Автор Тема: ГАЗ М-21М Волга 1964 г.  (Прочетена 131742 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 01, 2016, 10:35:51
Отговор #100

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522


Снощи я тествах в зимни условия. Качих се на Алеко, което си е към 1800м. н.в.  Пътят беше заснежен и заледен, въпреки, че е почистен доколкото може. Гумите са M+S и държат отлично. Големият бавнооборотен двигател позволи да кача планината на 2-ра (волговата втора е нещо между 2-ра и 3-та на 4-степенна кутия). Дори с 20 на най-стръмното тегли 1700кг (кола, газова, боклуци в багажника и аз дето съм 115кг). Никакво боксуване или занасяне. Много ми харесва, че Волгата веднага ти показва кога надвишаваш приемливата скорост. В резултат се движиш бавно, но без никакви проблеми. 
Единствено парното не грее достатъчно, за да загрее купе, което на практика няма уплътнения на вратите. Станали са на смола... 
« Последна редакция: Декември 01, 2016, 10:48:49 от dido1903 »

Декември 01, 2016, 10:50:47
Отговор #101

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Руска машина на сняг!
Красота,Момчиле.
 :)
Уплътненията пролетта ли ще сменяш?

Декември 01, 2016, 11:01:31
Отговор #102

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Много ми е кеф, че я изкарах. Въпреки, че е вредно за ретро кола да се кара на солта и калта. Сега ми е паднало. Догодина ще стои на сухо в гараж най-вероятно...
Уплътненията ще сменя като пребоядисам колата. Живот и здраве пролетта (март - април) се надявам да е готова. Тогава забравяме за пързаляне, кал, сняг и мизерии. Ще си я кътам и поддържам, както и другите ми коли. Зимата само припалване и това е.
Много ми се ще обаче да карам истинска ретро кола е така без да ме е много страх. Сега ми е паднало.

Декември 12, 2016, 10:48:49
Отговор #103

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
В събота ми станаха готови седалките на Волгата. Бях ги дал още юли месец на един приятел тапицер в квартала ми. Той ми беше шил калъфите на Варшавата.
Сега доста ме забави - идеята беше да ги е направил август. Понеже е добър, има много работа за различни хотели и заведения и не му беше до гнусните волгови седалки. А и аз не ги бързах много. Е, потормозих го, ама той ми каза - чакал си и ще почакаш още. Дал съм седалките, дал съм капаро, чакам си. Преди няколко седмици видях как ги прави и  ми стана ясно, че ще се получи нещо интересно. А тая седмица, а другата - стана декември.
Праща SMS - в събота идвай да ги вземеш. Аз  - много се изкефих и ми мина и яд и всичко. Определено си е струвало чакането.
Предната:


Задната:


От старите седалки остана единствено металния скелет. Пружините са заварени, където са били скъсани. Подменени са с нови всички вътрешни слоеве. Нови листове от кокосово влакно, нова вати и пълнежи. Седалките са правени по визията на оригиналните. Отстрани е тъмно сива кожа. Отгоре има ивици бяла кожа. Кантовете също са обшити с бяла кожа върху самия пластмасов кант. Платът е тъмно сив. Да, не са 100% оригинални, но изглеждат отлично и са много приятни за седене.
На предната остава да се сложат едни сиви ламаринки в долната й част, както и да се обшие въжето за хващане отзад и да се монтира заедно с пепелника.
Много съм доволен от резултата - на такива седалки ще отива и професионално възстановена каросерия...

На снимките сивото седи кафеникаво, ама става ясно горе долу каква е схемата. Кожата и бялата, и сивата, е с много приятна текстура и е почти 1:1 с тая, дето беше на колата от 1964 до 2016.
Платът определено пък е по-хубав от съветския. И на гледане, и на пипане. Седях на предната, перфектно се седи. Има си и издутините на облегалката които си ги имаше изначално. Идеята е дадават някаква опора на гърба. И верно е удобно с тях.

Сега съм дал корите на вратите да се правят. Те са по-лесни. Накрая вече като боядисам колата ще сменя и тапицерията на тавана.


Декември 12, 2016, 11:29:17
Отговор #104

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Друго си е на нови седалки да се возиш, честито Момчиле!

Декември 13, 2016, 10:08:51
Отговор #105

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Мерси! Аз сега предната мога да си я ползвам да диванче. Оня ден седях сума време на нея.
Имам още две предни седалки - тая, дето сега ми е в колата и още една от черната. Адски са удобни за седене.
Мога да направя и истинска мебел, като ползвам ламарини от черната - например задницата, ама ще ми е жал да я унищожа окончателно.

Декември 18, 2016, 11:51:25
Отговор #106

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
колега, ако идваш във Варна, мини през ретро музея - има същата волга в същия цвят и ще ти бъде интересно да я видиш, убеден съм :) и честито за седалките :)

Януари 09, 2017, 14:09:54
Отговор #107

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Този уикенд се позабавлявах с Волгата.
Събота към 11 и нещо сутринта. Имаме си преспа:


Почиствам шофьорската врата, вмъкнах се вътре. Жалюзите пред радиатора са затворени.
-12 е, ама решавам да я пробвам както си е на газ. Контакт, пуснах газчица от клапана на изпарителя.
Стартер!
Върти! Връръръръръъръръдръъъ!
Втори опит. Връръръртрдрдрврооооом! Запали!
Дърпам ръчната газ, държи примерно 1000 оборота.

