Автор Тема: ГАЗ М-21М Волга 1964 г.  (Прочетена 131703 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 16, 2016, 23:04:27
Прочетена 131703 пъти

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
След дълги години чакане, в понеделник сбъднах дългогодишната ми мечта да имам "Волга". Изборът ми падна върху ранна 3-та генерация от 1964г. М-21М е експортната версия на първите трети серии (1962-1964г.)



Волгата е комплектна, на оригинална боя, дори ламповото радио работи. По пода няма нито една дупчица или кърпено, праговете частично са правени и има тук там чукнато и мацнато по боята. Върви и спира отлично, няма скърцане и тропане, нито луфт във волана. Скоростите и диференциала не вият, превключва мазно. Има да се почисти основно, заводските 52 годишни мокети са здрави и налични, седалките са с калъфи и също изглеждат запазени отдолу. Колата е със сравнително редкия за модела син цвят. Пробег по километраж - 79500 км, като я гледам, вероятно са реални.









Тука е рано сутрин, покрита от скреж. Хубаво нещо е хромът!


Колата е купена нова от човек, роден през 1929г. През 2005г. е карана за последно, от тогава има винетки по стъклото. Преди около месец я купува собственик на автокъща и директно я пусна на обява. По едно време намали цената. Свързах се с него. Прати ми снимки. Разбрахме се да я направи годна за каране и да я пусне в движение. Той постави нови помпи на спирачките и съединителя (на М-21 те са в общ чугунен корпус заедно с казанчето и вървят в магазините по 120-150 лева). Обезвъдушена и регулирана, Волгата спира прекрасно. След нови китайски кабели и свещи двигателят работи добре. Върнат е на място оригиналният карбуратор К-124Д заедно с инерционно-масленият филтър.
Минава КАТ, пусната е в движение.
Вдигаме се с един приятел. Колата е това, което е и на снимките. Оригинална и с отлична база за възстановяване.
Беше сюрреалистично, когато двигателят запали от четвърт и след секунди в купето се разнесе музика. В главата ми веднага изскочи асоциацията с Кристин и злия чичо Льобей. Нещата се оказаха прозаични. Оригиналното радио работи и в Силистра хваща някакви станции.
Попазарихме се малко, свалих леко цената заради следите от масло във водата. Като отидеш на другия край на България с платформа, няма как да се пазариш успешно. Не падам от небето и не съм имал илюзии. Стиснахме си ръцете. Без никакви проблеми я прехвърлихме. Край, моя е!

Докарахме си я до София. Повозих се из квартала. Супер е, но още й е рано за активно каране. Има да оправя разни дреболии - например зареждането. Сложен е алтернатор от ВАЗ 2101, който май не работи... Имам около 8 такива. Ще почна от бушоните де...
Има да се свали глава и да се направи. Леко влиза масло във водата. Нищо страшно. Новите гарнитури за навсякъде вече ги купих. Големият Жоро от Обеля обеща да ми я направи. Мисля да я резна с 3,5-4мм и да й сложа повдигателни пръти от двигател ЗМЗ 24Д. Реално ще получа едни 8-10 коня и ще й сваля разхода с 1-1,5 литра.
Има газова и я взех с пълна до горе бутилка. Бензиновият резервоар изглежда здрав.
В крайна сметка източих водата и в събота я почвам...
Получих и книги към нея, включително оригиналната инструкция за екслоатация.
Другото, което мисля да направя, е да сложа маслена помпа от УМЗ 414 или 417 (УАЗ) със редукционен клапан, както и преходник от УМЗ 451М (УАЗ 469 от 78-9г.)
Помпа ще си купя нова.
Търся ей този преходник - горният на тая снимка. Руснаците му викат китара. Слаган е на джип УАЗ 469 в края на 70-те.
 

Идеята е да мина на пълнопоточен маслен филтър и да разкарам безумната концепция с двата филтъра. Пробвал съм, със съвременните масла двата филтъра не работят. И Варшавата ми вече е с пълнопоточен...

Има да се чисти и то яко. Продадоха ми я без да е измита и подготвена за продаване. Чудесно е, че вътре са се запазили всичките мокети, плюс върху тях комплект гумени стелки за М-21.

Купето ще бъде консервирано. Ще поизправим най-фрапантно кривите ламарини и след полиране на боята ще видим какво следва.
Все едно, Волгата е на 52 години и до няколко седмици ще лети по шосето.
А как возиии!!!

Много съм доволен!
« Последна редакция: Януари 19, 2022, 12:54:07 от dido1903 »

Март 16, 2016, 23:17:55
Отговор #1

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Честито , Рече и отсече, Волга  М 21 :)))
Страхотна кола си избрал , ще следя темата ти с огромен интерес !

