Автор Тема: Прегряване? Възможни решения.  (Прочетена 15201 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 26, 2015, 20:30:44
Отговор #10

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Голяма глупост съм написал по невнимание- и ел. перката засмуква отвън и набива навътре :-[ Поправих се
« Последна редакция: Октомври 26, 2015, 20:34:04 от michev »

Октомври 26, 2015, 20:36:19
Отговор #11

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
Нищо де разбрахме грешката .... то направо на еротика замяза ;D
retrobs.com

Октомври 26, 2015, 20:46:17
Отговор #12

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
 :D

Октомври 27, 2015, 07:50:08
Отговор #13

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Не е важно да е голям радиатора за охлаждане на мотора , важна е именно дифузията. Именно тя в комбинация с мотор с подходящата 
перка и термосензор за управление на процеса е фактора. И както казва Ники Мичев , той не трябва да бъде с голям хистерезис
( разлика м/у температурите му на включване и изключване , за да не се преохлажда рязко мотора)

Това е своеобразен елемент на енергоспестяване , вентилатора работи максимално кратко време , свършва си работата
до установяване на оптималната температура , зададена от сензора и изключва. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 27, 2015, 22:04:40
Отговор #14

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Момчиле, защо вместо да обръщаш перката не смени поляритета на мотора.
Кире, площта на радиатора е важна. Не я пренебрегвай. Съобразена е с двигателя.

Не е важно да е голям радиатора за охлаждане на мотора , важна е именно дифузията.....

Едно леееко отклонение. Надявам се Момчил да няма против. Да питам Кирето за въздушните потоци, дето писа.
Кире, на ЗиЛ 135 радиаторите са странично зад кабината. Там се намират и двигателите.
Можеш ли да предположиш накъде духа вентилатора?

« Последна редакция: Октомври 27, 2015, 22:53:29 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Октомври 28, 2015, 07:59:58
Отговор #15

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Жоро , нито повече , нито по малко.Колкото е пресметнат ,  по важното е да не се слага по голям радиатор на
проект или ако липсва оригинала примерно , защото  в много случаи се явява единствено топлообменник. ;)
Просто няма смисъл.

Тогава се налага за температурен баланс да се слага по мощна или втора перка за охлаждане. Така е постъпил Анастас

на неговите жълти ,,демони'' на база Skoda S 100.

А на ЗиЛ 135 ( като ЗКТЧ) не съм запознат с у- вото и експлоатацията му , но колкото и да е странно там вентилатора нагнетява
студен въздух от околната среда към радиатора на мотора и загретия въздух се изтласква като на мотор с въздушно охлаждане.

п.п. Жоро , ако мотора е с фиксиран поляритет на захранването посредством четките( имат аксиален наклон по посоката на въртене
и захапват като козирка по голяма площ от ламелите на колектора) няма как да стане - много бързо ще свършат. ;)

« Последна редакция: Октомври 28, 2015, 08:07:13 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 28, 2015, 14:24:45
Отговор #16

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Мерси Кире. Питам, щото на постоянно токов мотор лесно се обръща въртенето. Това за четките не го знаех. Даже и не съм го виждал.
Вентилатора на този ЗиЛ духа навън през радиатора. Не знам каква е логиката, но взема топлия въздух от моторния отсек, вместо да засмуква отвън студен, както е прието. Иначе е с автоматични термо жалузи на радиаторите. Те са два от двете страни, по един за всеки двигател.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Октомври 28, 2015, 14:58:28
Отговор #17

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Жоро, и аз имах предвид това, дето Киро го написа за четките. Не знам малките жълти човечета какъв мотор са направили и ще държи ли обръщане на поляритета, макар че човека от сайта каза, че държи. Още като търсих вентилатор, исках перката да може да се обръща, за да не се налага да го въртя на обратно. Тука е една гайка М6 и вал с шлиц. Отвиваш и обръщаш.

Темата е по принцип за проблемите с греенето, не е конкретно за мене. Искаше ми се да систематизираме на едно място какви са решенията на проблема греене. Така че всеки е свободен да пише по въпроса.

Ей така, по принцип, със стари двигателисти сме си говорили и според тях е адски важно да има по-голям обем охладителна течност. Съответно идва идеята за увеличаване на радиатора с допълнителен ред тръбички и по-големи казанчета.
Но в наше време читави радиаторджии почти няма, така че човек, който реално да направи 4 или 5 редов къстъм радиатор с нови казанчета ще бъде находка.
Аз не знам такъв.
Е, пак ще трябва да се реже коша де.


« Последна редакция: Октомври 28, 2015, 15:02:02 от m_g »

Октомври 28, 2015, 19:05:03
Отговор #18

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Много , много важен е ъгъла на атака на перката. Максимално близо да е доближена до ламелите.И афтърмаркет дифузора да покрива възможно по голяма част от радиатора.
Всъщност дифузора винаги играе игра с перката и позволява по бързото ,,изсмукване'' на топлината . :) 
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 28, 2015, 19:41:43
Отговор #19

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
Не забравяйте,че има охладителни перки с несиметрично разположени витла ... колко ли "репетиции" са правели конструкторите и двигателните инженери за да достигнат до това решение ;D
retrobs.com