Автор Тема: Ретро рали шампионат  (Прочетена 53538 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 03, 2016, 22:14:39
Отговор #70

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Ако няма гъвкавост по този въпрос от страна на управителите на пистата, то няма за какво изобщо да го обсъждаме. Просто ние състезателите мечтаем за няколко обиколки на такава писта :) Аз поне де, за другите не знам. O0
Напълно съгласен Марти , това му се вика скоростна отсечка по затворен контур или шейкдаун , нещо такова ли. Околовръстното на
Смолян става убийствено за таз работа. O0
« Последна редакция: Юни 03, 2016, 22:35:28 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 03, 2016, 22:28:40
Отговор #71

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
И що пък да не бъдат включвани?...

На този въпрос мога да дам няколко отговора и те всичките са много прости като логика:
- ако намеря оригинална Škoda 130 RS, но без двигател, а ми се ходи на Монте Карло Хисторик и набутам един 2,0 от съвременна Octavia, или 1,4 16v от Fabia (вместо оригиналния 1,3), там дали ще ми се обясняват или директно ще бъда натирен да си ходя... Ние трябва да гоним топ нивото и да не допускаме компромиси с елементарни неща;
- кой е най-големият приоритет при реставрирането на една кола? Естествено автентичността й. Оригинални части, методи на работа и т. н. Топ проявите оценяват автентичност, оригиналност. Разбира се компромиси трябва да има, ние не сме топ ниво (само се стремим към него) и например, ако се появи кола със сменен мотор, то поне той да бъде от същата епоха - например Жигули с мотор от Лада 1600 (вместо оригиналния 1,1, 1,2 или 1,3). В един такъв случай нека да има клас "модифицирани" (примерно), който да има право на участие в генерално класиране. Но да ти се появи Жигули, с двувалка от FIAT, а до нея да е оригинално 2101, няма да е никак етично да са равноправни...;
- кой участник би бил най-ценен за едно ретро рали? Според скромното ми мнение това биха били оригинални състезателни коли, като да речем бяло-синьото Renault 5 на Чубриков, което сега бива реставрирано от Димитър Илиев. Мисля си, че после по-биха били интересни репликите и/или съвсем оригиналните коли. Под реплики имам предвид нещо наистина изпипано до последния детайл, като да речем 12-ката на братя Бабачеви, в която има предостатъчно автентични части и вероятно почти никакви съвременни такива. Е, кажете ми спрямо труда, който се полага, за да се реставрира един стар мотор, проблемите с намирането на части за него, спрямо труда, положен за реставрирането на една кола в оригинал, спрямо труда, положен за направа на реплика с автентични за епохата части, е ли е редно те да бъдат равнопоставени с една кола, загубила автентичността си по някакъв начин... Ще дам и пример в тази насока - на няколко от варненските коли се появи интересна машина - със старо купе, но пък със съвременен мотор, при това чипосан... Да, колата е супер интересна, направена е професионално, но пък повечето коли в колоната нямат шанс на майсторско... Тогава хората, положили неимоверни усилия да намерят оригинални части за старите си коли, се чувстват пренебрегнати, а проявите губят същността си;
- откъде накъде една съвсем прясно сътворена кола, която има вид на стара, но пък дори и не е точна реплика (за съвременната техника няма да пиша), ще има право да участва в генерално класиране на ретро рали... Та това е ултра абсурдно, не виждам даже смисъл да се коментира... Има балове за тия коли, клипове на знойни певици и т. н. За истинския ценител равноправието с подобни екземпляри е равносилно на обида!
Имам и още аргументи, но май писах дълго, а всъщност въпросът принципно е съвсем ясен! Друга тема е какво се прави и кое как се интерпретира (изопачава) по нашите земи...

Но ако все пак някой има още колебания по тази тема, нека сам да си направи класация кой автомобил би бил най-ценен участник в едно класик рали и колко една стара кола със съвременен двигател се отдалечава от фаворита му в тази класация...

