Автор Тема: Съсипаният труд на дизайнера - USA vs. Europe  (Прочетена 138821 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 18, 2020, 09:30:55
Отговор #360

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Това чудо не е от САЩ, а е ирански лиценз на Рено 5 ... но по-интересното са модификацията му и това, че е правено до 2013-а година.
Казва PK...

Иранския лиценз на 1 Ген. Рено 5 имаше и своите 5 минути слава и у нас едно време в Народната Република, преди повече от 30 години.
В края на 80-те, някъде 1987-88 години, в БГ бях внесени към 1000 бройки от тях, вероятно дадени на някакъв бартер срещу наш строеж на някоя енергоцентрала, примерно.

Тогава техните Рено 5 се казваха- САЙПА /после пък фабриката им се преименува на- ПАРС ХОДРО/, и имаха абс. стандартен вид, без тия пластик раздувки.
Дошлата у нас партида коли беше еднотипна- всичките бяха само 5-врати хечбеци, и само в бял цвят.
Другото им характерно нещо беше, че нашенските БГ бройки нямаха парно.  O:-)
Парното им беше екстра по принцип на това иранско производство, и вероятно на други експортни пазари са доставяни Сайпи и с тази екстра, но поне тия Сайпи дето съм виждал и съм се возил у нас тогава, бяха без парно.

Разпространиха си нашите бройки, по подобие на Маздите 323 хечбеци няколко години по-рано, уж официално през Мототехника, на единна цена от 6000 лв бройката.
Реално обаче продажбите бяха осъществени само сред хора с връзки, и най вече сред такива от средите на тогавашната средно ниво номенклатура.

Интересно, как само за 30 години време, нито една Сайпа сигурно не остана здрава у нас. Аз поне, в последните 10-15 години, жива такава от този ирански внос, не съм виждал.
Иначе в края на 80-те на един приятел родителите имаха Сайпа, и беше съвсем прилично сглобена, вкл. и на интериор.

Вече в началото на 90-те пък се повозих, по време на едно от тогавашните ми ходения в Египет, и на иранска сглобка Пежо 405, което също си беше прилично направено, даже и с фабр. цвят металик боя, а и имаше и разбираемо, климатик.

---
The original Renault 5 continued to be produced in Iran by SAIPA, then by Pars Khodro (a SAIPA subsidiary), as the Sepand. In 2001 the Sepand PK went on sale: for this version the Sepand's Renault 5 platform was replaced with that of a Kia Pride, while a modified version of the Renault 5's bodywork was kept.[32]. The Sepand II, restyled in 2000, was kept in production with the original Renault underpinnings for a little while longer as a lower-cost alternative.[33]

---

Септември 18, 2020, 11:25:05
Отговор #361

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Аз си спомням какъв цвят внесе тая иранска партида от първото поколение на Рено 5 в русенската Мототехника. Въпреки, че беше вече стар модел, петичката си беше западна кола (малко странно звучаи в контекста на иранската доставка). Външно тогава бяха съвсем идентични с френските. Спомням си добре, че всички бяха с пет врати и металик - зелен, син и пясъчен - като на тази снимка на иранската фабрика от февруари 1987-ма година. По моя спомен колите бяха с черни брони.
Ето и една обява точно на иранска петичка, в характерния зелен металик: https://www.carmarket.bg/renault-5-tl-2702438

Септември 18, 2020, 11:52:30
Отговор #362

Неактивен Acropolis 1800

  • Публикации: 163
Разпространиха си нашите бройки, по подобие на Маздите 323 хечбеци няколко години по-рано, уж официално през Мототехника, на единна цена от 6000 лв бройката.
Реално обаче продажбите бяха осъществени само сред хора с връзки, и най вече сред такива от средите на тогавашната средно ниво номенклатура.
Моля, да разкажете, ако знаете повече за историята с Мазда 323! Откъде, по какъв случай, на кои са били продавани и цена?
Също ми е интересно да коментирате защо братушките, с които се обичахме толкова много ни продаваха Лади и Москвичи на по-високи цени от Шкоди и Вартбурзи от ЧССР и ГДР? Хем, Москвича го правиха и в Ловеч? Как се ценообразуваха тези цени?
82 Шкода 120L, прецизна чехословачка без точка ръжда, продадена
85 БМВ 520i, красива италианка с оригинални спойлери Зендер и джанти Алпина, продадена
95 Понтиак Гранд АМ, Спорт Седан, профсъюзен американец, продаден
87 Москвич 2140, отчаян руснак, оригинален соц тунинг и картичка на Саманта Фокс, продаден
97 Ситроен Ксантия СТ Турбо Актива

