Автор Тема: RETRO RALLY BULGARIA - 2016 (13-15.05.2016)  (Прочетена 18782 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 17, 2016, 12:49:06
Отговор #40

Неактивен FIVA

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 3
Нищо не знаеш ти, на пресконференцията зададох същия въпрос не е ли реплика този Бенц, на който Ваня Гюдерова отговори, че техническата комисия на БАК Ретро оторизирана от ФИВА го прегледала основно и установила, че е автентичен :winktongue: Ако си го разглеждал отблизо всъщност наистина по интериора и екстериора се виждат някои автентични части с патина. Ламарините разбира се са изработени наново от Киро Николаев, защото според легендата оригиналните на този "барн файнд" Мерц са били в плачевно състояние. Моторът също със сигурност не е оригинален, а доста по-модерен и мощен. Май само климатик си няма, както се жалваше Бижуто на едно от миналите ралита :)) Но ако все пак рамата е оригинална бих се съгласил донякъде с комисията, понеже доста други колеги ретролюбители, включително и аз караме някои от колите си с по-нови мотори, а понякога и ламарините по колите са почти изградени от нулата - има няколко такива примера и в този форум... но за тях не казваме, че колите им са реплики.


Уважаеми Господа,

Бихме желали да разберем кои са ЧЛЕНОВЕТЕ на техническата комисия на БАК Ретро оторизирана от ФИВА?


Май 17, 2016, 13:29:03
Отговор #41

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1798

Уважаеми Господа,

Бихме желали да разберем кои са ЧЛЕНОВЕТЕ на техническата комисия на БАК Ретро оторизирана от ФИВА?


Здравейте, предполагам трябва да отправите запитването си към БАК Ретро, респективно към председателя на клуба.

Май 17, 2016, 13:53:20
Отговор #42

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
http://www.bacretro.com/
Тук има нещо по въпроса, но не се споменават конкретни имена, а само че клубът е оторизиран от ФИВА да сертифицира класически автомобили според техните изисквания, освен това представителите на клуба имали право на глас в конгресите на ФИВА.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 17, 2016, 22:44:01
Отговор #43

Неактивен USfan

  • Публикации: 10842
http://www.bacretro.com/
Тук има нещо по въпроса, но не се споменават конкретни имена, а само че клубът е оторизиран от ФИВА да сертифицира класически автомобили според техните изисквания, освен това представителите на клуба имали право на глас в конгресите на ФИВА.

Смехотворна работа.

ОК, но ако случайно капакът заяжда /щото е много стар на цели 80 г. :))/ и комисията не успее да го отвори, ето една снимка без него и без коментар...

По отн. на повдигнатата тема за за рамата, дали е от от 170, на колегата Теодор, и в допълнение към снимката с отворения капак, правена от Митко и качена в темата за Рали Розова Долина, за да не спамим там темата за ралито, ето тук слагам 2 снимки и от мен.
Да, толкова е почти близо /както казваше Бочаров- да, ама не/,  :)) не само до 320 шасито, ами даже и до по-народното и теоретично по-достъпно 170 шаси.
Ето типовата рама на всички Мерцедеси от 30-те с напречен листов ресйор и чупеща се задна ос.
Както се вижда, освен че е доста тесно ориг. шаси, конструкцията и на двете му оси е направо невъзможна за репликиране, и няма нищо общо с виждащото се на снимката със свалените калници.
То е и почти невъзможно да присадиш на оригинална такава Бенц рама с люлеещи се оси, по-модерни окачвания /дори и ако приемем теорията за само запазената рама, и теоретично се помъчим да насложим на нея виждащото се модерно окачване на въпросната кола/.

Освен това, тези 2 броя напречни предни ресйори, и люлеещите се задни оси дават така нар- отрицателен наклон на колелата, това и напред и отзад, и особено в ненатоварено положение.
А тия малко смешни на живо отрицателни наклони, характерни за всички тогавашни 30-ски , че и малко по-късни Мерцедеси /на технически руски се казваше, ако добре помня- отрицателное плечо обкатки/ каквито ги има и при костенурките и при Татрите, също са почти невъзможни оптически да не се забележат при оригинален Бенц от периода, а и те напълно липсват на която и да е снимка с горната кола.

Друго по отн. на ламарините, има и още нещо, ясно характерно за оригинална кола от тези редки роадстер и кабрио серии на Бенц.
А именно, специално двете премиум серии на Бенц от 30-те години роадстери: по-малките 320-380, и по-големите: 500-340, поради много им версии и силно дребносерийното им производство, са от последните правени от фирмата тотално ръчно изработени, да го кажем, коачбилд коли.
Това ще рече, че само шасито им е чист метал, а ламарината която е най-отгоре, и е изваяна с тези изумителни форми, на много места всъщност лежи на дървени рамки и подрамки.

