Автор Тема: Jawa 250/559  (Прочетена 16262 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 09, 2016, 20:44:50
Прочетена 16262 пъти

Неактивен fluki

  • Публикации: 34
Здравейте, колеги. Няма да описвам всяка шайба и гайка, която съм търсил или абсолютно всичко което се е случвало по мотора от заглавието на темата. Ще карам по-кратичко. Преди 5-6 години почти на майтап си купих една Ява (изобщо не знаех какъв модел е и даже, че има различни 250сс). Въпросната Ява си лежеше спокойно в селска плевня до едно кротичко прасе (буквално!) и излгеждаше така:



После купих още една-две в сходно състояние и от всички сформирахме нещо като "Волтрон". С други думи - една прилична почти комплекта Ява 250/559 (вече бях разбрал, че това е модела, който ще правя), но нещо не ми харесваше още и въпросния мотор беше разглобен отново и седя около 2 години ей така:



Междувременно падна голямо чете и голямо ровене в книги и интернет за всевъзможни неща по модела. Някак ми се искаше мотора да се стане добре (точно както е излязал от завода). Наред с четенето продължавах да събирам още части и мотори (вече не знам колко точно Яви докарах вкъщи).

Тук е момента да кажа, че дядо ми и брат му преди около 56 години са си купили две еднакви Яви 250/559, естествено чисто нови и сигурно е било голяма радост. На дядо Явата така и не намерих, но хванах следите на другата и естествено тя стана моя.

Та миналата година, вече събрал достатъчно части за да стане мотора както исках аз, лека-полека започнах да действам и резултата вече е налице. От тук нататък няма да пиша повече глупости и оставям снимките да разказват в съкратен вариянт появата на "новия" ми мотор:






































Февруари 09, 2016, 20:49:13
Отговор #1

Неактивен fluki

  • Публикации: 34
След като затрупах форума със снимки искам да добавя, че мотора не е прафен професионално и забележки се намират, а също така, че още не е довършен  O:-)  След всички шарени снимки ще добавя и една без цветове, на която е дядо ми с със същата Ява:

Февруари 10, 2016, 10:40:18
Отговор #2

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Е, това ако не е перфектен мотор, в който всичко до последното винтче е пипнато - сменено с ново или възстановено, то кое ще е? :) Интересни са ми специално гумите с бял кант, май за сефте виждам такива на Ява, какъв им е случая? И още да попитам кантовете върху каската на фара, калника и капаците рисувани ли са или стикери? На снимките поне линията им ми се струва идеална, което не толкова лесно се постига...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 10, 2016, 15:31:19
Отговор #3

Неактивен fluki

  • Публикации: 34
Гумите просто реших, че ги искам с бял кант и си купих кантове, които си монтирах сам. Златната линията е почти идеална и също си я правих сам. Както всички знаем линеирането изобщо не е лесна работа. Тъй като не посмях да се доверя на някой да опитва да прави кантове с боя си купих автомобилно фолио  3М, след което си направих линийки 2мм широки и си ги лепих сам. Би било добре сега да направя и един слой лак за да запечатам линиите, ама някак вече не ми се разглабя :)

Февруари 10, 2016, 16:17:31
Отговор #4

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Поздравления,колега!
Много красив и напълно НОВ!
Къде са хромирани частите на мотора?

Март 07, 2016, 16:20:22
Отговор #5

Неактивен генерал

  • Публикации: 180
Браво Fluki !

Март 14, 2016, 20:57:01
Отговор #6

Неактивен fluki

  • Публикации: 34
Да не помислите, ме мотора е готов? Продължавам да нижа перлички:

Май 07, 2016, 00:00:58
Отговор #7

Неактивен lilio

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 7
Важен е детайла...страхотна става явата!

Май 07, 2016, 00:25:16
Отговор #8

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Шапка ти свалям! Това е еталон за това, как трябва да се възстановява мотоциклет и изобщо ретро техника! Освен теб, в офроуд форума има тема за МЗ ЕС 250 допелпорт, където колегата буквално от нищото е постигнал чудеса. Прикачам темата му ако нямаш нищо против, има какво да се види - http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=20962

Май 08, 2016, 00:17:22
Отговор #9

Неактивен stingray

  • Публикации: 375
Поздравления!
"Никогда не соглашайся с толпой. Даже если она права." Эмиль Чоран