Автор Тема: Волга ГАЗ 24 - уикенд хоби проект  (Прочетена 2532 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 30, 2023, 10:47:26
Отговор #20

Неактивен NickyV

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Първи ъпдейт по същество.
Тази събота и неделя си играх с Волгата.
Следвайки съветите на хората във форума, развъртяхме с манивела, и подкачихме гориво. Карбуратора естествено протече. Пробвахме и с газта...
1ви опит за палене - Стартера не ще да върти - проблема беше решен с основен инструмент - чук :)
Последва следващ проблем... ток до свещите няма. И тук дойде на помощ цялото време което прекарах четейки теми...
Направих една пробна лампа, и почнах да търся проблема - бобината се оказа работеща, но на входа на делкото при въртене на манивелата - нищо.
Почистихме хубаво чукчето, и УРА ! Волгата запали със същите части, с които е палела преди 15 години ! И според мен работи добре.
Запали както на бензин, така и на газ, което ме води на мисълта, че има и прилична компресия... (чувал съм че паленето на газ иска прилична компресия).
Същевременно се заех да я измия, тъй като искам да не ме е гнус като работя по нея, та за целта разглобих интериора, както и обстойно измих отвън, вклющително леко чистене на моторния отсек.
За домашно си взех карбуратор, горивна помпа, водна помпа, както и елемента на въздушния филтър. Тук бих се радвал на насоки откъде да взема добри ремонтни комплекти за карбуратора, горивната и водната помпи.

Следваща стъпка - Да сменим все що е гумен маркуч по колата, и да я направим да пали и да тръгва сама, черпейки гориво от собствения си резервоар :) 
След това - Да спира сама и добре :)
 
Малко снимки от измитата волга. Бих качил и клипче на работещия мотор, но не съм сигурен как :)




« Последна редакция: Октомври 30, 2023, 10:58:12 от NickyV »

Октомври 30, 2023, 12:07:50
Отговор #21

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
      Еее, браво. Не съм и очаквал да не запали почти веднага :) Така измита има доста вид поне на снимки. Ако се полира, даже и от боя няма да има нужда май. Снимките обаче са както казва Мечо пух - колкото повече, толкова повече :) Така, че молим за още снимки. Интересно вътре в какво състояние е. Ремонтни комплекти са на късмет, каквото се падне. Щом има газова и си работи, лично аз не бих се мъчил да правя бензина. Да, хубаво е да си работи и на бензин, но по хубаво от пропан бутана за мен няма, че и цената му е хубава. Няма и прекъсванията които са трудноизбежни на бензин. По добре първо я направи да върви и спира на газ и накрая ако остане време е бензина. Просто отнема много време и псувни, а и най вероятно всичко по бензина е за смяна, тъй като кола с газ вижда бензин един път на високосна и всичко е разсъхнало, опечено и ръждясало /особено резервоара/. А всъщност къде се намира колата ?

Октомври 30, 2023, 16:21:06
Отговор #22

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Колега, обясни откъде си и ще те пратим в адекватен магазин. В София има тамън 4 броя, може и повече да са.
Ако искаш отличен резултат, отиди на магазина и си купи нова водна помпа (към 150лв), термостат (20-тина), бензинова помпа (30-40), карбуратор. По карбураторите се огледай внимателно, 24 е с К-126Г. Със сигурност ще намериш 2-ра ръка, а нов с малко повече търсене за 250-300лв на магазина. Някога бяха по 120, ама това време отмина отдавна. Ремонтни комплекти има колкото си щеш, за 20-тина лв. По принцип всичко де що е К не е особено читаво. Със съвременна игла и някоя друга гарнитура, ако не е твърде крив, ще заработи и на бензин.
Резервоар си търси нов. Или поне отвий отгоре сондата и виж какво има по дъното. Гният и няма как.

