Автор Тема: ГАЗ М-21М Волга 1964 г.  (Прочетена 131732 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 17, 2016, 17:33:07
Отговор #10

Неактивен angelple75

  • Публикации: 57
Честито.Много добра Волга.Така,както си почнал,мисля ,че вървиш към откриване софийски ретро-музей :)

Март 17, 2016, 17:57:42
Отговор #11

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166
Честито и от мен на Момчил. Добър екземпляр, с всичкия възможен хром за модела, който е и запазен през годините.
По въпроса със степента на сгъстяване - че тя не само с А-86, но и с А-76, че дори и с А-72 може да си работи. Доколкото разбирам, искаш да я направиш поне на нивото на ЗМЗ-24Д. Демек точно обратното на модните тенденции в късния СССР, където сваляха степента на сгъстяване на всичко, за да може да се кара на А-76, които в Русия и сега си се продава под името АИ-80.

Март 17, 2016, 18:27:17
Отговор #12

Неактивен Viva_lancia

  • Публикации: 366
Честито и от мене, много се радвам, че е попаднала в твоите ръце. Тъкмо онзи ден гледах обявата в карс и мислех като имам път на там да я видя. Със здраве да си я стегнеш и караш.  :)

Март 17, 2016, 19:40:25
Отговор #13

Неактивен ilian

  • Публикации: 195
Честит пореден автомобил! Още като се запознахме на ретро пазара през есента ми направи страшно впечатление на много грамотен и културен мъж. Имаш моите уважения към всички твои направени проекти!

Март 17, 2016, 19:54:46
Отговор #14

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Честито Момчиле.
Поздравления за ентусиазма да направиш още един перфектен автомобил. Също и за избора на екземпляр.
Има потенциал да стане като нов. Както ти си знаеш.  :)
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Март 20, 2016, 14:06:29
Отговор #15

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Мисля че трябва да си я купиш ;)

http://olx.bg/ad/volga-gaz-21-metalna-ID5QPf2.html#3b54da36dc

Март 21, 2016, 11:28:17
Отговор #16

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
През уикенда се заех с Волгата. Основен проблем беше зареждането. Старият собственик беше поставил алтернатор Г221 от ВАЗ с реле-регулатор РР-380. До тук добре, но не работи.
Няма и да работи като хората без реле и контролна лампа за зареждането. При Г221 тя е вързана към звездния център и е ключова за работата на генератора в началния момент.
Взех си от запасите ново реле РС702 съветско, пуснахме му кабелчета. Намерих в един магазин лампа за табло за стара Волга и УАЗ. Съответно вече си имам контролна лампа, скрита в отвора между таблото и кормилната колона. От шофьорското място се вижда, иначе е скрита. Нямах под ръка цветни кабели, та всичките 4 на релето са еднакво сини, ама нейсе - аз знам кое къде отива.


В добавка се оказа, че и самия генератор е заминал. Взех един от запасите, сложих го, той окъсил. Полудях. Един приятел тамън в събота си докара новия Москвич 408 - 1969г. с 4-те фара. Направихме взаимноизгоден бартер - Г108 нов за Г221 рециклиран. Донесе ми го в 8:00 в неделя, аз от 7:45 бях пред блока и вече бях свалил злополучния окъсен генератор. След още 15-20 минути Волгата доволно ръмжеше, а стрелката на ампермера показваше приятни за окото стойности. Оказа се, че реле-регулатора е изправен и колата държи 13,9В освен на празен ход.

И както си тракаше тихо на празен ход, а аз седях в не особено чистия салон ухилен до уши, прикиха и угасна. И отказа да пали. Викам си - кво й стана? Въртях винтове, ръчках изпарителя. Той милия, взел, че замръзнал. Айде по едно време запали с пълна газ. Кашля, киха... Гасна, бръмча, накрая позагря. Изпарителят - все така студен. Офф, не е обезвъздушен. развъртях скобичката, обезвъздуших го, размрази се. Източих конденза от него. Понеже бях въртял вече твърде много, се хванах, и я регулирах изначално.
Разгеле, запали и почна да работи относително добре. Има неплътни клапани и е далече от идеално, ама пак става колкото да се мести в пространството.

Намерих си включвател за светлините за заден ход и го сложих. Деди беше омотал стария с изолирбанд.


Трябва да гресирам лостчето. Светлините за заден ход обаче заработиха веднага:


Оправихме несветещия преден десен габарит. Класика - кал във фасонката. Светна.

Изпробвах фаровете за мъгла. Десният е без стъкло, ама и двата светят.


Бръмчи, свети, всичко й е платено. Остъргах винетките за 2005г. Изкарах я за разходка до кварталната автомивка. Волгата вероятно получи първата си истинска баня за новото хилядолетие.


Миячът изрина Авгиевите обори. Заводските мокети бяха изпрани. Корите на вратите светнаха. Багажникът го михме с водоструйка. Пъклените дела на мишките отидоха в канала.

Събрахме се весела компания и тръгнахме на разходка. Волгата няма ряз и тресе от кардана. Чува се лагера на предно дясно колело. Обаче се движи на собствен ход. Спирачките са отлични. Малко фотоси от първото ми 50 км пътешествие с Волга.








И двата задни калника са ожулени, очаква ги ремонт.




И за финал оправих неплътно затварящия се капак на багажника. За 52 години оригиналното уплътнение беше се разложило и превърнало в битумоподобна маса. Оскубах го най-вандалски от капака. За 12 лева в събота си купих чисто ново уплътнение за ВАЗ. Нахлузих го на ръба на каросерията. Пасна все едно е оттам. Даже на дължина дойде тамън. На Жигулата идва дълго и се реже. На М21 не стигат 2 см, които дойдоха при ключалката. Хлоп капака - затваря се плътно. В интерес на истината, от стария собственик имам завещано и ново (по-скоро немонтирано) оригинално уплътнение, както и още разни части и боклуци - изнесох две касетки чаркаляк и инструменти. Тия лепени уплътнения ме дразнят и подходих по пътя на полските конструктори - и на Варшава 223 уплътнението е на каросерията, не на капака.



Има още какво да се прави, но вече е в движение и относително изправна. За един уикенд - толкова!



 

Март 21, 2016, 12:06:49
Отговор #17

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Брей, доста работа си отметнал само за 1 уикенд! Съжалявам, че не ти се обадих да се повозя и аз с компанията... е нищо, животът е пред нас ;) Можеше даже да ти услужа с един Газ-ков генератор /не му помня означението/, който прашасва в мазето на майка още от епохата малко преди новия век, когато беше свален от бившия ми Фиат 850 спорт купе, за да бъде заменен с оригиналното динамо на отделен ремък... е, поне сега знаеш ако ти дотрябва пак. Интересно и коя е кварталната автомивка, че от снимката не се сещам?
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 21, 2016, 12:40:04
Отговор #18

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Браво Момчиле, моите адмирации и честита придобивка!
Извън и отличното оригинално състояние, цвета за мен е страхотен.  :)
Много е подобен на цветовете от 60-те, на Мерцедес- 903 Кйонигс Блау, и при Ролс/Бентли оттогава- Ройал Лейк Блу /между другото, това е бил любимия цвят за кола на кралицата-майка  ;D /.

Интересно, по заводска спецификация как точно на име и с какъв код са водели този свят?

Март 21, 2016, 14:28:09
Отговор #19

Неактивен zhivko88

  • Публикации: 349
Ей браво , любимата Волга с любимия цвят само, че без еленчето  :-\  С толкова голяма соц. колекция трябва да ти викаме: Бай Момчиле кога ще ни повозиш  :))