Общо взето, конструкцията на тези кабриолети тип А. В, С и прочее, а също и роадстерите, е подобна на метал върху дърво комбото, познато ни от класическите Моргани 4/4, Плус4, и Плус8.
Ако колата беше достоверна реплика, бодито щеше да не е изцяло метално, както се вижда в случая.
Всъщност щеше да е почти изцяло дървено, и само покрито с ламарина.
А доколкото знаят и всички, които са разглеждали въпросната кола отблизо, няма и полъх визуално дори и от 5 грама дърво в основната конструкция на бодито.
Та така...









« Последна редакция: Май 17, 2016, 22:56:31 от USfan »

Май 18, 2016, 09:06:18
Отговор #44

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Оффтопик /пореден/ - Люси, мисля че БАК Ретро трябва да те включат в експертната им комисия, тогава ако не друго поне може да забогатееш, като не издаваш такова инфо когато и където не трябва ;)
Относно рамата - не съм лягал под колата на Бижуто, нито пък съм експерт, но на първо четене без дори да се навеждам като прилика виждам напречната тръба зад предния мост, както и края на тръбата пред задния мост, които се виждат и на оригиналните снимки, дето си ги качил. Формата на централната рамката под мотора също изглежда леко извита нагоре като на снимките, единствено самият мотор изглежда /и звучи/ като да е от всичко друго, но не и от предвоенен Мерцедес. Колкото до оригиналните дървени елементи поддържащи части от каросерията, те може да се били заменени с такива от по-съвременни материали при изграждането на купето изцяло наново, в което мисля няма спор. Мисля, че най-меродавно ще е дори без нужда да се гледа на канал или подемник, а само с една рулетка да се измери и сравни междуосието с оригиналното за модела и ако не съвпадат, не виждам какво повече да го бистрим по-нататък...

p.s. то май се събра мат'рял за цяла нова тема с "хвърляне на боб" относно автентичността на тази кола или по-точно на части от нея. При всички случаи обаче, дори рамата и някои по-дребни елементи да се окажат оригинални, като цяло колата си остава реплика или според терминологията на ФИВА по-скоро "репродукция" на предвоенен /от клас "пост-винтидж"/ автомобил, а не реставриран оригинален такъв, който да може да участва в съответната категория на ретро парадите и ралитата - нали точно оттам започна и цялата дискусия.
« Последна редакция: Май 18, 2016, 09:57:32 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 18, 2016, 10:42:14
Отговор #45

Неактивен USfan

  • Публикации: 10842
Ралито е свършило, а и като гледам много хора имат интерес по темата с Брауновия въздух, така че не мисля че сме много оф...
А иначе, експертна комисия, боже, аз не познавам членове на Управителните съвети и сега и преди на БАК, които да са били машинни инженери, или пък да са се занимавали с каквато и да е конструкторска дейност, за екс председателите, и сегашния пък да не говорим, какви са в академично техническо отношение необразовани.
Аз поне надлежно съм избутал ако не МЕИ-то, то Техникума "Вилхелм  Пик", където имахме доста часове, не само по теория на ДВГ и други автоконструкционни предмети, ами и по техническо чертане, теоретична механика, статика, съпромат и прочее, та мисля, че може донякъде да съм обективен, като погледна някой чертеж, автомобил, или там ръкоделие.

Ама и ти като че ли си ПР  ;) на Бижуто да му се не види, какво се зориш толкова да му докажеш оригиналността на рамата?
За размерите че не пасват да, видимо е по-дълго междуосието специално от на 170, пък за ширината да не говорим, разликата е сигурно 20-30 см.
А напречните тръби и въобще вида на тръбите са най-лесни за възпроизвеждане.
Това че ти приличат като на рама от оригинални рентген снимки, не значи че са оригинални.
На всяка машина за студено формоване/валцуване ще докарат всякаквите кривки, и вдигнати заходите преди задния мост.
То рамата ако е правена, ще е правена така или иначе по някакъв чертеж, или поне приблизително да прилича на ориг. рама от моите снимки.
Най-трудните за правене тръби са тези двете надлъжни, които се вижда че са с правоъгълно заоблен /леко елипсовиден, ако можем да го кажем/ профил.
Но и елипсовидни тръби може да се поръчат да ги правят, ако въобще им такива на колата на Бижуто.