"Шъ карам като луд!"
"Докато не пукна аз шъ съ качвам на колата!"
Дядо Стефан от Сливен, 92 годишен

Септември 18, 2020, 13:11:24
Отговор #363

Неактивен dangelov39

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 4
само в бял цвят.
Другото им характерно нещо беше, че нашенските БГ бройки нямаха парно
---

Корекция на казаното, като бивш собственик на такова рено. Избора от цветове беше син, черен и резеда всички тия металик и бял. Парно си имаше съвсем нормално. Проблем беше, че изгни за има няма 3-4 години, а годината в която ги пуснаха в мототехника беше 1987

Септември 18, 2020, 21:52:43
Отговор #364

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Хм, тогава е възможно да са внасяни, примерно на 2 партиди, или пък в Софийската Мототехника да бяха останали накрая само бели.
Но конкретното бяло Рено 5, което купиха моите познати, със сигурност нямаше парно, понеже те се хванаха да си присадят парно инсталация, която взеха от някакво внесено в края на 80-те години, вече като паднаха митата, разнебитено късно 70-ско ориг. френско Рено 5.

За Маздите 323, тази тема е дъфкана и тук, някъде доста назад в разни раздели във Форума, не помня къде.
А и по нашенските новинарски и всякакви сайтове, имаше преди разни инфота за тях.
Внесоха ги в 1983 или 84 години, и единната им цена беше някъде около 5500 лв, ако не греша.
Модели бяха от новите тогава 323 с предно предаване, и бяха само в светлосини металици.
Май бяха и само 3-врати базови версии, поне аз само 3-вратки съм виждал.

За ценообразуването на продажните цени на официално внасяните коли по соца, разбира се, отн. точни отговори може да дадат само съответните служители в съответното Министерство на вътр. търговия, които са се занимавали с тази работа- дистрибутирането им, които биха били още живи де.

Или пък, ако се върнем с машината на времето назад, най-точни отговори за генералните насоки на ценообразуването- СССР внос, спрямо останалия соц. внос, можеха да дадат и разни бивши министър-председатели, както и министри и зам. министри на Министерство на вътр. търговия, както и от Министерството на снабдяването и държавния резерв, както и от Комитета за планиране.
Такива са били другарите- Гриша Филипов, Георги Атанасов /още е жив, между другото/, Станко Тодоров, Сава Дълбоков, Кирил Зарев, Тано Цолов /добре се познавах с една красива негова внучка :)) /, Станиш Бонев.
Те, а и разни други тогавашни ръководни лица, най можеха да ни осветлят, защото дадени соц. вносове се фаворизираха, а други, не чак толкова. ))

« Последна редакция: Септември 18, 2020, 22:17:59 от USfan »

Септември 21, 2020, 17:17:20
Отговор #365

Неактивен CJ7

  • Публикации: 1063

Октомври 07, 2020, 01:43:34
Отговор #366

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев

Октомври 14, 2020, 01:25:39
Отговор #367

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев

Октомври 18, 2020, 23:01:46
Отговор #368

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев

Октомври 18, 2020, 23:36:32
Отговор #369

Неактивен Cosworth96

  • Публикации: 100
Тази 850-ка ще да е била интересна, до някой фулсайз FoMoCo, GM или Chrysler Corp. продукт.  :D

Тук интересното е, нещо, което не знаех до вчера - 190D се е продавал в Щатите също. И както се вижда - 2.2D. Окомплектова се с 5 степенна ръчна трансимия или 4 степенна автоматична. По-късно се заменя от познатият добре в Европа 2.5D. Реално този 2.2, като мощност няма никаква разлика с тукашният 2.0D, защо обаче е с 200 кубика отгоре не знам. Някой по-запознат ще каже, може би.

И... много грозно с тази броня.


'07 BMW 325xi Touring ///M-Sportpaket