Автор Тема: Волга ГАЗ 24 1979  (Прочетена 226516 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 11, 2016, 11:02:38
Отговор #60

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
"Степень сжатия" на български се превежда като "Степен на сгъстяване". Това е отношение между обема на горивната камера и ходовия обем на цилиндъра. Иначе казано - понятие, зависещо от геометрията на мотора, което не се изменя.
"Компресия" - това е максималното налягане, което се получава в цилиндъра при въртене на двигателя на стартер при следните условия:
- отвити всички запалителни свещи
- отворена докрай дроселова клапа (клапи) на карбуратора
- отворена докрай въздушна клапа на карбуратора (смукач)
- зареден акумулатор и изправен стартер
Демек - мери се "на върнат смукач и пълна газ при отвити свещи"
"Компресията" е автоджамбазки термин, даващ представа за техническото състояние на мотора. Обикновено се мери на загрял двигател (компресията на износен двигател съвсем пада при загрял двигател - на студен маслото уплътнява).
На Волгата, ако е изправна, компресията следва да бъде около 12 атмосфери.
Оттам нататък следва търсене защо няма компресия.
- неплътни клапани  (като налееш малко масло в цилиндъра и компресията не се покачва)
- износена цилиндробутална група или запекли сегменти (като налееш малко масло в цилиндъра и компресията се покачва)

Март 11, 2016, 11:32:41
Отговор #61

Неактивен милен 2

  • Публикации: 31
Той колегата май още не сие признал точно какъв е двигателя 24 или 24Д....а може и 402 или 4021 въпреки че като гледам година най вероятно са първите два.
Степента на сгъстяване умножена по 1,2 или 1,3 дава компресията в цилиндрите в атмосфери.По аналогия от таблицата която е пуснал на 24 степента на сгъстяване е 6,7 а на 24Д би следвало да е 8,2 оттам насетне и копресията в атмосфери.
Бензиновата помпа Б9В се произвеждала преди от Пекар и от ШААЗ, Пекар май вече не ги произвежда но произвежда тези по горе известни като серия 900 и 901.Моите са на ШААЗ и при тях не е възможно смяната на платното без да се свали помпата, за тези на Пекар е възможнопоне така съм чел лично не съм го правил.

Март 11, 2016, 12:26:06
Отговор #62

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Модела на двигателя   , по номера който е  отлят на блока  пише буквално е 24 Д
Ще пробвам с масло в цилиндрите да видим какво ще покаже, но за да сваля стартера се налага да лежа отдолу на колата а сега в тия дъждове няма как и се отлага за слънчево време


Март 11, 2016, 13:08:38
Отговор #63

Неактивен милен 2

  • Публикации: 31
височината на главата е 98 мм за 24 и 94,4мм за 24Д.Височината на главата се мери от гарнитурата между блока и  главата до гарнитурата на капака на капаните....

Март 11, 2016, 14:54:31
Отговор #64

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Следя темата с интерес,  даже така се запалих, че за няколко дена приведох в движение и моята 24-ка, която не беше карана от 2014г. Газ 24 е един много прост и надежден автомобил и въпреки, че съм москвичист по сърце много му се радвам :) За тези две години които не бях карал моята излезе само един проблем - маслените маркучи, задължително ги смени, защото на второто палене единия ми изби и изхвърли маслото, добре, че беше старо, та не ме е яд. Другото което е, задължително си намери нов уплътнител на капака на масления филтър, след смяната му, дори да ти се вижда здрав. За спирачките, е ясно, че всичко трябва да се прегледа, като за обезвъздушаването им е наложително първо да развиеш малко специалния клапан на разпределителя, този които е на тройника на спирачките до релето за зареждане инак няма обезвъздушаване, особено ако е изтекла течност от някой контур. Доста майки отнесе, докато разбрах, че заради това не може да ми се обезвъздуши. Още един съвет - промий резервоара задължително, ако има бензин в него не го ползвай, защото на един 2138 така ми заседнаха два клапана, от отлагания на стария бензин. За стартера - първо изчисти медните клеми/връзки и погледни амперметъра на таблото и стегни и изчисти клемите му, за мен повечето проблеми със стартера и зареждането на акумулатора идват именно от амперметъра и най вече хлабавите му клеми, защото всичкия ток минава оттам.  След това разглоби самото реле на стартера и обърни наопаки медната пластина или с шкурка я изчисти. Малка е вероятността да е от четките му или износени втулки. За маслото е ясно, че трябва да забравиш за М10Д, вземи си руско, даже марковите които са у нас ги правят в гаражи и мазета, за момента съм най доволен от руското масло, тъй като вероятността да е оригинално е най голяма. За спирачките също използвай само руска течност иначе много вероятно е да се появят течове. Предницата както казаха, се гресира на 1000км. или след всеки дъжд с трансмисионно масло, но не с грес, мръсна работа е, но се прави за две минути и може да си сигурен, че предницата ще е вечна. За клапаните както казаха по книга дават първия и последния на 0.30-35, а другите на 0.35-45, но аз ги правя всичките на 0.30, според мен така най добре работи двг. Съветвам да и сложиш едно просто транзисторно запалване, от Пловдивските съм много доволен, инак задължително смени кондензатора, че със сигурност е изсъхнал. Разбира се ново чукче и наковалня са задължителни, като луфта между тях по книга е 0.35-0.45, аз го правя на 0.4. По друго по специфично за момента не се сещам...

