Автор Тема: Питане за работа с ламарина за под на автомобил.  (Прочетена 5840 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 19, 2015, 09:01:29
Прочетена 5840 пъти

Неактивен popai145

  • Публикации: 68
Здравейте, обмислям от пролетта да започна възтановяването на Пежото. Взех си по основните инструменти и сега събирам малко теория. Изчетох почти всичко което намерих в нета но не ми стана ясно следното. При подмяна на ламарината на пода е хубаво да се направят улеите които са оргинално там. Колегата Алберто ги е правил с чук но аз си мисля че има и друг начин. Прилагам снимки от форума на москвич за да онагледя въпроса ми. 






Както се вижда от снимиките тези улеи не са правени с чук /най-вероятно/
Въпроса ми е зне ли някой как мога да ги направя за да изглеждат като на този москвич?

Благодаря предварително.
« Последна редакция: Ноември 19, 2015, 09:13:06 от popai145 »

Ноември 19, 2015, 09:27:52
Отговор #1

Неактивен SKODA

  • Публикации: 125
машината се казва "зиг-кордон".
аз си купих такава - самоделка за 50 лева, но изпълнението е добро. колелетата се правят на стругар според профила, който искаш. проблема е, че повечето са с къси рамена и не може да се стигне много навътре в дълбочина на ламарината. единия начин за разрешаване е като направиш дънния панел от няколко части и ги завариш. лесна е за работа, но ти трябва втори човек да върти, когато е ръчна.



http://olx.bg/ad/zig-mashina-i-shmirgel-ID4seYG.html#ee21febe5f

Ноември 19, 2015, 09:36:00
Отговор #2

Неактивен popai145

  • Публикации: 68
Много много благодаря. Точно това ми трябваше :-) Може ли да ми пуснеш снимки на твоята самоделна да видя как е направена ?
« Последна редакция: Ноември 19, 2015, 09:39:41 от popai145 »

Ноември 19, 2015, 09:51:26
Отговор #3

Неактивен SKODA

  • Публикации: 125
в събота

Ноември 22, 2015, 11:15:53
Отговор #4

Неактивен SKODA

  • Публикации: 125
на последните снимки съм показал с ръка движещото се рамо, а до него е стягата, която притиска вала с ролката за да се огъне профила при въртенето. с повече пристягане се постига по-дълбок профил. ролките ги прави стругар, като си ги поръчвам според това какво искам да профилирам.












Ноември 23, 2015, 10:16:37
Отговор #5

Неактивен popai145

  • Публикации: 68
Благодаря за снимките. Много полезна информация.

Януари 07, 2016, 15:27:55
Отговор #6

Неактивен ceco_mihailov

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 5
Макар и да е дадено мнение (коректно) по темата , бих искал да поясна за "москвича" , защото за 2-3 парчета няма смисъл да се харчиш или да губиш време за направа на "оребрител" (малко съм скаран с употребата на чуждо внесени думи) .

Та това дъно в багажника съм го оребрил посредством винкел и кръгъл прът , разбира се и чук . Върху равна и твърда основа поставих винкела , после ламарината , и отгоре кръглия прът . С премерени удари на чука по пръта (да речем поне ф20 и да е повече от Ст.3) формовах ламарината.

Предпоставки за добър резултат:
1. Аз използвах 0,8мм ламарина , марка 08КП (колкото повече я формоваш , толкова по-корава става - с една дума - наклеп) , с по-дебела ще се изискват по-сериозни формоващи заготовки;
2. Чук с по-голяма маса ... колко не знам , но поне 500гр. , иначе само шум се вдига :) ;
3. Оребряването да става на прав лист ламарина , преди да са започнати сгъвките по него ;
4. За точното центриране на кръглия прът спрямо винкела могат да се направят няколко неща , но за мен най-лесното беше дължината и на двата детайла да е по-голяма от на листа ламарина , така визуално винаги ще знаеш , че пръта е върху винкела ;

Надявам се че съм бил полезен с информацията ми от първа ръка :) .

П.П. След москвича се оказа , че ще има още доста дъна , и преди няколко години си направих "Оребрител" , не много обмислена (от към коравина) конструкция , но пък носеща разни ползи.