Още една синя Волга  ,  страхотно :))

Март 16, 2016, 23:37:29
Отговор #2

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Честито и от мен! Усещам, че ще има интересна тема отново, и като резултат перфектен автомобил, ти го можеш! Успех и ни дръж в течение :D

ПП - Тази китара съм я срещал и на Уаз 452, навремето когато обслужвах парк с много уазки, държахме на склад отремонтирани двигатели, /правеха ги в някакъв завод в страната, говоря преди много години/, често пристигаха такива мотори, с тази конзола за филтъра. Мисълта ми е да се оглеждаш и покрай 452-ките също като търсиш. Къде е правена тази снимка с петолъчките?

Март 17, 2016, 00:25:13
Отговор #3

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Честито и от мен! Добре изглежда бабата!
КАто казваш: Мисля да я резна с 3,5-4мм и да й сложа повдигателни пръти от двигател ЗМЗ 24Д. Реално ще получа едни 8-10 коня и ще й сваля разхода с 1-1,5 литра.
 какво имаш в предвид - ще фрезоваш главата ли?
Интересно ми е правил ли го е някой преди? Не бягат ли много фазите на разпределителния вал?
Също ми е любопитно сравнението с Варшавата, но вероятно е още рано да дадеш по-подробен анализ :)
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Март 17, 2016, 06:17:11
Отговор #4

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Ники, знам, ще се оглеждам. Според Драго има вариант на преходник, който е правен в нашенските АРЗта, както и оригинален съветски. Вярвам, че ще се намери.
Снимката е от едно крайпътно заведение между Бяла и Обнова.
Жоро, моят двигател, макар и експортен, е с много ниска степен на сгъстяване. Да, може да работи с А-86, но такъв бензин няма от края на 90те. Предвид, че ще я карам на газ, нищо не пречи да повиша степента на сгъстяване до 8,2 колкото на следващата Волга ГАЗ 24, или даже още нагоре. 21 има по-примитивни, квадратни портове, но все едно, ще й дойде добре. Все пак е 2445 см3 и трябва да върви. Единствено ще сменя повдигателните пръти с такива за 24. Правено е милион пъти и досега се прави на УАЗ и ГАЗ.
С Варшавата ще я сравнявам като е адекватна на механично състояние. Като хлапак и двете ми бяха адски интересни. Щастлив съм, че успях да си ги позволя.
« Последна редакция: Март 17, 2016, 06:32:04 от m_g »

Март 17, 2016, 07:59:50
Отговор #5

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Поредната щастливка в ръцете на Момчил . Ако беше жена, останалите женски щяха да се пукат от яд  >:D
Страхотна кола, цветът е наистина много интересен, а и ако състоянието на интериора е наистина запазено, от това повече - здраве му кажи.
За механиката няма какво да говорим - знае се , че ще се почне лека полека подмяна на всичко  :))
Звънни един телефон на ей тези юнаци в Пловдив - имат наистина много неща http://www.metropol-p.com/home.html
Много щастливи километри от мен !

Март 17, 2016, 10:53:09
Отговор #6

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3496
Честито, Момчиле!
Желая ти безброй безаварийни километри и приятни моменти!
Никога няма да ми омръзне да чета теми и представяне на коли като твоите!

Март 17, 2016, 11:03:46
Отговор #7

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Момчиле,честито отново и тук!

Върнат е на място оригиналният карбуратор К-124Д

К 124Д не е слаган на ГАЗ 21 никога.При тебе или К22И или К105,едно от двете е било,но кое знаят само в завода, в момента на слагането.Ако не гониш 100% автентичност и този ще ти върши работа,стига чрез преходник да е сложен оригиналния филтър.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Март 17, 2016, 12:30:48
Отговор #8

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Честито и от мен, Волгата наистина извади късмет с новия си собственик - още от първия пост си личи, че знаеш какво да я правиш и просто ни информираш, а не да питаш кое-как, като някои други. Ще има помощ все пак в детайлите и тънкостите, слава Богу компетентни колеги по тия модели тук има доста... а и най-важното, кажи кога да мина да ме повозиш? Ще пробвам да се излегна на задната седалка както преди близо 40 г. в служебната Волга на татко ;)

п.с. "Ще поизправим най-фрапантно кривите ламарини и след полиране на боята ще видим какво следва..."
Предполагам ще последва смяна поне на задните калници, ако успееш да намериш по-читави - тези дори на снимка изглеждат толкова кърдрави, че според мен няма как да се изправят прилично без да станат тежки китоносци...
« Последна редакция: Март 17, 2016, 12:36:05 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 17, 2016, 15:41:24
Отговор #9

Неактивен PVV

  • Публикации: 251
  • Skoda Octavia Super - 1963г. - ELIŠKA
Момчиле, поздравления и тук за успешната придобивка. Явно си решил да направиш пълен автопарк от соц.машини. Завиждам ти на ентусиазма с който се заемаш с всеки нов проект. Желая ти успех и скоро да видим Волгата в целия си блясък на накой ретро парад. Запазвам си правото от сега на едно кръгче. :D