Юни 06, 2016, 12:21:58
Отговор #72

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1873
Колега, противоречиш си.В едно изречение говориш да сме на топ ниво, в друго да не сме.Да не забравяме, че това не е конкурс за елегантност или музейна експозиция.Тук става дума за състезание.Колко автентични автомобила участват в нашия шампионат.То по тая логика трябва да карат с оригиналните гуми.Оригинални състезателни коли в България има не повече от ПЕТ.Всичко останало е правено в час по трудово.Аз съм си монтирал двулитров мотор, поради простата причина , че не можах да намеря трилитров.И точно поради тази причина ,ако участвам някъде се записвам в клас модифицирани,за да не се бъркам в "оригиналите" Кобрата реплика,на Бижуто Брауна,на Явор Дакскара и Робин Худ-а, къде да се запишат да участват, ако струват по една торба пари? Точно за това са измислени и класовете.Ултра абсурдното в случая , че това не е едномарков шампионат и всеки идва да кара с каквото му е кеф.Как така няма да участват в генералното.Това е абсурда-участваш в класа , не те зачитат в генералното??? Това са състезания за точна езда, не за скорост.И още нещо ...едва ли Димитър Илиев ще дойде да кара на ретро рали, поради елементарната причина, че там няма скоростни етапи.Има етапи за точна езда, а тази кола не може да се кара с 40 км.ч.Ако колата ми няма отличен външен вид, но за сметка на това съм я развил технически в кой клас да карам....или да дойда да разгледам само морската градина?
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Юни 06, 2016, 13:31:52
Отговор #73

Неактивен USfan

  • Публикации: 10838
Не се хващай сега с лапсусите в писането на Росен.
Хич не си противоречи той, много ясно е написал какво има предвид.

А къде да ходели сглобките на Бижуто и сие?
Ами точно тия им коли никъде не трябва да се записват по ретросъстезанията.
Нито в класове, нито в класирания.
Особено не в ретросъстезания с все пак и уж някакво подобие  на изисквания и регламент.

Е, ако имат желание да участват в реални ралита и гонки без особени ограничения и изисквания в регламента, дето се кара обаче на фулгаз от край, както е Тарга Тасмания например /където ходят коли от Форд А, през група Б, до нови Поршета Турбо, и тоя микс е всеки срещу всеки/, тогава да си ги подготвят и да участват.
Е не че точно тия споменатите от теб биха имали каквито и да шансове де, дори и срещу само бегло подготвени рейсинг костенурки примерно.

Та какво има да го въртим, за такива коли си има по цял свят /в частност и по нашето Софийско поле/, тунинг и реплика събори и състезания.
Там хората си вадят пластмасарките и преработените тип СижиТунинг Ауди А3 и е36, и си се забавляват, няма лошо. Но тук си дискутираме уж авторитетни ретроралита, а не селски тунинг събори.

Били торба пари, глупости.
Торба пари фигуративно, а реално по-вероятно пълен пикап с пари, са колите дето ходят в класиранията по Пебъл бийч и Комо.  От това ниво надолу всичко е една идея по-обозримо като ценообразуване.
А и какво значение има коя кола колко струва, като не и е мястото нито на ретросъстезания, нито на паради.

Иначе за цените, извън продукциите на Киро /познавам го лично, доста сме си говорили по разни автотеми, но нито съм го разпитвал, нито ме интересува колко точно е взел на Бижуто/, бих казал, че внесените отвън реплики у нас са винаги от доста евтини и бюджетни производители на съотв. копия.

А конкретно, ако говорим за пари пак баш за Брауна, мой познат, знаят го и много от вас, стария председател на ретроклуба Кристиан, в момента е на финала да получи един трибут ХК Джаг от Киро, та приблизително съм информиран колко струва правенето на такъв подобен на Брауна модел.
И съдейки по правенето на Джага, и отчитайки приблизителната цена на всички присадени ориг. и неоригинални и други части колата на Колйо, бих казал, че крайната сума е много под 100 000 лева на цена излязла.
Естествено Бижуто или някой друг може да каже, че и 1 милион му излязла, все едно.

А цените на другите конкретно гореспоменати уж реплики, всъщност чисти КИТ-кари, са в пъти по надолу от тия примерно и 100 бона.
Та били и те торби с пари.  :))
Ако обобщим за тях, по-евтини реплики, а и по-некачествени реплики на Кобра и Лотус 7, от тези на Робин Худ, а и на Дакс, трудно ще се намерят на световния пазар.
Нямат нищо общо с автентичността, и особено цените, нито на Катърхам /за 7/, нито на Аутокрафт /за Кобра/ например.
А Бюфорда на Ангел е още по-пародиен. Той не е и реплика дори на форма, ами някакъв сватбарски трибут на формата на големите седани файтони от 30-те, ама смален до размерите на Сиера, чиято и платформа барабар с 4 цил. мотор ползва.

Абе само си представете, Бижуто например да се пробва за участие с Брауна на конкурса Комо.
Всъщност, абсурд, за там не може и да сънува да го поканят не само той, ами който и да е от Балканите /е, с изключение на Йон Тириак, той има дори и за това ултра ниво подходящи коли в колекцията му/.