С жена ми почистихме Волгата. Я да пробваме ще излезе ли? Първа леко! Върви звяра и окото му не мига.
Повозихме се из квартала.


Вчера даже ходихме с Волга до мола. Пак запали на втория опит на газ, което е направо невероятно.




Върви на сняг повече от добре. Минах по непочистени места без никакви трудности. Единственият недостатък е студа в купето. В момента корите на левите врати са при тапицера. Задната седалка я няма. Уплътненията на вратите са станали на смола и все едно ги няма. Парното подухва топло, ама в салона е около и под нулата. 



Януари 09, 2017, 16:59:05
Отговор #108

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Всичко това е типично за ретро колите, но най-важното е че може да де превози без проблем от т. А до т. Б, където много от по-новите се предават.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 05, 2017, 10:50:21
Отговор #109

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Форумът е много полезно нещо. Аз винаги съм се интересувал от историята на автомобилите, които съм купил. На Нисата и на Варшавата нещата са ясни. Волгата я купих от автокъща и знаех малко за старите й стопани. Благодарение на колегата Viva_lancia историята се изясни.  Пускам с негово съгласие какво ми написа той.
...
Искам да те попитам знаеш ли имената на първия собственик на волгата, понеже днес бях в Силистра и питах едни дядовци дали знаят някъде да има ГАЗ 21 и те ме упътиха до бай Кольо, но фамилията дали беше Динев не съм сигурен. Намерих адреса и разговарях със съпругата му, а тя ми отговори, че са я продали и март месец заминала доколкото знае в София, но не ми каза коя година са я продали и за колко. Само ми каза, че колата е била произведена 1964 ноември месец, мисля че ми спомена, цвета и бил син, а колата била купена от съпруга и чисто нова 1964 г., волгата била много запазена даже и били седели оригиналните стелки на пода. Къщата на тези хора се намира до военното окръжие в Силистра.
Интересно ми стана дали не става въпрос за твоята Волга, понеже твоето описание и това на бабата за колата си съвпадат доста. Абе разпитвам аз за такава кола понеже ми е мечта и случайно попаднах на тази следа и веднага проверих мястото, което ми обясниха дядовците, а то накрая какво се оказа.
И аз съм на 99% сигурен, че е твоята.
Общо взето бабата не беше очарована, че търсех волгата и отначало ми се сопна малко, но после смекчи тона и взе да ми разправя, че мъжа и вече не виждал и се наложило да продадат колата. Купили я 1964 година чисто нова.  Смъкнали са я пред тях, бабата каза, че била докарана от Беларус. Това е била първата частна Волга в Силистра и са пътували извън България няколко пъти с нея и си спомня със захлас как са опъвали облегалката и са спали тя, съпругът и дъщеря и. Волгата е карана само от дядото, бабата и дъщеря им, даже ми се похвали, че тя е една от 3-те жени изкарали шофьорска книжка през 1963г. Почна да я хвали, че била много запазена, винаги е седяла в гаража и не била като онези текезесарски волги, от които нищо не ставало вече, че и били сложили газова уредба, че стелките още са оригиналните, че била на оригинална боя. На бабата не и разбрах името, но дядото днеска погледнах в бележника където си го записах се казва Кольо Динев. За съжаление не разпитах повече за него, какъв е бил на времето, но другия път като отида до Силистра може да отида пак до бабата и да я разпитам, даже ако може и да снимам някоя снимка от преди време на някоя екскурзия, но да ти кажа много са я обичали тази кола, даже вчера докато говорихме се уклюма малко. Бабето ми разказа, че преди години са идвали хора от Добрич, Варна, София и други градове и са им давали 10/15 000 лв, но бай Кольо не я давал, даже вечер ставал и ходел до гаража да провери дали е там волгата, да не я е взел някой, а след като спрял да я кара от време на време ходил и я галил.

А ето го и линка с гаража и къщата им:
https://www.google.bg/maps/@44.1203041,27.2629843,3a,75y,40.59h,83.43t/data=!3m6!1e1!3m4!1sVai12DzA5ZtL3_Htfo5kFg!2e0!7i13312!8i6656?hl=bg

Та значи карам единствената и неповторима бивша Волга на бай Кольо. Както се досещате, "запазеността" е относително понятия, особено ако говори възрастен човек, който помни колата в добрите й години и се е гордял с нея.. Като се сетя до тука колко ремонт й направих, не ми се ще да знам как изглежда "незапазена" Волга. А за текезесарското ползване - теглича и пълната с брашно греда под задната седалка дават известни насоки... ;D Но пък и какво толкова да искам от кола на 53 години? Поне купето е доста живо и ще продължава да живее. Двигателят след ремонта е перфектен, няма какво повече да желая от него.
Скоро ще я разхвърляме тенекеджийски, до есента ми се ще да е наистина представителна кола, а не таратайка.
Оня ден я карах със 140 по магистралата на газ. Никакви проблеми. Дори и не загрява въпреки жегата. Държи си 80 градуса. Живот и здраве, следващия сезон ще я карам активно.