Автор Тема: Горяло масло или парафин/восък за кухините по автомобила?  (Прочетена 10799 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Октомври 09, 2015, 08:04:40
Прочетена 10799 пъти

Неактивен phant0maz

  • Публикации: 13
Колеги здравейте, иска ми се да обработя праговете и други кухини по колата, но не мога да взема решение кое от двете е по добро?!
Пръскал съм със спрей парафин на Боди не по настоящия ми автомобил и ми се струва че слоя който оставя е доста тънък. Дори след време изглежда като че нищо не е останало. Като чета по форумите постоянно се среща някой да предложи изгоряло масло с грес и пълнене на праговете. Със сигурност мизерията е голяма ,но да речем че бих го преодолял ако е по-добро като решение от восъка. Притеснява ме единствено ,че може би ще мирише в купето ...

Препоръчайте някой конкретен продукт ,който да оставя добър слой. Навремето родителите ми имаха Пасат и ми беше направило впечатление ,че по вратите където са пантите имаше някаква смазка бяла на цвят ,нещо като грес но доста лепкава и гъста. Срещал съм я и под капака на места където се съединяват ламарини ,не знам фабрично ли беше това покритие или някой се е старал доста, но изглеждаше стабилен слой. Благодаря за мненията ви предварително!
« Последна редакция: Октомври 09, 2015, 15:29:50 от dido1903 »

Октомври 09, 2015, 08:27:36
Отговор #1

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5103
Аз мога да препоръчам спрей за консервиране на кухини на Car System.

Бял е, не мирише силно и остава плътен слой вакса.
Купувал съм и един на Nigrin  с цвят кафяв, но беше доста по-течлив и "тънък".

Побързайте, че топлите и сухи дни си заминават. :)

Ако се стигне до пълнене на кухини с масло, по-добре да си спестим цялата мизерия от изгорялото и да си купим ново.
Така си мисля аз.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Октомври 09, 2015, 09:42:15
Отговор #2

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Това в пасата е точно консервант за кухини на база парафин.
Горялото масло е без пари, но съдържа киселини, продукти от работата на двигателя и не го препоръчвам. В добавка колата ти ще мирише на гадост. Е, при социализма масло и грес се крадяха на поразия от даповете, а и качествени консерванти се намираха трудно. Макар че и тогава в ГДР са правили Еласкон, в СССР - Мовиль и т.н. Това са ретро аналози на сегашните консерванти.
Цивилизиваните хора ползват консерванти - има ги както в каталога на големите автомобилостроители, примерно БМВ, така и на известните фирми за авторепаратура. Хубавите са по-скъпи - логично.
Има ги като на спрей, така и за нанасяне с компресор и пистолет. Продуктите на Кар Систем с много добри, препоръчвам ги с две ръце.
Боди е евтина марка и там се гони цена, не качество. Много малко от техните неща стават. Общо взето, ако ще правиш сериозна кола, не си купувай нищо от кварталната железария и забрави за Боди.
Като компромис цена - качество са примерно полските продукти на Новол. В рамките на 40 лева ще напълниш всички кухини на която и да е кола.
Единствения минус е , че след обработка, при жега от отворите в долната част на кухините се стича по малко консервант (точно като под вратата на багажника на Голф 2)
Аз на Жигулата (наблъскана здраво с оригинален БМВ консервант и после още един път с Кар систем - сакън да не остане неоляно място), нямам и точка ръжда за година и половина, след като сме я произвели. А е с калпав метал и нормално за 3 месеца заварявана кола почва да ръждясва. И на 3-тата или 4-тата година пак има дупки. Тука всичко стои като ново, а не е като да не е мокрена.


Октомври 09, 2015, 10:20:17
Отговор #3

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Такива препарати има много и не са скъпи - едно флаконче от 10-тина лв. стига за обработката и на 2-та прага, че дори остава малко и за други кухини по капаците примерно. Лично аз съм ползвал на Новол, спрейчето си върви в комплект с накрайник и дълго маркуче за достигане на по-далечните от отвора краища.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 09, 2015, 13:19:10
Отговор #4

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Body имат два продукта - флакони на спрей и за  пистолет. С пистолетния се прави плътна вакса. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 09, 2015, 14:38:28
Отговор #5

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Ако разполагаш с компресор това наистина е по-добрия вариант  :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 09, 2015, 16:46:23
Отговор #6

Неактивен phant0maz

  • Публикации: 13
На карсистем не мога да се ориентирам в продуктите им КС 200/300/400/800 ... все восъци за под купето и кухините ,но кое какво е не мога да разбера и кое да предпочета.

А иначе предполагам е добре да се прави това в сухо време и топло да е нали ? Ако е влажен въздуха /есенен/ проблем ли е ,някаква влага ще се запечата ли в цепнатините или да не се втелявам толкова? Как почиствате праговете отвътре от пепел и пясък, видях ,че едната ми тапа е паднала към края на лятото до сега . Намерил съм друга но преди да я сложа и напръскам отвътре искам да почистя ... ама как?!

Октомври 09, 2015, 16:48:02
Отговор #7

Неактивен phant0maz

  • Публикации: 13
Ако разполагаш с компресор това наистина е по-добрия вариант  :)

Имам компресор но бере душа вече. А на спрейовете ми харесва накрайника който се продава с тях и дюзата отпред. Дали има подобни накрайници към пистолет?

Октомври 09, 2015, 17:50:28
Отговор #8

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Разбира се,че техническия парафин е по-добрият избор!
В първия момент след нанасянето гъстотата му може да се оприличи на спирачна течност за да може да проникне във всички фуги и кантове,прокапва през технологичните отвори и след около минута започва да втвърдява.
retrobs.com

Октомври 10, 2015, 09:29:25
Отговор #9

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Почистването на кухините се прави с вода под налягане от маркуча. Първо се махат абсолютно всички тапи на дренажните отвори. Спираш колата на наклон, или я повдигаш, така че водата и нечистотиите да се оттичат, и вкарваш маркуча в кухинатаи пускаш да тече. Изтича всякаква мизерия.
Много е важно след това колата да се остави да изхъхне хубаво. Лятото е лесно - ламарината се нагрява на слънце и всичко изсъхва. Сега е влажно и аз лично не бих се заел с процедурата.
Чак след това се нанася консервант. Пистолетите за консервант са със маркучи и дюза, което позволява да нанесеш обилно консервант дори и на места, завряни на метър - два от мястото, откъдето маркуча влиза - примерно праговете.

Аз лично и на двете ми коли съм махнал долните тапи и съм оставил консервираните кухини да се вентилират свободно. При лятна експлоатация (а ретро колите не се карат зимата), това дава сигурна защита против влага. Водата винаги си намира път до кухините. Въпросът е да се изтече и изпари, а и да не се събира кал от финия прах, носен от водата.

Естествено, важно е и да имаш какво да консервираш. Ако праговете вече са нагнили, е по-добре първо да се отремонтират, а после да се консервират. Консервантът веднъж нанесен, трудно се почиства, и ако се налага после да се кърпи или боядисва, ще бъде мъка за тоя, дето ще го чисти. Да не говорим, че има и риск да се запали.

Покажи снимка на колата, която искаш да правиш, може да ти дадем някой конкретен съвет за модела.