Автор Тема: Реставрация на FIAT 2300 1965 г.  (Прочетена 22218 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 16, 2016, 13:00:35
Прочетена 22218 пъти

Неактивен stephen

  • Публикации: 31
Здравейте колеги! Започвам тема за рестварация на италианска красавица от 1965 г. Доколкото виждам колегата Павел Велев вече има такава и с негово разрешение ще се възползвам от снимките които е направил!:)
В цялата олелия около изкарването на колата от мястото където се съхраняваше последните 20 години забравих да направя снимки, но ще намеря едни стари, за да добиете представа за общото състояние. Ще добавя и нови за състоянието в което е в момента, след началото на процеса за възстановяване.
Като цяло диагнозата на "пациента" в момента е следната:
1. След отваряне на двигателят: повърностна корозия във втори цилиндър, останалите са добре. ще с еопитам да не минавам на ремонтен комплект и да реша проблема само за този цилиндър.
2. Маховикът на двигателя е завъртан и от тази страна има износване, но от сегащната работна повърхност е добре.
3. Динамо - оше преди 3 години при поредното припалване спря да зарежда, но добрата новина е че имам резервно реле и ако проблемът е там, предполагам ще се реши. Другият вариант е по за предпочитане, четки  - да се надяваме. Целият агрегат е даден за ремонт и почистване. Също смяна на пиньона на бендикса на стартера  -  зъбното колело е износено челно. Намерих че се продава, на Поносимата цена от 50 евро, но в сервиза за ремонта на тези агрегати ме увериха че ще реашат проблема сами. Самият стартер работи.
4. Водна помпа 0 освен тази на колата имам и още една, но и двете са си отишли. Поръчал съм нова, за щастие ги има на поносима /мисля/ цена от 130 лв. Лошата новина е съединителят за перката за охлаждане  -  не е ясно дали поне един от двата налични работи. Пак остава надеждата!
5. Състояние на купето: Има ръжда - конфликтното място под предния прозорец от ляво, но е повърхностно и според човека, който се зае с ремонта на купето не е голяма болка. Дугият проблем са веждите по калниците поне 2 са за ремонт, д ане кажа и 4 те. намерих в един сайт че има вежди за този модел, но ще проверя дали са точните. Цената е добра ако й се вярва.  Ще се кърпи и долният ъгъл на предната лява врата, към калника - също конфликтно място. Подът е здрав, тъй като преди години е бил покрит и обработен с антикорозионни битумни смеси.
6. За смяна е цалата електро инсталация в моторния отсек.
7. Ремонт на бензинова помпа, почти сигурно смяна на платно.
8. ПОчти всички хромирани елементи трябва да се освежат най малкото, а маската е тотално за нов хром. Ако някой може да препоръча къде извършват подобни услуги ще съм му благодарен! Сещам се за един цех в гр. Стрелча където съм ползвал услугите за другата си любов Audi 80.
9. Радиатор 0 на възстановяване във фирма Нуши 2006 Сливен. Сигурно имаше и по ниски цени някъде, но ми дадоха все пак добра цена от 400 лв. което мисля е добре предвид че ще се изгради практически нов.
10. Надраскано от чистачка предно стъкло: имам опасения че това ще е сериозен проблем ако с еналожи замяна на стъклото и нови уплътнения.
11. Спирачна система:  ще се ремонтират помпи на съеднитела и спирчна помпа. Що се отнася до сервоапарата мисля да послушам съвета на специалисти и да мина към вариант замяна на агрегат с такъв от Лада -  за помпа и серво. Може да не е оригинално, но ще съм сигурен че е ново. Имам сериозни съмнения че сервото е с пробита мембрана, въпреки че имам и резервно.
12. Гумени уплътнения по врати: за оригинални не смея и да си помисля, като имам предви цената им. някъде из форума бях чел за някой който прави нови според матрица. Надявам се още да работи. Всичките упътнения са за смяна.
13. Скоростна кутия. Почти сигурно е само една профилактична ревизия.
14. Ходова част: цялата е за сериозно почистване и смяна на всичко що е тампон. Последните ще се правят по поръчка мисля. Кормилни накрайници намерих нови, все още се прозивеждат /о, чудо!/.
Амортисьорите ще се смнят също, видах как е решен проблемът по колата на колегата Павел Велев.
15. Салон - за годините си е добре, с изключние на кожата на таблото. Ще с еправи нова по шаблон, търся специалист з атази цел моля за помощ! :( Въпреки състоянието обаче целият салон е за нов по моите разбирания! не съм много сигурен дали вътре не се е скрил някой зъл дух!:)  Колата е била съхранявана в гараж което е добрата новина!

