Автор Тема: За даруването с купи, първите награди и изкуствените класики ....  (Прочетена 22615 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 16, 2015, 22:03:17
Отговор #40

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Всичко, на което номерата на рамата и останалите основни агрегати не фигурират в списъка на излезлите навремето от завода според мен се счита за реплика. Не знам как стои въпросът с автомобил, основните агрегати на който са събрирани от няколко оригинални донора, въпреки, че и аз имам точно такъв проект.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 16, 2015, 22:14:55
Отговор #41

Неактивен prujinca

  • Публикации: 571
Добре да бъда конкретен. Говоря за рали бегачките, когато по изискване са произведени определени бройки, а по рано във времето не е имало такова изискване се дава хомологационен лист (книжка) такава кола и се почва окачване, кутия, диференциал, мотор - какво може да се пипа и какъв да е, генерация, седалки, ролбари и прочие. Нали е ясно че дори да се намери кола която да е участвала в някое рали навремето то тя е най вероятно пригодена за това. Или под оригинална бегачка се приема само заводските изпълнения?
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Октомври 16, 2015, 22:28:17
Отговор #42

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Разбрах те, явно имаш предвид преработените за бегачки серийни коли... ами според мен ако тунингът е правен от известен отбор или тунинг майстор и е участвала в официални състезания, то колата има стойност и като рали или пистова легенда. Ако е някаква гаражна доработка на майстор бай Еди кой си за участие в някое местно рали на село Долно нанагорнище, тогава е просто един съсипан цивилен автомобил, дори не и реплика.

п.п. приемам, че имаш предвид преработваните още навремето коли, защото правените в днешни дни, колкото и точни копия да са, са си твърдо реплики.
« Последна редакция: Октомври 16, 2015, 22:32:05 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 21, 2015, 22:36:55
Отговор #43

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Интересна тема... Съжалявам, че не успях да я прочета цялата, но и това ще стане.

Колкото до купите- и аз ще изкажа мнението си:

Карал съм стари опели и продължавам да ги карам. Имам над 50 000 км. на аскони- по цяла България. За някой може и да не са много, но на мен ми се виждат доста. До скоро точно такава кола беше ежедневното ми возило. Имам и такава с повече модификации(спирачки, окачване, мотор), но имам и по- класическа- пълен оригинал. Когато дойде време за състезание обаче, понеже колите ми са ежедневни- не отивам. Защо ли, ами защото ако нещо се повреди няма да има с какво да се движа. В този ред на мисли имам точно 4 купи. Като 2 от тях са плакети от сбирките ни с "опелджиите" и не ги броя, защото всеки получава- за спомен. Другите две са от класик дей в Калояново- за участие в почетната обиколка- та също могат да се изключат. В същото време познавам хора с безброй такива. Понеже ежедневно не карат класика, а въпросната почти винаги е в кондиция за ралито/парада. Но в крайна сметка всеки сам избира какво му носи удовлетворение- дали всеки ден ще се вози на класика- макар и неоригинална, ръждясала, недоизкосурена(и без купи на сметка си) или ще я кара 6 пъти в годината до някъде и наобратно(и ще има витрина за наградите), нали така?   :-X
« Последна редакция: Октомври 21, 2015, 22:39:12 от flux »

Октомври 22, 2015, 00:04:22
Отговор #44

Неактивен 136

  • Публикации: 546
Интересна тема... Съжалявам, че не успях да я прочета цялата, но и това ще стане.

Колкото до купите- и аз ще изкажа мнението си:

Карал съм стари опели и продължавам да ги карам. Имам над 50 000 км. на аскони- по цяла България. За някой може и да не са много, но на мен ми се виждат доста. До скоро точно такава кола беше ежедневното ми возило. Имам и такава с повече модификации(спирачки, окачване, мотор), но имам и по- класическа- пълен оригинал. Когато дойде време за състезание обаче, понеже колите ми са ежедневни- не отивам. Защо ли, ами защото ако нещо се повреди няма да има с какво да се движа. В този ред на мисли имам точно 4 купи. Като 2 от тях са плакети от сбирките ни с "опелджиите" и не ги броя, защото всеки получава- за спомен. Другите две са от класик дей в Калояново- за участие в почетната обиколка- та също могат да се изключат. В същото време познавам хора с безброй такива. Понеже ежедневно не карат класика, а въпросната почти винаги е в кондиция за ралито/парада. Но в крайна сметка всеки сам избира какво му носи удовлетворение- дали всеки ден ще се вози на класика- макар и неоригинална, ръждясала, недоизкосурена(и без купи на сметка си) или ще я кара 6 пъти в годината до някъде и наобратно(и ще има витрина за наградите), нали така?   :-X

Колега, по скоро става въпрос за друго.Хора с добре направени и възстановени коли,с много хвърлени нерви и труд отиват на сбирка и биват подминавани. Купа взима Пежо 305 от 85 година примерно :)))))) И тогава разбираш че си на грешното място с грешните хора. А, няма нищо по готино да си караш любимата кола всеки ден.