Но най важния елемент, който и подчертах, и който нещо го изпускаш да го коментираш /казвам, направо си заслужи безплатна почивка на х-л Перла с тия рекламки  :)) /, е неналичието в неговата кола на ориг. окачвания.
На снимката твоята, както и това което съм виждал аз на живо, колата има цял заден мост, и едно отпред модерно окачване с пружини, не с ресйори.
А тия суперважни неотменими компоненти от ориг. рама на такъв примерен 30-ски Бенц с изцяло независимо окачване, тук липсват.
Е тогава какво остана от оригиналността- някой ВИН номер от 170 Фау, или еС, или 170 без Фау, все едно /или не дай боже, от ориг. 320/ прикрепен заедно с парче от ориг. метал около него, върху наново правени тръби ли?

И още нещо с което да завършим оф-топика.
То дори  дървените крепежни елементи да са сменени с пластик или метални /което по своята същност вече девалвира точната реконструкция, самата форма на каросерията на отговаря дори приблизително точно на никой от типовете 2/4 местни кабриолети от моделно шаси 320, или която и да е друга тогавашна кабрио серия, нито 380, нито 500.

Така че дори и само само заради разминаването на формата на колата с ориг. версии кабрио бодита, не само по правилата на ФИВА, ами и въобще, това не е никаква репродукция, рекриация, или реплика, ами просто си е някакъв киткар /с цялата условност и на това понятие, понеже това си е самоделка в един брой, и не е продавана като комплект /кит/.
Ето виж на долните снимки, това са всичките възможни кабрио фабр. типове бодита- А, Б, С, 4-вратия Д, както и роадстера, слагани на шаси и мотор 320.
Както се вижда, не само в размери, пропорции и детайли, ами и като форма, а и в общата стойка, между тези оригинални модели и разискваната кола, разликата е не само очевадна, ами просто огромна.
То просто няма и прилики външно, извън радиаторната решетка и рамката на стъклото.
Та така.

Ако случайно пречи на темата нашата дискусия, моля за извинение, и бих помолил Дидо или някой друг модератор, да преместим дискусията за Евовата кола, от подчертания постинг на Дидо нататък, в някоя тема в раздела Общи приказки, и там да си теоретизираме. 


















« Последна редакция: Май 18, 2016, 11:19:49 от USfan »

Май 18, 2016, 11:13:05
Отговор #46

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Аха... е, мерси отново за разясненията - явно доверчивите лаици като мен и тези от комисията на БАК според теб заслужават безплатна почивка в Перла... та дано и аз се вредя на опашката с моята ПР кампания :)) А сериозно, като цяло мисълта ми беше, че все пак подобни коли заслужават да бъдат показвани на ретро паради и ралита, но публиката не заслужава да бъде заблуждавана, че това примерно била "оригиналния Мерцедес на Ева Браун" от 1936 г. Все едно аз да твърдя, че шкодата ми е оригиналната заводска 130ЛР карана някога от Павел Сибера :) Между другото някаква дама с камера и микрофон /не знам от коя медия/ ме интервюира на старта в Божурище, като насочваше въпросите в очакване да чуе история за спортните успехи на колата, но вместо това подчертах, че тя е реплика правена от мен и предишните собственици в наши дни... сигурно затова не съм богат като Бижуто, щото всичко си признавам без бой :))
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 18, 2016, 11:33:24
Отговор #47

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1873
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Май 18, 2016, 11:50:20
Отговор #48

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Абе тия журналисти... щом обявиха Опел ГТ за произведен през 85 г. смятай колко са наясно с колата на Ева Браун, която сигурно я е зарязала у нас докато е била на романтична почивка с фюрера по нашето черноморие :))
Апропо, някой попадал ли е на репортаж от финала на ралито? От роднини чух, че са го давали по Bulgaria on air, но не намерих нищо на сайта им...

p.s. видео не намерих, но този репортаж е сравнително подробен и грамотно написан
http://www.bgnrc.info/retro/item/%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D1%83%D0%BF%D1%8A%D1%80-%D0%BD%D0%B0%D0%B1%D0%B8-%D1%86%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%8F-%D0%B2%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D1%80%D1%86%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%81-%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D1%86.html
Поне тук не се раздухва легентада за Ева Браун ;)
« Последна редакция: Май 18, 2016, 12:08:03 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 18, 2016, 12:18:39
Отговор #49

Неактивен teachermen

  • Публикации: 76
Разискванията по нататък само дигат ненужно акциите на "Брауновата кола".
Единствения оригинален елемент по колата или част от огигинален елемент е от V170 e част от носещата рама.
Ето снимки от кухнята и дано няма сърдити:



PS. Забравих да се похваля, че Волвото ми е било собственост на Състава АББА, като са ходили на турнета през 70 -те
Поздрави