Визуално колата изглежда отлична база. Ранна година, красива е. Казах ти, че банята прави чудеса. На мен ми се вижда да не е боядисвана. Хубав цвят, а дупките могат да се нагласят и по по-непрофесионален способ. На първо време я замажи със спрей и влакнест кит, сивото Боди също става за запълване на дупки. Колкото да се търкаля по улиците ще стане.
Смени бутилката за газта и сондата с нови, ще трябва всичко да ти е легално, като я пускаш в движение. Подкараш ли я на газ, бензинът ти е само опция. Аз минах към 5000км само на газ и чак тогава си оправих бензина (нови помпа и карбуратор, както и де що има маркуч). Сега кеф  ти на газ, кеф ти на бензин и не ме е страх, че ще угасне в дъжда.
Един път караме из дефилето и усещам как газта свършва. Куцук куцук стигна до надолнището посока Своге. Инерция и се дотъркаля до бензиностанцията Петрол под полицията. А вали пороен дъжд. Последните два метра ги мина на стартер. Напълних догоре и си продължих за София.

Октомври 30, 2023, 18:15:32
Отговор #23

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
съвет за външния вид - където е най-нагнило - изшкури само ръждата, доколото може, вземи ръждопреобразувател вюрт, намажи добре навсякъде (това важи и за отдолу - телена четка докъде стигаш....) и след 24ч всичко ще е черно на цвят - след това, без шкурене на намазаните области, кит и боя - във всеки по-добър автомагазин ще ти направят боя по колата директно, съответно ще е същият нюанс - пръскаш кръстосано 2 ръце и после 2 ръце лак, а мъглата около локалното пръскане се маха лесно с 2 вида паста - има приставки за винтоверт дори с лепящи гъби за полиране - сам можеш за точно един ден да преобразиш колата
пусни я документално в движение
направи я да пали и върви на газ/бензин
оправи светлини, спирачки, ходова част, аупуси ако има нужда
стегни салона
направи това с поправките по купето, и удари една боя на джантите
сложи 4 читави гуми 2ра ръка

и си готов - всичко това ще ти струва 2-3к и ще има работеща, редовна кола, която да караш - в някакъв момент нататък, ако ти се занимава и вече си покарал няколко сезона и си заделил по-прилична сума - събори ходова част, мотор и трансмисия, да направят и боядисат купето, подмени, рециклирай, освежи всичко по обратния ред до сглобен вид, и ще имаш нова волга
и

Октомври 30, 2023, 21:04:49
Отговор #24

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Предварително се извинявам, за може би тъпите въпроси, които ще задавам, но съм абсолютно необразован в тая насока... Познанията ми на тоя етап стигат до толкова, че да бъда вреден за себе си :) ...

Само да съм чул отново такива писания! O0

Справил си се чудесно. Поздравления! Проследил си по правилният начин защо няма ток и си открил причината. Нормално и очаквано е да има проблем с контактите на чукчето, окисляват се, ръждясват от стоенето толкова години.
С нескрита радост ти прочетох поста, и че си успял да запалиш двигателя. Тръпка си е, след толкова години...
Задължително си я направи да работи на бензин, за да имаш резервен вариант. Всичко се случва. Може АГУ да дефектира насред пътя. И винаги да има бензин в резервоара. Може и малко. Целта е бензиновата помпа да не остава на сухо при работа на газ.
Аз може и да не съм толкова активен вече в темата, но ще чета. Нещата, които писах са принципни за всеки автомобил. Има колеги, които са запознати в детайли с Волга и вече се включиха в темата. Ще ти бъдат полезни със сигурност. Иначе, имам малко опит с УАЗ, а те са горе-долу същите. :)
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Октомври 31, 2023, 16:49:14
Отговор #25

Неактивен NickyV

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
@m_g, аз съм от София, основно прекарвам Съботите и Неделите си в Благоевград, а колата е в Петричко. Тъй, че всичко по този край е абсолютно приемливо.

Бих се радвал също ако има някой към който мога да бъда насочен относно покупка/поръчка на панели, тъй като след като огледах колата, то тя има нужда основно от задни калници, прагове, задна маска, и предна дясна врата. Всичко друго е прекалено малко като поражение според мен, че да си заслужава цял детайл/панел, а по-скоро може да се изкърпи.
Колкото до боята и ръждата. На тоя етап не ми е спешно да коригирам непрофесионално ръждата/пораженията от ръжда и като цяло това, че колата е била изложена на стихиите толкова години.
Нямам проблем да си събера частите и да я дам на някой да я направи както трябва, след което да я боядисам като хората също, като с удоволствие бих изчакал

Но Първо механиката...
Взех бележка какво би било добре да е ново. Смятам освен смяна с нови на всички маркучи, да послушам @m_g, и да купя нови водна и говирна помпи, термостат, редукторен стартер, горна и долна помпи съединител. Карбуратора ще опитам да рециклирам, че ако взема нов ще ме е яд да го пробия, и ще трябва да изхвърля газовата :) Относно въпросната игла на карбуратора. От какъв да търся, че да стане адекватно ? (четох из темите, че се слага от някои Шкоди? Също ми беше споменато и от вартбург? Но какви по-точно?)