Но понеже става въпрос за рали, не за паради, да си представим, че би се пробвал за записване дори на каквото и да е регламетирано ретрорали в Европа.
Примерно представете си го да кандидатства с Брауна на Милле Миля, и то сериозно да се запъти да участва.
Какъв смях би предизвикало това дори и само сред доброволците по постовете на ралито, да не говорим за организаторите.
Но айде, Миллето дори в трибутния му вид, е висока топка като изисквания дори и за доста солидни европейски колекционери и ценители. Да кажем, че се устреми Бижуто да участва в някое народно немско ретрорали, както например ралито Кйолн-Аарвайлер.
Там специално участват крайно свободно модифицирани коли, но все пак оригинални модели, сред които например и разни спортни Опели, от 70-те и 80-те години версии.
Е какво ще стане, ако се помъчи да се запише Колйо с Брауна, дори за това общодостъпно рали?
Ще получи в най-добрия случай снизходителна усмивка, естествено без обяснения. Даже вероятно няма да си направят и труда поне вербално да му откажат.

Абе страната ни е бутафорна, то е ясно.
Но много жалко, ако едно такова малко общество на уж ценители като ретролюбителите, позволява тази евтина бутафорност /и то евтина е точната дума/, не само да се шири, ами и направо да доминира всякакви аспекти на ретродвижението и нас.

« Последна редакция: Юни 06, 2016, 13:59:46 от USfan »

Юни 06, 2016, 13:57:15
Отговор #74

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1873
След тази компетентна лекция,няма какво да кажа.Ще се запиша да участвам в междугалактическите състезания! O:-)
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Юни 06, 2016, 15:05:46
Отговор #75

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Е, ти поне го можеш нали си от центъра на Вселената :)) Само се чудя защо пък искаш да караш тази рядка у нас класика с 2 или 3 литров екотек, вместо да присадиш нещо по-мощно опелско, но все пак от епохата на колата? При Браун-Бенца поне е ясно, че няма как да се набави оригинален мотор, но в твоя случай не е така. То и аз мога да ръгна на шкодилака някое ВАГ чудо от новия век, примерно 1.8Т 150 коня сток, ама така се обезсмисля идеята според мен. По-добре да си купя Октавия 1.8 Т и да си я карам за ежедневка, като мой познат мод от Шкода форума, който има и задномоторна класика, която обаче си я развива на оригиналната моторна база - слага си спортни валчета, изпускателни системи и т.н...
А относно Бюфорда на Ангел, съгласен съм че не е дори наподобяващ някой оригинален модел от 30-те, но доколкото съм запознат самата реплика е правена през 70-80-те, което я прави класика сама по себе си. И аз съм на мнение, че поне засега подобни коли не бива да се изключват на фона на липсата на достатъчно фенове на ретро ралитата у нас. Дори коли като ГТ51 на Влади могат да участват без да ощетяват останалите, нали на последното рали отново го издухах със шкодака ;D Просто трябва да се наричат с истинските им имена - това е реплика, онова дуплика, третото хот-род и т.н... за да не се заблуждава по-непреосветената публика.
« Последна редакция: Юни 06, 2016, 15:07:49 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 06, 2016, 15:46:03
Отговор #76

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1873
Е издуха ме щот си колхозник, а аз съм толкова спрял,че срещу теб да карам пак няма да те стигна. :winktongue: И разпиления чугунов мотор да сложа с два двойни карбуратора, едва ли ще направи впечатление на някой.Мога и сенаторов мотор да бодна, и какво от това,реално само аз губя, а ти можеш да пърхаш с Шкодилака O:-) В крайна сметка ние караме за кеф и удоволствие.Ако регламента не разрешава коли с доработки да карат , то ние няма да участваме и готово.Ще карат шест коли в шест класа и всички ще са шампиони  O0 O:-) :))
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Юни 06, 2016, 17:44:23
Отговор #77

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Ейййй шивачи , и аз не мърдам от тоя клас. :)) O0
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 23, 2016, 21:24:50
Отговор #78

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Излязло е и по-подробно класиране по отделните класове

Само не схванах в двата янгтаймерски класа по какви признаци са разделени автомобилите, поне като години са напълно еднакви, но в първия е добавено и "оригинални". По този признак примерно Делта-та на Свилен трябва да е точно в него, но на практика е класирана в другия.
« Последна редакция: Юни 23, 2016, 21:30:45 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 23, 2016, 21:46:58
Отговор #79

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450