Това е засега колеги, утре се надявам да кача снимки!

Януари 16, 2016, 22:18:34
Отговор #1

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Успех с проекта! И един съвет, ако го приемеш разбира се - разръчкай до метал там , където са кърпили пода и са го мазали с битумни смеси, почти съм сигурен че ще има изненади. Огладай най-детайлно за ръжди, ако имаш възможност я мини нацяло на песъкоструй - само тогава лъсва цялата истина :D

Януари 16, 2016, 23:13:47
Отговор #2

Неактивен Котков

  • Публикации: 661
Има специални пасти за стъкла, които запълват деругите. Въпросът е колко е траен ефектът.
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Януари 16, 2016, 23:22:30
Отговор #3

Неактивен stephen

  • Публикации: 31
Здравей колега...! Знам за тези пасти, колко са ефективни е наистина друга тема. Познат който е имал същият фоат ме посъветва направо да не пипам предно и задно стъкло. Монтирани са само чрез уплътнения, без лепило и е работа за познавач смяната им. Гледал съм на клипове как става. Човек ще се намери, стъкло също. Уплътнението обаче е на цена трицифрена сума в евро. Има го, само да не гледаш цените... :) може д апробвам с тези пасти, макар че нараняването е дълбоко. Няма значение колко издържат, ще е по безболезнено от смяна на стъкло.

Януари 17, 2016, 00:10:55
Отговор #4

Неактивен Котков

  • Публикации: 661
На пазара има широка гама от подобни продукти, лошото е че не мога да ти дам съвет за конкретна марка, тъй като аз самият имах подобен проблем, но така и не стигнах до употребата на паста. Има хора, които предлагат подобни услуги. Консултация с тях ще даде отговор на много от породилите се въпроси. Възможно е да има фирма, която би могла да произведе ново уплътнение, като ползва оригиналното за мостра. Ще се радвам, както и всички, които имат нужда от подобна услуга, ако някой знае за такава фирма и сподели за нея пред аудиторията.

Послепис:
Пропуснах нещо важно. По челното стъкло на стар автомобил обикновено има множество малки и на пръв поглед безобидни деруги, които може да не се запълнят с въпросната паста. Но когато се движим по неосветен път фаровете на автомобила с когото се размиваме се отразяват в деругите и намаляват драстично видимостта. Отделно смятам, че това ще дразни всеки целящ автентичност.

Поздрави
« Последна редакция: Януари 17, 2016, 00:21:40 от Котков »
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Януари 17, 2016, 19:52:38
Отговор #5

Неактивен drago

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 9
  • Opel Calibra
И аз смятах да полирам някакви малки драскотини на челното стъкло на калибрата,но майсторите ми отказаха.Думите им бяха:
-Всяко друго стъкло ще ти полирам,но за челното забрави!
Според думите му самото отнемане на стълко и нанасяне на паста изкривява образите,като на криво огледало.

Януари 17, 2016, 23:11:05
Отговор #6

Неактивен 136

  • Публикации: 546
Здравей, колега.Честито за автомобила много хубав модел на Фиат. Оригинално ново уплътнение за предния прозорец е доста трудна мисия или непоносима цена :) Предния прозорец е много труден за сваляне и трябва да подходиш доста внимателно.На никелираната лайсна на предния прозорец има Т образна метална скоба която минава през уплътнението и се заключва в жлебове на купето.Често са ръждясали и трудно се махат. Неизбежно е махането ако все пак искаш да оправиш ръждата на калника. Получава се обратно легенче и задържа вода и така почва да гние после водата стига до пода и .....................
Относно предния прозорец имам 2бр от които единия е триплек ,а другия е секурсив. Ако твоя е секурсив ( както са страничните прозорци чупи се на парчета) можеш да го полираш. Помпата на съединителя която е на педала е доста скъпичка и няма аналог. Монтират е на един модел на Ферари и цената и е над 250 евро. Каква ти е идеята за реставрацията ще преправяш и заместваш части и агрегати или ще се придържаш към оригинала?