Относно резервоара, замислям се дали някой не си е направил труда да направи матрица и да изработи пластмасов резервоар ?
Мисля при удобен момент да попитам за такава потенциална възможност познат матричар, като предполагам, че няма нищо невъзможно... Въпроса по-скоро би бил колко рентабилно ще е...

След като оправя работата на мотора, ще се насоча към спирачките, като мисля да заменя сервото на колата с такова от Субару Импреза/Форестър. Гледам руснаците ги пасват добре. ще ми се наложи обаче да търся основата от сервото на 2410, както и педали (спирачка и съединител от 2410). Ще разгледам във форума, но ако има някой, който продава, с радост бих обсъдил покупката им.
След това смятам да сложа дискови спирачки и на 4те колела... Чета по българските форуми, че на УАЗ преправят от Витара... Гледам руснаците правят квот им е кеф включително и спирачни апарати отпред от W220... въпроса е, че не ми се ще да преоткривам топлата вода, а по-скоро ако някой е попадал на подробна тема в някой руски форум (под подробна да се разбира опис части, както и размери/чертеж планка за съпорта/спирачния апарат) бих бил безкрайно благодарен да я сподели :)

Колкото до самата кола, тя вече има застраховка :), и в четвъртък следва официално прехвърляне- или по-скоро пре-опълномощяване, че ситуацията със данъците е малко неясна, и трябва да изчистя цялото упражнение преди да я прехвърля на себе си :)

Октомври 31, 2023, 17:46:40
Отговор #26

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
 "Карбуратора ще опитам да рециклирам, че ако взема нов ще ме е яд да го пробия, и ще трябва да изхвърля газовата :) Относно въпросната игла на карбуратора. От какъв да търся, че да стане адекватно ? (четох из темите, че се слага от някои Шкоди? Също ми беше споменато и от вартбург? Но какви по-точно?) "

Какъв е проблема с иглата? Предполагам не затваря и препълва камерата.
 На иглата има подобно на гумено уплътнение и с годините се разлага. В ремонтният к-т за карбуратора трябва да го има. Почистват се остатъците от старото уплътнение на иглата и леглото й. Слага се новото и няма да имаш проблем.
Добре е да си възстановиш съществуващия карбуратор. Едни гарнитури са. А като оправиш иглата сигурно и ще спре да тече, както беше споменал в поста преди. Нивото трябва да е на половината прозорче и помпата да спре да качва. Може и малко над половината. Ако е по-ниско, няма да достига горивото при натоварване.
За игла от Шкода, не знам. Иначе са безпроблемни. Тоест, те нямат такъв уплътнител на върха, а затваря метал в метал.
Модела на карбуратора е от Шкода 105/120. Същия се слага заводски и на Вартбург. Има леко изменение, но иглите са еднакви.
« Последна редакция: Октомври 31, 2023, 18:10:14 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Октомври 31, 2023, 18:20:17
Отговор #27

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
@m_g, аз съм от София, основно прекарвам Съботите и Неделите си в Благоевград, а колата е в Петричко. Тъй, че всичко по този край е абсолютно приемливо.

Бих се радвал също ако има някой към който мога да бъда насочен относно покупка/поръчка на панели, тъй като след като огледах колата, то тя има нужда основно от задни калници, прагове, задна маска, и предна дясна врата. Всичко друго е прекалено малко като поражение според мен, че да си заслужава цял детайл/панел, а по-скоро може да се изкърпи.
Колкото до боята и ръждата. На тоя етап не ми е спешно да коригирам непрофесионално ръждата/пораженията от ръжда и като цяло това, че колата е била изложена на стихиите толкова години.
Нямам проблем да си събера частите и да я дам на някой да я направи както трябва, след което да я боядисам като хората също, като с удоволствие бих изчакал

Но Първо механиката...
Взех бележка какво би било добре да е ново. Смятам освен смяна с нови на всички маркучи, да послушам @m_g, и да купя нови водна и говирна помпи, термостат, редукторен стартер, горна и долна помпи съединител. Карбуратора ще опитам да рециклирам, че ако взема нов ще ме е яд да го пробия, и ще трябва да изхвърля газовата :) Относно въпросната игла на карбуратора. От какъв да търся, че да стане адекватно ? (четох из темите, че се слага от някои Шкоди? Също ми беше споменато и от вартбург? Но какви по-точно?)

