Автор Тема: Ford Mustang coupe 1970  (Прочетена 19589 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 25, 2016, 19:10:45
Отговор #40

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
В такъв случай, ако не е тайна щом даже си участвал, ще споделиш ли колко приблизително излиза качественото изкърпване при подобен обем работа, какъвто личи от снимките на колегата? За да преценим все пак дали не би излязло по-евтино с нови детайли, дори при положение, че цената на един може да достига и $400-500, ако съдим по цената на цялото купе... и разбира се при условие, че майсторът не ти е някой близък приятел, роднина или пък много задължен :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 25, 2016, 19:13:09
Отговор #41

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Колега Митко, тъй като  автомобилът си е икона отвсякъде, да те помоля да внасяш при възможност повече аргументи в мненията си.
Виждам, че имаш желание за критика, но може би ти трябва малко повече конкретика.  :)
Пиша това не заради себе си, а тъй като както виждам, че собственикът на темата не е влизал във форума от края на юли месец.
Надявам се да не стане касапница тук и да се налага да чистя после кървища от темата.

Октомври 27, 2016, 13:12:04
Отговор #42

Неактивен Mumko

  • Публикации: 26
Здравейте, не пиша да за внасям смут и раздори :)
Не знам как може да се определи кой вариант е по-добър. Да си купиш нови детайли, или да правиш старите. В единия случай работата е по-малко, но купуваш цял детайл.
Аз лично виждам голям проблем с начина: изрязване на нова ламаринка, огъване в приблизителната форма на старата, шляпване отгоре и няколко точки с телоподаващото.
Защото: така не се изрязва стария детайл (който най-вероятно е гнил и целия на дупки) което означава че ръждата си остава отдолу, и си работи (ръждата никога не спи). някой хора след това мажат дебело с грундове и преобразователи, Слагат антикорозионни покрития с надеждата че няма да избие ръждата. Ама лошото е че тя винаги излиза, като пъпка на чело е...
Другото което се получава е че след това за да направиш нещата добре, трябва да се пляска кит с голямата шпакла. А въпреки че кит можеш да сложиш и три сантиметра, не трябва.
Най-лошото и криворазбрано мислене по нашите ширини е: Аз ще си купя един евтин автомобил, и после ще си го реставрирам. По този начин или се унищожават, или се зарязват доста автомобили. На човек в един момент или му писва да се занимава, или си казва: Майната му... и нещата не се получават добре.
Затова гледаме как се реставрират автомобили по телевизията и се питаме: Е къде похарчиха тия 30 000 долара. Ами така е за съжаление.
А на всички ни се иска да имаме играчките от телевизора.
Тръгнах да му обяснявам на един майстор че най готиния начин като правиш стар ретро уникат е да режеш до здраво, да свиваш детайла за да е 1:1 с оригиналния, да направиш плътен и равен шев, да го изпилиш до равно, и ако се налага след това да калайдисаш и да се получи като хората... А той ми вика: абе това е голяма играчка! Е голяма е ама това е положението.
Аз в момента си правя един 32 Deuce Roadster и да ви кажа... вече започвам да се притеснявам. Само предния мост до тук ми наближава 2000лв а още не съм го сглобил. А искам всичко да е направено така че една забележка да няма.

Октомври 27, 2016, 15:09:00
Отговор #43

Неактивен МХ-3

  • Публикации: 46
  • Banned \(^o^)/
Не познавам колегата Митко,но той е абсолютно прав.Реже се до здраво,кърпи се челно ръб срещу ръб.Винаги плътен шев.Колата е икона,но по тоя начин майстора я унищожава.След 3-4 години ръждата ще цъфне като роза.А кит ще има колкото по скулуптурата на Левски. Така не се реставрира икона. Така се кърпи Опел Кадет.....ако ме разбирате.За съжаление много стойностни коли от форума са правят по тоя начин. Аз не се заяждам,само споделям.

Октомври 27, 2016, 21:48:51
Отговор #44

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Колега MX-3 можете ли да ми обясните разликата между челната заварка "ръб срещу ръб" и тази технология на СМЯНА НА ЧАСТ ОТ ДЕТАЙЛ/ПАНЕЛ ... "кърпене" както го наричате Вие?

http://rumenbs.snimka.bg/other/razni.373305.30702984
http://rumenbs.snimka.bg/other/razni.373305.30702986
http://rumenbs.snimka.bg/other/razni.373305.30702988
http://rumenbs.snimka.bg/other/razni.373305.30702989
http://rumenbs.snimka.bg/other/razni.373305.30702993
http://rumenbs.snimka.bg/other/razni.373305.30702994
retrobs.com

Октомври 27, 2016, 23:04:06
Отговор #45

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Румба,разгледай пак снимките от 1-ва и 2-ра страница.
Това,което показваш е правилен метод,само че много добре знаеш,че не навсякъде по купето можеш да подхождаш по един и същ начин.
Премислянето на детайлите:къде да режеш,какво и как да сгънеш,къде и как да го внадиш е разликата м/у "кърпенето"и реставрацията.С уговорката,че и най-добрите идеи могат да бъдат опорочени от липса на опит,инструменти,време и т.н.
Подкрепям Мumко и МХ-3,но се разграничавам от мнението,че челната заварка е "панацея".
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Октомври 28, 2016, 16:09:05
Отговор #46