Януари 17, 2016, 23:32:46
Отговор #7

Неактивен stephen

  • Публикации: 31
Здравей, колега.Честито за автомобила много хубав модел на Фиат. Оригинално ново уплътнение за предния прозорец е доста трудна мисия или непоносима цена :) Предния прозорец е много труден за сваляне и трябва да подходиш доста внимателно.На никелираната лайсна на предния прозорец има Т образна метална скоба която минава през уплътнението и се заключва в жлебове на купето.Често са ръждясали и трудно се махат. Неизбежно е махането ако все пак искаш да оправиш ръждата на калника. Получава се обратно легенче и задържа вода и така почва да гние после водата стига до пода и .....................
Относно предния прозорец имам 2бр от които единия е триплек ,а другия е секурсив. Ако твоя е секурсив ( както са страничните прозорци чупи се на парчета) можеш да го полираш. Помпата на съединителя която е на педала е доста скъпичка и няма аналог. Монтират е на един модел на Ферари и цената и е над 250 евро. Каква ти е идеята за реставрацията ще преправяш и заместваш части и агрегати или ще се придържаш към оригинала?

Здравей колега!  Благодаря ти за ценните съвети! Общо взето за предното стъкло се потвърждава моя кошмар! Все пак се надявам да намеря някакво решение!  Доколкото разбирам проблемът не е в стъклото, а в уплътнението, което го усещах!  Ако все пак се реша на смяна и закупуване на ново уплътненение ще е след като ремонтирам всичко останало. За помпата на съединителя следващата седмица ще разбера дали е възможно да се ремонтира. Много бих искал да се придържам към орогонала, но това е трудна задача, все пак срредстава за подобен проект никога не са достатъчни. Ако има начин ще се замества. Важното за мен е колата да е в движение, а не да е някакъв експонат без двигател. Моята философия е, че колите са за  пътищата, а не само за музея! Тази специално няма да се кара всеки ден, но е важно да има работеща механика.  Има сантиментална стойност...
Днес не можах да направя снимки, защото времето не позволяваше да отида до сервиза, където се работи по купето, но се надявам утре да имам нова информация.
Виждам че на твоя фиат си поръчал нови тампони, мисля че полиуретанови. Би ли споделил при кого ги поръча и какво трябва да се подготви? Благодаря предварително!
« Последна редакция: Януари 17, 2016, 23:37:50 от stephen »

Януари 18, 2016, 22:59:39
Отговор #8

Неактивен stephen

  • Публикации: 31
Днес направих няколко снимки на купето, както е в състояние готово за ремонт! Благодаря на колегата Мищо за ценната информация и за готовността му да помага с информация! :) Двигателят е изваден. седалките също. Вижда се ясно проблемната част под задната престилка.  под предното стъкло отляво. Праговете са добре, защото са надеждно напълнени с грес и масло отдавна. Ще има много работа по ходовата част. Надявавам се колегата, който е наясно с упътненията на вратите да се свърже с мен. Писал съм на личен. Опитах се да направя снимка и на драскотината от чистачка на предното стъкло. Все още събирам смелост за демонтажа му.  Вероятно ще се наложи да ремонтирам старата водна помпа, но това ще стане ясно до няколко дни. По съвет на колегата Мишо вероятно ще сменя и динамото с по модерно.
Уточнени са и нещата с тапицерията на седалките. Проблемни засега остават кората над арматурното табло и ръкохватките на вратите.
До тук е ясно че ще има много забавни дни.....и нощи вероятно!:)













Януари 18, 2016, 23:32:53
Отговор #9

Неактивен 136

  • Публикации: 546
 :D :D :D Ето и снимки от мен  :P  Скоро си мислех за тази кола какво стана с нея и какво ще и се сучи.Само хубави неща  ;D