Относно резервоара, замислям се дали някой не си е направил труда да направи матрица и да изработи пластмасов резервоар ?
Мисля при удобен момент да попитам за такава потенциална възможност познат матричар, като предполагам, че няма нищо невъзможно... Въпроса по-скоро би бил колко рентабилно ще е...

След като оправя работата на мотора, ще се насоча към спирачките, като мисля да заменя сервото на колата с такова от Субару Импреза/Форестър. Гледам руснаците ги пасват добре. ще ми се наложи обаче да търся основата от сервото на 2410, както и педали (спирачка и съединител от 2410). Ще разгледам във форума, но ако има някой, който продава, с радост бих обсъдил покупката им.
След това смятам да сложа дискови спирачки и на 4те колела... Чета по българските форуми, че на УАЗ преправят от Витара... Гледам руснаците правят квот им е кеф включително и спирачни апарати отпред от W220... въпроса е, че не ми се ще да преоткривам топлата вода, а по-скоро ако някой е попадал на подробна тема в някой руски форум (под подробна да се разбира опис части, както и размери/чертеж планка за съпорта/спирачния апарат) бих бил безкрайно благодарен да я сподели :)

Колкото до самата кола, тя вече има застраховка :), и в четвъртък следва официално прехвърляне- или по-скоро пре-опълномощяване, че ситуацията със данъците е малко неясна, и трябва да изчистя цялото упражнение преди да я прехвърля на себе си :)
Това с "руските сайтове" е малко режисирана работа .... когато ти доставят открадната кола от Европа безплатно за донор е лесно.
Тук в Бг. и този форум можете да намерите хора вещи в реставрацията на соц.автомобили.Има достатъчно колеги,които със "завързани очи" могат да направят чудеса по ходова част,ДВГ,ел.
Мисля,че съветите които ви дават тук/форума са най-полезни.
Успех!
retrobs.com

Ноември 01, 2023, 12:53:38
Отговор #28

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
За иглата от Вартбург. От ИКОВ 32СЕДР, който се слага и на Шкодите 105/120/130 не става - къса е. От БФВ на старите Вартбурзи не съм ползвал, може би от тях ще стане.
Като цяло аз си взимам от новите руско - украино - китайски игли, които не са с гумичка, ами с някакво найлоново или квото е там пръстенче. Не се разлага от т. нар "бензин" и е ок.
Резервоар за 24 ще намериш нов, потърси из олх, базар и т.н. Виждал съм, не е някакво неземно нещо и се намира. Взимаш, сменяш и забравяш. Аз съм си купувал нов за Варшава, така че всичко се намира.
По темата за ръждите. Давам ти не много правилен от реставраторска, ама съвсем нормален от експлоатационна гледна точка съвет. Колата с дупки и ръжди е гадна за гледане и прави впечатление. Нищо няма да й стане от едно замазване. Тонирана боя на спрей, ръждопреобразовател Вюрт или Фертан или къвто ти харесва. Епоксиден грунд черен или по-скоро тъмно сив пак на спрей. Малко сиво Боди.
Търкаш с телена четка, мажеш Вюрт. Засъхва и става черно. Пръскаш епоксид. Съхне за час два. После спрейчето и готов горублянски ремонт.
По дупките - влакнест кит или сиво Боди. Пълниш дупката юнашки, това съхне, заглаждаш криво ляво и айде грунд и боя. Изкарва една зима и пак. Нагласи я за каране, пред блока в София все ще я млатне някой.
По спирачките. Иди си купи цилиндърчета и накладки. Нова помпа задължително. Нови маркучи. Комплект пружинки и ония фиксаторчета за накладките. Губят се и е много досадно. Евентуално сервоапарат нов или да се ремонтира тоя.
Спира си чудесно и с 4 барабана, само трябва да са ремонтирани.
Ще се радвам да се видим на живо, ще ти пиша на ЛС. Магазини за Волга много, ще ти кажа къде да търсиш като се видим.