Неактивен Mumko

  • Публикации: 26
Румба здравей, Всъщност нищо чудно с много от вас да се познаваме от някъде... Все пак мотал съм се по земното кълбо повече от 40 години :)
Това което показваш е хубав начин за заваряване на детайли, но компромисен при смяна на детайли при здрави автомобили. Обичайно при ремонт на катастрофирали коли на които им се сменят детайли.
Във фабриките където се произвеждат автомобили това е обичайния начин за сглобяване, но след това колите минават през редица процедури като потапяне във вани с грунд, обмазване със супер силикони и мазила, и накрая боя. И въпреки всичко гният след няколко години.
Винаги когато се покриват две парчета ламарина, между тях една капка вода да влезе и...
При кърпене на лади също е ОК, обаче не можеш да го правиш при Мустанг... Не че Мустанга е мега автомобил, но за много хора е автомобил мечта.  ;D  ;D
Самия факт че на снимките от първа страница се вижда как е кърпен отдолу и кита се е отлепил говори че е правен по същия начин по който се прави сега.

Октомври 28, 2016, 19:23:36
Отговор #47

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Това което показваш е хубав начин за заваряване на детайли, но компромисен при смяна на детайли при здрави автомобили. Обичайно при ремонт на катастрофирали коли на които им се сменят детайли.
Ще съм благодарен да покажеш "безкомпромисен" начин за смяна на детайли.На Монцата все още не съм и сложил задната престилка и задните панели(калници).Мислех да заварям там,където са заварявали в завода+челно снаждане по колонките,но съм отворен за нови неща  :)
Винаги когато се покриват две парчета ламарина, между тях една капка вода да влезе и...
Грамотно изпълнено (със съответните своевременни обработки) припокриване е достатъчно надежно.
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Октомври 28, 2016, 23:19:29
Отговор #48

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Аз пък това с плътния шев не съм го виждал дори по телевизията - като пример съсвем скоро гледах едно предаване, където правеха практически наново реплика на единичния музеен екземпляр газотурбинен Ровър Джет 1 за някаква си британска музикална звезда. Изграждаха го от 2 купета-донори на 4-врати седани, но никъде не видях да правят плътни шевове... Не вярвам в такова предаване да се покажат някакви некадърни тенекеджиии, та явно наистина е по-важно после с какво запълват и обработват шевовете, защото дори и в плътните остават достатъчно шупли и пак няма никаква гаранция, ако не се обработят добре накрая.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 29, 2016, 10:53:27
Отговор #49

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Аз пък това с плътния шев не съм го виждал дори по телевизията - като пример съсвем скоро гледах едно предаване, където правеха практически наново реплика на единичния музеен екземпляр газотурбинен Ровър Джет 1 за някаква си британска музикална звезда. Изграждаха го от 2 купета-донори на 4-врати седани, но никъде не видях да правят плътни шевове... Не вярвам в такова предаване да се покажат някакви некадърни тенекеджиии, та явно наистина е по-важно после с какво запълват и обработват шевовете, защото дори и в плътните остават достатъчно шупли и пак няма никаква гаранция, ако не се обработят добре накрая.

Леле, Митко, сериозно ли даваш пример баш с тия?
Както и в други случаи съм ти казвал, не осмисляш много визуално приетото инфо, след като тия смешници ги споменаваш въобще, и то точно този им проект с Ровъра.
Тоя дето прави от двата седана не дори реплика, а всъщност гадна псевдоимитация на газотурбинния, барабар с набутан за мотор 6 цил. Ягуар блок вътре, е най-некачествения автомайстор в ТВ ефира въобще.
Той не е и реставратор, няма такива претенции, той е каросериен тунингаджия, а името на първия му цикъл от ТВ-серии бе: Бангла бангърс, защото той е мангал от Бангладеш.  :))
Та тоя ваятел прави грозотиите си там по принцип на творческа база. Той естествено прави всичко за по-лесно с точкова заварка, и както му дойде.

А и по ТВ-тата ретроавтопредаванията по принцип /извън някои изключения като документалните за Уейн Карини или за Гилдията на автореставраторите в Канада/, са снимани набързо епизодите, за да се пести снимачно време, и съответно претупани реставрациите.
Та ТВ-шоутата въобще няма какво да ги даваш за пример, неадекватни са за споменаване дори в такива контексти.

По темата, разбира се, че Митко и МХ-2 са прави.
А ако въобще се дискутира точково заваряване, ето едни хубави Гидове от Олдтаймер праксис, които съм качил в раздела за техн. ремонти.
На снимките се вижда как най-прецизно се прави и подготвя точково заваряване.

Разбира се , 99,9% от теникиджиите в света, както и тия от удачния, ама наопаки, пример с тия от Бангла бангърс, си спестяват целия тоя труд.
И така цялата реставрация на една кола става не 30000, ами само 3000 доларес, или пък лева.
Но пък и за толкова пари, толкова реставрация, и толкова и кола.

http://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,1904.90.html

« Последна редакция: Октомври 29, 2016, 11:09:23 от USfan »