Март 11, 2016, 16:15:04
Отговор #65

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Милене, благодаря за информацията !!!!

Метка ,   направо нямам думи , полезни съвети,   и най-вече успокоително за стартера и надеждата да не лежа  и да го свалям сега .  Ще прегледам всичките  неща за които съветваш. Вероятно се нуждае и от смазване самия редуктор на стартера , но тоците определено не стигат всичките до него  и върти  много вяло на нов акумулатор .
Волгата е чуден автомобил , както всяка кола си има особености които аз в момента ги откриван, но нали това му е  сладкото на тая работа с ретро колите , иначе  новите  си ги имаме и се търкалят без особени проблеми :)))

Ето и следващата жертва в моите ръце, карбуратора. Като го гледам  не е нищо особено и сложно ,  представях си нещата   по  деликатни и осложнени  но като всичко руско  и тук  едно ключе 13 и си готов :))))

Масления и бензиновия маркуч ги купих току що

















« Последна редакция: Март 11, 2016, 16:52:15 от fokke »

Март 11, 2016, 21:06:00
Отговор #66

Неактивен Toni_Kazi4ane

  • Публикации: 547
Не помня дали съм ти честитил, за това сега ще го направя.
Честита придобивка. Изглежда доста добре 24ката.
Относно двигателя и по точно спеклите сегменти. Аз съм го пробвал номера с газта в цилиндрите и имаше резултат. Само че нямах уред за мерене на компресията за да мога нагледно да видя какъв е резултата в цифри.  Ако го пробваш обаче след като ги накиснеш цилиндрите за 24 часа (наглеждай ако някъде бързо избяга доливай газ) след това източи маслото и сипи друго старо добре прецедено масло. Развърти я на стартер без свещите да продуха цилиндрите малко. След това пробвай компресията и сглобявай. Би трябвало след това да запалиш ако горивната система и запалителната е в изправност.
Успех с проекта!
0890192949 / 0887192949

Март 12, 2016, 09:16:39
Отговор #67

Неактивен милен 2

  • Публикации: 31
бензиновата помпа дето си я ремонтирал я провери преди дая сложиш на мястото и.Скоро правих една такава и уж платното беше оригинално- разбирай три тънки платна, а не едно дебело- протече от оста на платното и никакво затягане не помогна, оставих старото платно.Проверява се и на налягане- 0,02-0,03 бара/ атмосфери и на дебит ама сега забравих дебита.

Март 12, 2016, 18:35:05
Отговор #68

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Здравейте отново

Тони , благодаря за  поздрава , дано  колата си заслужава, всички от форума които са дошли да я видят на живо  казват че на живо седи доста по-добре от снимките :)))
Карбуратора вече почистен и със сменени гарнитури и  игли

Качих го на двигателя ,  сложих и помпата  , смених всички маркучи за бензин    и подкачих с помпата бензин и за моя изненада  след доста помпане  бензина дойде че и се качи  в карбуратора.  На прозореца на карба  се вижда че пълни до средата което май не е много удачно а трябва да е на две трети ....

Подкачихме бензина и завъртях   но уви .....  при тест на свещите няма никаква искра, после извадих   кабела  от бубината   към делкото   и дадох леко на маса да видя дали има и там искра ,НО няма искра и там и тук вече удрям на камък , защото в тоците хептен ме няма .......

Друг проблем  се появява ИЛИ може и да си внушавам , но при въртене се чува някакво чукане, може и така да си е но направих клип за да го споделя с вас  и да си кажете мнението  и вие.













« Последна редакция: Март 12, 2016, 19:34:42 от fokke »

Март 12, 2016, 19:16:10
Отговор #69

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Чува се някакво чукане. Първо я запали. По принцип чуканията в двигателя изчезват при развити свещи или при не работещи цилиндри, щото няма натоварване на буталото. Такива са тестовете. При теб не знам какво се чува.
За тоците - виж като дадеш "на контакт" дали идват +12В на тънкия кабел на бобината. Но трябва да го разкачиш преди да го мериш.
 Те са два. Другия отива към делкото-чукчето
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.