотора и окачването перфектно и да шия . >:D

Не искам колите ми да имат манекенска визия , но и мърлящината за мен лично не е фактор . С други думи - леко загатнат
хот рат род. ;)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 07, 2015, 21:46:52
Отговор #25

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Двама души са прочели и разбрали стопроцентово какво съм написал и съответно какво съм имал предвид, което за мен е достатъчно добър сигнал:

На кого и по какви критерии, категории и т. н. се раздават награди по такива мероприятия - в държавите с традиции в тази област отдавна са открили топлата вода. Въпросът е ние дали ще имаме съзнанието и намерението да вървим в тази посока, или ще си останем в плен на балканските синдроми...

... Гадно е, когато си вложил много старание, добър вкус и перфектна работа да не бъдеш оценен подобаващо.
Къде е стимула и признанието за такива хора? А лаврите ги обира посредствеността...

Нормално е да искаме да участваме заради срещата с приятели, съмишленици, да се потопим в една уникална атмосферата. Нормално е да се радваме на награда, на купа... Обаче не е нормално да искаме награда, да се надяваме на такава, а да не ни интересува критерият, по който я получаваме, т. е. по който някой ни оценява. Не е нормално и да няма критерий, а просто да се изсипят два кашона с купи на площада, къде ще ни видят много хора. Според мен, разбира се.

Октомври 07, 2015, 23:34:21
Отговор #26

Неактивен primalfear

  • Публикации: 135
Да споделя и моето мнение по наболелия въпрос с купите. Много хора много мнения много и различни
виждания и критерии. Нека ги оставим настрана за момент и си зададем въпроса: Защо го правя?
Защо харесвам старите коли? Защо лишавам семейството си за да има за колата?
Много хора споделят по горе,че го правят от любов към ретрото, да се срещат със съмишленици и приятели
по събиранията. Аз съм на същото мнение като добавям, че лично аз освен заради изброеното, го
правя защото се прекланям пред хората конструирали тези коли по време без технологии, хора вземали гениални
решения за годините си и поставили основите на всички съвременни возила които гледаме сега по улиците.
Със или без купа никой ама никой не може да ми отнеме удоволствието което изпитвам когато работя
по колите си. Удовоствието от отправените погледи на минувачите и радоста на децата които се заглеждат
и сочат нашите коли.
Купите нека ги оставим на хората, които в много от случаите освен с пари с нищо друго не са участвали
в реставрацията на колите си. Ние нека се виждаме за да си побъбрим, да си разходим колите и порадваме минувачите.
Поздрави
Ако не си водещото куче, гледката никога няма да се промени!

Октомври 08, 2015, 12:21:15
Отговор #27

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
За да разведря малко обстановката, ще пусна едно клипче, което си направих и което донякъде отразява живеца който гори в мен когато съм на мероприятие.
http://vbox7.com/play:11ef1596a2
Лелее, бат' Пламене, скоростомера ти вярно ли отчита, засичал ли си с GPS? Щото ако караш с такава крайцерска скорост по мероприятията нищо чудно, че после имаш да правиш много по колата ;)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 08, 2015, 13:03:24
Отговор #28

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Последната алтернатива е да си караме колите по-често (и за удовствие, разбира се) и да не чакаме някой да ни ръкопляска и/или връчва китайски купички. А в доста от съборите у нас аз не виждам алтернатива. Имам предвид тези "марковите". Не съм чувал у нас да има събор на 1-ци например, а да ходя на събор на съвременна пластмаса не ми се връзва - хората там ги вълнуват съвсем други неща.

Плюс 1 за мнението на колегата Ники.  :)
И аз последното нещо, на което ще отида с единицата /не че тя е особено класическа кола с този и напречен мотор и предно предаване де  :))/, е някой общ, или още по-зле, тунинг-Фолц събор.
Иначе специално на Фолц-клуба ежегодните изложби в Експото са друга работа.
Там освен по-модерни и перф. на състояние Фолцове и Аудита има и много ретромодели, а и атмосферата си е хубава. 
« Последна редакция: Октомври 08, 2015, 13:16:03 от dido1903 »

Октомври 08, 2015, 13:45:21
Отговор #29

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
е. Друг е въпроса че може да се разделят колите в поне 3 категории Реплики, Реставрирани и Автентични.

Да, предложението на колегата Благой за точно такова разделяне на категории/подкатегории според мен е най-конструктивната идея в разгорялата се тук дискусия.
Колегите Бастард и Карлито направиха нещо подобно на тазгодишния Амер. събор в Банкя.
Където доколкото помня, имаше отделни категории за най-автентичен, а и отделено за реставриран автомобил в съответните десетилетия.
А и за сефте в категориите имаше именно този вид- Реплика/Хот Род, в случая.

Друг е според мен въпроса, както се спомена по нагоре, за чалга началото  :)) в съборите и ретропарадите.
Аз в тази категория бих сложил всички коли, които са нито прецизно/автентично направени реплики, нито пак така реставрирани, а са някакъв идеен, макар и реално сглобен гювеч от типове, модели, генерации, агрегати и прочее части, които не кореспондират и не са автентични, или да са някога правени за съответните целящи имитиране модели и версии.
За съжаление, една огромна част от представяните по ретропопарадите у нас возила са от този вид, без значение колко пари, труд, и също и емоции са хвърлени в реставрацията и правенето им.
Ако се хванем например за споменатия бежав Мерцедес кабрио тип 500/540 К кабриолет А, той всъщност не отговаря повече от приблизително на пропорциите и формите на ориг. модел, нито пък механиката му е особено Мерцедесова, макар и да има оригинални довоенни Мерцедес части по него като уредите по таблото и фаровете.
Макар и за които Бижуто ми казваше, че ги намерил с голям труд и за големи суми по разни срещи за ретрочасти в Германия, те все пак не са водещи елементи в основната конструкция на колата, а са по-скоро допълнения.
Подобен тип коли отдавна нали ги правят в Америка /още от създаването на първия Екскалибур в началото на 60-те, който е правен от Бруук Стивънс като визуална реплика на Мерцедес ССК/.
Но разбира се, на никой по света уважаващ себе си ретропарад/конкурс, па дори не сигурно и в Румъния, не биха включили подобен тип коли в официално определените възрастови и други категории за награди, да не говорим пък за даване на общо първо място.

Разбира се, такива коли са радост за гледане от хората и и тематично и визуално богатство за всеки парад, но не е редно да взимат призови места, освен в тяхната си категория.
Там- преработен, модифициран, реплика, и прочее, както и да се наименуват техните си раздели, трябва да са ИЗВЪН ОБЩИТЕ КЛАСИРАНИЯ.