Октомври 22, 2015, 08:34:17
Отговор #45

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Мишо, според мен леко залиташ малко в наклона "възстановени коли,с много хвърлени нерви и труд" = награда.

В случаят с липсата на отделни класове "реставрирани" и "оригинални" се появява едно противоречие.

Едните казват, хвърлих труд, пари за да реставрирам и не взимам награда.
Другите казват колата ми е пълен оригинал, нереставрирана, а наградата я взе някакъва си съмнително реставрирана бивша "манерка".

Затова трябват отделни класове, но за тях и достатъчно участници.

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Октомври 22, 2015, 20:19:40
Отговор #46

Неактивен 136

  • Публикации: 546
Незалитам  :) това беше пример и незначи равно на КУПА. Просто нещата при възстановяване стават лични и творчески. Опита би могъл да бъде споделен и оценен да ли е правилен. Затова има много осъкатени коли които преди възстановяване са били по ценни. А, все пак става въпрос за ретро.Колко са хората тук които са си взели готово възстановени коли.Но както ти каза просто трябва да има класове. Моята купа си седи в гаража :)  fiat 1500 l.Данък обществено мнение не плащам.

Юни 14, 2016, 13:50:05
Отговор #47

Неактивен МЗМА

  • Публикации: 27
Здравейте,
нека да кача няколко снимки от Спасов ден, и да изкажа мнение за първи път като участник в него и останал почти до край. Според мен оценяването, представянето и награждаването от страна на организторите, беше съвсем измислено и повърхностно. Дори не си направиха и труда да обиколят и разгледат всички коли, които бяха на площада, и така по този начин останаха много  неоценени наистина добри проекти които аз видях. В тях са вложени много труд, а за средства да не говорим.... нищо лично, но не е правилно според мен.........

СПАМ, но нека се знае, за да няма поредните разочаровани: не очаквайте обективно оценяване, картите са раздадени предварително. Дори преди време имаше официално изявление от "ръководството" в този дух. Видите ли, давали се средства за купи и тем подобни, затова купите трябвало да се раздават само на членове, защото те плащали членски внос. Не е въпроса в купата, а в това което казва колегата по-горе: "Дори не си направиха и труда да обиколят и разгледат всички коли, които бяха на площада...", което си е направо обида, поради което аз съм отписал от моя календар мероприятията организирани от този клуб, дори като зрител.

Юни 14, 2016, 15:11:18
Отговор #48

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1870
Защо го отписваш мероприятието като зрител? Само заради купите ли? Аз тази година се видях с много хора,видях доста интересни коли и мотоциклети,запознах се с нови колеги.Журито което оценява е на доброволни начала.Аз лично смятам,че на такова голямо събиране не би трябвало да се дават каквито и да е награди.Ние просто си празнуваме нашия празник.Има мероприятия с конкурсен характер за едни, за други има ретро ралита,за трети паради.Всяка кола и мотоциклет на площада заслужаваха награда,заради това , че са дошли,та даже и по една грамота.Имаше голяма дискусия кой да взема купи.Членовете плащат членски внос, пък не взимат купи.Има един омагьосан кръг.В годините се убедих , че всеки иска купа,медал или плакет.Ако , че говорят че не искат и им е се едно.Някой хора ми се сърдят,че не съм ги награждавал на Калояново,упрекват ме , че журито не разбира, че дадена кола е по-по най,а ние сме смотаняци и сме разпределили наградите на наши си хора.Не е така поне в нашия клуб.Както и да е,Спасовден ще си остане най-мащабното мероприятие в страната.Дано се продължи традицията при организирането му.Купи,медали и плакети се изработват от моя близка и мога да свържа всеки от форума с фирмата да си поръча каквото пожелае.Тенденцията остава същата и за напред! Поздрави :)
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Юни 14, 2016, 18:44:56
Отговор #49

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Напълно съгласен с Влади, аз лично не ходя там за купи или награди, а да се видя с хората запалени по същото хоби. А когато съм с някоя от колите ми винаги се намират дори случайни любопитни или носталгично настроени зрители, които се кефят, разглеждат, разпитват... всъщност нали точно това е основната идея на парадите?
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.